Jednostka organizacyjna a służba bhp

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
anna.wojtaszek
10...14 postów
10...14 postów

Jednostka organizacyjna a służba bhp

Post autor: anna.wojtaszek » 21 czerwca 2017, 13:00

Dzień dobry. Chcialam zapytać co należy rozumieć przez jednostkę organizacyjną. Czy chodzi tu o gminy i samorządy? Pracuję w sieci sklepów. Czy jednostką organizacyjną jest każdy sklep i specjalista bhp powinien być w każdym sklepie i raportować do kierownika sklepu. Czy można utworzyć komorkę bhp z kierownikiem bhp podlegającym zarzadowi a specjalisci mogli by raportować do kierownika bhp. Chodzi mi o zapis w rozporządzeniu i służbach bhp paragraf 1 punkt 5.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Re: Jednostka organizacyjna a służba bhp

Post autor: piotrek01 » 21 czerwca 2017, 13:28

powoli moze zaczac od tego.....

a potem dopasowac do konkretnego przypadku...

http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/bialyst ... _pojec.pdf

anna.wojtaszek
10...14 postów
10...14 postów

Post autor: anna.wojtaszek » 21 czerwca 2017, 13:42

Niestety nadal mi to niewiele wyjasniło, choć bardzo dziękuję za ten plik. może się kiedyś przydać. W dokumencie ktory otrzymałam jest jednostka organizacyjna ale z dalszym opisem "nie posiadajaca osobowosci prawnej". W naszym rozporzadzeniu jest tylko "jednostka organizacyjna". Stad moje wątpiwości.
pozdrawiam i nadal proszę o wsparcie :)

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 21 czerwca 2017, 15:54

Najprościej rzezc ujmując jednostka organizacyjna to zakład pracy mający jednostkę nadrzędną (właściciela, organ zalożycielski) w której szef jednostki organizacyjnej występuje jako pracodawca i zatrudnia pracownikow. Czyli np. prezes spółki tworzy oddzialy, zatrudnia dyrektorów i przekazuje im kompetencje pracodawcy.
"Panie Premierze, jak żyć?"

anna.wojtaszek
10...14 postów
10...14 postów

Post autor: anna.wojtaszek » 21 czerwca 2017, 16:56

wino2 pisze:Najprościej rzezc ujmując jednostka organizacyjna to zakład pracy mający jednostkę nadrzędną (właściciela, organ zalożycielski) w której szef jednostki organizacyjnej występuje jako pracodawca i zatrudnia pracownikow. Czyli np. prezes spółki tworzy oddzialy, zatrudnia dyrektorów i przekazuje im kompetencje pracodawcy.
Odnosząc się do mojego pytania - Rozumiem zatem, że każdy sklep powinien mieć swojego Specjalistę ds BHP, który podlegałby Kierownikowi sklepu i rozwiązanie typu komórka kilkuosobowa z kierownikiem działu BHP nie jest poprawnym rozwiązaniem?

Znam właśnie takie rozwiązania i zastanawiam się bo są one powszechne ale jak to się ma do przepisu?
Co właśnie stanowi o tym, że coś jest jednostką organizacyjną a coś nie jest - REGON? NIP? nie mogę znaleźć definicji, a na razie ro są raczej interpretacje. Dobrze gdyby ktoś przytoczył podstawę prawną, chyba że własnie chodzi jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej a w Rozporządzeniu zwyczajnie zapomniano tego dodać...

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 21 czerwca 2017, 17:14

Ja nie znam żadnego sklepu któru miałby 100 pracowników i trzeba by było zatrudniać behapowca. Z reguły sklepy np. Biedronka mają swoich dyrektorów regionalnych (KO) i to oni zatrudniają behapowca. Tyle że taki region może stanowić kilkadziesiąt sklepów i kilkuset pracowników, więc behapowiec ma co robić. Najczęściej siedzi w biurze bo musiałby się ciągle przemieszczać a to generuje duży koszt
"Panie Premierze, jak żyć?"

anna.wojtaszek
10...14 postów
10...14 postów

Post autor: anna.wojtaszek » 21 czerwca 2017, 19:00

Auchan? Z tego co słyszałam jest tam właśnie tak. Nie pracuję tam, żeby była jasność. Nie mniej jednak szczerze powiedziawszy sklepy były tylko przykładem - mogłabym tu przytoczyć oddziały fabryk, przedsiębiorstw. Chodziło mi o główną zasadę. Niestety zdaje sie, że otrzymałam odpowiedź, choć miałam nadzieję na rozwiązanie z Kierownikiem Działu BHP miało by rację bytu.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 21 czerwca 2017, 19:59

Są różne sytuacje i różne jednostki organizacyjne.
Natomiast behapowiec zawsze powinien być tam gdzie jest pracodawca: prezes, dyrektor.
Tak więc jeśli jest to sieć sklepów to ktoś tą siecią zarządza. W związku z tym przy takim prezesie / dyrektorze powinna być utworzona komórka bhp. Komórka ta w zależności od ilości pracowników w sieci sklepów może być jedno lub wieloosobowa. Jeśli jest wieloosobowa to będzie miała kierownika służby bhp, np. Kierownik Działu bhp - Główny specjalista BHP. Pozostali pracownicy tego działu, to w zależności od wykształcenia kierunkowego i stażu pracy mogą być inspektorami lub specjalistami bhp, którzy obsługiwać będą przydzielone im np. terytorialnie placówki sklepowe w kraju.
Tak więc Kierownik służby (Działu) bhp będzie bezpośrednio podlegał pod prezesa / dyrektora, a pozostali behapowcy pod Kierownika swojego działu (np. Gł. specjalistę bhp).

Myślę, że sprawa jest prosta i zrozumiała.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 21 czerwca 2017, 22:17

Jednostka organizacyjna to nie to samo co pracodawca. A przynajmniej - nie musi być to samo.
Pracodawca może mieć w strukturze organizacyjnej wiele jednostek organizacyjnych, a te z kolei w swojej podległości komórki organizacyjne.
Np. jest sobie pracodawca i ma jako jednostki organizacyjne tzw. departamenty. Te jednostki organizacyjne skladają się z komorek organizacyjnych typu np. Wydzialy, Dzialy, Oddzialy, Sekcje.

Nie znam żadnej definicji, ktora nakazywalaby pracodawcy (albo zabraniala) tworzenia i nazywania struktur wewnątrzorganizaycjnych "po swojemu" (ale to, że ja nie znam, nie znaczy oczywiście, ze nie ma.... Moze jest?).
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 22 czerwca 2017, 10:10

Odniosłem się do konkretnej kwestii wynikającej z pytania, tj. sieci handlowej.
anna.wojtaszek pisze: Pracuję w sieci sklepów. Czy jednostką organizacyjną jest każdy sklep i specjalista bhp powinien być w każdym sklepie i raportować do kierownika sklepu. Czy można utworzyć komorkę bhp z kierownikiem bhp podlegającym zarzadowi a specjalisci mogli by raportować do kierownika bhp.
Nie znaczy to, że na gruncie w innych przedsiębiorstwach może być inaczej, ale o tym wszystkim, moim zdaniem, decyduje struktura organizacyjna przedsiębiorstwa, spółki, zakładu pracy zapisana w PUZP, UZP, Regulaminie pracy.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 22 czerwca 2017, 12:27

Dokładnie tak. Jak sobie pracodawca ustali tak będzie miał.
W odniesieniu do sieci sklepów uważam tak samo >>
Andrzej J.S pisze:
Tak więc jeśli jest to sieć sklepów to ktoś tą siecią zarządza. W związku z tym przy takim prezesie / dyrektorze powinna być utworzona komórka bhp. Komórka ta w zależności od ilości pracowników w sieci sklepów może być jedno lub wieloosobowa. Jeśli jest wieloosobowa to będzie miała kierownika służby bhp, np. Kierownik Działu bhp - Główny specjalista BHP. Pozostali pracownicy tego działu, to w zależności od wykształcenia kierunkowego i stażu pracy mogą być inspektorami lub specjalistami bhp, którzy obsługiwać będą przydzielone im np. terytorialnie placówki sklepowe w kraju.
Tak więc Kierownik służby (Działu) bhp będzie bezpośrednio podlegał pod prezesa / dyrektora, a pozostali behapowcy pod Kierownika swojego działu (np. Gł. specjalistę bhp).
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

anna.wojtaszek
10...14 postów
10...14 postów

Post autor: anna.wojtaszek » 22 czerwca 2017, 22:30

Dziękuję bardzo Państwu za cenne odpowiedzi :)

ODPOWIEDZ