Uprawnienia spawalnicze (+kilka laickich pytań)

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

cekel
5...9 postów
5...9 postów

Uprawnienia spawalnicze (+kilka laickich pytań)

Post autor: cekel » 6 czerwca 2017, 18:52

Witam.
W pierwszym zdaniu chciałbym się przywitać bo to mój pierwszy post na tym forum. Teraz kolej na moje pytanie:
Jeżeli chciałbym założyć działalność gospodarczą (samozatrudnienie) polegającą m.in. na wykonywaniu usług spawalniczych to muszę posiadać uprawnienia spawalnicze ?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Uprawnienia spawalnicze (+kilka laickich pytań)

Post autor: Andrzej J.S » 6 czerwca 2017, 20:01

cekel pisze:Jeżeli chciałbym założyć działalność gospodarczą (samozatrudnienie) polegającą m.in. na wykonywaniu usług spawalniczych to muszę posiadać uprawnienia spawalnicze ?
Witam nowego użytkownika forum.

Natomiast odpowiadając na Twoje pytanie, chociaż nie powinno się, ale zadam Ci pytanie:
Jak chcesz poprzez samozatrudnienie wykonywać samodzielnie usługi spawalnicze bez wymaganych uprawnień :?:
Czy ktokolwiek odważy się zlecić takiemu "fachowcowi" (bez wymaganych uprawnień), tak odpowiedzialną pracę :?:
Zakłady szukają fachowców, ale dobrze wykwalifikowanych, doświadczonych i posiadających wszelkie wymagane uprawnienia - spawać może tylko wykwalifikowany, posiadający uprawnienia spawalnicze spawacz :|

cekel
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: cekel » 6 czerwca 2017, 23:16

Pytanie jest takie - czy są one potrzebne do prowadzenia takiej działalności ? Nie mylmy umiejętności z "papierkiem". To samozatrudnienie nie ma na celu omijania prawa pracy (bo w większości przypadków występuje stosunek pracy) tylko wykonanie tego we własnym garażu.
Kiedy ma zastosowanie Dz.U. nr 40, pozycja 470 ? Nie wiem czy dotyczy to wszystkiego czy tylko zakładów pracy (co z definicji samozatrudnienie pod to nie podlega). W tym dzienniku jest także opisane wymagania względem spawalni - czy to oznacza, że prowadząc własną działalność trzeba swój garaż dostosować do istniejących przepisów ?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 7 czerwca 2017, 00:23

cekel pisze: Pytanie jest takie - czy są one potrzebne do prowadzenia takiej działalności ?
Nie
cekel pisze:tylko zakładów pracy
dotyczy
cekel pisze:W tym dzienniku jest także opisane wymagania względem spawalni - czy to oznacza, że prowadząc własną działalność trzeba swój garaż dostosować do istniejących przepisów ?
Nie-jeżeli podczas pracy nikogo tam nie wpuścisz, ale jest też inny aspekt, bo
cekel pisze:Nie mylmy umiejętności z "papierkiem"
tu jesteś w błędzie. Jeśliś taki dobru, to czemu nie masz ,,papierka" choć podstawowego :?: A czy praca spawacza w pojedynkę bezpieczną jest?A takiemu Panu osobiście zlecenia niedałbym :idea: Przemyśl swoje podejście do SWEGO BEZPIECZEŃSTWA. Pozdro...

cekel
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: cekel » 7 czerwca 2017, 01:46

Nie mam papierka bo do tej pory nie był mi w żaden sposób potrzebny - tym bardziej że kwalifikacje nie są dożywotnie (a tym bardziej jeżeli nie wykonuje się prac spawalniczych na bieżąco - w uproszczeniu jeżeli nie pracuje się na etacie jako spawacz). Kurs mogę ukończyć tylko jeżeli jest to nie potrzebne to po co mam inwestować 2000-2500 zł ?

Nie wiem jak często dajecie zlecenia do jakiś firm zewnętrznych ale wydaje mi się, że rzadko. Usługodawce interesuje tylko aby dane detale byłe zespawane zgodnie ze sztuką, jak najtaniej, jak najszybciej i żeby była faktura. Nikt nie będzie wnikał w żadne szczegóły.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 7 czerwca 2017, 06:55

cekel pisze:Nie mam papierka bo do tej pory nie był mi w żaden sposób potrzebny ................... . Kurs mogę ukończyć tylko jeżeli jest to nie potrzebne to po co mam inwestować 2000-2500 zł ?
Usługodawce interesuje tylko aby dane detale byłe zespawane zgodnie ze sztuką, jak najtaniej, jak najszybciej i żeby była faktura. Nikt nie będzie wnikał w żadne szczegóły.
:?:
Do puki ze względu na puszczenie spawu nie dojdzie do wypadku lub zniszczenia spawanej konstrukcji :wink:
Osobiście nie wyobrażam sobie zlecenia prac spawalniczych osobie bez uprawnień - na zasadzie "śpiewać / spawać każdy może ......." :mrgreen:

Spawanie to wbrew pozorom bardzo ważna praca / proces technologiczny, który wykonywany przez laika w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do katastrofy :!:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 7 czerwca 2017, 07:22

cekel pisze:do tej pory nie był mi w żaden sposób potrzebny - tym bardziej że kwalifikacje nie są dożywotnie
Uważam inaczej. Takie kwalifikacje SĄ dożywotnie, a okresowymi SĄ uprawnienia :wink:

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 7 czerwca 2017, 07:44

cekel pisze:Nie mam papierka bo do tej pory nie był mi w żaden sposób potrzebny - tym bardziej że kwalifikacje nie są dożywotnie (a tym bardziej jeżeli nie wykonuje się prac spawalniczych na bieżąco - w uproszczeniu jeżeli nie pracuje się na etacie jako spawacz). Kurs mogę ukończyć tylko jeżeli jest to nie potrzebne to po co mam inwestować 2000-2500 zł ?

Nie wiem jak często dajecie zlecenia do jakiś firm zewnętrznych ale wydaje mi się, że rzadko. Usługodawce interesuje tylko aby dane detale byłe zespawane zgodnie ze sztuką, jak najtaniej, jak najszybciej i żeby była faktura. Nikt nie będzie wnikał w żadne szczegóły.
jeśli chcesz pracować u byle kogo i za byle co, to tak. we własnym obejściu to sobie nawet twierdzę pospawaj
natomiast jeśli chcesz wystartować na rynku firm, gdzie jest choćby minimalna wiedza z zakresu BHP to choćbyś był najtańszy i najszybszy, to najzwyklejsza praktykantka działu bhp nie przepuści Cię przez drzwi, jeśli na wejściu nie wylegitymujesz się stosownymi dokumentami,
bo ani ona ani jej przełożeni nie chcą zdarzenia wypadkowego czy potencjalnie wypadkowego podwykonawcy, które trzeba raportować do całej grupy

jeśli nie masz stosownych uprawnień i "papierka", i podczas pracy będziesz potrzebować pomocy - to lekarz Ci jej udzieli, ale na wyrozumiałość ZUSu , PIPu, prokuratury bym nie liczyła

zlecenia spawania wydawałam tylko w ostatnim roku regularnie co dwa tygodnie, że w końcu zatrudniliśmy człowieka, z tym, że on wylegitymował się wszelkimi uprawnieniami
i większa pokorą

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 7 czerwca 2017, 08:01

Nie przesadzajcie...
Gość pewnie spawa drobne detale jako podwykonawca i z tego żyje

Dopóki robi to sam u siebie w garażu, nie potrzebne są mu żadne papiery
Życie pokaże czy robi to dobrze i czy zamawiający mu za to zapłaci

Jeśli właściciel koparki sam kopie to nikt go nie pyta nie pyta czy ma uprawnienia IBiGS
"Panie Premierze, jak żyć?"

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 7 czerwca 2017, 09:27

wino2 pisze:Nie przesadzajcie...
Gość pewnie spawa drobne detale jako podwykonawca i z tego żyje
Mam trochę inne zdanie w tym temacie:

Jeśli nawet ktoś ma zarejestrowaną działalność w garażu i naprawia samochody, gdzie od czasu do czasu zachodzi konieczność pospawania czegoś, to podejmuje ryzyko.
Ryzyko polega na tym, że jeśli np. mechanik nie ma papierów spawalniczych, a stwierdzoną przyczyną wypadku naprawianego samochodu będzie niewłaściwe spawanie, to właściciel pojazdu będzie się bronił twierdząc, że samochód naprawiał u mechanika "X", który to spawał.
Jeśli nie daj Boże, z tego powodu dojdzie do poważnego wypadku samochodowego, w tym śmiertelnego, to prokurator dotrze do tego spawającego mechanika i zapyta o uprawnienia spawalnicze - na resztę proszę odpowiedzieć sobie samemu.

Natomiast żadna szanująca się firma, takiemu spawaczowi garażowemu (bez uprawnień), nie zleci robót spawalniczych, bo wówczas za jakość spawanego detalu, który pracuje w jakimś podzespole np. maszyny / urządzenia itp., bierze na siebie odpowiedzialność.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 7 czerwca 2017, 09:41

wino2 pisze:Jeśli właściciel koparki sam kopie to nikt go nie pyta nie pyta czy ma uprawnienia IBiGS
Na swoim terenie ,,niechta kopie"bez uprawnień-zgoda, ale usługi u kogoś lub innego podmiotu :roll: :idea: :wink:

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 7 czerwca 2017, 09:50

Ja jestem praktykiem i wiem że bywają świetni kierowcy nie posiadający prawa jazdy
A są też posiadacze prawa jazdy którzy nie umieją jeździć

Papier to nie wszystko. Liczą się umiejętności

Czy ktoś pyta Eltona Johna czy skończył szkołę muzyczną?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 7 czerwca 2017, 10:03

wino2 pisze:Papier to nie wszystko
...ale musi być, bo kwalifikacje potwierdza :wink:
wino2 pisze:Ja jestem praktykiem i wiem że bywają świetni kierowcy nie posiadający prawa jazdy
Top gdzie jeżdżą tacy :?: :roll: No chyba, że im prawko zabrano :mrgreen:
wino2 pisze:Liczą się umiejętności
, ale gra na gitarze ni jak nie jest pracą niebezpieczną, krzywdy nie zrobisz nikomu, chyba że nią uderzysz kogoś :idea: -jedynie zatyczki do uszu trza mieć :idea: Wystarczy może :?: :mrgreen:

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 7 czerwca 2017, 10:41

JędrekSPR pisze:
cekel pisze: Pytanie jest takie - czy są one potrzebne do prowadzenia takiej działalności ?
Nie
cekel pisze:tylko zakładów pracy
Właściwie udzieliłeś już prawidłowej odpowiedzi i bądź do końca konsekwentny

Gość ma firmę i w niej jednoosobowo pracuje we własnym garażu na własne ryzyko
Nie ma przepisów dla takich
Ma płacić podatki i ZUS. Szlus....

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 7 czerwca 2017, 12:01

wino2 pisze:Właściwie udzieliłeś już prawidłowej odpowiedzi i bądź do końca konsekwentny
Jestem. Przeczytaj całość wpisu no wiesz jak... :idea:

Zablokowany