www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 23 listopada 2017, 12:24

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw├│rz nowy w─ůtek Ten w─ůtek jest zablokowany. Nie mo┼╝esz w nim pisa─ç ani edytowa─ç post├│w.  [ Posty: 24 ]  Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 7 czerwca 2017, 11:51 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 8 maja 2008, 20:20
wino2 napisał(a):
Go┼Ť─ç ma firm─Ö i w niej jednoosobowo pracuje we w┼éasnym gara┼╝u na w┼éasne ryzyko

I zlecaj─ůcego te┼╝ :!:

G├│ra

PostNapisane: 8 czerwca 2017, 22:43 
5...9 post├│w
5...9 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 5 czerwca 2017, 21:37
julijka2 napisał(a):
je┼Ťli chcesz pracowa─ç u byle kogo i za byle co, to tak. we w┼éasnym obej┼Ťciu to sobie nawet twierdz─Ö pospawaj
natomiast je┼Ťli chcesz wystartowa─ç na rynku firm, gdzie jest cho─çby minimalna wiedza z zakresu BHP to cho─çby┼Ť by┼é najta┼äszy i najszybszy, to najzwyklejsza praktykantka dzia┼éu bhp nie przepu┼Ťci Ci─Ö przez drzwi, je┼Ťli na wej┼Ťciu nie wylegitymujesz si─Ö stosownymi dokumentami,
bo ani ona ani jej prze┼éo┼╝eni nie chc─ů zdarzenia wypadkowego czy potencjalnie wypadkowego podwykonawcy, kt├│re trzeba raportowa─ç do ca┼éej grupy

Ja nie planuj─Ö biega─ç po ┼╝adnych zak┼éadach. Miejscem wykonywania pracy b─Ödzie wy┼é─ůcznie m├│j "gara┼╝". W moim temacie nie chodzi o klasyczne obej┼Ťcie stosunku pracy (bo cz─Östo spawacze s─ů samozatrudnieni) tylko praca na w┼éasn─ů r─Ök─Ö.

julijka2 napisał(a):
je┼Ťli nie masz stosownych uprawnie┼ä i "papierka", i podczas pracy b─Ödziesz potrzebowa─ç pomocy - to lekarz Ci jej udzieli, ale na wyrozumia┼éo┼Ť─ç ZUSu , PIPu, prokuratury bym nie liczy┼éa

Ja chyba czego┼Ť nie rozumiem... Co ma oznacza─ç poj─Öcie "wyrozumia┼éo┼Ťci" ? Uprawnienia s─ů wymagane albo s─ů niewymagane.

julijka2 napisał(a):
zlecenia spawania wydawa┼éam tylko w ostatnim roku regularnie co dwa tygodnie, ┼╝e w ko┼äcu zatrudnili┼Ťmy cz┼éowieka, z tym, ┼╝e on wylegitymowa┼é si─Ö wszelkimi uprawnieniami
i wi─Öksza pokor─ů

Sprawdzali┼Ťcie czy osoby zatrudnione w tamtej firmie maj─ů odpowiednie kwalifikacje ?

Andrzej J.S napisał(a):
Je┼Ťli nawet kto┼Ť ma zarejestrowan─ů dzia┼éalno┼Ť─ç w gara┼╝u i naprawia samochody, gdzie od czasu do czasu zachodzi konieczno┼Ť─ç pospawania czego┼Ť, to podejmuje ryzyko.

Pospawania czego ? Opr├│cz wykonywania napraw blacharskich nie widz─Ö ┼╝adnego innego zastosowania procesu spawania. Je┼╝eli kto┼Ť pochyli si─Ö na tym tematem to nie b─Ödzie si─Ö zastanawia┼é czy mechanik mia┼é uprawnienia tylko zwr├│ci uwag─Ö na to, ┼╝e element├│w wp┼éywaj─ůcych na bezpiecze┼ästwo si─Ö nie spawa. Ju┼╝ pomijam kwesti─Ö czy mo┼╝na uzna─ç, ┼╝e mechanik "spawa na bie┼╝─ůco" - co ma znaczenie dla wa┼╝no┼Ťci uprawnie┼ä.

Andrzej J.S napisał(a):
Natomiast ┼╝adna szanuj─ůca si─Ö firma, takiemu spawaczowi gara┼╝owemu (bez uprawnie┼ä), nie zleci rob├│t spawalniczych, bo w├│wczas za jako┼Ť─ç spawanego detalu, kt├│ry pracuje w jakim┼Ť podzespole np. maszyny / urz─ůdzenia itp., bierze na siebie odpowiedzialno┼Ť─ç.

Je┼╝eli jest to wa┼╝ny element drogiej maszyny to i tak przed monta┼╝em powinna odby─ç si─Ö odpowiednia kontrola jako┼Ťci spoin. Poza tym za du┼╝o naogl─ůda┼éem si─Ö efekt├│w pracy spawaczy (wykwalifikowanych) gdzie okazywa┼éo si─Ö, ┼╝e detal nie jest zespawany a tylko "przyklejony" bo nawet przetopu nie by┼éo...

JędrekSPR napisał(a):
Top gdzie je┼╝d┼╝─ů tacy :?: :roll: No chyba, ┼╝e im prawko zabrano :mrgreen:

Ja mog─Ö poruszy─ç inn─ů kwesti─Ö - kwalifikacja wst─Öpna i wst─Öpna przy┼Ťpieszona w przypadku kierowc├│w. Rolnik maj─ůc prawo jazdy kategorii "C" mo┼╝e wozi─ç swoje p┼éody rolne autem ci─Ö┼╝arowym ale ju┼╝ przedsi─Öbiorcy jak zatrudniaj─ů kierowc├│w to wymagane jest posiadanie prawa jazdy "C"+kwalifikacji wst─Öpnej (ew. przy┼Ťpieszonej). Czyli jeden kierowca posiada "papier" a drugi nie - mimo tego obaj mog─ů przewozi─ç ten sam ┼éadunek.

G├│ra

PostNapisane: 9 czerwca 2017, 06:38 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 2 sierpnia 2016, 14:02
Tak, sprawdzałam.

I wychodzę z tej rozmowy. Czuje się jak na spotkaniu z rozwydrzonym dzieciakiem, któremu mówi się i tłumaczy, że krzywdę na siłę sobie robi, a ono i tak swoje.

Powodzenia w gara┼╝u :-)

G├│ra

PostNapisane: 9 czerwca 2017, 07:51 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

julijka2 napisał(a):
Powodzenia w gara┼╝u :-)

Podobnie jak "julijka2" nie widzę sensu dalszej dyskusji i na zakończenie dodam, że:

Ka┼╝dy w swoim domu, gara┼╝u, na w┼éasnym polu czy we w┼éasnym ogr├│dku, itp. mo┼╝e sobie spawa─ç, wykonywa─ç elektryk─Ö, obs┼éugiwa─ç i naprawia─ç urz─ůdzenia ci┼Ťnieniowa, je┼║dzi─ç nawet czo┼égiem, itd. bez ┼╝adnych uprawnie┼ä - to jego sprawa.
Jednak z chwil─ů, gdy wyje┼╝d┼╝a na drog─Ö publiczn─ů, zaczyna ┼Ťwiadczy─ç us┼éugi w zakresie spawania, elektryki, urz─ůdze┼ä ci┼Ťnieniowych itd. musi posiada─ç wymagane prawem uprawnienia.
Gara┼╝ podobnie jak mieszkanie ma swojego w┼éa┼Ťciciela, ale je┼Ťli ten w┼éa┼Ťciciel zaczyna co┼Ť w nim produkowa─ç / wytwarza─ç dla innych, to obowi─ůzuj─ů go takie same przepisy jak ka┼╝dego pracownika / pracodawc─Ö zak┼éadu pracy.

G├│ra

PostNapisane: 9 czerwca 2017, 08:42 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 18 wrze┼Ťnia 2007, 11:54
Nie ma si─Ö co unosi─ç
Zaw├│d spawacza zszed┼é dzi┼Ť na psy....
Pami─Ötam czasy ┼╝e spawacz nie tkn─ů┼é si─Ö za uchwyt jak nie by┼éo ogradowane, oczyszczone i przy┼éo┼╝one
Przed spawaczem kierownik ┼Ťci─ůga┼é beret....
Dzi┼Ť norm─ů jest ┼╝e spawacz ma ko┼éo siebie szlifierk─Ö k─ůtow─ů i sam jedzie za 1400/mies.

G├│ra

PostNapisane: 9 czerwca 2017, 21:06 
5...9 post├│w
5...9 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 5 czerwca 2017, 21:37
Andrzej J.S napisał(a):
Jednak z chwil─ů, gdy wyje┼╝d┼╝a na drog─Ö publiczn─ů, zaczyna ┼Ťwiadczy─ç us┼éugi w zakresie spawania, elektryki, urz─ůdze┼ä ci┼Ťnieniowych itd. musi posiada─ç wymagane prawem uprawnienia.
Gara┼╝ podobnie jak mieszkanie ma swojego w┼éa┼Ťciciela, ale je┼Ťli ten w┼éa┼Ťciciel zaczyna co┼Ť w nim produkowa─ç / wytwarza─ç dla innych, to obowi─ůzuj─ů go takie same przepisy jak ka┼╝dego pracownika / pracodawc─Ö zak┼éadu pracy.

Tylko ┼╝e:
Rozporz─ůdzenie ministra gospodarki w sprawie bezpiecze┼ästwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz.U. Nr 40, Poz. 470)
Rozpoczyna si─Ö "wst─Öpem":
Na podstawie art.237(15) & 1 Kodeksu pracy zarz─ůdza si─Ö co, nast─Öpuje:
Kodeks pracy okre┼Ťla prawa i obowi─ůzki pracownik├│w i pracodawc├│w.

julijka2 napisał(a):
Tak, sprawdzałam.

Rozumiem, ┼╝e "papier" jest jedynym wyznacznikiem jako┼Ťci. Tak przy okazji - pytanie zagadka - a gdyby detale by┼éy spawane przez robota spawalniczego ?

julijka2 napisał(a):
I wychodzę z tej rozmowy. Czuje się jak na spotkaniu z rozwydrzonym dzieciakiem, któremu mówi się i tłumaczy, że krzywdę na siłę sobie robi, a ono i tak swoje.

P├│ki co jest dyskusja taka, ┼╝e s┼éysz─Ö o konieczno┼Ťci posiadania uprawnie┼ä ale co jest podstaw─ů prawn─ů to ju┼╝ nie jest wyja┼Ťnione. To co ja znajduje nie opisuje tego przypadku.

wino2 napisał(a):
jak nie było ogradowane, .

Szczerze m├│wi─ůc denerwuje mnie jak widz─Ö to s┼éowo - nie istnieje taki proces technologiczny jak "gradowanie" (no chyba, ┼╝e jest to rzucanie gradem). Gratowanie.

G├│ra

PostNapisane: 10 czerwca 2017, 07:44 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Mia┼éem si─Ö ju┼╝ nie odzywa─ç, ale sprowokowa┼ée┼Ť mnie.
cekel napisał(a):
Andrzej J.S napisał(a):
Tylko ┼╝e:
Rozporz─ůdzenie ministra gospodarki w sprawie bezpiecze┼ästwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz.U. Nr 40, Poz. 470)
Rozpoczyna si─Ö "wst─Öpem":
Na podstawie art.237(15) & 1 Kodeksu pracy zarz─ůdza si─Ö co, nast─Öpuje:
Kodeks pracy okre┼Ťla prawa i obowi─ůzki pracownik├│w i pracodawc├│w.
Przecie┼╝ potwierdzi┼ée┼Ť to co ja powy┼╝ej napisa┼éem - przepisy obowi─ůzuj─ůce ka┼╝dego pracownika i pracodawc─Ö wynikaj─ů z Kodeksu pracy.
Je┼Ťli zaczynasz co┼Ť produkowa─ç / wytwarza─ç / ┼Ťwiadczy─ç us┼éugi na zewn─ůtrz (poza swoje gospodarstwo domowe) to albo wykonujesz to sam i w├│wczas b─Ödzie to samozatrudnienie (2 w 1, pracodawca i pracownik), albo przy zatrudnieniu chocia┼╝by jednego pracownika, b─Ödziesz pracodawc─ů. Natomiast Kodeks pracy to przepis og├│lny na podstawie, kt├│rego wydawane s─ů przepisy wykonawcze, na kt├│re mi─Ödzy innymi i Ty, powy┼╝ej si─Ö powo┼éujesz.

cekel napisał(a):
Tak przy okazji - pytanie zagadka - a gdyby detale były spawane przez robota spawalniczego ?.
Robota te┼╝ trzeba umie─ç ustawi─ç i zaprogramowa─ç :wink:

cekel napisał(a):
P├│ki co jest dyskusja taka, ┼╝e s┼éysz─Ö o konieczno┼Ťci posiadania uprawnie┼ä ale co jest podstaw─ů prawn─ů to ju┼╝ nie jest wyja┼Ťnione. To co ja znajduje nie opisuje tego przypadku..
Przepisy podstawowe i wykonawcze sam znajdziesz w "google". A co do Twojego przypadku to prawo nie dopuszcza ┼Ťwiadczenia tego typu us┼éug przez osob─Ö nieposiadaj─ůc─ů uprawnie┼ä - trzeba tylko przepisy czyta─ç ze zrozumieniem.

cekel napisał(a):
wino2 napisał(a):
jak nie było ogradowane, .
Szczerze m├│wi─ůc denerwuje mnie jak widz─Ö to s┼éowo - nie istnieje taki proces technologiczny jak "gradowanie" (no chyba, ┼╝e jest to rzucanie gradem). Gratowanie.
Oczywi┼Ťcie masz racj─Ö - powinno by─ç "gratowane" (usuwanie ostrych pozosta┼éo┼Ťci materia┼éu tzw. grat├│w, na kraw─Ödziach detalu), ale nie ka┼╝dy uczy┼é si─Ö i mia┼é do czynienia z obr├│bk─ů skrawaniem :wink: (ja akurat jestem po budowie maszyn wi─Öc obr├│bka skrawaniem nie jest mi obca).

Ps.
My┼Ťl─Ö, ┼╝e teraz masz ju┼╝ wszystko wyja┼Ťnione i bynajmniej z mojej strony dyskusj─Ö uwa┼╝am za zako┼äczon─ů.

G├│ra

PostNapisane: 10 czerwca 2017, 08:50 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 18 wrze┼Ťnia 2007, 11:54
W Ma┼éopolsce si─Ö m├│wi "gradowanie" i twoje nerwy tego nie zmieni─ů

Zapyta┼ée┼Ť dosta┼ée┼Ť mn├│stwo odpowiedzi i wyci─ůg sobie co ci pasuje
Reszta to tylko rozmydlanie tematu jak s─ůdz─Ö wynikaj─ůca z braku zaj─Öcia

Andrzej, zamknij ju┼╝ ten temat bo "mnie to denerwuje" :wink:

G├│ra

PostNapisane: 10 czerwca 2017, 09:15 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

wino2 napisał(a):
Andrzej, zamknij ju┼╝ ten temat bo "mnie to denerwuje" :wink:

My┼Ťl─Ö, ┼╝e dalsza dyskusja w tym temacie jest zb─Ödna, wi─Öc zgodnie z ┼╝yczeniem temat zamykam.
Je┼Ťli jednak autor pytania b─Ödzie mia┼é co┼Ť wa┼╝nego, konkretnego i sensownego do dodania to prosz─Ö odezwa─ç si─Ö na "priv" - w─ůtek odblokuj─Ö.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Ten w─ůtek jest zablokowany. Nie mo┼╝esz w nim pisa─ç ani edytowa─ç post├│w.  [ Posty: 24 ]  Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Bing [Bot] i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: