www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 20 wrze┼Ťnia 2017, 20:24

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Ten w─ůtek jest zablokowany. Nie mo┼╝esz w nim pisa─ç ani edytowa─ç post├│w.  [ Posty: 24 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 6 czerwca 2017, 18:52 
5...9 post├│w
5...9 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 5 czerwca 2017, 22:37
Witam.
W pierwszym zdaniu chciałbym się przywitać bo to mój pierwszy post na tym forum. Teraz kolej na moje pytanie:
Je┼╝eli chcia┼ébym za┼éo┼╝y─ç dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcz─ů (samozatrudnienie) polegaj─ůc─ů m.in. na wykonywaniu us┼éug spawalniczych to musz─Ö posiada─ç uprawnienia spawalnicze ?

G├│ra

PostNapisane: 6 czerwca 2017, 20:01 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 8 maja 2008, 21:20
cekel napisał(a):
Je┼╝eli chcia┼ébym za┼éo┼╝y─ç dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcz─ů (samozatrudnienie) polegaj─ůc─ů m.in. na wykonywaniu us┼éug spawalniczych to musz─Ö posiada─ç uprawnienia spawalnicze ?
Witam nowego u┼╝ytkownika forum.

Natomiast odpowiadaj─ůc na Twoje pytanie, chocia┼╝ nie powinno si─Ö, ale zadam Ci pytanie:
Jak chcesz poprzez samozatrudnienie wykonywać samodzielnie usługi spawalnicze bez wymaganych uprawnień :?:
Czy ktokolwiek odwa┼╝y si─Ö zleci─ç takiemu "fachowcowi" (bez wymaganych uprawnie┼ä), tak odpowiedzialn─ů prac─Ö :?:
Zak┼éady szukaj─ů fachowc├│w, ale dobrze wykwalifikowanych, do┼Ťwiadczonych i posiadaj─ůcych wszelkie wymagane uprawnienia - spawa─ç mo┼╝e tylko wykwalifikowany, posiadaj─ůcy uprawnienia spawalnicze spawacz :|

G├│ra

PostNapisane: 6 czerwca 2017, 23:16 
5...9 post├│w
5...9 post├│w

Pytanie jest takie - czy s─ů one potrzebne do prowadzenia takiej dzia┼éalno┼Ťci ? Nie mylmy umiej─Ötno┼Ťci z "papierkiem". To samozatrudnienie nie ma na celu omijania prawa pracy (bo w wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w wyst─Öpuje stosunek pracy) tylko wykonanie tego we w┼éasnym gara┼╝u.
Kiedy ma zastosowanie Dz.U. nr 40, pozycja 470 ? Nie wiem czy dotyczy to wszystkiego czy tylko zak┼éad├│w pracy (co z definicji samozatrudnienie pod to nie podlega). W tym dzienniku jest tak┼╝e opisane wymagania wzgl─Ödem spawalni - czy to oznacza, ┼╝e prowadz─ůc w┼éasn─ů dzia┼éalno┼Ť─ç trzeba sw├│j gara┼╝ dostosowa─ç do istniej─ůcych przepis├│w ?

G├│ra

PostNapisane: 7 czerwca 2017, 00:23 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 pa┼║dziernika 2011, 18:11
cekel napisał(a):
Pytanie jest takie - czy s─ů one potrzebne do prowadzenia takiej dzia┼éalno┼Ťci ?
Nie
cekel napisał(a):
tylko zakładów pracy
dotyczy
cekel napisał(a):
W tym dzienniku jest tak┼╝e opisane wymagania wzgl─Ödem spawalni - czy to oznacza, ┼╝e prowadz─ůc w┼éasn─ů dzia┼éalno┼Ť─ç trzeba sw├│j gara┼╝ dostosowa─ç do istniej─ůcych przepis├│w ?
Nie-je┼╝eli podczas pracy nikogo tam nie wpu┼Ťcisz, ale jest te┼╝ inny aspekt, bo
cekel napisał(a):
Nie mylmy umiej─Ötno┼Ťci z "papierkiem"
tu jeste┼Ť w b┼é─Ödzie. Je┼Ťli┼Ť taki dobru, to czemu nie masz ,,papierka" cho─ç podstawowego :?: A czy praca spawacza w pojedynk─Ö bezpieczn─ů jest?A takiemu Panu osobi┼Ťcie zlecenia nieda┼ébym :idea: Przemy┼Ťl swoje podej┼Ťcie do SWEGO BEZPIECZE┼âSTWA. Pozdro...

G├│ra

PostNapisane: 7 czerwca 2017, 01:46 
5...9 post├│w
5...9 post├│w

Nie mam papierka bo do tej pory nie by┼é mi w ┼╝aden spos├│b potrzebny - tym bardziej ┼╝e kwalifikacje nie s─ů do┼╝ywotnie (a tym bardziej je┼╝eli nie wykonuje si─Ö prac spawalniczych na bie┼╝─ůco - w uproszczeniu je┼╝eli nie pracuje si─Ö na etacie jako spawacz). Kurs mog─Ö uko┼äczy─ç tylko je┼╝eli jest to nie potrzebne to po co mam inwestowa─ç 2000-2500 z┼é ?

Nie wiem jak cz─Östo dajecie zlecenia do jaki┼Ť firm zewn─Ötrznych ale wydaje mi si─Ö, ┼╝e rzadko. Us┼éugodawce interesuje tylko aby dane detale by┼ée zespawane zgodnie ze sztuk─ů, jak najtaniej, jak najszybciej i ┼╝eby by┼éa faktura. Nikt nie b─Ödzie wnika┼é w ┼╝adne szczeg├│┼éy.

G├│ra

PostNapisane: 7 czerwca 2017, 06:55 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

cekel napisał(a):
Nie mam papierka bo do tej pory nie był mi w żaden sposób potrzebny ................... . Kurs mogę ukończyć tylko jeżeli jest to nie potrzebne to po co mam inwestować 2000-2500 zł ?
Us┼éugodawce interesuje tylko aby dane detale by┼ée zespawane zgodnie ze sztuk─ů, jak najtaniej, jak najszybciej i ┼╝eby by┼éa faktura. Nikt nie b─Ödzie wnika┼é w ┼╝adne szczeg├│┼éy.
:?:
Do puki ze wzgl─Ödu na puszczenie spawu nie dojdzie do wypadku lub zniszczenia spawanej konstrukcji :wink:
Osobi┼Ťcie nie wyobra┼╝am sobie zlecenia prac spawalniczych osobie bez uprawnie┼ä - na zasadzie "┼Ťpiewa─ç / spawa─ç ka┼╝dy mo┼╝e ......." :mrgreen:

Spawanie to wbrew pozorom bardzo wa┼╝na praca / proces technologiczny, kt├│ry wykonywany przez laika w niekt├│rych przypadkach mo┼╝e doprowadzi─ç nawet do katastrofy :!:

G├│ra

PostNapisane: 7 czerwca 2017, 07:22 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

cekel napisał(a):
do tej pory nie by┼é mi w ┼╝aden spos├│b potrzebny - tym bardziej ┼╝e kwalifikacje nie s─ů do┼╝ywotnie
Uwa┼╝am inaczej. Takie kwalifikacje S─ä do┼╝ywotnie, a okresowymi S─ä uprawnienia :wink:

G├│ra

PostNapisane: 7 czerwca 2017, 07:44 
500...624 posty
500...624 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 2 sierpnia 2016, 15:02
cekel napisał(a):
Nie mam papierka bo do tej pory nie by┼é mi w ┼╝aden spos├│b potrzebny - tym bardziej ┼╝e kwalifikacje nie s─ů do┼╝ywotnie (a tym bardziej je┼╝eli nie wykonuje si─Ö prac spawalniczych na bie┼╝─ůco - w uproszczeniu je┼╝eli nie pracuje si─Ö na etacie jako spawacz). Kurs mog─Ö uko┼äczy─ç tylko je┼╝eli jest to nie potrzebne to po co mam inwestowa─ç 2000-2500 z┼é ?

Nie wiem jak cz─Östo dajecie zlecenia do jaki┼Ť firm zewn─Ötrznych ale wydaje mi si─Ö, ┼╝e rzadko. Us┼éugodawce interesuje tylko aby dane detale by┼ée zespawane zgodnie ze sztuk─ů, jak najtaniej, jak najszybciej i ┼╝eby by┼éa faktura. Nikt nie b─Ödzie wnika┼é w ┼╝adne szczeg├│┼éy.

je┼Ťli chcesz pracowa─ç u byle kogo i za byle co, to tak. we w┼éasnym obej┼Ťciu to sobie nawet twierdz─Ö pospawaj
natomiast je┼Ťli chcesz wystartowa─ç na rynku firm, gdzie jest cho─çby minimalna wiedza z zakresu BHP to cho─çby┼Ť by┼é najta┼äszy i najszybszy, to najzwyklejsza praktykantka dzia┼éu bhp nie przepu┼Ťci Ci─Ö przez drzwi, je┼Ťli na wej┼Ťciu nie wylegitymujesz si─Ö stosownymi dokumentami,
bo ani ona ani jej prze┼éo┼╝eni nie chc─ů zdarzenia wypadkowego czy potencjalnie wypadkowego podwykonawcy, kt├│re trzeba raportowa─ç do ca┼éej grupy

je┼Ťli nie masz stosownych uprawnie┼ä i "papierka", i podczas pracy b─Ödziesz potrzebowa─ç pomocy - to lekarz Ci jej udzieli, ale na wyrozumia┼éo┼Ť─ç ZUSu , PIPu, prokuratury bym nie liczy┼éa

zlecenia spawania wydawa┼éam tylko w ostatnim roku regularnie co dwa tygodnie, ┼╝e w ko┼äcu zatrudnili┼Ťmy cz┼éowieka, z tym, ┼╝e on wylegitymowa┼é si─Ö wszelkimi uprawnieniami
i wi─Öksza pokor─ů

G├│ra

PostNapisane: 7 czerwca 2017, 08:01 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 18 wrze┼Ťnia 2007, 12:54
Nie przesadzajcie...
Go┼Ť─ç pewnie spawa drobne detale jako podwykonawca i z tego ┼╝yje

Dop├│ki robi to sam u siebie w gara┼╝u, nie potrzebne s─ů mu ┼╝adne papiery
┼╗ycie poka┼╝e czy robi to dobrze i czy zamawiaj─ůcy mu za to zap┼éaci

Je┼Ťli w┼éa┼Ťciciel koparki sam kopie to nikt go nie pyta nie pyta czy ma uprawnienia IBiGS

G├│ra

PostNapisane: 7 czerwca 2017, 09:27 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

wino2 napisał(a):
Nie przesadzajcie...
Go┼Ť─ç pewnie spawa drobne detale jako podwykonawca i z tego ┼╝yje

Mam troch─Ö inne zdanie w tym temacie:

Je┼Ťli nawet kto┼Ť ma zarejestrowan─ů dzia┼éalno┼Ť─ç w gara┼╝u i naprawia samochody, gdzie od czasu do czasu zachodzi konieczno┼Ť─ç pospawania czego┼Ť, to podejmuje ryzyko.
Ryzyko polega na tym, ┼╝e je┼Ťli np. mechanik nie ma papier├│w spawalniczych, a stwierdzon─ů przyczyn─ů wypadku naprawianego samochodu b─Ödzie niew┼éa┼Ťciwe spawanie, to w┼éa┼Ťciciel pojazdu b─Ödzie si─Ö broni┼é twierdz─ůc, ┼╝e samoch├│d naprawia┼é u mechanika "X", kt├│ry to spawa┼é.
Je┼Ťli nie daj Bo┼╝e, z tego powodu dojdzie do powa┼╝nego wypadku samochodowego, w tym ┼Ťmiertelnego, to prokurator dotrze do tego spawaj─ůcego mechanika i zapyta o uprawnienia spawalnicze - na reszt─Ö prosz─Ö odpowiedzie─ç sobie samemu.

Natomiast ┼╝adna szanuj─ůca si─Ö firma, takiemu spawaczowi gara┼╝owemu (bez uprawnie┼ä), nie zleci rob├│t spawalniczych, bo w├│wczas za jako┼Ť─ç spawanego detalu, kt├│ry pracuje w jakim┼Ť podzespole np. maszyny / urz─ůdzenia itp., bierze na siebie odpowiedzialno┼Ť─ç.

G├│ra

PostNapisane: 7 czerwca 2017, 09:41 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

wino2 napisał(a):
Je┼Ťli w┼éa┼Ťciciel koparki sam kopie to nikt go nie pyta nie pyta czy ma uprawnienia IBiGS
Na swoim terenie ,,niechta kopie"bez uprawnie┼ä-zgoda, ale us┼éugi u kogo┼Ť lub innego podmiotu :roll: :idea: :wink:

G├│ra

PostNapisane: 7 czerwca 2017, 09:50 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Ja jestem praktykiem i wiem ┼╝e bywaj─ů ┼Ťwietni kierowcy nie posiadaj─ůcy prawa jazdy
A s─ů te┼╝ posiadacze prawa jazdy kt├│rzy nie umiej─ů je┼║dzi─ç

Papier to nie wszystko. Licz─ů si─Ö umiej─Ötno┼Ťci

Czy kto┼Ť pyta Eltona Johna czy sko┼äczy┼é szko┼é─Ö muzyczn─ů?

G├│ra

PostNapisane: 7 czerwca 2017, 10:03 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

wino2 napisał(a):
Papier to nie wszystko
...ale musi by─ç, bo kwalifikacje potwierdza :wink:
wino2 napisał(a):
Ja jestem praktykiem i wiem ┼╝e bywaj─ů ┼Ťwietni kierowcy nie posiadaj─ůcy prawa jazdy
Top gdzie je┼╝d┼╝─ů tacy :?: :roll: No chyba, ┼╝e im prawko zabrano :mrgreen:
wino2 napisał(a):
Licz─ů si─Ö umiej─Ötno┼Ťci
, ale gra na gitarze ni jak nie jest prac─ů niebezpieczn─ů, krzywdy nie zrobisz nikomu, chyba ┼╝e ni─ů uderzysz kogo┼Ť :idea: -jedynie zatyczki do uszu trza mie─ç :idea: Wystarczy mo┼╝e :?: :mrgreen:

G├│ra

PostNapisane: 7 czerwca 2017, 10:41 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

JędrekSPR napisał(a):
cekel napisał(a):
Pytanie jest takie - czy s─ů one potrzebne do prowadzenia takiej dzia┼éalno┼Ťci ?
Nie
cekel napisał(a):
tylko zakładów pracy

W┼éa┼Ťciwie udzieli┼ée┼Ť ju┼╝ prawid┼éowej odpowiedzi i b─ůd┼║ do ko┼äca konsekwentny

Go┼Ť─ç ma firm─Ö i w niej jednoosobowo pracuje we w┼éasnym gara┼╝u na w┼éasne ryzyko
Nie ma przepis├│w dla takich
Ma płacić podatki i ZUS. Szlus....

G├│ra

PostNapisane: 7 czerwca 2017, 12:01 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

wino2 napisał(a):
W┼éa┼Ťciwie udzieli┼ée┼Ť ju┼╝ prawid┼éowej odpowiedzi i b─ůd┼║ do ko┼äca konsekwentny
Jestem. Przeczytaj ca┼éo┼Ť─ç wpisu no wiesz jak... :idea:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Ten w─ůtek jest zablokowany. Nie mo┼╝esz w nim pisa─ç ani edytowa─ç post├│w.  [ Posty: 24 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: