www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 20 wrze┼Ťnia 2017, 20:21

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 62 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4, 5  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 09:24 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 4 marca 2004, 18:28
Zastanawiam si─Ö dlaczego tu na forum bhp tak cicho.
Kobiety, no dr┼╝ymy.
Przepis nam zmieniono, gabaryt├│w dodano. Komisja Europejska zakwestionowa┼éa zgodno┼Ť─ç zapis├│w z unijnym regulacjami dotycz─ůcymi r├│wnego traktowania kobiet i m─Ö┼╝czyzn w zakresie dost─Öpu do zatrudnienia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Spo┼éecznej uj─Ö┼éo w wykazie prace uci─ů┼╝liwe, niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia kobiet w ci─ů┼╝y i kobiet karmi─ůcych dziecko piersi─ů, pomijaj─ůc jednocze┼Ťnie prace wzbronione wszystkim kobietom.

Opisałam na blogu. Zajrzyjcie i powiedzcie jakie refleksje. http://behapowcy.pl/prace-kobiet/

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 09:48 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 listopada 2015, 10:34
z tego co wiem to Rozporz─ůdzenie Rady Ministr├│w z dnia 10 wrze┼Ťnia 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom ci─ůgle obowi─ůzuje przecie┼╝. nic nie pomini─Öto

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 09:49 
500...624 posty
500...624 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 2 sierpnia 2016, 15:02
Chcia┼éy┼Ťmy uprawnienia to mamy.
o co chodzi?

Aktywistki, ┼Ťrodowiska r├│┼╝nego typu chcia┼éy to mamy wszystkie.
Ja gratuluję pomysłu i zaangażowania.

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 10:01 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 18 wrze┼Ťnia 2007, 12:54
julijka2 napisał(a):
Aktywistki, ┼Ťrodowiska r├│┼╝nego typu chcia┼éy to mamy wszystkie

To prawda. coraz rzadziej widuj─Ö kobiety w sp├│dnicy i na obcasie z wyra┼║n─ů szmink─ů na ustach, a coraz cz─Ö┼Ťciej widuj─Ö ostrzy┼╝on─ů na kr├│tko rozw├│dk─Ö w garniturze, pal─ůc─ů papierocha i krzycz─ůc─ů:"moja c*pa, moja sprawa"

listopadowy napisał(a):
z tego co wiem to Rozporz─ůdzenie Rady Ministr├│w z dnia 10 wrze┼Ťnia 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom ci─ůgle obowi─ůzuje przecie┼╝. nic nie pomini─Öto

To te┼╝ prawda.

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 10:11 
500...624 posty
500...624 posty

napisa┼éa┼Ť na blogu
Cytuj:
Kobiety przy komputerze mog─ů pracowa─ç 8 godzin (przed zmian─ů 4 godziny) z zastrze┼╝eniem, by po ka┼╝dych 50 minutach by┼éa 10 minutowa przerwa.

a to rozporz─ůdzenie o monitorach nic nie ma ju┼╝ do powiedzenia? czy jest odwo┼éane?

zaczyna robi─ç si─Ö dobry ba┼éagan, bo powstaj─ů nowe rozporz─ůdzenia z nowymi wymogami
a stare nie s─ů odwo┼éane

to wg czego mam pracowa─ç?

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 10:45 
500...624 posty
500...624 posty

wino2 napisał(a):
julijka2 napisał(a):
Aktywistki, ┼Ťrodowiska r├│┼╝nego typu chcia┼éy to mamy wszystkie

To prawda. coraz rzadziej widuj─Ö kobiety w sp├│dnicy i na obcasie z wyra┼║n─ů szmink─ů na ustach, a coraz cz─Ö┼Ťciej widuj─Ö ostrzy┼╝on─ů na kr├│tko rozw├│dk─Ö w garniturze, pal─ůc─ů papierocha i krzycz─ůc─ů:"moja c*pa, moja sprawa"

najgorsze, ┼╝e one na serio wierz─ů w to co m├│wi─ů
a faceci, w przykr├│tkich, dopasowanych spodniach z kucykiem i brod─ů na drwala, kt├│ra pami─Öta obiad sprzed niewiadomo kiedy, im wierz─ů i przyklaskuj─ů

kobieta w sp├│dnicy to do gar├│w

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 15:30 
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 13 czerwca 2008, 18:00
Za komuny było hasło:
"Kobiety - na traktory"
Dzisiaj na ................................. no w┼éa┼Ťnie

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 15:33 
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 13 czerwca 2008, 18:00
Kobiety mog─ů d┼║wiga─ç (transportowa─ç) na r├│wni z m─Ö┼╝czyznami ju┼╝ od dnia ┼Üwi─Öta Pracy ÔÇô 1 maja. 50 kg dorywczo 30 kg.

Kobieta mo┼╝e ci─ůgn─ů─ç, pcha─ç w├│zek do 450 kg.

Kobiety mog─ů pracowa─ç w kopalni pod ziemi─ů.

Kobiety przy komputerze mog─ů pracowa─ç 8 godzin (przed zmian─ů 4 godziny) z zastrze┼╝eniem, by po ka┼╝dych 50 minutach by┼éa 10 minutowa przerwa.

Pewnie, ┼╝e mo┼╝e :oops: :oops: :oops:
Tylko gdzie? :P :P :P

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 16:23 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 26 maja 2006, 11:20
listopadowy napisał(a):

Tos panie nie doczytał przepisu nowego prawa

"Niniejsze rozporz─ůdzenie by┼éo poprzedzone rozporz─ůdzeniem Rady Ministr├│w z dnia 10 wrze┼Ťnia 1996 r. w sprawie wykazu prac szczeg├│lnie uci─ů┼╝liwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. z 2016 r. poz. 2057), kt├│re traci moc z dniem wej┼Ťcia w ┼╝ycie niniejszego rozporz─ůdzenia zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy ÔÇô Kodeks pracy oraz niekt├│rych innych ustaw (Dz. U. poz. 1053)."

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 16:26 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

listopadowy napisał(a):

czyli nie wiesz/ nie przeczyta┼ée┼Ť przepisu.

Niniejsze rozporz─ůdzenie by┼éo poprzedzone rozporz─ůdzeniem Rady Ministr├│w z dnia 10 wrze┼Ťnia 1996 r. w sprawie wykazu prac
szczeg├│lnie uci─ů┼╝liwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. z 2016 r. poz. 2057), kt├│re traci moc z dniem wej┼Ťcia w ┼╝ycie
niniejszego rozporz─ůdzenia zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy ÔÇô Kodeks pracy oraz niekt├│rych innych ustaw (Dz. U. poz. 1053).

wej┼Ťcie w ┼╝ycie 01 maja 2017.

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 16:28 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

julijka2 napisał(a):
napisa┼éa┼Ť na blogu
Cytuj:

a to rozporz─ůdzenie o monitorach nic nie ma ju┼╝ do powiedzenia? czy jest odwo┼éane?

zaczyna robi─ç si─Ö dobry ba┼éagan, bo powstaj─ů nowe rozporz─ůdzenia z nowymi wymogami

a gdzie w przepisach "o monitorach" o tym jest?

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 16:45 
500...624 posty
500...624 posty

Monika napisał(a):
julijka2 napisał(a):
napisa┼éa┼Ť na blogu
Cytuj:

a gdzie w przepisach "o monitorach" o tym jest?

art 7 m├│wi o wszystkich pracownikach przy okre┼Ťlonych warunkach
o mnie te┼╝, a nie jestem w ci─ů┼╝y i nie karmie

to po 1 maja ile b─Öd─Ö mie─ç tej przerwy.

co piszesz m├│wi─ůc "kobiety" "Kobiety przy komputerze mog─ů pracowa─ç 8 godzin (przed zmian─ů 4 godziny) z zastrze┼╝eniem, by po ka┼╝dych 50 minutach by┼éa 10 minutowa przerwa."

u┼╝ywasz bardzo wymiennie sformowania kobieta a kobieta w ci─ů┼╝y (ewentualnie karmi─ůca) ┼éatwo si─Ö zgubi─ç

nikt tak drugiej kobiecie nie pomo┼╝e jak druga kobieta, a czy przypadkiem nowego rozporz─ůdzenia nie podpisa┼éa KOBIETA ???
wi─Öc co ja mam teraz komentowa─ç?

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 16:55 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

julijka2 napisał(a):

art 7 m├│wi o wszystkich pracownikach przy okre┼Ťlonych warunkach
o mnie te┼╝, a nie jestem w ci─ů┼╝y i nie karmie

to po 1 maja ile b─Öd─Ö mie─ç tej przerwy.

co piszesz m├│wi─ůc "kobiety" "Kobiety przy komputerze mog─ů pracowa─ç 8 godzin (przed zmian─ů 4 godziny) z zastrze┼╝eniem, by po ka┼╝dych 50 minutach by┼éa 10 minutowa przerwa."

u┼╝ywasz bardzo wymiennie sformowania kobieta a kobieta w ci─ů┼╝y (ewentualnie karmi─ůca) ┼éatwo si─Ö zgubi─ç

nikt tak drugiej kobiecie nie pomo┼╝e jak druga kobieta, a czy przypadkiem nowego rozporz─ůdzenia nie podpisa┼éa KOBIETA ???
wi─Öc co ja mam teraz komentowa─ç?

Najistotniejsze to to, ┼╝e zmiana z godzin 4 o 8 (dla kobiet ci─Ö┼╝arnych przy komputerze). Nie pisz─Ö zamiennie, wymieniam prace kobiet w ci─ů┼╝y, prace dla kobiet karmi─ůcych (innych ie ma).
Wymieniam z rozporz─ůdzenia, czytacie?
Przerwa dla wszystkich (z komputerem) to 5 minut, dla ci─Ö┼╝arnej 10 minut.

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 19:20 
Moderator

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 lutego 2005, 21:33
Nowe rozporz─ůdzenie dotyczy TYLKO kobiet w ci─ů┼╝y i kobiet karmi─ůcych dziecko piersi─ů.
Pozosta┼ée kobiety obowi─ůzuj─ů (je┼Ťli m├│wimy tu o transporcie r─Öcznym) przepisy takie same jak m─Ö┼╝czyzn. Nie ma tam mowy o m─Ö┼╝czyznach czy kobietach - jest mowa o pracownikach (je┼Ťli dobrze pami─Ötam).

I tak jest słusznie (imho), bo nie ma powodu, żeby kobiety dyskryminowac jesli chodzi o dostęp do róznych zawodów.
M─Ö┼╝czyzna "chuchro" z pewno┼Ťcia mniej ud┼║wignie ni┼╝ baba-d─ůb. Dlaczego p┼ée─ç ma determinowa─ç ile kto mo┼╝e d┼║wigac/pcha─ç/ci─ůgn─ů─ç?
I co? I nic. Pozwolmy ludziom my┼Ťle─ç i decydowac o tym, jak─ů prac─Ö chc─ů wykonywac a jakiej nie chc─ů. A chronmy tych, ktorzy (ktore) w pewnym etapie swojego ┼╝ycia takiej ochrony potrzebuj─ů ("przej┼Ťciowo" potrzebuj─ů ;-) )

(Kij w mrowisko...? ;-) )

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2017, 19:33 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

No r├│wnouprawnienie w┼éa┼Ťnie :)
Zanim do pracodawc├│w informacja dotrze to si─Ö przyzwyczaj─ů.

Nie wyobra┼╝am sobie jednak transportu w wydaniu kobiet 50 kg r─Öcznie. Z "Biedronki" i podobnych usun─ů elektryki.
Obawiam si─Ö, ┼╝e mo┼╝e to by─ç narz─Ödziem w r─Öku pracodawcy/lekarza.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 62 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4, 5  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: