Kobiety i ich równouprawnienie

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Awatar użytkownika
Monika
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Kontakt:

Kobiety i ich równouprawnienie

Post autor: Monika » 24 kwietnia 2017, 08:24

Zastanawiam się dlaczego tu na forum bhp tak cicho.
Kobiety, no drżymy.
Przepis nam zmieniono, gabarytów dodano. Komisja Europejska zakwestionowała zgodność zapisów z unijnym regulacjami dotyczącymi równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do zatrudnienia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ujęło w wykazie prace uciążliwe, niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią, pomijając jednocześnie prace wzbronione wszystkim kobietom.

Opisałam na blogu. Zajrzyjcie i powiedzcie jakie refleksje. http://behapowcy.pl/prace-kobiet/
Nic na świecie nie zostało sprawiedliwiej rozdzielone niż rozum: każdy uważa, że otrzymał dostateczną ilość. (Jacques Tati)
polecam http://www.szkoleniagorzow.pl
zapraszam http://www.bhp-gorzow.pl

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Kobiety i ich równouprawnienie

Post autor: listopadowy » 24 kwietnia 2017, 08:48

z tego co wiem to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom ciągle obowiązuje przecież. nic nie pominięto

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 24 kwietnia 2017, 08:49

Chciałyśmy uprawnienia to mamy.
o co chodzi?

Aktywistki, środowiska różnego typu chciały to mamy wszystkie.
Ja gratuluję pomysłu i zaangażowania.

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 24 kwietnia 2017, 09:01

julijka2 pisze: Aktywistki, środowiska różnego typu chciały to mamy wszystkie
To prawda. coraz rzadziej widuję kobiety w spódnicy i na obcasie z wyraźną szminką na ustach, a coraz częściej widuję ostrzyżoną na krótko rozwódkę w garniturze, palącą papierocha i krzyczącą:"moja c*pa, moja sprawa"
listopadowy pisze:z tego co wiem to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom ciągle obowiązuje przecież. nic nie pominięto
To też prawda.
"Cały dobrobyt pochodzi z ryzyka, a nie bezpieczeństwa" J.Korwin-Mikke

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 24 kwietnia 2017, 09:11

napisałaś na blogu
Kobiety przy komputerze mogą pracować 8 godzin (przed zmianą 4 godziny) z zastrzeżeniem, by po każdych 50 minutach była 10 minutowa przerwa.
a to rozporządzenie o monitorach nic nie ma już do powiedzenia? czy jest odwołane?

zaczyna robić się dobry bałagan, bo powstają nowe rozporządzenia z nowymi wymogami
a stare nie są odwołane

to wg czego mam pracować?

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 24 kwietnia 2017, 09:45

wino2 pisze:
julijka2 pisze: Aktywistki, środowiska różnego typu chciały to mamy wszystkie
To prawda. coraz rzadziej widuję kobiety w spódnicy i na obcasie z wyraźną szminką na ustach, a coraz częściej widuję ostrzyżoną na krótko rozwódkę w garniturze, palącą papierocha i krzyczącą:"moja c*pa, moja sprawa"
najgorsze, że one na serio wierzą w to co mówią
a faceci, w przykrótkich, dopasowanych spodniach z kucykiem i brodą na drwala, która pamięta obiad sprzed niewiadomo kiedy, im wierzą i przyklaskują

kobieta w spódnicy to do garów

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 24 kwietnia 2017, 14:30

Za komuny było hasło:
"Kobiety - na traktory"
Dzisiaj na ................................. no właśnie
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 24 kwietnia 2017, 14:33

Kobiety mogą dźwigać (transportować) na równi z mężczyznami już od dnia Święta Pracy – 1 maja. 50 kg dorywczo 30 kg.

Kobieta może ciągnąć, pchać wózek do 450 kg.

Kobiety mogą pracować w kopalni pod ziemią.

Kobiety przy komputerze mogą pracować 8 godzin (przed zmianą 4 godziny) z zastrzeżeniem, by po każdych 50 minutach była 10 minutowa przerwa.

Pewnie, że może :oops: :oops: :oops:
Tylko gdzie? :P :P :P
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
Worker
625...1249 postów
625...1249 postów
Kontakt:

Post autor: Worker » 24 kwietnia 2017, 15:23

listopadowy pisze:z tego co wiem to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom ciągle obowiązuje przecież. nic nie pominięto

Tos panie nie doczytał przepisu nowego prawa

"Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. z 2016 r. poz. 2057), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1053)."

Awatar użytkownika
Monika
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Kontakt:

Post autor: Monika » 24 kwietnia 2017, 15:26

czyli nie wiesz/ nie przeczytałeś przepisu.

Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac
szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. z 2016 r. poz. 2057), które traci moc z dniem wejścia w życie
niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1053).

wejście w życie 01 maja 2017.
Nic na świecie nie zostało sprawiedliwiej rozdzielone niż rozum: każdy uważa, że otrzymał dostateczną ilość. (Jacques Tati)

Awatar użytkownika
Monika
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Kontakt:

Post autor: Monika » 24 kwietnia 2017, 15:28

julijka2 pisze:napisałaś na blogu
a to rozporządzenie o monitorach nic nie ma już do powiedzenia? czy jest odwołane?

zaczyna robić się dobry bałagan, bo powstają nowe rozporządzenia z nowymi wymogami
a stare nie są odwołane

a gdzie w przepisach "o monitorach" o tym jest?

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 24 kwietnia 2017, 15:45

Monika pisze:
julijka2 pisze:napisałaś na blogu

a stare nie są odwołane

a gdzie w przepisach "o monitorach" o tym jest?
art 7 mówi o wszystkich pracownikach przy określonych warunkach
o mnie też, a nie jestem w ciąży i nie karmie

to po 1 maja ile będę mieć tej przerwy.

co piszesz mówiąc "kobiety" "Kobiety przy komputerze mogą pracować 8 godzin (przed zmianą 4 godziny) z zastrzeżeniem, by po każdych 50 minutach była 10 minutowa przerwa."

używasz bardzo wymiennie sformowania kobieta a kobieta w ciąży (ewentualnie karmiąca) łatwo się zgubić

nikt tak drugiej kobiecie nie pomoże jak druga kobieta, a czy przypadkiem nowego rozporządzenia nie podpisała KOBIETA ???
więc co ja mam teraz komentować?

Awatar użytkownika
Monika
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Kontakt:

Post autor: Monika » 24 kwietnia 2017, 15:55

julijka2 pisze:
art 7 mówi o wszystkich pracownikach przy określonych warunkach
o mnie też, a nie jestem w ciąży i nie karmie

to po 1 maja ile będę mieć tej przerwy.

co piszesz mówiąc "kobiety" "Kobiety przy komputerze mogą pracować 8 godzin (przed zmianą 4 godziny) z zastrzeżeniem, by po każdych 50 minutach była 10 minutowa przerwa."

używasz bardzo wymiennie sformowania kobieta a kobieta w ciąży (ewentualnie karmiąca) łatwo się zgubić

nikt tak drugiej kobiecie nie pomoże jak druga kobieta, a czy przypadkiem nowego rozporządzenia nie podpisała KOBIETA ???
więc co ja mam teraz komentować?
Najistotniejsze to to, że zmiana z godzin 4 o 8 (dla kobiet ciężarnych przy komputerze). Nie piszę zamiennie, wymieniam prace kobiet w ciąży, prace dla kobiet karmiących (innych ie ma).
Wymieniam z rozporządzenia, czytacie?
Przerwa dla wszystkich (z komputerem) to 5 minut, dla ciężarnej 10 minut.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 24 kwietnia 2017, 18:20

Nowe rozporządzenie dotyczy TYLKO kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.
Pozostałe kobiety obowiązują (jeśli mówimy tu o transporcie ręcznym) przepisy takie same jak mężczyzn. Nie ma tam mowy o mężczyznach czy kobietach - jest mowa o pracownikach (jeśli dobrze pamiętam).

I tak jest słusznie (imho), bo nie ma powodu, żeby kobiety dyskryminowac jesli chodzi o dostęp do róznych zawodów.
Mężczyzna "chuchro" z pewnościa mniej udźwignie niż baba-dąb. Dlaczego płeć ma determinować ile kto może dźwigac/pchać/ciągnąć?
I co? I nic. Pozwolmy ludziom myśleć i decydowac o tym, jaką pracę chcą wykonywac a jakiej nie chcą. A chronmy tych, ktorzy (ktore) w pewnym etapie swojego życia takiej ochrony potrzebują ("przejściowo" potrzebują ;-) )

(Kij w mrowisko...? ;-) )
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
Monika
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Kontakt:

Post autor: Monika » 24 kwietnia 2017, 18:33

No równouprawnienie właśnie :)
Zanim do pracodawców informacja dotrze to się przyzwyczają.

Nie wyobrażam sobie jednak transportu w wydaniu kobiet 50 kg ręcznie. Z "Biedronki" i podobnych usuną elektryki.
Obawiam się, że może to być narzędziem w ręku pracodawcy/lekarza.

ODPOWIEDZ