Podstawa prawna w skierowaniu na badania

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Podstawa prawna w skierowaniu na badania

Post autor: listopadowy » 13 kwietnia 2017, 07:43

Ostatnio jeden z LMP odesłał mi pracownika abym poprawił skierowanie na badania profilaktyczne. W treści skierowania miałem (zgodnie ze wzorem z rozporządzenia) podaną podstawę prawną Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.),. LMP uważa, że powinno być "z 2016 r. poz. 1666". wzór w rozporządzeniu jest jaki jest i chyba tego powinniśmy się trzymać? Jak myślicie?

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: podstawa prawna w skierowaniu na badania

Post autor: julijka2 » 13 kwietnia 2017, 07:48

wiesz co, ja tez sie z tym spotkałam,
ale przełożony człowieka, którego mi lekarz cofnął powiedział, że sobie z tym lekarzem poradzi.
ale nie wiem jak się sytuacja zakończyła

KA
75...99 postów
75...99 postów

Post autor: KA » 13 kwietnia 2017, 08:11

Też mieliśmy podobną sytuację, wg medycyny pracy należy pisać: Działając na podstawie art. 229 § 4a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r.
poz. 1666), kieruję na badania lekarskie... tak też robimy.

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 13 kwietnia 2017, 08:26

KA pisze:należy pisać:
moim zdaniem powinna być zmiana rozporządzenia jeśli tak ma być. druk skierowania jest przecież zamieszczony w obowiązującym rozporządzeniu i nie powinno się go zmieniać. właśnie otrzymałem orzeczenie lekarskie po tym badaniu i też jest nowa podstawa prawna czyli orzeczenie jest niezgodne ze wzorem z rozporządzenia.

Krzych_2033
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Krzych_2033 » 13 kwietnia 2017, 09:50

Oczywiście i lekarz i medycyna pracy mają rację. Zmiany rozporządzenia nie było, ale było urzędowe ujednolicenie po zmianach z 2015 r. Dokładnie w dniu 19.12.2016 r. zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. poz. 2067) i od tego dnia stosujemy nowy publikator. Poza tym druki z rozporządzeń to tylko wzory i nawet bez urzędowych ujednoliceń lub zmian przepisów możemy pisać nowe publikatory (uważam, że jeżeli takowe się ukazały to nawet powinniśmy), ponieważ tego typu zmiany są aktualizowane właśnie przy okazji albo ujednoliceń urzędowych albo zmian innych przepisów. Ja osobiście piszę nawet więcej, bo (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, późn. zm.), ponieważ Kodeks pracy po opublikowaniu tekstu jednolitego miał już zmiany. Choć z drugiej strony nieaktualny publikator nie może być powodem do odesłania pracownika, ponieważ merytorycznie jest to ten sam druk, nic się w nim nie zmieniło. Lekarz lub medycyna pracy powinna tylko zwrócić uwagę, żeby na przyszłość pisać aktualny publikator.

Dla zainteresowanych: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2067/1

Zachęcam do bieżącego śledzenia wątku Nowe prawo w dziale Prawo. Informację o tym obwieszczeniu zamieścił w dniu 20.12.2016 r.:
Dario pisze:Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2067/1
Data ogłoszenia: 2016-12-19

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Re: Podstawa prawna w skierowaniu na badania

Post autor: ewania » 13 kwietnia 2017, 17:05

Krzych_2033 pisze:Oczywiście i lekarz i medycyna pracy mają rację.
Mam inne zdanie, jeśli chodzi o powoływanie się na podstawę prawną.
Dopóki nigdzie (w żadnym akcie ujednolicającym, czy tekście jednolitym przepisu) nie napisano, że przepis podstawowy traci ważność, to podstawą prawną jest właśnie ów przepis podstawowy, z późn. zmianami i na niego właśnie się powołujemy, dodając w nawiasie namiary na tekst jednolity (t.jednol. .......).

Jako przykład weźmy kodeks pracy.
Jeśli się nie mylę, pomimo, że kp posiada tekst jednolity, to także wszędzie jako podstawę podaje się ustawę kodeks pracy z 1974 r. (dodając później co trzeba).

Co innego podstawa prawna (przepis podstawowy, który nie stracił ważności) a co innego aktualny publikator.
Tak myślę. Mogę się mylić, oczywiście :P
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Krzych_2033
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Krzych_2033 » 14 kwietnia 2017, 09:15

ewania pisze:Mam inne zdanie, jeśli chodzi o powoływanie się na podstawę prawną.
Oczywiście ewania masz 100 % racji. Ja mam takie samo zdanie. W żadnym poście powyżej ani ja, ani nikt inny nie napisał, że Kodeks pracy jest z roku innego niż 1974 r. Rozmowa dotyczy tylko publikatora nazwanego błędnie przez "listopadowego" podstawą prawną. Gwoli wyjaśnienia w niuansach prawniczych. Podstawa prawna się nie zmienia, zmienia się tylko publikator. Na przykładzie Kodeksu pracy: został on uchwalony 26 czerwca 1974 r. i to jest właśnie podstawa prawna.
ewania pisze:Dopóki nigdzie (w żadnym akcie ujednolicającym, czy tekście jednolitym przepisu) nie napisano, że przepis podstawowy traci ważność, to podstawą prawną jest właśnie ów przepis podstawowy, z późn. zmianami i na niego właśnie się powołujemy, dodając w nawiasie namiary na tekst jednolity (t.jednol. .......).
Masz rację i tutaj, z tym, że to co zaznaczyłem czerwonym kolorem, to nie ma takiej możliwości by tekst jednolity zmienił jakąkolwiek ustawę. Zmiana przepisu podstawowego może nastąpić tylko nową ustawą. Gdy np. w przyszłości zostanie uchwalony nowy Kodeks pracy, to ten z 1974 r. zostanie uchylony i to będzie wyraźnie w tej nowej ustawie napisanie.

P.S. Obecnie trwają prace nad nowym Kodeksem pracy. Powołana, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2016 r. w sprawie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy (Dz. U. poz. 1366), we wrześniu 2016 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma w 18 miesięcy opracować nowe przepisy. Planowane są dwa kodeksy: Kodeks pracy i Kodeks zbiorowego prawa pracy. Obecny kodeks to indywidualne prawo pracy, natomiast przepisy zbiorowego prawa pracy porozrzucane są w różnych ustawach, nawet takich czasem, że po tytule nie spodziewalibyśmy się, że coś może być na ten temat. Dlatego postanowiono skodyfikować zbiorowe prawo pracy, aby to wszystko było w jednej ustawie.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 14 kwietnia 2017, 16:08

Dziękuję, właśnie o to mi chodziło. I mamy jasność :-)
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ