www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 19 listopada 2017, 18:38

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 13 kwietnia 2017, 07:43 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 listopada 2015, 09:34
Ostatnio jeden z LMP odes┼éa┼é mi pracownika abym poprawi┼é skierowanie na badania profilaktyczne. W tre┼Ťci skierowania mia┼éem (zgodnie ze wzorem z rozporz─ůdzenia) podan─ů podstaw─Ö prawn─ů Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z p├│┼║n. zm.),. LMP uwa┼╝a, ┼╝e powinno by─ç "z 2016 r. poz. 1666". wz├│r w rozporz─ůdzeniu jest jaki jest i chyba tego powinni┼Ťmy si─Ö trzyma─ç? Jak my┼Ťlicie?

G├│ra

PostNapisane: 13 kwietnia 2017, 07:48 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 2 sierpnia 2016, 14:02
wiesz co, ja tez sie z tym spotkałam,
ale prze┼éo┼╝ony cz┼éowieka, kt├│rego mi lekarz cofn─ů┼é powiedzia┼é, ┼╝e sobie z tym lekarzem poradzi.
ale nie wiem jak się sytuacja zakończyła

G├│ra

PostNapisane: 13 kwietnia 2017, 08:11 
75...99 post├│w
75...99 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 18 maja 2011, 22:10
Te┼╝ mieli┼Ťmy podobn─ů sytuacj─Ö, wg medycyny pracy nale┼╝y pisa─ç: Dzia┼éaj─ůc na podstawie art. 229 ┬ž 4a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. ÔÇô Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r.
poz. 1666), kieruj─Ö na badania lekarskie... tak te┼╝ robimy.

G├│ra

PostNapisane: 13 kwietnia 2017, 08:26 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 listopada 2015, 09:34
KA napisał(a):
nale┼╝y pisa─ç:

moim zdaniem powinna by─ç zmiana rozporz─ůdzenia je┼Ťli tak ma by─ç. druk skierowania jest przecie┼╝ zamieszczony w obowi─ůzuj─ůcym rozporz─ůdzeniu i nie powinno si─Ö go zmienia─ç. w┼éa┼Ťnie otrzyma┼éem orzeczenie lekarskie po tym badaniu i te┼╝ jest nowa podstawa prawna czyli orzeczenie jest niezgodne ze wzorem z rozporz─ůdzenia.

G├│ra

PostNapisane: 13 kwietnia 2017, 09:50 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 7 grudnia 2006, 09:29
Oczywi┼Ťcie i lekarz i medycyna pracy maj─ů racj─Ö. Zmiany rozporz─ůdzenia nie by┼éo, ale by┼éo urz─Ödowe ujednolicenie po zmianach z 2015 r. Dok┼éadnie w dniu 19.12.2016 r. zosta┼éo opublikowane obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2016 r. w sprawie og┼éoszenia jednolitego tekstu rozporz─ůdzenia Ministra Zdrowia i Opieki Spo┼éecznej w sprawie przeprowadzania bada┼ä lekarskich pracownik├│w, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzecze┼ä lekarskich wydawanych do cel├│w przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. poz. 2067) i od tego dnia stosujemy nowy publikator. Poza tym druki z rozporz─ůdze┼ä to tylko wzory i nawet bez urz─Ödowych ujednolice┼ä lub zmian przepis├│w mo┼╝emy pisa─ç nowe publikatory (uwa┼╝am, ┼╝e je┼╝eli takowe si─Ö ukaza┼éy to nawet powinni┼Ťmy), poniewa┼╝ tego typu zmiany s─ů aktualizowane w┼éa┼Ťnie przy okazji albo ujednolice┼ä urz─Ödowych albo zmian innych przepis├│w. Ja osobi┼Ťcie pisz─Ö nawet wi─Öcej, bo (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, p├│┼║n. zm.), poniewa┼╝ Kodeks pracy po opublikowaniu tekstu jednolitego mia┼é ju┼╝ zmiany. Cho─ç z drugiej strony nieaktualny publikator nie mo┼╝e by─ç powodem do odes┼éania pracownika, poniewa┼╝ merytorycznie jest to ten sam druk, nic si─Ö w nim nie zmieni┼éo. Lekarz lub medycyna pracy powinna tylko zwr├│ci─ç uwag─Ö, ┼╝eby na przysz┼éo┼Ť─ç pisa─ç aktualny publikator.

Dla zainteresowanych: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2067/1

Zach─Öcam do bie┼╝─ůcego ┼Ťledzenia w─ůtku Nowe prawo w dziale Prawo. Informacj─Ö o tym obwieszczeniu zamie┼Ťci┼é w dniu 20.12.2016 r.:
Dario napisał(a):
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2016 r. w sprawie og┼éoszenia jednolitego tekstu rozporz─ůdzenia Ministra Zdrowia i Opieki Spo┼éecznej w sprawie przeprowadzania bada┼ä lekarskich pracownik├│w, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzecze┼ä lekarskich wydawanych do cel├│w przewidzianych w Kodeksie pracy.

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2067/1
Data ogłoszenia: 2016-12-19

G├│ra

PostNapisane: 13 kwietnia 2017, 17:05 
Moderator

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 lutego 2005, 20:33
Krzych_2033 napisał(a):
Oczywi┼Ťcie i lekarz i medycyna pracy maj─ů racj─Ö.

Mam inne zdanie, je┼Ťli chodzi o powo┼éywanie si─Ö na podstaw─Ö prawn─ů.
Dop├│ki nigdzie (w ┼╝adnym akcie ujednolicaj─ůcym, czy tek┼Ťcie jednolitym przepisu) nie napisano, ┼╝e przepis podstawowy traci wa┼╝no┼Ť─ç, to podstaw─ů prawn─ů jest w┼éa┼Ťnie ├│w przepis podstawowy, z p├│┼║n. zmianami i na niego w┼éa┼Ťnie si─Ö powo┼éujemy, dodaj─ůc w nawiasie namiary na tekst jednolity (t.jednol. .......).

Jako przykład weźmy kodeks pracy.
Je┼Ťli si─Ö nie myl─Ö, pomimo, ┼╝e kp posiada tekst jednolity, to tak┼╝e wsz─Ödzie jako podstaw─Ö podaje si─Ö ustaw─Ö kodeks pracy z 1974 r. (dodaj─ůc p├│┼║niej co trzeba).

Co innego podstawa prawna (przepis podstawowy, kt├│ry nie straci┼é wa┼╝no┼Ťci) a co innego aktualny publikator.
Tak my┼Ťl─Ö. Mog─Ö si─Ö myli─ç, oczywi┼Ťcie :P

G├│ra

PostNapisane: 14 kwietnia 2017, 09:15 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 7 grudnia 2006, 09:29
ewania napisał(a):
Mam inne zdanie, je┼Ťli chodzi o powo┼éywanie si─Ö na podstaw─Ö prawn─ů.

Oczywi┼Ťcie ewania masz 100 % racji. Ja mam takie samo zdanie. W ┼╝adnym po┼Ťcie powy┼╝ej ani ja, ani nikt inny nie napisa┼é, ┼╝e Kodeks pracy jest z roku innego ni┼╝ 1974 r. Rozmowa dotyczy tylko publikatora nazwanego b┼é─Ödnie przez "listopadowego" podstaw─ů prawn─ů. Gwoli wyja┼Ťnienia w niuansach prawniczych. Podstawa prawna si─Ö nie zmienia, zmienia si─Ö tylko publikator. Na przyk┼éadzie Kodeksu pracy: zosta┼é on uchwalony 26 czerwca 1974 r. i to jest w┼éa┼Ťnie podstawa prawna.

ewania napisał(a):
Dop├│ki nigdzie (w ┼╝adnym akcie ujednolicaj─ůcym, czy tek┼Ťcie jednolitym przepisu) nie napisano, ┼╝e przepis podstawowy traci wa┼╝no┼Ť─ç, to podstaw─ů prawn─ů jest w┼éa┼Ťnie ├│w przepis podstawowy, z p├│┼║n. zmianami i na niego w┼éa┼Ťnie si─Ö powo┼éujemy, dodaj─ůc w nawiasie namiary na tekst jednolity (t.jednol. .......).
Masz racj─Ö i tutaj, z tym, ┼╝e to co zaznaczy┼éem czerwonym kolorem, to nie ma takiej mo┼╝liwo┼Ťci by tekst jednolity zmieni┼é jak─ůkolwiek ustaw─Ö. Zmiana przepisu podstawowego mo┼╝e nast─ůpi─ç tylko now─ů ustaw─ů. Gdy np. w przysz┼éo┼Ťci zostanie uchwalony nowy Kodeks pracy, to ten z 1974 r. zostanie uchylony i to b─Ödzie wyra┼║nie w tej nowej ustawie napisanie.

P.S. Obecnie trwaj─ů prace nad nowym Kodeksem pracy. Powo┼éana, na podstawie rozporz─ůdzenia Rady Ministr├│w z dnia 9 sierpnia 2016 r. w sprawie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy (Dz. U. poz. 1366), we wrze┼Ťniu 2016 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma w 18 miesi─Öcy opracowa─ç nowe przepisy. Planowane s─ů dwa kodeksy: Kodeks pracy i Kodeks zbiorowego prawa pracy. Obecny kodeks to indywidualne prawo pracy, natomiast przepisy zbiorowego prawa pracy porozrzucane s─ů w r├│┼╝nych ustawach, nawet takich czasem, ┼╝e po tytule nie spodziewaliby┼Ťmy si─Ö, ┼╝e co┼Ť mo┼╝e by─ç na ten temat. Dlatego postanowiono skodyfikowa─ç zbiorowe prawo pracy, aby to wszystko by┼éo w jednej ustawie.

G├│ra

PostNapisane: 14 kwietnia 2017, 16:08 
Moderator

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 lutego 2005, 20:33
Dzi─Ökuj─Ö, w┼éa┼Ťnie o to mi chodzi┼éo. I mamy jasno┼Ť─ç :-)

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: