www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 20 wrze┼Ťnia 2017, 20:25


Strefa czasowa: UTC + 2




Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 26 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 21 marca 2017, 11:40 
Offline
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 listopada 2015, 10:34
Posty: 842
pracownik biurowy jest zatrudniony r├│wnolegle w dw├│ch mocno zaprzyja┼║nionych firmach. w ka┼╝dej na 0,5 etatu. Czy posi┼ékuj─ůc si─Ö art. 229 KP mo┼╝na zrezygnowa─ç z przeprowadzania bada┼ä profilaktycznych w ka┼╝dej z firm kieruj─ůc pracownika na badania tylko z jednej z nich?


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 marca 2017, 12:33 
Offline
250...374 post├│w
250...374 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 22 lutego 2012, 12:01
Posty: 263
można, dobrze byłoby mieć kopie wydanego skierowania


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 marca 2017, 14:23 
Offline
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Avatar u┼╝ytkownika

Do┼é─ůczy┼é(a): 14 pa┼║dziernika 2007, 12:39
Posty: 2713
Lokalizacja: mazowieckie
pozwole sobie miec inne zdanie ......nie byl bym taki pewny....co znaczy pracownik biurowy..

i czy zawsze znaczy to samo...


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 marca 2017, 14:50 
Offline
500...624 posty
500...624 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 2 sierpnia 2016, 15:02
Posty: 579
listopadowy napisał(a):
pracownik biurowy jest zatrudniony r├│wnolegle w dw├│ch mocno zaprzyja┼║nionych firmach. w ka┼╝dej na 0,5 etatu. Czy posi┼ékuj─ůc si─Ö art. 229 KP mo┼╝na zrezygnowa─ç z przeprowadzania bada┼ä profilaktycznych w ka┼╝dej z firm kieruj─ůc pracownika na badania tylko z jednej z nich?

czy s┼éowo "zaprzyja┼║nione" jest jakim┼Ť s┼éowem klucz? ;)
co to znaczy pracownik biurowy ? czy to oznacza, że robi dokładnie to samo w dwóch firmach?

je┼Ťli na skierowaniu na badaniach jest dok┼éadnie to samo, to wg mnie mo┼╝na si─Ö podeprze─ç 229KP - tylko wiesz, tam jest o wst─Öpnych


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 marca 2017, 15:43 
Offline
20...24 posty
20...24 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 7 pa┼║dziernika 2016, 07:50
Posty: 22
julijka2 napisał(a):
listopadowy napisał(a):
pracownik biurowy jest zatrudniony r├│wnolegle w dw├│ch mocno zaprzyja┼║nionych firmach. w ka┼╝dej na 0,5 etatu. Czy posi┼ékuj─ůc si─Ö art. 229 KP mo┼╝na zrezygnowa─ç z przeprowadzania bada┼ä profilaktycznych w ka┼╝dej z firm kieruj─ůc pracownika na badania tylko z jednej z nich?

czy s┼éowo "zaprzyja┼║nione" jest jakim┼Ť s┼éowem klucz? ;)
co to znaczy pracownik biurowy ? czy to oznacza, że robi dokładnie to samo w dwóch firmach?

je┼Ťli na skierowaniu na badaniach jest dok┼éadnie to samo, to wg mnie mo┼╝na si─Ö podeprze─ç 229KP - tylko wiesz, tam jest o wst─Öpnych

Art. 229. ┬ž 1
"Badaniom wst─Öpnym nie podlegaj─ů jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o prac─Ö zawartej bezpo┼Ťrednio po rozwi─ůzaniu lub wyga┼Ťni─Öciu poprzedniej umowy o prac─Ö z tym pracodawc─ů. "

Nie ma tu nigdzie mowy o innym pracodawcy, wi─Öc dlaczego taki tok rozumowania?


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 marca 2017, 15:54 
Offline
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w
Avatar u┼╝ytkownika

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 maja 2003, 19:08
Posty: 3724
Lokalizacja: Poland
listopadowy napisał(a):
pracownik biurowy jest zatrudniony r├│wnolegle w dw├│ch mocno zaprzyja┼║nionych firmach. w ka┼╝dej na 0,5 etatu. Czy posi┼ékuj─ůc si─Ö art. 229 KP mo┼╝na zrezygnowa─ç z przeprowadzania bada┼ä profilaktycznych w ka┼╝dej z firm kieruj─ůc pracownika na badania tylko z jednej z nich?

Je┼╝eli jest to badanie wst─Öpne to mo┼╝na. Pozwala na to:
kodeks pracy napisał(a):
┬ž 1(2). Przepis ┬ž 1(1) pkt 2 stosuje si─Ö odpowiednio w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostaj─ůcej jednocze┼Ťnie w stosunku pracy z innym pracodawc─ů.

Je┼╝eli chodzi o kolejne badania okresowe to raczej odpada gdy┼╝:
kodeks pracy napisał(a):
┬ž 4a. Wst─Öpne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza si─Ö na podstawie skierowania wydanego przez pracodawc─Ö.

Czyli: pracodawca nie wystawił skierowania to i nie ma orzeczenia.


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 marca 2017, 15:59 
Offline
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 listopada 2015, 10:34
Posty: 842
rysbur napisał(a):
Je┼╝eli chodzi o kolejne badania okresowe to raczej odpada gdy┼╝:

czytaj─ůc tylko
rysbur napisał(a):
┬ž 4a. Wst─Öpne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza si─Ö na podstawie skierowania wydanego przez pracodawc─Ö.

to i wst─Öpne by odpada┼éy a jednak nie odpadaj─ů.


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 marca 2017, 18:17 
Offline
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Avatar u┼╝ytkownika

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 pa┼║dziernika 2011, 18:11
Posty: 8342
Lokalizacja: ┼Ťl─ůskie/┼é├│dzkie
┬ž 11.Wst─Öpnym badaniom lekarskim nie podlegaj─ů osoby:
1)przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ci─ůgu 30 dni po rozwi─ůzaniu lub wyga┼Ťni─Öciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawc─ů;
2)przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ci─ůgu 30 dni po rozwi─ůzaniu lub wyga┼Ťni─Öciu poprzedniego stosunku pracy, je┼╝eli przedstawi─ů pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzaj─ůce brak przeciwwskaza┼ä do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, ┼╝e warunki te odpowiadaj─ů warunkom wyst─Öpuj─ůcym na danym stanowisku pracy, z wy┼é─ůczeniem os├│b przyjmowanych do wykonywania prac szczeg├│lnie niebezpiecznych.
┬ž 12.Przepis ┬ž 11pkt 2 stosuje si─Ö odpowiednio w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostaj─ůcej jednocze┼Ťnie w stosunku pracy z innym pracodawc─ů.
Moje zdanie-nie trzeba, ale ostatecznie pracodawca decyduje.


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 marca 2017, 20:28 
Offline
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Avatar u┼╝ytkownika

Do┼é─ůczy┼é(a): 13 czerwca 2008, 18:00
Posty: 3070
Lokalizacja: dziki zach├│d
Byłbym za.
listopadowy napisał(a):
zy posi┼ékuj─ůc si─Ö art. 229 KP mo┼╝na zrezygnowa─ç z przeprowadzania bada┼ä profilaktycznych w ka┼╝dej z firm kieruj─ůc pracownika na badania tylko z jednej z nich?

_________________
"tylko dwie rzeczy s─ů niesko┼äczone: wszech┼Ťwiat oraz ludzka g┼éupota, cho─ç nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 marca 2017, 21:27 
Offline
Moderator
Avatar u┼╝ytkownika

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 lutego 2005, 21:33
Posty: 22518
Lokalizacja: Warszawa
JędrekSPR napisał(a):
nie trzeba, ale ostatecznie pracodawca decyduje.
Dok┼éadnie tak w┼éa┼Ťnie jest jak napisa┼é J─ÖdrekSPR, podsumowuj─ůc obowi─ůzuj─ůcy przepis.
Pracodawca nie musi ale mo┼╝e respektowa─ç takie orzeczenie.
Zw┼éaszcza, je┼Ťli pracownik dodatkowo oka┼╝e skierowanie na badania, kt├│re mia┼é wystawione przez poprzedniego (albo tego drugiego) pracodawc─Ö i na tym skierowaniu wymienione s─ů te analogiczne czynniki co u tamtego pracodawcy.

_________________
"Je┼╝eli nie wiesz cz┼éowieku jak post─ůpi─ç - na wszelki wypadek post─ůp uczciwie."
(Antoni Słonimski)


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 marca 2017, 21:32 
Offline
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 listopada 2015, 10:34
Posty: 842
ewania napisał(a):
Pracodawca nie musi ale mo┼╝e respektowa─ç takie orzeczenie.

nawet w przypadku badań okresowych?


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 marca 2017, 21:56 
Offline
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Avatar u┼╝ytkownika

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 pa┼║dziernika 2011, 18:11
Posty: 8342
Lokalizacja: ┼Ťl─ůskie/┼é├│dzkie
Moim zdaniem tak, bo mimo, ┼╝e w przytoczonym
JędrekSPR napisał(a):
┬ž 11.Wst─Öpnym badaniom lekarskim nie podlegaj─ů osoby:
, to z dalszego unormowania
JędrekSPR napisał(a):
je┼╝eli przedstawi─ů pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzaj─ůce brak przeciwwskaza┼ä do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, ┼╝e warunki te odpowiadaj─ů warunkom wyst─Öpuj─ůcym na danym stanowisku pracy
nie wyklucza orzeczenia okresowego. Mało, uznaję, że wyżej mowa jest o wstępnym i okresowym orzeczeniu. Tego się trzymam.


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 marca 2017, 09:10 
Offline
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w
Avatar u┼╝ytkownika

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 maja 2003, 19:08
Posty: 3724
Lokalizacja: Poland
JedrekSPR: listopadowemu chodziło o sytuację gdy gdy pracownik u obydwóch pracodawców pracuje na tyle długo, że nie chodzi o badanie wstępne a okresowe (u obydwóch).

Przepis wy┼é─ůcza konkretn─ů sytuacj─Ö:

┬ž 1(2). Przepis ┬ž 1(1) pkt 2 stosuje si─Ö odpowiednio w przypadku
przyjmowania do pracy osoby pozostaj─ůcej jednocze┼Ťnie w stosunku pracy z innym pracodawc─ů.

A tu chodzi o przypadek gdy ten pracownik nie jest przyjmowany lecz gdy ju┼╝ jaki┼Ť czas pracuje.
Ca┼éy czas podkre┼Ťlam, ┼╝e nie chodzi tu o logiczne podej┼Ťcie lecz o zgodno┼Ť─ç z przepisami.


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 marca 2017, 09:19 
Offline
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Avatar u┼╝ytkownika

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 pa┼║dziernika 2011, 18:11
Posty: 8342
Lokalizacja: ┼Ťl─ůskie/┼é├│dzkie
rysbur napisał(a):
Ca┼éy czas podkre┼Ťlam, ┼╝e nie chodzi tu o logiczne podej┼Ťcie lecz o zgodno┼Ť─ç z przepisami.
I w┼éa┼Ťnie to jest przyk┼éad Ryszardzie, w takich konkretnych przypadkach, ┼╝e prawotw├│rcy nie do ko┼äca s─ů konsekwentni. Ja obstaj─Ö przy swoim stanowisku :wink:


G├│ra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 marca 2017, 09:24 
Offline
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w
Avatar u┼╝ytkownika

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 maja 2003, 19:08
Posty: 3724
Lokalizacja: Poland
JędrekSPR napisał(a):
prawotw├│rcy nie do ko┼äca s─ů konsekwentni.

Ja bym napisa┼é, ┼╝e nie kieruj─ů si─Ö logik─ů czy rozs─ůdkiem oraz nie czytaj─ů (ze zrozumieniem) tego co uchwalili :D


G├│ra
 Zobacz profil  
 
Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 26 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Bing [Bot] i 2 go┼Ťci


Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne u┼╝ytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL