www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 19 listopada 2017, 20:54

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 42 ]  Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 15 marca 2017, 07:58 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 listopada 2015, 09:34
uleczka napisał(a):
Mog─ů by─ç i SPE (to chyba Gda┼äsk)

listopadowy napisał(a):
odpowiedz wprost na pytanie czy w ramach instrukta┼╝u stanowiskowego instruktor ma obowi─ůzek pokaza─ç prace, kt├│re wykonywa┼é b─Ödzie pracownik czy takiego obowi─ůzku nie ma?.

wal221 napisał(a):
Osoby, kt├│re si─Ö wypowiadaj─ů takie jak Uleczka, J─Ödrek SPR s─ů to osoby z d┼éugoletnim sta┼╝em.

je┼╝eli
JędrekSPR napisał(a):
Sprawdzi uprawnienia, pPoka┼╝e paluchem i poda instrukcje wszelakie
w ramach punktu 2 instruktażu stanowiskowego to jego długoletni staż nie ma tu nic do rzeczy. przyjmie do pracy kierowcę, da mu umowę a dopiero potem będzie sprawdzał czy ten człowiek ma prawo jazdy. gratuluję i nie mam więcej pytań do takiego długoletniego speca od bhp.

G├│ra

PostNapisane: 15 marca 2017, 08:13 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 pa┼║dziernika 2011, 17:11
listopadowy napisał(a):
przyjmie do pracy kierowcę, da mu umowę a dopiero potem będzie sprawdzał czy ten człowiek ma prawo jazdy.

,,Sprawdzi uprawnienia, pPoka┼╝e paluchem i poda instrukcje wszelakie" :idea:
listopadowy napisał(a):
gratuluję i nie mam więcej pytań do takiego
:lol: :mrgreen:

G├│ra

PostNapisane: 15 marca 2017, 13:11 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 1 pa┼║dziernika 2013, 19:34
listopadowy napisał(a):
mam pytanie jak post─Öpujecie w sytuacji gdy mamy w formie now─ů/pierwsz─ů maszyn─Ö (np. w├│zek wid┼éowy, ┼éadowark─Ö), do obs┼éugi kt├│rej potrzebne s─ů uprawnienia i pracownika/operatora, kt├│ry w┼éasnie takie uprawnienia zdoby┼é. kto szkoli go stanowiskowo je┼Ťli jest on jedyn─ů osob─ů w firmie posiadaj─ůc─ů takowe uprawnienia? chodzi mi g┼é├│wnie o punkt 2 ramowego programu szkolenia czyli "Pokaz przez instruktora sposobu wykonywania pracy ..." aby zademonstrowa─ç spos├│b wykonywania pracy na tym widlaku, trzeba mie─ç uprawnienia do jego obs┼éugi a nikt poza tym szkolonym pracownikiem takowych nie posiada.

Bierzemy kogo┼Ť od producenta ┼╝eby przeprowadzi┼é szkolenie. Je┼╝eli chodzi o instrukta┼╝, to robimy tak jak pisali wcze┼Ťniej Koledzy - pokazujemy co ma by─ç dok┼éadnie obrabiane, robione, gdzie, jak, na co zwr├│ci─ç uwag─Ö, jakie jest ┼Ťrodowisko i zagro┼╝enia, a cz┼éowiek z firmy sprzedaj─ůcej robi pokaz dla pracownika, tj. mo┼╝liwo┼Ťci maszyny, prz├│d, ty┼é, g├│ra, d├│┼é itp. itd.
Takie czasy, ┼╝e nikt Ci teraz ┼éaski nie robi - zw┼éaszcza jak co┼Ť jest drogie. Chyba, ┼╝e kupujesz u┼╝ywane.

Wg mnie w ca┼éym instrukta┼╝u chodzi o to jak kto┼Ť wcze┼Ťniej napisa┼é ┼╝eby pokaza─ç gdzie zawie┼║─ç, wskaza─ç zagro┼╝enia itp. Jak mamy nowego pracownika ja mu pokazuj─Ö gdzie jest strefa, jakie s─ů zagro┼╝enia, a inny pracownik, kt├│ry wykonuje dan─ů czynno┼Ť─ç na co dzie┼ä ju┼╝ temu nowemu pokazuje co i jak. Ale nowy ma (mam nadziej─Ö) w g┼éowie ca┼éy czas moje s┼éowa i wskaz├│wki, co mu grozi jak si─Ö obleje, jak zapali papierosa, jak nie b─Ödzie mia┼é odpowiednich but├│w, ubrania, okular├│w, jak p├│jdzie na skr├│ty itp. itd.

G├│ra

PostNapisane: 15 marca 2017, 19:30 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

bartek_b napisał(a):
Bierzemy kogo┼Ť od producenta ┼╝eby przeprowadzi┼é szkolenie.

"5. Instrukta┼╝ stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawc─Ö osoba kieruj─ůca pracownikami lub pracodawca, "
nie ma tu mowy o "kim┼Ť od producenta"
bartek_b napisał(a):
a inny pracownik, kt├│ry wykonuje dan─ů czynno┼Ť─ç na co dzie┼ä ju┼╝ temu nowemu pokazuje co i jak
chodzi o to, że nie ma tego innego pracownika ponieważ jest to pierwszy wózek widłowy w firmie i nikt inny nie obsługuje go na codzień...

G├│ra

PostNapisane: 16 marca 2017, 09:05 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 8 maja 2008, 20:20
Panowie - prosz─Ö o powr├│t do tematu: "Nowa maszyna/uprawnienia a szkolenie stanowiskowe"

G├│ra

PostNapisane: 16 marca 2017, 14:09 
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 14 pa┼║dziernika 2007, 11:39
listopadowy napisał(a):
mam mu pokaza─ç jak prawid┼éowo obs┼éugiwa─ç maszyn─Ö, kt├│r─ů ma obs┼éugiwa─ç. egzamin zdawa┼é na pierwszym lepszym samochodzie a w pracy ma np. wozi─ç asfalt pod roz┼Ťcie┼éacz albo co┼Ť podobnego. mam mu pokaza─ç jak si─Ö to robi czyli wsi─ů┼Ť─ç do samochodu i jecha─ç. taki jest punkt w programie szkolenia i ja go tak interpretuj─Ö. z w├│zkami wid┼éowymi jest podobnie. na egzaminie pewnie mia┼é za zadanie przewie┼Ť─ç z miejsca w miejsce jak─ů┼Ť palet─Ö a w pracy na przewozi─ç i zestawia─ç pionowo jakie┼Ť du┼╝e pojemniki czy rega┼éy. tokarzowi te┼╝ wed┼éug ciebie nie trzeba robi─ç pokazu prawid┼éowej obs┼éugi tokarki :?:

nie ma takiej mozliwosci aby kierujacy pracownikiem nie mial pojecia o wykonywanej pracy przez podwladnego...

instruktaz to ..pikus a reszta papieroligi i jak rozliczyc z ilosci i jakosci pracy..

G├│ra

PostNapisane: 16 marca 2017, 14:20 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

piotrek01 napisał(a):
nie ma takiej mozliwosci aby kierujacy pracownikiem nie mial pojecia o wykonywanej pracy przez podwladnego.

a ja potrafi─Ö sobie wyobrazi─ç kierownika magazynu, kt├│ry dotychczas mia┼é tylko w├│zki paletowe a nagle kupili mu w├│zek wid┼éowy, przyprowadzili nowego pracownika z uprawnieniami do jego obs┼éugi i kazali przeprowadzi─ç instrukta┼╝ stanowiskowy dot. ustawiania w├│zkiem jakich┼Ť pojemnik├│w jeden na drugim. jak wed┼éug ciebie ma wygl─ůda─ç taki instrukta┼╝?

G├│ra

PostNapisane: 16 marca 2017, 14:43 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 13 czerwca 2008, 17:00
listopadowy napisał(a):
jak wed┼éug ciebie ma wygl─ůda─ç taki instrukta┼╝?

Normalnie. Ch┼éopie. Nie b─ůd┼║ nudny. Sam zadajesz pytania nie racz─ůc odpowiedzie─ç na zadane Tobie.
Troch─Ö konsekwencji. Pytasz Ty.
Odpowiadaj─ů.
Pytaj─ů Ciebie.
Mam to w dupie. Nie odpowiadam.
:?:

G├│ra

PostNapisane: 16 marca 2017, 15:18 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

wal221 napisał(a):
Pytaj─ů Ciebie.
Mam to w dupie. Nie odpowiadam.

pyta┼ée┼Ť o instrukta┼╝ stanowiskowy nauczycieli wi─Öc odpowiadam, ┼╝e takowy instrukta┼╝ ma polega─ç na pokazie przez pracodawc─Ö (dyrektora) sposobu prowadzenia zaj─Ö─ç. w tym wypadku nie ma pokazywa─ç nowemu pracownikowi czego ma uczy─ç tylko jak ma prowadzi─ç zaj─Öcia. spos├│b zwracania si─Ö do uczni├│w itp. ale ma to pokaza─ç. Aby m├│c to zrobi─ç musi mie─ç uko┼äczone studia pedagogiczne. tak samo dyrektor szpitala, kt├│ry nie uko┼äczy┼é medycyny a tylko jest menad┼╝erem nie powinien moim zdaniem przeprowadza─ç instrukta┼╝y stanowiskowych. w jakim┼Ť celu ustawodawca wstawi┼é do rozporz─ůdzenia te magiczne s┼éowa "5. Instrukta┼╝ stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawc─Ö osoba kieruj─ůca pracownikami lub pracodawca, je┼╝eli osoby te posiadaj─ů odpowiednie kwalifikacje i do┼Ťwiadczenie zawodowe". Aby przeprowadza─ç instrukta┼╝ stanowiskowy trzeba mie─ç odpowiednie kwalifikacje i nie chodzi tu o
JędrekSPR napisał(a):
dydaktyki ni metodyki, :

G├│ra

PostNapisane: 16 marca 2017, 16:10 
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 14 pa┼║dziernika 2007, 11:39
listopadowy napisał(a):
piotrek01 napisał(a):
nie ma takiej mozliwosci aby kierujacy pracownikiem nie mial pojecia o wykonywanej pracy przez podwladnego.

a ja potrafi─Ö sobie wyobrazi─ç kierownika magazynu, kt├│ry dotychczas mia┼é tylko w├│zki paletowe a nagle kupili mu w├│zek wid┼éowy, przyprowadzili nowego pracownika z uprawnieniami do jego obs┼éugi i kazali przeprowadzi─ç instrukta┼╝ stanowiskowy dot. ustawiania w├│zkiem jakich┼Ť pojemnik├│w jeden na drugim. jak wed┼éug ciebie ma wygl─ůda─ç taki instrukta┼╝?

nie mam takiej wyobrazni.....

ale pewnie masz racje ... :lol:

wprowadzili do firmy komputery ...kierownik do tej pory tylko liczydlem i dlugopisem....

a ma sprawdzic czy w ekselu dobrze wszystko chodzi..albo czy lotus dziala ...

i ma wprowadzic log...i haslo tylko nie wie po co... :P

G├│ra

PostNapisane: 18 marca 2017, 20:54 
Moderator

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 lutego 2005, 20:33
A┼╝ za┼éuj─Ö, ┼╝e nie czyta┼éam tego w─ůtku wcze┼Ťniej.
Dodam tylko jeszcze na zakończenie, że bardzo często w ferworze dyskusji zapminamy, że mowa jest o instruktażu stanowiskowym BHP (a nie o nauce zawodu).

G├│ra

PostNapisane: 20 kwietnia 2017, 07:21 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Wyja┼Ťnienie Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Spo┼éecznej. Autor przepisu chyba wie najlepiej co mia┼é na my┼Ťli :?:
zgodnie z paragrafem 11 ust. 5 rozporz─ůdzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp instrukta┼╝ stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawc─Ö osoba kieruj─ůca pracownikami lub pracodawca, je┼╝eli osoby te posiadaj─ů odpowiednie kwalifikacje i do┼Ťwiadczenie zawodowe oraz s─ů przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instrukta┼╝u stanowiskowego. Przez u┼╝yte w okre┼Ťlenie "odpowiednie kwalifikacje" w opinii Departamentu nale┼╝y rozumie─ç posiadanie przez osob─Ö prowadz─ůc─ů instrukta┼╝ stanowiskowy uprawnie┼ä niezb─Ödnych do obs┼éugi danego urz─ůdzenia, je┼╝eli s─ů wymagane. prowadzenie wspomnianego szkolenia przez osoby, kt├│re nie spe┼éniaj─ů ww. wymaga┼ä by┼éoby niezgodne z przepisami omawianego rozporz─ůdzenia.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 42 ]  Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: