www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 20 wrze┼Ťnia 2017, 20:24

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 42 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 13 marca 2017, 11:28 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 listopada 2015, 10:34
mam pytanie jak post─Öpujecie w sytuacji gdy mamy w formie now─ů/pierwsz─ů maszyn─Ö (np. w├│zek wid┼éowy, ┼éadowark─Ö), do obs┼éugi kt├│rej potrzebne s─ů uprawnienia i pracownika/operatora, kt├│ry w┼éasnie takie uprawnienia zdoby┼é. kto szkoli go stanowiskowo je┼Ťli jest on jedyn─ů osob─ů w firmie posiadaj─ůc─ů takowe uprawnienia? chodzi mi g┼é├│wnie o punkt 2 ramowego programu szkolenia czyli "Pokaz przez instruktora sposobu wykonywania pracy ..." aby zademonstrowa─ç spos├│b wykonywania pracy na tym widlaku, trzeba mie─ç uprawnienia do jego obs┼éugi a nikt poza tym szkolonym pracownikiem takowych nie posiada.

G├│ra

PostNapisane: 13 marca 2017, 11:52 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 8 wrze┼Ťnia 2008, 20:02
A ja zadam pytanie. Czy zatrudniaj─ůc kierowc─Ö sam. ci─Ö┼╝. uczysz go je┼║dzi─ç. Za┼é├│┼╝, ┼╝e nie jeste┼Ť kierowc─ů.

G├│ra

PostNapisane: 13 marca 2017, 12:33 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

mam mu pokaza─ç jak prawid┼éowo obs┼éugiwa─ç maszyn─Ö, kt├│r─ů ma obs┼éugiwa─ç. egzamin zdawa┼é na pierwszym lepszym samochodzie a w pracy ma np. wozi─ç asfalt pod roz┼Ťcie┼éacz albo co┼Ť podobnego. mam mu pokaza─ç jak si─Ö to robi czyli wsi─ů┼Ť─ç do samochodu i jecha─ç. taki jest punkt w programie szkolenia i ja go tak interpretuj─Ö. z w├│zkami wid┼éowymi jest podobnie. na egzaminie pewnie mia┼é za zadanie przewie┼Ť─ç z miejsca w miejsce jak─ů┼Ť palet─Ö a w pracy na przewozi─ç i zestawia─ç pionowo jakie┼Ť du┼╝e pojemniki czy rega┼éy. tokarzowi te┼╝ wed┼éug ciebie nie trzeba robi─ç pokazu prawid┼éowej obs┼éugi tokarki :?:

G├│ra

PostNapisane: 13 marca 2017, 12:37 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

uleczka napisał(a):
Za┼é├│┼╝, ┼╝e nie jeste┼Ť kierowc─ů.

je┼Ťli nie jestem kierowc─ů (nie mam "lejc├│w") to nie nadaj─Ö si─Ö na instruktora przy instrukta┼╝u stanowiskowym kierowcy samochodu ci─Ö┼╝arowego.
"5. Instrukta┼╝ stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawc─Ö osoba kieruj─ůca pracownikami lub pracodawca, je┼╝eli osoby te posiadaj─ů [i]odpowiednie kwalifikacje i do┼Ťwiadczenie zawodowe "[/i] co to s─ů wed┼éug ciebie "odpowiednie kwalifikacje" :?:
gdyby temat był tak banalny jak go traktujesz nie zadawałbym tego pytania

G├│ra

PostNapisane: 13 marca 2017, 21:31 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 18 wrze┼Ťnia 2007, 12:54
Ja kiedy┼Ť tu pisa┼éem o podobnym dylemacie. Chodzi┼éo o spawacza kt├│rego trzeba by┼éo przeszkolic na stanowisku, ale pyta┼éem kto to ma zrobi─ç jak jest jedynym spawaczem w zak┼éadzie a nikt si─Ö na tym nie zna na tyle ┼╝eby go szkoli─ç. Ma┼éo mnie nie ze┼╝arli tutejsi forumowicze pisz─ůc co┼Ť w stylu: "jak to kierownik musi umie─ç wszystko co robi─ů jego pracownicy" - co jest oczywist─ů bzdur─ů tutejszych my┼Ťlicieli.
Przepiisu nie nale┼╝y traktowa─ç dos┼éownie bo sie zap─Ötlimy i zaci─ůgniemy.

G├│ra

PostNapisane: 13 marca 2017, 22:13 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

listopadowy napisał(a):
gdyby temat był tak banalny jak go traktujesz nie zadawałbym tego pytani

Sory, ale nigdy nie traktowa┼éam instrukta┼╝u stanowiskowego jako tematu banalnego. Zanim Zosta┼éam BHP-owcem, pd pocz─ůtku swojej pracy pracowa┼éam na stanowisku kierowniczym. Ja faktycznie musia┼éam pokaza─ç prac─Ö od poczatku7, ale u mnie od nikogo nie wymaga┼éo si─Ö uprawnie┼ä.

Moja kole┼╝anka ma firm─Ö transportow─ů, a nie ma uprawnie┼ä na kierowanie samochodem ci─Ö┼╝arowym.

wino2 napisał(a):
Przepiisu nie nale┼╝y traktowa─ç dos┼éownie bo sie zap─Ötlimy i zaci─ůgniemy

Oczywi┼Ťcie, ┼╝e tak. Ja mam pokaza─ç co ma ┼éadowa─ç, jak, gdzie, na co uwa┼╝a─ç (oczywi┼Ťcie napisa┼éam to w telegraficznym skr├│cie) , ale nie jak ma w├│zkiem kierowa─ç, spawa─ç, czy kierowa─ç samochodem. No i jeszcze jedno. Instrukta┼╝ przeprowadza osoba kieruj─ůca dan─ů osob─ů, a nie kolega z innego dzia┼éu.

G├│ra

PostNapisane: 13 marca 2017, 23:05 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

uleczka napisał(a):
Moja kole┼╝anka ma firm─Ö transportow─ů, a nie ma uprawnie┼ä na kierowanie samochodem ci─Ö┼╝arowym.

sama przeprowadza instrukta┼╝e stanowiskowe? nie jest powiedziane, ┼╝e robi to zgodnie z prawem.
uleczka napisał(a):
mam pokazać co ma ładować, jak, gdzie, na co uważać

to jest punkt pierwszy instrukta┼╝u. w punkcie drugim jest wyra┼║nie napisane:
Pokaz przez instruktora sposobu wykonywania pracy na stanowisku pracy. instruktor ma nie tylko om├│wi─ç ale i pokaza─ç
uleczka napisał(a):
Ja faktycznie musiałam pokazać pracę od poczatku7, ale u mnie od nikogo nie wymagało się uprawnień.

dlaczego musia┼éa┼Ť pokaza─ç skoro twierdzisz, ┼╝e wystarczy opowiedzie─ç :?:

G├│ra

PostNapisane: 13 marca 2017, 23:18 
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 13 czerwca 2008, 18:00
listopadowy napisał(a):
to jest punkt pierwszy instrukta┼╝u. w punkcie drugim jest wyra┼║nie napisane:
Pokaz przez instruktora sposobu wykonywania pracy na stanowisku pracy. instruktor ma nie tylko om├│wi─ç ale i pokaza─ç

No.
Instruktaż stanowiskowy nauczyciela np. łaciny.
Prowadzi osoba kieruj─ůca pracownikami.
Dyrektor - nauczyciel wf.
No.
Ciekawe.
Robi to zgodnie z prawem czy te┼╝ nie?

listopadowy napisał(a):
"5. Instrukta┼╝ stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawc─Ö osoba kieruj─ůca pracownikami lub pracodawca, je┼╝eli osoby te posiadaj─ů odpowiednie kwalifikacje i do┼Ťwiadczenie zawodowe " co to s─ů wed┼éug ciebie "odpowiednie kwalifikacje" :?:
gdyby temat był tak banalny jak go traktujesz nie zadawałbym tego pytania

Dyrektor szpitala przyjmuj─ůcy do pracy chirurga.
Sam lekarzem nie jest.
Kierownik przyjmuj─ůcy do pracy - bez obrazy- pani─ů do sprz─ůtania.
Robi┼ée┼Ť kiedy taki instrukta┼╝?
Z mycia podłóg?

G├│ra

PostNapisane: 13 marca 2017, 23:32 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Nigdy nie by┼éem osob─ů kieruj─ůc─ů sprz─ůtaczkami. Spr├│buj nie pokaza─ç sprz─ůtaczce jak ma przygotowywa─ç "chemi─Ö" do sprz─ůtania to przekonasz si─Ö czy trzeba to robi─ç przy pierwszym powa┼╝niejszym oparzeniu.

G├│ra

PostNapisane: 14 marca 2017, 11:31 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

listopadowy napisał(a):
sama przeprowadza instrukta┼╝e stanowiskowe? nie jest powiedziane, ┼╝e robi to zgodnie z prawem.

Oczywi┼Ťci. A gdzie jest napisane, ┼╝e musi mie─ç prawo jazdy? To po co egzamin pa┼ästwowy? Niech pracodawca sam nauczy :mrgreen:

G├│ra

PostNapisane: 14 marca 2017, 11:34 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

listopadowy napisał(a):
uleczka napisał(a):
Ja faktycznie musiałam pokazać pracę od poczatku7, ale u mnie od nikogo nie wymagało się uprawnień.

dlaczego musia┼éa┼Ť pokaza─ç skoro twierdzisz, ┼╝e wystarczy opowiedzie─ç

Czytaj ze zrozumieniem

uleczka napisał(a):
Ja faktycznie musiałam pokazać pracę od poczatku7, ale u mnie od nikogo nie wymagało się uprawnień

G├│ra

PostNapisane: 14 marca 2017, 11:46 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

uleczka napisał(a):
A gdzie jest napisane, ┼╝e musi mie─ç prawo jazdy?

nie wiesz gdzie jest napisane, ┼╝e aby m├│c pokazywa─ç pokaza─ç spos├│b wykonania pracy (spawania, kierowania i obs┼éugi w├│zka wid┼éowego, kierowania i obs┼éugi ┼éadowarki, kierowania i obs┼éugi samochodu, obs┼éugi kot┼é├│w w kot┼éowni itp.) trzeba samemu to umie─ç i mie─ç potwierdzone to "umienie" na pi┼Ťmie" :?: pracodawca nie ma uczy─ç je┼║dzi─ç samochodem jako takim tylko ma pokaza─ç jak prowadzi─ç i obs┼éugiwa─ç konkretny pojazd. Na kursie prawa jazdy kat. C czy CE nie me nauki kiprowania czy cofania pod ramp─Ö za┼éadunkow─ů.
uleczka napisał(a):
Czytaj ze zrozumieniem

uleczka napisał(a):
Ja faktycznie musiałam pokazać pracę od poczatku7, ale u mnie od nikogo nie wymagało się uprawnień

czytam ze zrozumieniem i wyczytuj─Ö, ┼╝e je┼Ťli obs┼éuga danej maszyny nie wymaga jakichkolwiek uprawnie┼ä czy kwalifikacji to instruktor musi pokaza─ç jak je obs┼éugiwa─ç a je┼Ťli do obs┼éugi potrzebne s─ů uprawnienia to ju┼╝ pokazywa─ç nie mysi a tylko opowiedzie─ç.

G├│ra

PostNapisane: 14 marca 2017, 19:55 
2500...3124 posty
2500...3124 posty

wal221 napisał(a):
No.
No.
Ciekawe.
Robi to zgodnie z prawem czy te┼╝ nie?

Pytanie było jak wyżej panie Listopadowy.
Odpowiedzi brak.

G├│ra

PostNapisane: 14 marca 2017, 19:58 
2500...3124 posty
2500...3124 posty

listopadowy napisał(a):
pracodawca nie ma uczyć jeździć samochodem jako takim tylko ma pokazać jak prowadzić i obsługiwać konkretny pojazd.

Tak czy inaczej ma umie─ç.A wi─Öc dalej
wal221 napisał(a):

ma pokaza─ç jak m├│wi─ç ┼éadn─ů ┼éacin─ů, muzykowi jak gra─ç na pianinie itp.
Chłopie ocknij się . Wiosna za pasem.

G├│ra

PostNapisane: 14 marca 2017, 20:31 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

wal221 napisał(a):
ma pokaza─ç jak m├│wi─ç ┼éadn─ů ┼éacin─ů, muzykowi jak gra─ç na pianinie itp.

ma pokaza─ç jak prowadzi─ç lekcje. nie udawaj g┼éupszego ni┼╝ jeste┼Ť. ciekawe czy b─Ödziesz taki cwany jak przyjdzie do ciebie rodzina (z adwokatem) zmar┼éego w wypadku przy pracy. te┼╝ powiesz, ┼╝e nie musia┼ée┼Ť mu pokazywa─ç jak ma pracowa─ç?

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 42 ]  Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: