Nowa maszyna/uprawnienia a szkolenie stanowiskowe

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Nowa maszyna/uprawnienia a szkolenie stanowiskowe

Post autor: listopadowy » 13 marca 2017, 10:28

mam pytanie jak postępujecie w sytuacji gdy mamy w formie nową/pierwszą maszynę (np. wózek widłowy, ładowarkę), do obsługi której potrzebne są uprawnienia i pracownika/operatora, który własnie takie uprawnienia zdobył. kto szkoli go stanowiskowo jeśli jest on jedyną osobą w firmie posiadającą takowe uprawnienia? chodzi mi głównie o punkt 2 ramowego programu szkolenia czyli "Pokaz przez instruktora sposobu wykonywania pracy ..." aby zademonstrować sposób wykonywania pracy na tym widlaku, trzeba mieć uprawnienia do jego obsługi a nikt poza tym szkolonym pracownikiem takowych nie posiada.

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Re: nowa maszyna/uprawnienia a szkolenie stanowiskowe

Post autor: uleczka » 13 marca 2017, 10:52

A ja zadam pytanie. Czy zatrudniając kierowcę sam. cięż. uczysz go jeździć. Załóż, że nie jesteś kierowcą.

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 13 marca 2017, 11:33

mam mu pokazać jak prawidłowo obsługiwać maszynę, którą ma obsługiwać. egzamin zdawał na pierwszym lepszym samochodzie a w pracy ma np. wozić asfalt pod rozściełacz albo coś podobnego. mam mu pokazać jak się to robi czyli wsiąść do samochodu i jechać. taki jest punkt w programie szkolenia i ja go tak interpretuję. z wózkami widłowymi jest podobnie. na egzaminie pewnie miał za zadanie przewieść z miejsca w miejsce jakąś paletę a w pracy na przewozić i zestawiać pionowo jakieś duże pojemniki czy regały. tokarzowi też według ciebie nie trzeba robić pokazu prawidłowej obsługi tokarki :?:

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 13 marca 2017, 11:37

uleczka pisze: Załóż, że nie jesteś kierowcą.
jeśli nie jestem kierowcą (nie mam "lejców") to nie nadaję się na instruktora przy instruktażu stanowiskowym kierowcy samochodu ciężarowego.
"5. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe " co to są według ciebie "odpowiednie kwalifikacje" :?:
gdyby temat był tak banalny jak go traktujesz nie zadawałbym tego pytania

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 13 marca 2017, 20:31

Ja kiedyś tu pisałem o podobnym dylemacie. Chodziło o spawacza którego trzeba było przeszkolic na stanowisku, ale pytałem kto to ma zrobić jak jest jedynym spawaczem w zakładzie a nikt się na tym nie zna na tyle żeby go szkolić. Mało mnie nie zeżarli tutejsi forumowicze pisząc coś w stylu: "jak to kierownik musi umieć wszystko co robią jego pracownicy" - co jest oczywistą bzdurą tutejszych myślicieli.
Przepiisu nie należy traktować dosłownie bo sie zapętlimy i zaciągniemy.
"Cały dobrobyt pochodzi z ryzyka, a nie bezpieczeństwa" J.Korwin-Mikke

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 13 marca 2017, 21:13

listopadowy pisze:gdyby temat był tak banalny jak go traktujesz nie zadawałbym tego pytani
Sory, ale nigdy nie traktowałam instruktażu stanowiskowego jako tematu banalnego. Zanim Zostałam BHP-owcem, pd początku swojej pracy pracowałam na stanowisku kierowniczym. Ja faktycznie musiałam pokazać pracę od poczatku7, ale u mnie od nikogo nie wymagało się uprawnień.

Moja koleżanka ma firmę transportową, a nie ma uprawnień na kierowanie samochodem ciężarowym.
wino2 pisze:Przepiisu nie należy traktować dosłownie bo sie zapętlimy i zaciągniemy
Oczywiście, że tak. Ja mam pokazać co ma ładować, jak, gdzie, na co uważać (oczywiście napisałam to w telegraficznym skrócie) , ale nie jak ma wózkiem kierować, spawać, czy kierować samochodem. No i jeszcze jedno. Instruktaż przeprowadza osoba kierująca daną osobą, a nie kolega z innego działu.

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 13 marca 2017, 22:05

uleczka pisze:Moja koleżanka ma firmę transportową, a nie ma uprawnień na kierowanie samochodem ciężarowym.
sama przeprowadza instruktaże stanowiskowe? nie jest powiedziane, że robi to zgodnie z prawem.
uleczka pisze:mam pokazać co ma ładować, jak, gdzie, na co uważać
to jest punkt pierwszy instruktażu. w punkcie drugim jest wyraźnie napisane:
Pokaz przez instruktora sposobu wykonywania pracy na stanowisku pracy. instruktor ma nie tylko omówić ale i pokazać
uleczka pisze:Ja faktycznie musiałam pokazać pracę od poczatku7, ale u mnie od nikogo nie wymagało się uprawnień.
dlaczego musiałaś pokazać skoro twierdzisz, że wystarczy opowiedzieć :?:

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 13 marca 2017, 22:18

listopadowy pisze:to jest punkt pierwszy instruktażu. w punkcie drugim jest wyraźnie napisane:
Pokaz przez instruktora sposobu wykonywania pracy na stanowisku pracy. instruktor ma nie tylko omówić ale i pokazać
No.
Instruktaż stanowiskowy nauczyciela np. łaciny.
Prowadzi osoba kierująca pracownikami.
Dyrektor - nauczyciel wf.
No.
Ciekawe.
Robi to zgodnie z prawem czy też nie?
listopadowy pisze:"5. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe " co to są według ciebie "odpowiednie kwalifikacje" :?:
gdyby temat był tak banalny jak go traktujesz nie zadawałbym tego pytania
Dyrektor szpitala przyjmujący do pracy chirurga.
Sam lekarzem nie jest.
Kierownik przyjmujący do pracy - bez obrazy- panią do sprzątania.
Robiłeś kiedy taki instruktaż?
Z mycia podłóg?
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 13 marca 2017, 22:32

Nigdy nie byłem osobą kierującą sprzątaczkami. Spróbuj nie pokazać sprzątaczce jak ma przygotowywać "chemię" do sprzątania to przekonasz się czy trzeba to robić przy pierwszym poważniejszym oparzeniu.

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Re: Nowa maszyna/uprawnienia a szkolenie stanowiskowe

Post autor: uleczka » 14 marca 2017, 10:31

listopadowy pisze:sama przeprowadza instruktaże stanowiskowe? nie jest powiedziane, że robi to zgodnie z prawem.
Oczywiści. A gdzie jest napisane, że musi mieć prawo jazdy? To po co egzamin państwowy? Niech pracodawca sam nauczy :mrgreen:

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 14 marca 2017, 10:34

listopadowy pisze:uleczka napisał(a):
Ja faktycznie musiałam pokazać pracę od poczatku7, ale u mnie od nikogo nie wymagało się uprawnień.

dlaczego musiałaś pokazać skoro twierdzisz, że wystarczy opowiedzieć
Czytaj ze zrozumieniem
uleczka pisze:Ja faktycznie musiałam pokazać pracę od poczatku7, ale u mnie od nikogo nie wymagało się uprawnień

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 14 marca 2017, 10:46

uleczka pisze: A gdzie jest napisane, że musi mieć prawo jazdy?
nie wiesz gdzie jest napisane, że aby móc pokazywać pokazać sposób wykonania pracy (spawania, kierowania i obsługi wózka widłowego, kierowania i obsługi ładowarki, kierowania i obsługi samochodu, obsługi kotłów w kotłowni itp.) trzeba samemu to umieć i mieć potwierdzone to "umienie" na piśmie" :?: pracodawca nie ma uczyć jeździć samochodem jako takim tylko ma pokazać jak prowadzić i obsługiwać konkretny pojazd. Na kursie prawa jazdy kat. C czy CE nie me nauki kiprowania czy cofania pod rampę załadunkową.
uleczka pisze: Czytaj ze zrozumieniem

uleczka napisał(a):
Ja faktycznie musiałam pokazać pracę od poczatku7, ale u mnie od nikogo nie wymagało się uprawnień
czytam ze zrozumieniem i wyczytuję, że jeśli obsługa danej maszyny nie wymaga jakichkolwiek uprawnień czy kwalifikacji to instruktor musi pokazać jak je obsługiwać a jeśli do obsługi potrzebne są uprawnienia to już pokazywać nie mysi a tylko opowiedzieć.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 14 marca 2017, 18:55

wal221 pisze:No.
Instruktaż stanowiskowy nauczyciela np. łaciny.
No.
Ciekawe.
Robi to zgodnie z prawem czy też nie?
Pytanie było jak wyżej panie Listopadowy.
Odpowiedzi brak.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 14 marca 2017, 18:58

listopadowy pisze:pracodawca nie ma uczyć jeździć samochodem jako takim tylko ma pokazać jak prowadzić i obsługiwać konkretny pojazd.
Tak czy inaczej ma umieć.A więc dalej
wal221 pisze:Instruktaż stanowiskowy nauczyciela np. łaciny.
ma pokazać jak mówić ładną łaciną, muzykowi jak grać na pianinie itp.
Chłopie ocknij się . Wiosna za pasem.

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 14 marca 2017, 19:31

wal221 pisze:ma pokazać jak mówić ładną łaciną, muzykowi jak grać na pianinie itp.
ma pokazać jak prowadzić lekcje. nie udawaj głupszego niż jesteś. ciekawe czy będziesz taki cwany jak przyjdzie do ciebie rodzina (z adwokatem) zmarłego w wypadku przy pracy. też powiesz, że nie musiałeś mu pokazywać jak ma pracować?

ODPOWIEDZ