Nowa maszyna/uprawnienia a szkolenie stanowiskowe

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Nowa maszyna/uprawnienia a szkolenie stanowiskowe

Post autor: listopadowy » 15 marca 2017, 07:58

uleczka pisze:Mogą być i SPE (to chyba Gdańsk)
listopadowy pisze: odpowiedz wprost na pytanie czy w ramach instruktażu stanowiskowego instruktor ma obowiązek pokazać prace, które wykonywał będzie pracownik czy takiego obowiązku nie ma?.
wal221 pisze:Osoby, które się wypowiadają takie jak Uleczka, Jędrek SPR są to osoby z długoletnim stażem.
jeżeli
JędrekSPR pisze:Sprawdzi uprawnienia, pPokaże paluchem i poda instrukcje wszelakie
w ramach punktu 2 instruktażu stanowiskowego to jego długoletni staż nie ma tu nic do rzeczy. przyjmie do pracy kierowcę, da mu umowę a dopiero potem będzie sprawdzał czy ten człowiek ma prawo jazdy. gratuluję i nie mam więcej pytań do takiego długoletniego speca od bhp.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 15 marca 2017, 08:13

listopadowy pisze: przyjmie do pracy kierowcę, da mu umowę a dopiero potem będzie sprawdzał czy ten człowiek ma prawo jazdy.
,,Sprawdzi uprawnienia, pPokaże paluchem i poda instrukcje wszelakie" :idea:
listopadowy pisze:gratuluję i nie mam więcej pytań do takiego
:lol: :mrgreen:

bartek_b
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bartek_b » 15 marca 2017, 13:11

listopadowy pisze:mam pytanie jak postępujecie w sytuacji gdy mamy w formie nową/pierwszą maszynę (np. wózek widłowy, ładowarkę), do obsługi której potrzebne są uprawnienia i pracownika/operatora, który własnie takie uprawnienia zdobył. kto szkoli go stanowiskowo jeśli jest on jedyną osobą w firmie posiadającą takowe uprawnienia? chodzi mi głównie o punkt 2 ramowego programu szkolenia czyli "Pokaz przez instruktora sposobu wykonywania pracy ..." aby zademonstrować sposób wykonywania pracy na tym widlaku, trzeba mieć uprawnienia do jego obsługi a nikt poza tym szkolonym pracownikiem takowych nie posiada.
Bierzemy kogoś od producenta żeby przeprowadził szkolenie. Jeżeli chodzi o instruktaż, to robimy tak jak pisali wcześniej Koledzy - pokazujemy co ma być dokładnie obrabiane, robione, gdzie, jak, na co zwrócić uwagę, jakie jest środowisko i zagrożenia, a człowiek z firmy sprzedającej robi pokaz dla pracownika, tj. możliwości maszyny, przód, tył, góra, dół itp. itd.
Takie czasy, że nikt Ci teraz łaski nie robi - zwłaszcza jak coś jest drogie. Chyba, że kupujesz używane.

Wg mnie w całym instruktażu chodzi o to jak ktoś wcześniej napisał żeby pokazać gdzie zawieźć, wskazać zagrożenia itp. Jak mamy nowego pracownika ja mu pokazuję gdzie jest strefa, jakie są zagrożenia, a inny pracownik, który wykonuje daną czynność na co dzień już temu nowemu pokazuje co i jak. Ale nowy ma (mam nadzieję) w głowie cały czas moje słowa i wskazówki, co mu grozi jak się obleje, jak zapali papierosa, jak nie będzie miał odpowiednich butów, ubrania, okularów, jak pójdzie na skróty itp. itd.

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 15 marca 2017, 19:30

bartek_b pisze: Bierzemy kogoś od producenta żeby przeprowadził szkolenie.
"5. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, "
nie ma tu mowy o "kimś od producenta"
bartek_b pisze:a inny pracownik, który wykonuje daną czynność na co dzień już temu nowemu pokazuje co i jak
chodzi o to, że nie ma tego innego pracownika ponieważ jest to pierwszy wózek widłowy w firmie i nikt inny nie obsługuje go na codzień...

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 16 marca 2017, 09:05

Panowie - proszę o powrót do tematu: "Nowa maszyna/uprawnienia a szkolenie stanowiskowe"

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Re: nowa maszyna/uprawnienia a szkolenie stanowiskowe

Post autor: piotrek01 » 16 marca 2017, 14:09

listopadowy pisze:mam mu pokazać jak prawidłowo obsługiwać maszynę, którą ma obsługiwać. egzamin zdawał na pierwszym lepszym samochodzie a w pracy ma np. wozić asfalt pod rozściełacz albo coś podobnego. mam mu pokazać jak się to robi czyli wsiąść do samochodu i jechać. taki jest punkt w programie szkolenia i ja go tak interpretuję. z wózkami widłowymi jest podobnie. na egzaminie pewnie miał za zadanie przewieść z miejsca w miejsce jakąś paletę a w pracy na przewozić i zestawiać pionowo jakieś duże pojemniki czy regały. tokarzowi też według ciebie nie trzeba robić pokazu prawidłowej obsługi tokarki :?:

nie ma takiej mozliwosci aby kierujacy pracownikiem nie mial pojecia o wykonywanej pracy przez podwladnego...

instruktaz to ..pikus a reszta papieroligi i jak rozliczyc z ilosci i jakosci pracy..

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 16 marca 2017, 14:20

piotrek01 pisze:nie ma takiej mozliwosci aby kierujacy pracownikiem nie mial pojecia o wykonywanej pracy przez podwladnego.
a ja potrafię sobie wyobrazić kierownika magazynu, który dotychczas miał tylko wózki paletowe a nagle kupili mu wózek widłowy, przyprowadzili nowego pracownika z uprawnieniami do jego obsługi i kazali przeprowadzić instruktaż stanowiskowy dot. ustawiania wózkiem jakichś pojemników jeden na drugim. jak według ciebie ma wyglądać taki instruktaż?

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 16 marca 2017, 14:43

listopadowy pisze:jak według ciebie ma wyglądać taki instruktaż?
Normalnie. Chłopie. Nie bądź nudny. Sam zadajesz pytania nie racząc odpowiedzieć na zadane Tobie.
Trochę konsekwencji. Pytasz Ty.
Odpowiadają.
Pytają Ciebie.
Mam to w dupie. Nie odpowiadam.
:?:
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 16 marca 2017, 15:18

wal221 pisze:Pytają Ciebie.
Mam to w dupie. Nie odpowiadam.
pytałeś o instruktaż stanowiskowy nauczycieli więc odpowiadam, że takowy instruktaż ma polegać na pokazie przez pracodawcę (dyrektora) sposobu prowadzenia zajęć. w tym wypadku nie ma pokazywać nowemu pracownikowi czego ma uczyć tylko jak ma prowadzić zajęcia. sposób zwracania się do uczniów itp. ale ma to pokazać. Aby móc to zrobić musi mieć ukończone studia pedagogiczne. tak samo dyrektor szpitala, który nie ukończył medycyny a tylko jest menadżerem nie powinien moim zdaniem przeprowadzać instruktaży stanowiskowych. w jakimś celu ustawodawca wstawił do rozporządzenia te magiczne słowa "5. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe". Aby przeprowadzać instruktaż stanowiskowy trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje i nie chodzi tu o
JędrekSPR pisze: dydaktyki ni metodyki, :

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: piotrek01 » 16 marca 2017, 16:10

listopadowy pisze:
piotrek01 pisze:nie ma takiej mozliwosci aby kierujacy pracownikiem nie mial pojecia o wykonywanej pracy przez podwladnego.
a ja potrafię sobie wyobrazić kierownika magazynu, który dotychczas miał tylko wózki paletowe a nagle kupili mu wózek widłowy, przyprowadzili nowego pracownika z uprawnieniami do jego obsługi i kazali przeprowadzić instruktaż stanowiskowy dot. ustawiania wózkiem jakichś pojemników jeden na drugim. jak według ciebie ma wyglądać taki instruktaż?
nie mam takiej wyobrazni.....

ale pewnie masz racje ... :lol:

wprowadzili do firmy komputery ...kierownik do tej pory tylko liczydlem i dlugopisem....

a ma sprawdzic czy w ekselu dobrze wszystko chodzi..albo czy lotus dziala ...

i ma wprowadzic log...i haslo tylko nie wie po co... :P

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 18 marca 2017, 20:54

Aż załuję, że nie czytałam tego wątku wcześniej.
Dodam tylko jeszcze na zakończenie, że bardzo często w ferworze dyskusji zapminamy, że mowa jest o instruktażu stanowiskowym BHP (a nie o nauce zawodu).
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

nowa maszyna/uprawnienia a szkolenie stanowiskowe c.d.

Post autor: listopadowy » 20 kwietnia 2017, 08:21

Wyjaśnienie Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Autor przepisu chyba wie najlepiej co miał na myśli :?:
zgodnie z paragrafem 11 ust. 5 rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego. Przez użyte w określenie "odpowiednie kwalifikacje" w opinii Departamentu należy rozumieć posiadanie przez osobę prowadzącą instruktaż stanowiskowy uprawnień niezbędnych do obsługi danego urządzenia, jeżeli są wymagane. prowadzenie wspomnianego szkolenia przez osoby, które nie spełniają ww. wymagań byłoby niezgodne z przepisami omawianego rozporządzenia.

ODPOWIEDZ