www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 19 listopada 2017, 20:53

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 1 marca 2017, 13:42 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 16 listopada 2015, 09:34
http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/arty ... zepisy-bhp
Dla przyk┼éadu szkolenia bhp trzeba prowadzi─ç w j─Özyku kraju, w kt├│rym ma by─ç ┼Ťwiadczona praca. A wi─Öc wiedz─Ö trzeba przekazywa─ç np. Ukrai┼äcom lub Azjatom w j─Özyku polskim, nawet je┼Ťli go nie rozumiej─ů ÔÇô wskazuje Rafa┼é Hrynyk.
czy kto┼Ť poza panem Rafa┼éem zna podstaw─Ö prawn─ů tego przyk┼éadu?

G├│ra

PostNapisane: 1 marca 2017, 13:48 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

i dla odmiany
"Szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy obcokrajowców (pracodawców, pracowników wszystkich szczebli) powinno być przeprowadzane w języku lub tłumaczone na język znany osobie szkolonej (najlepiej, gdyby to był język ojczysty)."

Autor: Jan Pi├│ro
specjalista z zakresu prawa pracy
bieg┼éy s─ůdowy w dziedzinie bhp
przy S─ůdzie Okr─Ögowym w Warszawie

G├│ra

PostNapisane: 1 marca 2017, 13:53 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 2 sierpnia 2016, 14:02
listopadowy napisał(a):
http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/komisja-kodyfikacyjna-zracjonalizuje-przepisy-bhp
Dla przyk┼éadu szkolenia bhp trzeba prowadzi─ç w j─Özyku kraju, w kt├│rym ma by─ç ┼Ťwiadczona praca. A wi─Öc wiedz─Ö trzeba przekazywa─ç np. Ukrai┼äcom lub Azjatom w j─Özyku polskim, nawet je┼Ťli go nie rozumiej─ů ÔÇô wskazuje Rafa┼é Hrynyk.
czy kto┼Ť poza panem Rafa┼éem zna podstaw─Ö prawn─ů tego przyk┼éadu?

whaaaat ???
przecie┼╝ pracownik, taki azjata, kt├│ry nie zna j─Özyka, w kt├│rym szkolenie jest prowadzone, a m├│wimy o j. polskim, nie osi─ůgnie podstawowego celu szkolenia

G├│ra

PostNapisane: 1 marca 2017, 13:59 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

to jest oczywista oczywisto┼Ť─ç r├│wnie┼╝ dla zespo┼éu ds. promocji bezpiecze┼ästwa i zdrowia w pracy przy Pracodawcach RP i chc─ů to zmieni─ç. ja tylko zastanawiam si─Ö gdzie oni wyczytali taki przepis. ja go nie znam

G├│ra

PostNapisane: 1 marca 2017, 14:09 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 2 sierpnia 2016, 14:02
od razu wyczytali, :mrgreen: przy┼Ťni┼éo si─Ö :mrgreen:

G├│ra

PostNapisane: 1 marca 2017, 14:38 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 18 wrze┼Ťnia 2007, 11:54
Szkolenia bhp powinny by─ç prowadzone w j─Özyku urz─Ödowym jaki obowi─ůzuje w Polsce, a jak kto┼Ť nie rozumie to niech sobie najmie t┼éumacza i zap┼éaci swoimi chrywnami.

podpisał:
wino2

G├│ra

PostNapisane: 1 marca 2017, 17:50 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 13 czerwca 2008, 17:00
Je┼╝eli piszesz, ┼╝e
wino2 napisał(a):
Szkolenia bhp powinny by─ç prowadzone w j─Özyku urz─Ödowym jaki obowi─ůzuje w Polsce

to się kłóci z
wino2 napisał(a):
a jak kto┼Ť nie rozumie to niech sobie najmie t┼éumacza i zap┼éaci swoimi chrywnami.

po co tłumacz skoro tylko polski wchodzi w grę?
Niech si─Ö obcy uczy polskiego jak chce tutaj tyra─ç.
A jak nie to w.................................n . :P

G├│ra

PostNapisane: 1 marca 2017, 19:15 
Moderator

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 lutego 2005, 20:33
wino2 napisał(a):
Szkolenia bhp powinny by─ç prowadzone w j─Özyku urz─Ödowym jaki obowi─ůzuje w Polsce, a jak kto┼Ť nie rozumie to niech sobie najmie t┼éumacza i zap┼éaci swoimi chrywnami.

Tak? A to ciekawe....
Co w takim razie z tym? > "Zwr├│ci─ç w takim wypadku nale┼╝y jednak uwag─Ö na celowo┼Ťciow─ů wyk┼éadni─Ö art. 2373 ┬ž 1 k.p. Zgodnie z tym przepisem nie jest dozwolone dopuszczenie do pracy pracownika nie posiadaj─ůcego dostatecznej znajomo┼Ťci przepis├│w oraz zasad BHP. Oznacza to, ┼╝e samo odbycie szkolenia nie jest wystarczaj─ůce. Konieczne jest tak┼╝e aby pracownik zdoby┼é realn─ů wiedz─Ö dotycz─ůc─ů BHP."

Wi─Öcej LOGICZNEJ interpretacji zwi─ůzanej z osi─ůgni─Öciem CELU szkolenia - tutaj.
W zupełnosci się zgadzam z tym, co tam napisano. I z tym także >>
julijka2 napisał(a):

przecie┼╝ pracownik, taki azjata, kt├│ry nie zna j─Özyka, w kt├│rym szkolenie jest prowadzone, a m├│wimy o j. polskim, nie osi─ůgnie podstawowego celu szkolenia

Jesli pracodawca uznaje, ze op┼éaca mu si─Ö zatrudniac obcokrajowca, to musi akceptowac ponoszenie kosztu takiego dzia┼éania -zatrudnienia t┼éumacza na szkolenie bhp albo zainwestowanie w intensywn─ů nauk─Ö j─Özyka obcego dla "swojego" behapowca :P :wink: .
W przeciwnym wypadku - dopu┼Ťci do pracy "pracownika nie posiadaj─ůcego....." itp.
I nie chcialabym byc w skórze takiego pracodawcy w razie jakiejs tragedii z owym nieskutecznie przeszkolonym pracownikiem w roli głównej.

G├│ra

PostNapisane: 1 marca 2017, 22:14 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

Ten link zawiera wirusa lub trojana, wi─Öc prosz─Ö nie infekowa─ç naszych komputer├│w, s┼é─ůbiej ni┼╝ m├│j chronionych

Czy kto┼Ť z naszych obywateli jad─ůc np. na Wyspy mia┼é w og├│le jakiekolwiek szkolenie bhp? Nawet nie pytam czy po polsku. Czy mia┼é jakiekolwiek????
U mnie w zak┼é─ůdzie jest du┼╝a rotacja pracwnik├│w rzychodz─ů nowi. Zawsze ich pytam "to jk to by┼éo z tym bhp w poprzedniej firmie?". Zazwyzj nic nie by┼éo, ┼╝adnych szkole┼ä, ┼╝adnego ryzyka zaw. Co┼Ť tam podpisywali, ale wszyscyodpisywali - jak m├│wi┼é Lech Wa┼é─Ösaze gorzej.
Trzeba zacz─ů─ç od zmiany przepis├│w..... Najlepiej zacz─ů─ç od zmiany konstytucji i jecha─ç z wszystkim ni┼╝szej rangi.

G├│ra

PostNapisane: 1 marca 2017, 22:31 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

wino2 napisał(a):
U mnie w zak┼é─ůdzie jest du┼╝a rotacja pracwnik├│w rzychodz─ů nowi. Zawsze ich pytam "to jk to by┼éo z tym bhp w poprzedniej firmie?". Zazwyzj nic nie by┼éo, ┼╝adnych szkole┼ä, ┼╝adnego ryzyka zaw. Co┼Ť tam podpisywali, ale wszyscyodpisywali -

Mam gdzie┼Ť jak to by┼éo w poprzedniej firmie. Ja robi─Ö swoje. To czy w firmie poprzedniej kazali tylko kwity podpisa─ç to ich sprawa.
Żeby robić to jak trzeba nie tr5zeba zmieniać żadnych przepisów, a tym bardziej konstytucji (dobrze, że do jej zmiany potrzeba trochę głosów)

G├│ra

PostNapisane: 1 marca 2017, 22:50 
Moderator

Do┼é─ůczy┼é(a): 19 lutego 2005, 20:33
wino2 napisał(a):
Ten link zawiera wirusa lub trojana, wi─Öc prosz─Ö nie infekowa─ç naszych komputer├│w, s┼é─ůbiej ni┼╝ m├│j chronionych

Oh, oh ! "s┼éabiej ni┼╝ m├│j chronionych". Nie wzle─ç w powietrze :P :lol: i po prostu zmien ustawienia w opcjach, bo chyba juz kolejny raz cos komus wytykasz, ze przesy┼éa plik z wirusem lub trojanem (co nie jest prawd─ů), dziwne, ┼╝e zawsze w czym┼Ť, co Ci nie pasuje.. :D
Ja mam bardzo dobry program chroni─ůcy, jesli wiec moj komp. przepusci┼é, to znaczy, ze strona jest czysta.

G├│ra

PostNapisane: 2 marca 2017, 06:31 
1875...2499 post├│w
1875...2499 post├│w

ewania napisał(a):
wino2 napisał(a):
... chyba juz kolejny raz cos komus wytykasz, ze przesy┼éa plik z wirusem lub trojanem (co nie jest prawd─ů), dziwne, ┼╝e zawsze w czym┼Ť, co Ci nie pasuje..

Rzeczywi┼Ťcie nie jest prawd─ů ┼╝e CHYBA cos komus wytykasz, ze przesy┼éa plik z wirusem lub trojanem

ewania napisał(a):
Oh, oh !

Sk─ůd ja znam te damskie odg┼éosy? :roll:

G├│ra

PostNapisane: 2 marca 2017, 18:07 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

wino2 napisał(a):
ewania napisał(a):
wino2 napisał(a):
... chyba juz kolejny raz cos komus wytykasz, ze przesy┼éa plik z wirusem lub trojanem (co nie jest prawd─ů), dziwne, ┼╝e zawsze w czym┼Ť, co Ci nie pasuje..

Rzeczywi┼Ťcie nie jest prawd─ů ┼╝e CHYBA cos komus wytykasz, ze przesy┼éa plik z wirusem lub trojanem

ewania napisał(a):
Oh, oh !

Sk─ůd ja znam te damskie odg┼éosy? :roll:

Przesta┼ä "bajki" ogl─ůda─ç. :wink:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: