Szkolenia bhp w Polsce tylko po polsku?

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Szkolenia bhp w Polsce tylko po polsku?

Post autor: listopadowy » 1 marca 2017, 13:42

http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/arty ... zepisy-bhp
Dla przykładu szkolenia bhp trzeba prowadzić w języku kraju, w którym ma być świadczona praca. A więc wiedzę trzeba przekazywać np. Ukraińcom lub Azjatom w języku polskim, nawet jeśli go nie rozumieją – wskazuje Rafał Hrynyk.
czy ktoś poza panem Rafałem zna podstawę prawną tego przykładu?

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: szkolenia bhp w Polsce tylko po polsku?

Post autor: listopadowy » 1 marca 2017, 13:48

i dla odmiany
"Szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy obcokrajowców (pracodawców, pracowników wszystkich szczebli) powinno być przeprowadzane w języku lub tłumaczone na język znany osobie szkolonej (najlepiej, gdyby to był język ojczysty)."

Autor: Jan Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 1 marca 2017, 13:53

listopadowy pisze:http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/arty ... zepisy-bhp
Dla przykładu szkolenia bhp trzeba prowadzić w języku kraju, w którym ma być świadczona praca. A więc wiedzę trzeba przekazywać np. Ukraińcom lub Azjatom w języku polskim, nawet jeśli go nie rozumieją – wskazuje Rafał Hrynyk.
czy ktoś poza panem Rafałem zna podstawę prawną tego przykładu?
whaaaat ???
przecież pracownik, taki azjata, który nie zna języka, w którym szkolenie jest prowadzone, a mówimy o j. polskim, nie osiągnie podstawowego celu szkolenia

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 1 marca 2017, 13:59

to jest oczywista oczywistość również dla zespołu ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia w pracy przy Pracodawcach RP i chcą to zmienić. ja tylko zastanawiam się gdzie oni wyczytali taki przepis. ja go nie znam

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 1 marca 2017, 14:09

od razu wyczytali, :mrgreen: przyśniło się :mrgreen:

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 1 marca 2017, 14:38

Szkolenia bhp powinny być prowadzone w języku urzędowym jaki obowiązuje w Polsce, a jak ktoś nie rozumie to niech sobie najmie tłumacza i zapłaci swoimi chrywnami.

podpisał:
wino2
"Cały dobrobyt pochodzi z ryzyka, a nie bezpieczeństwa" J.Korwin-Mikke

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Re: Szkolenia bhp w Polsce tylko po polsku?

Post autor: wal221 » 1 marca 2017, 17:50

Jeżeli piszesz, że
wino2 pisze:Szkolenia bhp powinny być prowadzone w języku urzędowym jaki obowiązuje w Polsce
to się kłóci z
wino2 pisze:a jak ktoś nie rozumie to niech sobie najmie tłumacza i zapłaci swoimi chrywnami.
po co tłumacz skoro tylko polski wchodzi w grę?
Niech się obcy uczy polskiego jak chce tutaj tyrać.
A jak nie to w.................................n . :P
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 1 marca 2017, 19:15

wino2 pisze:Szkolenia bhp powinny być prowadzone w języku urzędowym jaki obowiązuje w Polsce, a jak ktoś nie rozumie to niech sobie najmie tłumacza i zapłaci swoimi chrywnami.
Tak? A to ciekawe....
Co w takim razie z tym? > "Zwrócić w takim wypadku należy jednak uwagę na celowościową wykładnię art. 2373 § 1 k.p. Zgodnie z tym przepisem nie jest dozwolone dopuszczenie do pracy pracownika nie posiadającego dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP. Oznacza to, że samo odbycie szkolenia nie jest wystarczające. Konieczne jest także aby pracownik zdobył realną wiedzę dotyczącą BHP."

Więcej LOGICZNEJ interpretacji związanej z osiągnięciem CELU szkolenia - tutaj.
W zupełnosci się zgadzam z tym, co tam napisano. I z tym także >>
julijka2 pisze:
przecież pracownik, taki azjata, który nie zna języka, w którym szkolenie jest prowadzone, a mówimy o j. polskim, nie osiągnie podstawowego celu szkolenia
Jesli pracodawca uznaje, ze opłaca mu się zatrudniac obcokrajowca, to musi akceptowac ponoszenie kosztu takiego działania -zatrudnienia tłumacza na szkolenie bhp albo zainwestowanie w intensywną naukę języka obcego dla "swojego" behapowca :P :wink: .
W przeciwnym wypadku - dopuści do pracy "pracownika nie posiadającego....." itp.
I nie chcialabym byc w skórze takiego pracodawcy w razie jakiejs tragedii z owym nieskutecznie przeszkolonym pracownikiem w roli głównej.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 1 marca 2017, 22:14

Ten link zawiera wirusa lub trojana, więc proszę nie infekować naszych komputerów, słąbiej niż mój chronionych

Czy ktoś z naszych obywateli jadąc np. na Wyspy miał w ogóle jakiekolwiek szkolenie bhp? Nawet nie pytam czy po polsku. Czy miał jakiekolwiek????
U mnie w zakłądzie jest duża rotacja pracwników rzychodzą nowi. Zawsze ich pytam "to jk to było z tym bhp w poprzedniej firmie?". Zazwyzj nic nie było, żadnych szkoleń, żadnego ryzyka zaw. Coś tam podpisywali, ale wszyscyodpisywali - jak mówił Lech Wałęsaze gorzej.
Trzeba zacząć od zmiany przepisów..... Najlepiej zacząć od zmiany konstytucji i jechać z wszystkim niższej rangi.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 1 marca 2017, 22:31

wino2 pisze:U mnie w zakłądzie jest duża rotacja pracwników rzychodzą nowi. Zawsze ich pytam "to jk to było z tym bhp w poprzedniej firmie?". Zazwyzj nic nie było, żadnych szkoleń, żadnego ryzyka zaw. Coś tam podpisywali, ale wszyscyodpisywali -
Mam gdzieś jak to było w poprzedniej firmie. Ja robię swoje. To czy w firmie poprzedniej kazali tylko kwity podpisać to ich sprawa.
Żeby robić to jak trzeba nie tr5zeba zmieniać żadnych przepisów, a tym bardziej konstytucji (dobrze, że do jej zmiany potrzeba trochę głosów)
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 1 marca 2017, 22:50

wino2 pisze:Ten link zawiera wirusa lub trojana, więc proszę nie infekować naszych komputerów, słąbiej niż mój chronionych
Oh, oh ! "słabiej niż mój chronionych". Nie wzleć w powietrze :P :lol: i po prostu zmien ustawienia w opcjach, bo chyba juz kolejny raz cos komus wytykasz, ze przesyła plik z wirusem lub trojanem (co nie jest prawdą), dziwne, że zawsze w czymś, co Ci nie pasuje.. :D
Ja mam bardzo dobry program chroniący, jesli wiec moj komp. przepuscił, to znaczy, ze strona jest czysta.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 2 marca 2017, 06:31

ewania pisze:
wino2 pisze: ... chyba juz kolejny raz cos komus wytykasz, ze przesyła plik z wirusem lub trojanem (co nie jest prawdą), dziwne, że zawsze w czymś, co Ci nie pasuje..
Rzeczywiście nie jest prawdą że CHYBA cos komus wytykasz, ze przesyła plik z wirusem lub trojanem
ewania pisze: Oh, oh !
Skąd ja znam te damskie odgłosy? :roll:

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 2 marca 2017, 18:07

wino2 pisze:ewania napisał(a):
wino2 napisał(a):
... chyba juz kolejny raz cos komus wytykasz, ze przesyła plik z wirusem lub trojanem (co nie jest prawdą), dziwne, że zawsze w czymś, co Ci nie pasuje..

Rzeczywiście nie jest prawdą że CHYBA cos komus wytykasz, ze przesyła plik z wirusem lub trojanem

ewania napisał(a):
Oh, oh !

Skąd ja znam te damskie odgłosy? :roll:
Przestań "bajki" oglądać. :wink:

ODPOWIEDZ