VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

lobuz
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 263
Rejestracja: 31 maja 2009, 17:32
Lokalizacja: lubuskie

VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: lobuz » 17 lutego 2017, 10:12

Hej,
czy jak ktoś z was ma działalność i prowdzi szoklenia z pierwszej pomocy lub ochrony ppoż. dolicza do nich VAT czy nie? Znam art. 43 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług i chyba VAT nie trzeba doliczać, przynajmniej tak robi większość.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8890
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: JędrekSPR » 17 lutego 2017, 11:56

lobuz pisze:z pierwszej pomocy lub ochrony ppoż. dolicza do nich VAT czy nie?
TAK

lobuz
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 263
Rejestracja: 31 maja 2009, 17:32
Lokalizacja: lubuskie

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: lobuz » 17 lutego 2017, 12:41

A co inni na to?

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2312
Rejestracja: 18 września 2007, 12:54

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: wino2 » 17 lutego 2017, 12:43

NIE
"Panie Premierze, jak żyć?"

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2557
Rejestracja: 8 września 2008, 20:02
Lokalizacja: polska

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: uleczka » 17 lutego 2017, 12:50

Po polskiemu. Z VAt-u zwolnione są szkolenia tzw. obowiązkowe, czyli np. szkolenia BHP. Przyjmując, że szkolenia z pierwszej pomocy są obowiązkowe (a przecie są) to również należy je zwolnić z VAT-u. Tak samo wystawia SEP faktury za swoje szkolenia. VAT - zwolnione.
Istotne - nie "O" %, a zwolniomne


Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2557
Rejestracja: 8 września 2008, 20:02
Lokalizacja: polska

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: uleczka » 17 lutego 2017, 12:52

JędrekSPR pisze:
lobuz pisze:z pierwszej pomocy lub ochrony ppoż. dolicza do nich VAT czy nie?
TAK
Nie jestem księgową, ale za szkolenie inspektora ppoż. nie miałam doliczonego VAT-u

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8890
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: JędrekSPR » 17 lutego 2017, 13:10

uleczka pisze:za szkolenie inspektora ppoż. nie miałam doliczonego VAT-u
Ja miałem :idea:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8890
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: JędrekSPR » 17 lutego 2017, 13:14

uleczka pisze:Po polskiemu. Z VAt-u zwolnione są szkolenia tzw. obowiązkowe, czyli np. szkolenia BHP.
Tak :idea:
uleczka pisze:Przyjmując, że szkolenia z pierwszej pomocy są obowiązkowe (a przecie są)
. Tak, aleeeeeeeee, to wynika z programu, bo wpisane są w BHP :idea: Jeżeli oddzielnie, nie są szkoleniami BHP, a vat należy doliczyć :idea: Uważajcie, bo przy obecnym uszczelnianiu vat popłyniecie podczas kontroli :evil:

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2557
Rejestracja: 8 września 2008, 20:02
Lokalizacja: polska

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: uleczka » 17 lutego 2017, 20:59

"JędrekSPR"

dzięki za
JędrekSPR pisze:uleczka napisał(a):
Przyjmując, że szkolenia z pierwszej pomocy są obowiązkowe (a przecie są)
. Tak, aleeeeeeeee, to wynika z programu, bo wpisane są w BHP :idea: Jeżeli oddzielnie, nie są szkoleniami BHP, a vat należy doliczyć :idea: Uważajcie, bo przy obecnym uszczelnianiu vat popłyniecie podczas kontroli :evil:
Bo jak widać, trochę się przy tym zawahałam. Że szkolenia BHP to jestem pewna na 100 %. Wystawiłam faktury za szkolenia z pierwszej pomocy na firmę zwolnioną z VAT, więc się nad tym nie zastanawiałam.

lobuz
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 263
Rejestracja: 31 maja 2009, 17:32
Lokalizacja: lubuskie

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: lobuz » 17 lutego 2017, 21:08

Na szkolenia z pierwszej pomocy też wystawiam faktury bez VAT. Tak robi zdecydowana większość firm z jakie znam. Ochronę ppoż. również w ten sposób. Wynika do głównie z KP i konieczności przeszkolenia tych osób. Przecież nie wnikam, czy ktoś robi to by dokształcić pracowników, czy żeby ich wyznaczyć.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8890
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: JędrekSPR » 20 lutego 2017, 09:53

lobuz pisze:Tak robi zdecydowana większość firm z jakie znam. Ochronę ppoż. również w ten sposób.
Niech robią tak dalej :?
lobuz pisze:Wynika do głównie z KP
Obciążenie stawką vat :roll: żartujesz chyba :idea:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8890
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: JędrekSPR » 20 lutego 2017, 09:54

lobuz pisze:Wynika do głównie z KP i konieczności przeszkolenia tych osób.
ORZ też wynika z KP :idea: Zrób ORZ bez vat może :idea: :evil:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8890
Rejestracja: 15 października 2011, 18:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: JędrekSPR » 20 lutego 2017, 10:15

Tak tylko-przykład zwolnienia :lol:
,,(...)Analizując przedstawione okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego wskazać należy, iż szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy adresowane do ratowników medycznych i instytucji wspierających system – Państwowe Ratownictwo Medyczne, przeprowadzone przez Wnioskodawcę spełnia definicję usług kształcenia zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Szkolenia te mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy niezbędnej do celów zawodowych(...)".

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: wojtek.d » 20 lutego 2017, 10:19

Ja bym wybronił takie szkolenie argumentując musem posiadania osób wyznaczonych do udzielania I-szej pomocy. Problem tylko, że wykaz tych osób musiał by się pokrywać z osobami szkolonymi.
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

lobuz
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 263
Rejestracja: 31 maja 2009, 17:32
Lokalizacja: lubuskie

Re: VAT z szkolenie z pierwszej pomocy

Post autor: lobuz » 21 lutego 2017, 10:21

JędrekSPR pisze:
lobuz pisze:Wynika do głównie z KP i konieczności przeszkolenia tych osób.
ORZ też wynika z KP :idea: Zrób ORZ bez vat może :idea: :evil:
Bądźmy poważni, rozmawiamy o szokleniach a nie o dokumentach.

ODPOWIEDZ