Szkolenie wstępne BHP

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Danusia
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Re: Szkolenie wstępne BHP

Post autor: Danusia » 10 lutego 2017, 08:53

listopadowy pisze:
Danusia pisze:mają jasno określone "wpłacone za czas szkolenia bhp w dniu...." i otrzymali to z wypłatą.
to jest niezgodne z przepisami. zapytaj kogo chcesz. PIP, US czy ZUS. każdy ci to samo powie.
daj spokój, wiem ze "obeszłam" przepis ale wg mnie było to najwłasciwsze rozwiazanie jakie moglismy przyjąc.

Pytałam kogo chcę :wink: nawet czasem dyskutuję i rozmawiam z pip-em :wink:

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 10 lutego 2017, 09:05

Danusia pisze:daj spokój, wiem ze "obeszłam" przepis ale wg mnie było to najwłasciwsze rozwiazanie jakie moglismy przyjąc.
dlaczego mam dać spokój. wybrałaś najmniejsze zło ale to ciągle zło.
nie było możliwości aby ogólnie przeszkoliła tych ludzi ta sama osoba, która szkoliła ich stanowiskowo?

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 10 lutego 2017, 12:31

Danusia pisze:skąd Ci przyszło do gołwy, ze płaciłam pod stołem? w zyciu bym czegos podobnego nie zaakceptowała :!:

mają jasno określone "wpłacone za czas szkolenia bhp w dniu...." i otrzymali to z wypłatą.
No to zatrudniałaś na czarno. Nazwij to jak chcesz, ale jak można zapłacić pracownikowi za czas, kiedy nie był zatrudniony?

Danusia
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: Danusia » 10 lutego 2017, 14:16

uleczka pisze:
Danusia pisze:skąd Ci przyszło do gołwy, ze płaciłam pod stołem? w zyciu bym czegos podobnego nie zaakceptowała :!:

mają jasno określone "wpłacone za czas szkolenia bhp w dniu...." i otrzymali to z wypłatą.
No to zatrudniałaś na czarno. Nazwij to jak chcesz, ale jak można zapłacić pracownikowi za czas, kiedy nie był zatrudniony?
:lol: :lol: :lol: , na biało :wink: mozna, mozna :wink:

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 10 lutego 2017, 22:38

Moim zdaniem także
listopadowy pisze: było to rozwiązanie niezgodne z prawem
Mimo, że zostali
Danusia pisze: poinformowani, ze za 3h szkolenia ogólnego otrzymaja dodatkowe wynagrodzenie.
W dziale HR i płac sporządzono notatkę i doliczono pracownikom "3 nadgodziny".
I ci ludzie, nieświadomi swoich praw przystali na to, wzięli kasę za jakieś marne "3 nadgodziny", zamiast upomnieć się o normalne wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia OD dnia szkolenia (skoro nie byli pracownikami w chwili szkolenia - to nie mogło być mowy o żadnych nadgodzinach). Już choćby wypłacenie tych "nadgodzin" może byc dla sądu dowodem, że powstały w czasie zatrudnienia (czyli: zmiana daty zatrudnienia jak w banku. No, ale skoro wszyscy są szczęśliwi, to nie ma co mieszać ;-) )
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Danusia
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: Danusia » 11 lutego 2017, 09:29

ewania pisze:Moim zdaniem także
listopadowy pisze: było to rozwiązanie niezgodne z prawem
Mimo, że zostali
Danusia pisze: poinformowani, ze za 3h szkolenia ogólnego otrzymaja dodatkowe wynagrodzenie.
W dziale HR i płac sporządzono notatkę i doliczono pracownikom "3 nadgodziny".
I ci ludzie, nieświadomi swoich praw przystali na to, wzięli kasę za jakieś marne "3 nadgodziny", zamiast upomnieć się o normalne wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia OD dnia szkolenia (skoro nie byli pracownikami w chwili szkolenia - to nie mogło być mowy o żadnych nadgodzinach). Już choćby wypłacenie tych "nadgodzin" może byc dla sądu dowodem, że powstały w czasie zatrudnienia (czyli: zmiana daty zatrudnienia jak w banku. No, ale skoro wszyscy są szczęśliwi, to nie ma co mieszać ;-) )
rzadko pisze na forum bo... :wink: kandydaci na pracowników nie byli zainteresowani zatrudnieniem w dniu szkolenia - wręcz byłoby to niemozliwe. Nie było mozliwosci przeprowadzenia ogólnego w dniu rozpoczęcia pracy. To bardzo (bardziej jak bardzo :wink: świadomi swoich praw pracownicy . Dostali normalne wynagrodzenie za godziny szkolenia w karcie szkolenia nie było fałszerstwa... co jeszcze mam napisać?
:lol:

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 11 lutego 2017, 09:41

Danusia pisze: Nie było mozliwosci przeprowadzenia ogólnego w dniu rozpoczęcia pracy.
Nie rozumiem jednego.
Cały czas dyskusja rozbija się o zapłatę za 3 godz. instruktażu ogólnego.
A przecież tak jak już wcześniej pisałem, jeśli można było w dniu podjęcia pracy przeprowadzić instruktaż stanowiskowy, to co stało na przeszkodzie ażeby ta sama osoba (kierująca pracownikami) przeprowadziła również instruktaż ogólny :?: :?: :?:

Ponieważ dyskusja w tym temacie staje się już bezprzedmiotowa, to czekam na konkretną odpowiedź, a nie na wyjaśnianie sposobu zapłaty pracownikowi za 3 godz. szkolenia przed datą rozpoczęcia pracy wpisaną w umowie o pracę.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 11 lutego 2017, 10:26

Danusiu,
myślę, ze my wszyscy rozumiemy to, o czym piszesz :wink:
Chodzi nam (mnie przynajmniej) tylko o to, że prawnie nie było podstawy do wypłaty wynagrodzenia za czas pracy, ktory czasem pracy formalnie dla tych ludzi nie był, bo nie mógł być, skoro nie byli jeszcze w tym dniu pracownikami.
I, że gdyby którys mocno się kiedys uparł (rozumiem oczywiście, że się nie uprze ;-) ) - to mogłaby to być podstawa do roszczenia wobec pracodawcy (że data zawarcia umowy o pracę była inna, niż ta która jest). Tylko tyle.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ