Brak możliwości wykonania badań kontrolnych w pierwszym dniu

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Brak możliwości wykonania badań kontrolnych w pierwszym

Post autor: listopadowy » 7 lutego 2017, 11:02

Andrzej J.S pisze:Jeśli kadry wiedzą, że przekroczy, to powinny wydać skierowanie
czyli jeśli pracownik ma złamanie i pierwsze zwolnienie na 35 dni to po otrzymaniu tego zwolnienia kadry mają wystawić skierowanie na badania kontrolne? I pracownik będzie trzymał to skierowanie przez kilka miesięcy przebywania na zwolnieniu? I pójdzie do LMP ze skierowaniem wystawionym kilka miesięcy przed wizytą?
na pewno kadry wystawiają skierowania?

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 7 lutego 2017, 11:24

Andrzej J.S pisze:
Jeśli kadry wiedzą, że przekroczy, to powinny wydać skierowanie, co nie jest równoznaczne ze stawieniem się w czasie choroby na badania do LMP - wystarczy to pracownikowi wytłumaczyć.
Andrzej, z całym szacunkiem, ale nikt taki nadgorliwy nie jest, by papirologię robić po to, ażeby pracownik przyszedł i powiedział, że gdzieś zgubił, pogniotło mu się itd. Nie zawsze masz do czynienia z ludźmi inteligentnymi. Żaden też pracownik po wyjściu od lekarza prowadzącego (nie mylić z ojcem :lol: ) nie uda się prosto do LMP, tym bardziej, że badania okresowe i kontrolne mają odbywać się w godzinach pracy, a nie w ostatnim dniu chorobowego. Kolejna sprawa, to taka, że w większości przypadków do LMP umawia się pracowników przynajmniej na dzień wcześniej. Oczywiście w takich sytuacjach, jak dłuższe chorobowe, to nie ma co czekać, ale różnie to bywa i należy spojrzeć znowu w umowę. Normalnym jest to, że po zakończeniu leczenia pracownik jest zobowiązany wstawić się do pracy i w pierwszym dniu po zakończeniu leczenia, zanim zostanie dopuszczony przez przełożonego - ma być dopuszczony przez LMP. Jak pracodawca godził się na podpisanie umowy z lekarzem, który przyjmuje np. tylko w środy, to jest problem pracodawcy, a nie pracownika, bo ten wstawił się do pracy gotowy ją podjąć. Tak więc stosujemy tu:
Art. 229. § 3. KP “okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas nie wykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.”
Jak jeszcze w przypadku, gdzie pracownik przychodzi do pracy i na badania udaje się po podpisaniu listy obecności, to wszystko jest klarowne, tak w przypadku, gdy przychodzi do pracy i nie może odbyć tych badań przez kilka dni - należy mu się NUP.
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 7 lutego 2017, 16:42

Panowie - przecież wiadomo, że nikt nie będzie wydawał skierowania np. na 35 dni przed zakończeniem L-4 (jak pisze "listopadowy") - bo to nie ma sensu.
Zwolnień lekarskich powinny pilnować kadry, a rozumna "dziewczyna" w kadrach przeważnie wie kiedy pracownik przynosi ostatnie zwolnienie. Wówczas wydaje mu skierowanie na badania kontrolne - no chyba, że L-4 przysyłane jest pocztą, ale wówczas i tak jest jakiś kontakt, np. telefoniczny z pracownikiem.
Nie wymyślajcie więc schodów w sprawie wydawania skierowań na badania kontrolne po 30 dniach choroby - zawsze jakieś dojście do pracownika jest, trzeba tylko chcieć, a nie szukać wymówki.
W innym przypadku będziecie pracownikowi płacić za nieświadczenie pracy, bo na urlop zgodzić się nie musi.

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 7 lutego 2017, 16:54

Ja staram się zwracać uwagę na ten problem na szkoleniach okresowych. Bo tak naprawdę to dużo zależy od samego pracownika. On wie przecież, czy już wraca ze zwolnienia, czy jeszcze nie. I cóż mu stoi na przeszkodzie, żeby pod koniec "laby" podejść do kadr po skierowanie?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 7 lutego 2017, 17:06

uleczka pisze:Ja staram się zwracać uwagę na ten problem na szkoleniach okresowych. Bo tak naprawdę to dużo zależy od samego pracownika. On wie przecież, czy już wraca ze zwolnienia, czy jeszcze nie. I cóż mu stoi na przeszkodzie, żeby pod koniec "laby" podejść do kadr po skierowanie?
Jestem tego samego zdania.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 7 lutego 2017, 17:29

uleczka pisze: I cóż mu stoi na przeszkodzie, żeby pod koniec "laby" podejść do kadr po skierowanie?
Zwolnienie właśnie. Czyż nie? Jest niezdolny.
Pierwszy dzień. Skierowanie. Lekarz = dalszy dzień "laby"
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 7 lutego 2017, 17:37

Andrzej J.S pisze:Jestem tego samego zdania
Ja nie. A co jak w czasie drogi do formy będzie miał wypadek? Pocztę po coś wymyślono :P
Andrzej J.S pisze: po 30 dniach choroby - zawsze
Jeszcze nie :wink:
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 7 lutego 2017, 17:53

wal221 pisze:Jest niezdolny.
:!: :idea:
ewania pisze:
Andrzej J.S pisze: po 30 dniach choroby - zawsze
Jeszcze nie
31 :lol:

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 7 lutego 2017, 19:16

Widzę, że nie potraficie wklejać cytatów, więc zacytuję sam.
Andrzej J.S pisze:po 30 dniach choroby - zawsze jakieś dojście do pracownika jest, trzeba tylko chcieć, a nie szukać wymówki.
Pisząc po 30 dniach miałem na myśli więcej niż 30 dni, w innym przypadku przecież nie byłoby sensu szukać kontaktu z pracownikiem ażeby wysyłać go na badania kontrolne - myślałem, że tłumaczyć Wam tego nie trzeba :wink:

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 7 lutego 2017, 19:45

Oj, Andrzejku, i u Ciebie z cytowaniem kłopot.... Ja to w autobusie pisalam, stąd mi przedtem cytowany fragment urwalo... Ale Ty mogles zacytowac te dwa slowa PRZED... :P
Andrzej J.S pisze: w sprawie wydawania skierowań na badania kontrolne po 30 dniach choroby
Do tego się odnosilam. Ze nie wystawia się skierowań po 30 dniach choroby. :D (i przecież nie mam wątpliwosci, ze TY to wiesz, ale zaznaczylam, bo młodzież czyta.... Musi byc jasno. :D )
Andrzej J.S pisze:Pisząc po 30 dniach miałem na myśli więcej niż 30 dni (...) myślałem, że tłumaczyć Wam tego nie trzeba :wink:
NAM - nie :wink: Adeptom sztuki - czasem trzeba tłumaczyć, co mamy na myśli ;-)
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 7 lutego 2017, 19:55

ewania pisze:młodzież czyta.... Musi byc jasno. :D )
Więc dla pełnej jasności:

Kp. "Art. 229 § 2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku."

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 7 lutego 2017, 22:12

JędrekSPR pisze:Jest niezdolny.
:?:
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 7 lutego 2017, 22:21

Pierwszy dzień- pierwszy dzień kiedy pracownik przyjdzie do pracy po zwolnieniu lekarskim trwającym pow. 30 dni.
Skierowanie- dostaje skierowanie do łapy i idzie do felczera coby ten orzeknął, że jest godzien zarabiać na krwiopijcę
i jest dzień laby bo nie trza tyrać.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 8 lutego 2017, 07:52

wal221 pisze:
JędrekSPR pisze:Jest niezdolny.
:?:
Znaczy , że się zgadzam z tym wyżej i z tym
wal221 pisze:Pierwszy dzień- pierwszy dzień kiedy pracownik przyjdzie do pracy po zwolnieniu lekarskim trwającym pow. 30 dni.
Skierowanie- dostaje skierowanie do łapy i idzie do felczera coby ten orzeknął, że jest godzien zarabiać na krwiopijcę
i jest dzień laby bo nie trza tyrać.
Kto tam cały dzień ,,pomiary" robi. Często badanie trwa tyle ile czasu potrzebuje lekarz na jego wypisanie :lol:
- znaczy wypisanie orzeczenia.

Awatar użytkownika
abraxus
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Post autor: abraxus » 8 lutego 2017, 08:58

wal221 pisze:idzie do felczera coby ten orzeknął, że jest godzien zarabiać na krwiopijcę i jest dzień laby bo nie trza tyrać.
10/10 :lol: :lol: :lol:
Kontrola najwyższym wyrazem zaufania
-Włodzimierz Lenin
Zachód zaczyna się za Odrą
-zasłyszane przy piwie

ODPOWIEDZ