Brak możliwości wykonania badań kontrolnych w pierwszym dniu

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Brak możliwości wykonania badań kontrolnych w pierwszym

Post autor: Andrzej J.S » 6 lutego 2017, 16:55

wino2 pisze:Właściwie nie wiadomo w jakim celu to zaświadczenie wystawiono.
Ale przydać się może - chociażby do wypełnienia jednej z rubryk N-9.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 6 lutego 2017, 17:20

uleczka pisze:
wino2 pisze:To zaświadczenie nie ma żadnej wartości bo nie jest wystawione przez lekarza medycyny pracy
Właściwie nie wiadomo w jakim celu to zaświadczenie wystawiono ale na pewno nie po niezdolności trwającej dłużej niż 30 dni
Absolutnie się z Tobą nie zgadzam. Porządny lekarz uprawniony do badań profilaktycznych nie wystawi orzeczenia bez takiego zaświadczenia. A skąd ma wiedzieć, że ten pracownik po złamaniu nogi (np.) może już wócić do pracy?
Uważam dokładnie tak samo jak uleczka. Natomiast NA PEWNO NIE MOŻE to zaświadczenie zastąpić ORZECZENIA lmp.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

kibic
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: kibic » 6 lutego 2017, 17:28

W naszej firmie lekarz medycyny pracy zgodnie z umową nie przyjmował w poniedziałki. W kilku przypadkach ludzie brali urlopy na poniedziałek, by zrobić badanie kontrolne we wtorek.

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 6 lutego 2017, 17:32

kibic pisze: W kilku przypadkach ludzie brali urlopy na poniedziałek, by zrobić badanie kontrolne we wtorek.
A nie można było w piątek? Czy są jakieś przeciwwskazania, żeby to zrobić ostatniego dnia zwolnienia?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 6 lutego 2017, 17:48

uleczka pisze:A nie można było w piątek? Czy są jakieś przeciwwskazania, żeby to zrobić ostatniego dnia zwolnienia?
Na logikę raczej nie :wink: ..., a takie coś -,,(...Teoretycznie to że nie ma terminów w przychodni to niczyja wina (zakładając że Pracodawca dostarczył skierowanie na badania odpowiednio wcześnie, a pracownik umówił się niezwłocznie po otrzymaniu skierowania)". Wina jest ewidentna po stronie pracodawcy :idea: A konkretnie, to wina osoby, która negocjując warunki z LMP zapomniała o dostępności LMP dla pracowników w każdy dzień roboczy tygodnia. Idąc dalej- do zadań służby bhp- tam o współpracy z LMP jest :idea: :wink:

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 6 lutego 2017, 19:17

JędrekSPR pisze:a takie coś -,,(...Teoretycznie to że nie ma terminów w przychodni to niczyja wina (zakładając że Pracodawca dostarczył skierowanie na badania odpowiednio wcześnie, a pracownik umówił się niezwłocznie po otrzymaniu skierowania)". Wina jest ewidentna po stronie pracodawcy :idea: A konkretnie, to wina osoby, która negocjując warunki z LMP zapomniała o dostępności LMP dla pracowników w każdy dzień roboczy tygodnia.
Otóż to! (Qrczę, i znów muszę się z JędrekSPR zgodzić :shock: chyba się starzeję :P )
uleczka pisze:A nie można było w piątek? Czy są jakieś przeciwwskazania, żeby to zrobić ostatniego dnia zwolnienia?
Nie można było. Nie wolno robić badań profilaktycznych podczas niezdolności do pracy (czas badan wlicza się do czasu pracy przecież, zapomniałaś?). To po pierwsze i najważniejsze.
A po drugie - to już tak właśnie na logikę, o której wyżej pisał J. - lekarz medycyny pracy = wróżka?
Przewiduje w piątek, że pracownik, który dzis jest do pracy niezdolny bo jeszcze jest chory, będzie do niej zdolny w poniedziałek?
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 6 lutego 2017, 21:04

ewania pisze:(Qrczę, i znów muszę się z JędrekSPR zgodzić
:P

Krzych_2033
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Krzych_2033 » 7 lutego 2017, 09:13

No i wszystko jasne. Było dokładnie tak jak podejrzewałem. Na portalu Medycyna Pracy, który redagują lekarze medycyny pracy jest napisane, że takie zaświadczenia są traktowane jako opinia pomocna dla LMP w orzekaniu o zdolności do pracy po zwolnieniu lekarskim dłuższym niż 30 dni.
A tak na marginesie, właściwie to powinniśmy pisać lekarze wykonujący badania profilaktyczne, ponieważ musimy pamiętać, że kształcenie specjalizacyjne lekarzy w dziedzinie medycyna pracy rozpoczęło się dopiero w 2007 r. więc prawdziwych lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny pracy jest jeszcze niewielu. Większość to lekarze po różnych kursach i nawet przez zasiedzenie jako dawni lekarze zakładowi. Niestety niektórzy z nich mogą badać tylko niektóre grupy pracowników o czym często sami nie wiedzą. Dowiadują się gdy skontroluje ich działalność Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 7 lutego 2017, 09:20

Krzych_2033 pisze: Dowiadują się gdy skontroluje ich działalność Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.

Nie jest z nimi tak źle. Jest jeszcze gorzej, bo doskonale wiedzą co im wolno, a niestety "palą głupa". Mam ten problem w rejonie. Wiedzą, ponieważ oni również co 5 lat ponawiają swoje uprawnienia w tym kierunku.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 7 lutego 2017, 09:28

Andrzej J.S pisze:
Zakładać sobie możesz, ale nie jest to fakt bo w przypadku wcześniejszego wydania pracownikowi skierowania na badania kontrolne, to takich faktów być nie może.
Tak, tylko że jak pracownik lub pracodawca nie wie, że leczenie zostanie zakończone, to wcześniej nie da skierowania.
Andrzej J.S pisze:
Pracodawca ma zawartą umowę z LMP i lekarz podpisujący umowę zdaje sobie sprawę, że w takich przypadkach musi być na zawołanie - oczywiście w wyznaczonych godzinach pracy. Jeśli więc LMP wyciąłby taki numer, to jest podstawa do natychmiastowego rozwiązania z nim umowy.
Ten miecz jest obusieczny. Jak pracodawca podpisał umowę z LMP, który wcześniej poinformował go o tym, że przyjmuje tylko 1-2 razy dziennie, to już jest problem pracodawcy, że chciał mieć badania zamiast za 40zł, to za 35zł, lecz tylko w środy. Ja bym tu nie panikował, lecz podpisał alternatywną umowę. Normalnie wysyłam do tego, co przyjmuje raz w tygodniu, ale w awaryjnych sytuacjach wysyłam do droższego, który przyjmuje codziennie. Takie rozwiązanie mam w 2 miastach w Polsce (na oddziałach). W jednym mieście na "K" natomiast mam podpisaną umowę z LMP, który przyjmuje codziennie, ale jak planuje urlop, to dzwoni do mnie i informuje mnie o jego nieobecności oraz podaje adres innego LMP, któremu przekazał pałeczkę... Takie podejście moim zdaniem jest profesjonalne i w tym przypadku nie ląduję na lodzie.
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
abraxus
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Post autor: abraxus » 7 lutego 2017, 09:58

jony pisze:Najprościej byłoby, gdyby pracownik poszedł prywatnie do LMP i załatwił temat. Wymaga to jednak poświęcenia gotówki z własnego portfela, a nikt go do tego nie może zmusić.
A czy pracownik może iść do byle jakiego LMP? jesteś pewien?
Kontrola najwyższym wyrazem zaufania
-Włodzimierz Lenin
Zachód zaczyna się za Odrą
-zasłyszane przy piwie

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 7 lutego 2017, 10:04

wojtek.d pisze:
Andrzej J.S pisze: Zakładać sobie możesz, ale nie jest to fakt bo w przypadku wcześniejszego wydania pracownikowi skierowania na badania kontrolne, to takich faktów być nie może.
Tak, tylko że jak pracownik lub pracodawca nie wie, że leczenie zostanie zakończone, to wcześniej nie da skierowania..
Przecież kadry L-4 dostają i wiedzą kiedy choroba przekroczy 30 dni.
wojtek.d pisze:mam podpisaną umowę z LMP, który przyjmuje codziennie, ale jak planuje urlop, to dzwoni do mnie i informuje mnie o jego nieobecności oraz podaje adres innego LMP, któremu przekazał pałeczkę... Takie podejście moim zdaniem jest profesjonalne i w tym przypadku nie ląduję na lodzie.
Tak właśnie mieliśmy załatwioną sprawę z LMP i z tego względu o tym wcześniej pisałem, że nie powinno tak być, ażeby nie wiadomo ile czekać na orzeczenie LMP.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 7 lutego 2017, 10:17

Andrzej J.S pisze: Przecież kadry L-4 dostają i wiedzą kiedy choroba przekroczy 30 dni.
Wiedzą, że przekroczy, ale nie wiedzą, kiedy lekarz prowadzący zakończy leczenie. A i LMP nie podłoży się i nie da orzeczenia o zdolności, jak nie będzie leczenie zakończone - o to mi chodziło.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 7 lutego 2017, 10:18

abraxus pisze: A czy pracownik może iść do byle jakiego LMP? jesteś pewien?
A kto mu zabroni? Problem tylko honorowania zaświadczenia od innego lekarza :wink:

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 7 lutego 2017, 10:50

wojtek.d pisze:
Andrzej J.S pisze: Przecież kadry L-4 dostają i wiedzą kiedy choroba przekroczy 30 dni.
Wiedzą, że przekroczy, ale nie wiedzą, kiedy lekarz prowadzący zakończy leczenie. A i LMP nie podłoży się i nie da orzeczenia o zdolności, jak nie będzie leczenie zakończone - o to mi chodziło.
Jeśli kadry wiedzą, że przekroczy, to powinny wydać skierowanie, co nie jest równoznaczne ze stawieniem się w czasie choroby na badania do LMP - wystarczy to pracownikowi wytłumaczyć.

ODPOWIEDZ