Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

kibic
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 140
Rejestracja: 31 października 2013, 11:46

Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: kibic » 21 stycznia 2017, 23:31

Na stronie forumbhp.pl jest założony temat "Rozliczanie czasu pracy na umowie zlecenie z zakresu bhp" dot. rozliczania czasu behapowca pracującego na umowę zlecenie w świetle nowych przepisów. Temat jest nowy i na czasie, bo do końca stycznia trzeba umowy podpisać i rozliczyć się z ewidencji czasu. Czy miał już ktoś do czynienia z tą sprawą?

"Jestem w okresie podpisywania nowych umów zleceń zakresu bhp. Dostałem tabelki do wypełnienia przedstawiające czas faktycznej pracy. Jak powinno wyglądać rozliczenie czasu pracy, jeśli na ustalone 20 godz. w firmie będę np. 2 godz. a faktyczna robotę robi sie w domu?"

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 7773
Rejestracja: 8 maja 2008, 21:20

Re: Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: Andrzej J.S » 22 stycznia 2017, 07:36

Podpowiedź dla zainteresowanych:
http://www.gospodarkamorska.pl/Administ ... ecenia.htm
Sam jestem ciekaw jak takie rozliczenie wygląda w rzeczywistości.

kibic
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 140
Rejestracja: 31 października 2013, 11:46

Re: Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: kibic » 22 stycznia 2017, 12:13

W przepisach jest taki zapis

1. Przepisów art. 8a-8c nie stosuje się do:

1) umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 Kodeksu cywilnego, jeżeli o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usług decyduje przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi i przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne


ale jak go stosować w praktyce?

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: wojtek.d » 24 stycznia 2017, 11:38

Mogę się mylić, ale moim zdaniem w umowie należało by wpisać informację, że o miejscu i czasie pracy decyduje zleceniobiorca, a wynagrodzenie za usługę otrzyma w formie prowizji wynoszącej ...
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2557
Rejestracja: 8 września 2008, 20:02
Lokalizacja: polska

Re: Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: uleczka » 24 stycznia 2017, 18:16

Tyle, że nasze wynagrodzenie to raczej ryczałt niż prowizja. Prowizja od czego? Od ilości wypadków.

Temat jeszcze trudny i nie rozeznany. Kolega spytał PIP. Otrzymał odpowiedź (ustną), że my nie będziemy przedmiotem kontroli. No i że z czasem wyroki sądu się pojawią???

A odpowiadając na pytanie, to nie ważne, czy pracujesz w domu, czy w firmie. Ważna jest liczba godzin, żeby minimalna była.


Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3367
Rejestracja: 13 czerwca 2008, 18:00
Lokalizacja: dziki zachód
Kontakt:

Re: Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: wal221 » 24 stycznia 2017, 19:57

uleczka pisze:Tyle, że nasze wynagrodzenie to raczej ryczałt niż prowizja
Pensję z etatu można nazwać ryczałtem. Można. :P
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

rudipl
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 308
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 16:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Działalność Gospodarcza - Usługi BHP

Post autor: rudipl » 24 stycznia 2017, 23:20

Jak jest to od tego roku, że jeżeli ktoś prowadzi działalność jako firma jednoosobowa na rzecz innego podmiotu (świadczymy obsługę bhp gdzie mamy wpisaną kwotę 500zł brutto). To po nowemu mamy tak samo ewidencjować u klienta czas wykonywania usługi bhp w jednym miesiącu mam do przeszkolenia 1 pracownika w kolejnym 50 osób i za łóżmy, że wykonuje szkolenie dzień po dniu szkolenie wstępne bhp min 120min. Czy w takim wypadku możemy wpisać w Fakturze usługi bhp za miesiąc styczeń np 30h. Albo inaczej zatrudnię pracownika np. żonę na 1,8etatu staję się pracodawcą i w tym momencie nie jestem osobą na samozatrudnieniu tylko pracodawcą. Albo inny mój kolega który ma firmę wypisuje oświadczenie do działu kadr wykonałem usługę w wymiarze 5h. Jak do tego tematu podejść Zus, urzad skarbowy ich to nie interesuję, a inspekcje pracy może to interesować. Powiem tak na bhp się znam, ale tu widzę konflikt interesu. Czekam na odpowiedź

Pozdrawiam
Rudi
Rudipl

kibic
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 140
Rejestracja: 31 października 2013, 11:46

Re: Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: kibic » 24 stycznia 2017, 23:34

Niepotrzebnie podałem przykład z prowizją, bo faktycznie jest ryczałt. Ewidencjonowanie czasu nas nie minie. ZUS będzie sprawdzał, czy jest ewidencja czasu pracy, czy zachowana jest minimalna stawka i czy behapowiec w tym samym czasie nie obsługuje kilku firm.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: wojtek.d » 25 stycznia 2017, 12:49

kibic pisze: czy behapowiec w tym samym czasie nie obsługuje kilku firm.
ja obsługuję kilka firm na raz, bo w jednej siedzibie mieszczą się 3 firmy, a więc co mi zrobią?
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2557
Rejestracja: 8 września 2008, 20:02
Lokalizacja: polska

Re: Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: uleczka » 25 stycznia 2017, 13:46

To jest tak. Nie ma potrzeby prowadzić dokładnej ewidencji czasu pracy (tego prawo nie przewiduje), kiedy byłem w firmie itp. Do faktury (dla samozatrudniających) oraz do rachunków przy zleceniu trzeba dopiąć kartkę/ oświadczenie , ile godzin się pracowało. Wcześniej przeliczcie, żeby było za godzinę więcej niż minimalna 13 zł. A może być za godzinę 150 zł. Przecież nasza praca jest warta więcej niż minimalna. Albo faktycznie zatrudnić kogoś choćby na 1/10 etatu. I już problem z głowy. Tylko nie żonę, no to osoba współpracująca, a nie pracownik

no

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: wojtek.d » 25 stycznia 2017, 14:16

uleczka pisze: Tylko nie żonę, no to osoba współpracująca, a nie pracownik

no
To zależy, czy żona jest jako współwłaściciel, czy nie. Jak nie, to możesz śmiało zatrudniać na UoP
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

kibic
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 140
Rejestracja: 31 października 2013, 11:46

Re: Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: kibic » 25 stycznia 2017, 15:39

wojtek.d pisze: ja obsługuję kilka firm na raz, bo w jednej siedzibie mieszczą się 3 firmy, a więc co mi zrobią?
Jeśli wyjdzie w jednym dniu 25 godzin to pewnie coś zrobią. Znalazłem w necie artykuł, w którym piszą:

Ewidencja przepracowanych godzin ma służyć przede wszystkim naliczeniu wynagrodzenia oraz celom dowodowym – pozwala wykazać, że kwota wypłacona np. za całość zrealizowanych usług w stosunku do liczby godzin jest wystarczająca.

Skoro umowa wyraźnie określa liczbę godzin, w których zlecenie ma być wykonywane, to prawidłowa jego realizacja nastąpi wówczas, gdy usługi te będą świadczone właśnie przez ten czas (ani nie krócej ani nie dłużej). W tym przypadku nawet brak oświadczenia zleceniobiorcy o liczbie godzin nie może podważać dokonanego rozliczenia w zakresie przestrzegania nowych przepisów o najniższych zarobkach przy zleceniach.

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2557
Rejestracja: 8 września 2008, 20:02
Lokalizacja: polska

Re: Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: uleczka » 25 stycznia 2017, 16:04

uleczka pisze:To zależy, czy żona jest jako współwłaściciel, czy nie. Jak nie, to możesz śmiało zatrudniać na UoP
Jeżeli jest to osoba fizyczna (przedsiębiorca), to możesz zatrudnić, tylko musisz zapłacić składki jak od osoby współpracującej, a płac żony nie możesz ująć w kosztach. Chyba, że masz spółkę, to co innego. Jawną lub komandytowa lub z o.o. Nie wiem jak jest w cywilnej.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: wojtek.d » 26 stycznia 2017, 11:57

kibic pisze: Jeśli wyjdzie w jednym dniu 25 godzin to pewnie coś zrobią. Znalazłem w necie artykuł, w którym piszą:

"Ewidencja przepracowanych godzin ma służyć przede wszystkim naliczeniu wynagrodzenia oraz celom dowodowym – pozwala wykazać, że kwota wypłacona np. za całość zrealizowanych usług w stosunku do liczby godzin jest wystarczająca"
A kto mi zabroni szkolić jednocześnie osoby z kilku firm? Nie doczytałem się jeszcze żadnego paragrafu, który mi nakaże szkolenie osób z każdej firmy osobno...
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2557
Rejestracja: 8 września 2008, 20:02
Lokalizacja: polska

Re: Umowy zlecenia od 1.01.2017 r.

Post autor: uleczka » 26 stycznia 2017, 14:40

Nikt. Ja szkole kilka firm na raz. Ale ja mam pracownika i nie podlegał pod samozatrudnienie.

ODPOWIEDZ