Podstawa prawna- brak insp. bhp a Pipie

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Podstawa prawna- brak insp. bhp a Pipie

Post autor: wal221 » 20 listopada 2016, 19:13

Ciekawe dlaczego Pipie nie jest potrzebny insp. bhp

http://wyborcza.biz/biznes/1,147666,209 ... BoxBizLink
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Podstawa prawna- brak insp. bhp a Pipie

Post autor: julijka2 » 21 listopada 2016, 08:53

wal221 pisze:Ciekawe dlaczego Pipie nie jest potrzebny insp. bhp

a czy w swojej uprzejmości wkleisz art, bo mnie tylko jakaś niewielka część pokazała

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 21 listopada 2016, 09:28

Kiedyś byłem w biurze OIP-u w Krakowie. Duże pomieszczenie, cztery biurka przy nich 4 stanowiska z komputerem a na suficie ..... cztery oprawy żarówkowe z matowymi kloszami. Na oko 150 lx na biurku.
A ile powinno być panie główny inspektorze pracy?
Może właśnie dlatego potrzebny jest behapowiec również w PIP-ie, Kacelariach Sejmu, Senatu, Prezydenta, ministerstwach

Czy ktoś słyszał o etacie bhp na Wiejskiej?
"Panie Premierze, jak żyć?"

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 21 listopada 2016, 09:45

wino2 pisze:Kiedyś byłem w biurze OIP-u w Krakowie. Duże pomieszczenie, cztery biurka przy nich 4 stanowiska z komputerem a na suficie ..... cztery oprawy żarówkowe z matowymi kloszami. Na oko 150 lx na biurku.
A ile powinno być panie główny inspektorze pracy?
Może właśnie dlatego potrzebny jest behapowiec również w PIP-ie, Kacelariach Sejmu, Senatu, Prezydenta, ministerstwach

Czy ktoś słyszał o etacie bhp na Wiejskiej?
szewc bez butów chodzi
choć w sumie jak patrze, na takie państwo w państwie, to się odechciewa :(

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 21 listopada 2016, 09:45

Weź mnie nie rozśmieszaj. Oni ustalają prawo i stanowią prawo. Jak by ktoś wszedł im pokazywać błędy i nie był by to inny polityk, to jak by się to nazywało?
Wiesz jak to jest - pod latarnią zawsze najciemniej
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
abraxus
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Post autor: abraxus » 21 listopada 2016, 12:17

Każda osoba z branży BHP wie jak żenująca i smutna jest instytucja PIP.
Na budowach nie ma sraczy. Ludzie jedzą konserwy w kuckach po krzakach. Chodzą w łachmanach. Stoją w 40 stopniowym upale bez kawałka cienia a inspektor pracy biegnie przez pół budowy z krzykiem bo w szczerym polu zobaczył pracownika, który ściągnął kask, żeby wytrzeć głowę z potu.
Brawo ty inspektorze.
Kontrola najwyższym wyrazem zaufania
-Włodzimierz Lenin
Zachód zaczyna się za Odrą
-zasłyszane przy piwie

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 21 listopada 2016, 13:46

Nie no, aż tak źle nie ma. Znam jednego takiego, co jak wchodził na budowę, to protokół liczył kilkanaście stron, a nakazy bez dwucyfrówki się nie obyły.
Nie mniej jednak ich prawo pracy tak dotyczy, jak mojego kota ochrona obejścia gospodarstwa w nocy.
- Chodzą i sprawdzają zimą temperaturę i wytykają, że jest o jeden stopień za mało, a sami chodzą od firmy do firmy po kilkunastostopniowym mrozie.
- Wypisują mandaty za nadgodziny, że niby planowane, a sami mają planowane nadgodziny pod hasłem "dyżury" (jak zwał, tak zwał, ale jak mi jeden w PIP-ie wyciągnął karteczkę z biurka i powiedział, że tu ma wypisane dyżury, to mu powiedziałem, że dla mnie to nie są dyżury, tylko planowane nadgodziny i to jeszcze z tygodniowym wyprzedzeniem - szybko karteczkę schował i zmienił temat
- wymieniał bym jeszcze, ale szkoda mi nerwów...

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 21 listopada 2016, 20:44

julijka2 pisze:

a czy w swojej uprzejmości wkleisz art, bo mnie tylko jakaś niewielka część pokazała
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 21 listopada 2016, 20:45

Roman Giedrojć, od lutego nowy szef Państwowej Inspekcji Pracy, zapowiadał wielkie zmiany. Po niemal roku PIP wciąż dryfuje nie wiadomo dokąd. A jeśli polski rynek pracy ma się zmieniać, w inspekcji potrzebna jest rewolucja.
* Gdańsk. Sprzątacz na umowie o dzieło zamiata w stoczni przez 8 godzin dziennie. Bez badań lekarskich czy ubezpieczenia. Pewnego dnia w trakcie pracy dostaje zawału serca. Trafia do szpitala, umiera. Do stoczni wchodzi Państwowa Inspekcja Pracy. Inspektor PIP stwierdza, że sprzątacz w stoczni nie pracował. Na tej podstawie Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa umarza postępowanie w sprawie śmierci w miejscu pracy.

* PIP kontroluje instytucję publiczną, w której miało dojść do molestowania. We wnioskach z kontroli inspektor PIP pisze, że... należy zmienić oświetlenie.

* Kontrola PIP w centrum logistycznym firmy Amazon. Inspektor dopatrzył się kilkunastu naruszeń prawa pracy. Łączna kara dla Amazona? 2 tys. zł, czyli 1 zł za pracownika.

* Z prostych wyliczeń wykonanych na podstawie danych ze sprawozdania rocznego PIP wynika, że przeciętnie mała polska firma (96 proc. przedsiębiorstw w kraju) jest kontrolowana raz na 30 lat. W praktyce: nigdy.

Powiew zmian

- PIP znajduje się w największym kryzysie w historii. Wściekamy się, bo zmiany są możliwe nawet małym nakładem sił - mówił w sierpniu ub.r. na łamach "Wyborczej" inspektor pracy z Warszawy.

Na początku roku pojawiła się nadzieja. W styczniu poprzednia szefowa PIP Iwona Hickiewicz zdecydowała, że inspektorzy będą mogli wchodzić na kontrole do firm bez siedmiodniowego uprzedzenia, co powodowało, że większość naruszeń prawa pracy była w tym czasie tuszowana, a kontrole - nieskuteczne. Kilka dni później podała się do dymisji.

Zastąpił ją Roman Giedrojć, inspektor z ponad 30-letnim stażem, radny sejmiku województwa pomorskiego z ramienia PiS. Przynależność do partii miała znaczenie - inspektorzy, nawet ci niechętni PiS, liczyli, że nowy szef będzie miał polityczną siłę przebicia i ruszy sprawy niezałatwione od lat.

Szumne zapowiedzi

Giedrojć wejście miał mocne - wywalczył dla PIP wyższy budżet, który usiłowali ciąć posłowie Kukiz'15. Dzięki temu po 8-letnim zamrożeniu płac w Inspekcji (ich siła nabywcza spadła w tym czasie do poziomu z 2004 r.), inspektorzy otrzymali pierwsze podwyżki. Młodszy inspektor pracy (to w PIP większość) zarabiał niespełna 3 tys. zł brutto - mniej niż sekretarki w kontrolowanych przedsiębiorstwach. Obecnie otrzymuje przeciętnie o 500 zł brutto więcej.

Giedrojć inaczej niż poprzedniczka chętnie pokazywał się w mediach, uczęszczał na sejmowe komisje, organizował konferencje. To dawało nadzieję, że Inspekcja wreszcie zaistnieje w przestrzeni publicznej i stanie się ważną stroną debaty o prawie pracy w Polsce.

W wywiadach Giedrojć zapowiadał m.in.: * odbiurokratyzowanie PIP (inspektorzy większość czasu pracy poświęcają na przygotowywanie raportów i sprawozdań), * wyższe kary dla firm łamiących prawo pracy (mamy jedne z niższych w Europie) czy * przepisy umożliwiające inspektorom przekształcanie umów śmieciowych na etaty.

Bo zmiany w prawie pracy (a tych PiS wprowadza sporo) nie mają sensu, jeśli PIP nie będzie w stanie efektywnie kontrolować jego przestrzegania.

Kontakty towarzyskie

Tyle że z zapowiedzi niewiele wyszło. Ucichło wokół "śmieciówek", zamiast pracować w terenie przeciętny, inspektor wciąż spędza całe dnie zakopany w papierach, wyższe kary to nadal puste hasło. Nie ma też najważniejszego: wizji na lata.

Inspektor PIP z Krakowa: - Dzięki kontaktom towarzyskim szefowi udaje się zdobyć większe pieniądze na działalność. Ale to łatanie bieżących problemów. Wciąż nie ma strategii dla PIP. Jaką funkcję mamy pełnić za 2 lata, 5 czy 10? Powinniśmy to wiedzieć. A obywatele powinni mieć świadomość, że jesteśmy ważną i potrzebną instytucją państwową.

Życie inspektora to wciąż statystyka i wyrabianie norm. Dobry inspektor to taki, który wystawia mandaty, nakazy, wydaje wystąpienia. Zły doprowadza do ugody pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i marnuje czas na dogłębne zbadanie sprawy. Powód? Zarówno inspektorzy, jak i cała PIP są rozliczani z ilości, a nie jakości pracy.

A doprowadzenie do przekształcenia 100 "śmieciówek" w firmie w umowy o pracę - proces trwający miesiące - w statystyce jest dokładnie tym samym, co stwierdzenie naruszenia zasad BHP.

Lista problemów Inspekcji jest dłuższa. To instytucja wciąż niedofinansowana - inspektorzy narzekają na brak sprzętu do pracy, niskie ryczałty za benzynę. - Moim marzeniem są druki samokopiujące. Żeby nie trzeba było podczas kontroli budowy kombinować z kalką, która wciąż odfruwa - mówi M.

Do tego PIP ma wewnętrzne problemy z prawem pracy - liczne procesy z własnymi pracownikami o dyskryminację płacową (inspektorzy mówią o "emerytach zarabiających kokosy" i "młodych pracujących za śmieszne pieniądze").

Po niespełna roku rządów Giedrojcia w PIP rewolucji brak. Są za to zapowiedzi zmian organizacyjnych na kolejny rok: * ograniczenie liczby pracowników administracyjnych, * odmłodzenie kadry. Rozwiązano już zbędną wewnętrzną służbę BHP w inspekcji. Zaoszczędzone pieniądze mają trafić do najciężej pracujących w terenie inspektorów.

Bilans po roku? Roman Giedrojć jest zdecydowanie bardziej aktywny niż poprzedniczka. Ale PIP wciąż nie jest - w oczach Polaków i Polek - instytucją, do której można się zgłosić i otrzymać profesjonalną pomoc. I nic nie zapowiada, żeby w kolejnych latach to miało się zmienić. Kierunek zmian jest słuszny, ale wciąż brakuje odważnej wizji.

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 22 listopada 2016, 12:52

@wal221 dziękuję, czytam i się w głos śmieję
Po niespełna roku rządów Giedrojcia w PIP rewolucji brak. Są za to zapowiedzi zmian organizacyjnych na kolejny rok: * ograniczenie liczby pracowników administracyjnych, * odmłodzenie kadry. Rozwiązano już zbędną wewnętrzną służbę BHP w inspekcji. Zaoszczędzone pieniądze mają trafić do najciężej pracujących w terenie inspektorów.
aha:
Rada Ochrony Pracy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu PIP na 2017 r. Zdaniem członków Rady konieczne i uzasadnione jest zwiększenie poziomu zatrudnienia w PIP, o dodatkowych 59 etatów. Niezbędne są również podwyżki wynagrodzeń dla inspektorów. Dotychczas bowiem była to jedyna grupa pracowników administracji państwowej nieobjęta wzrostem funduszu wynagrodzeń od 2009 r do 2016 r.

Rada Ochrony Pracy na posiedzeniu 14 listopada br. pozytywnie opiniuje projekt budżetu PIP, który opiewa w 2017 roku na 332 miliony 790 tysięcy złotych. Podkreślając jednocześnie, że szeroki zakres zadań PIP ulegający dodatkowo zwiększeniu przez ostatnie lata i kolejne regulacje prawne zwiększające ilość zadań inspektorów przy relatywnie nienadążającym za tą ilością zadań wzrostem funduszu wynagrodzeń.

W swoim stanowisku opiniującym projekt budżetu PIP Rada Ochrony Pracy stwierdza, że:

Przyznanie środków zarówno na niezbędne podwyżki wynagrodzeń dla inspektów pracy jak na zwiększenie poziomu zatrudnienia w PIP, o dodatkowych 59 etatów, jest wysoce uzasadnione.
Konieczne jest wzmocnienie kadrowe i zapewnienie adekwatnych, do skali i wagi realizowanych przez inspektorów pracy zadań ustawowych.
Takie działanie jest to niezbędne dla podniesienia poziomu praworządności i ograniczenia zagrożeń zawodowych w środowisku pracy.
Wywołany do odpowiedzi, przez Przewodniczącego ROP, Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć mówił na posiedzeniu:

„Inspekcja pracy była potraktowana nad wyraz negatywnie w tej materii” - (podwyższenia wynagrodzeń – dop. red). „W roku 2009 gdzie nie otrzymaliśmy żadnej rekompensaty z tytułu wynagrodzeń i później w latach następnych przez 6 lat”.

Szef PIP podkreślił również, że owe dodatkowe zadania nałożone na PIP to nie były proste zadania, dotyczyły m.in. krajowej strategii czasu i postoju kierowców – „70 etatów zostało przesunięte do zadań, które nie były prowadzone przez PIP. My robiliśmy dobrą robotę dla Inspekcji Transportu Drogowego, a 70-ciu etatów byliśmy pozbawieni, co powodowało że możliwość oddziaływania na przestrzeganie przepisów prawa pracy w tym szczególnie bezpieczeństwa zostały ograniczone.”

GIP przypomniał również że PIP od 1 stycznia 2017 r. przejmuje nadzór nad umowami cywilno-prawnymi w zakresie minimalnego wynagrodzenia. Stąd dodatkowych 59 etatów.

Szef PIP zaapelował do posłów o wsparcie dla PIP i przedłożonego budżetu, mówiąc że PIP, a przede wszystkim pracownicy PIP zasługują na podwyżki wynagrodzeń.

Źródło: http://www.sejm.gov.pl/

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 22 listopada 2016, 14:45

Nie śmiej się z dziadka Giedrojcia. Ma 66 lat i potrzebuje dużo czasu na relax a nie na reformowanie PIP w którym jedna z okręgowych inspektorek pracy w dużym mieście nie wie co to jest mobbing i jak się okazało sama stosowała mobbing wobec podwładnych. A jak działa PIP to znam przykłąd z życia: osoba która złożyła skargę do PIP na łamanie praw pracowniczych wkrótce po jej złożeniu została zwolniona z pracy "za całokształt". I tak rozpatrzono skargę
"Panie Premierze, jak żyć?"

Awatar użytkownika
cezarek
Moderator

Post autor: cezarek » 23 lutego 2017, 19:13

wojtek.d pisze:Nie no, aż tak źle nie ma. Znam jednego takiego, co jak wchodził na budowę, to protokół liczył kilkanaście stron, a nakazy bez dwucyfrówki się nie obyły.
Nie mniej jednak ich prawo pracy tak dotyczy, jak mojego kota ochrona obejścia gospodarstwa w nocy.
- Chodzą i sprawdzają zimą temperaturę i wytykają, że jest o jeden stopień za mało, a sami chodzą od firmy do firmy po kilkunastostopniowym mrozie.
- Wypisują mandaty za nadgodziny, że niby planowane, a sami mają planowane nadgodziny pod hasłem "dyżury" (jak zwał, tak zwał, ale jak mi jeden w PIP-ie wyciągnął karteczkę z biurka i powiedział, że tu ma wypisane dyżury, to mu powiedziałem, że dla mnie to nie są dyżury, tylko planowane nadgodziny i to jeszcze z tygodniowym wyprzedzeniem - szybko karteczkę schował i zmienił temat
- wymieniał bym jeszcze, ale szkoda mi nerwów...
Przepis o minimalnych temperaturach dotyczy pomieszczeń ogrzewanych. :D

A może tylko odpowiednio do potrzeb pracodawcy zaplanowany grafik z zachowaniem kodeksowych norm czasu pracy? Sprawdziłeś? Przy kwartalnym rozliczeniu i odpowiedniej liczbie Inspektorów chyba jest to możliwe. :D
Na świecie is­tnieje je­dyna rzecz war­ta życia: bez­gra­nicznie kochać is­totę, która kocha nas bezgranicznie.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 23 lutego 2017, 19:32

cezarek pisze:A może tylko odpowiednio do potrzeb pracodawcy zaplanowany grafik z zachowaniem kodeksowych norm czasu pracy? Sprawdziłeś? Przy kwartalnym rozliczeniu i odpowiedniej liczbie Inspektorów chyba jest to możliwe. :D
Możliwe to jest prawie wszystko. Ale to powyżej to tylko możliwe.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 24 lutego 2017, 07:47

cezarek pisze: Przepis o minimalnych temperaturach dotyczy pomieszczeń ogrzewanych. :D
to dlaczego czepiają się również i hal, które nie są ogrzewane? - jak byś nie zauważył, to powyższe o temperaturach padło z ust samego inspektora...
cezarek pisze: A może tylko odpowiednio do potrzeb pracodawcy zaplanowany grafik z zachowaniem kodeksowych norm czasu pracy? Sprawdziłeś? Przy kwartalnym rozliczeniu i odpowiedniej liczbie Inspektorów chyba jest to możliwe. :D
Nie ma odpowiedniej liczby, bo jest ich za mało. Jeżeli chodzi o te dyżury, to bardzo szybko schował karteczkę i zmienił temat urywając krótko, że tego tematu nie było :wink:
Jednemu inspektorowi zwróciłem uwagę, że na wydruku protokołu widniała data i godzina. Nic by w tym dziwnego nie było, jak by nie to, że data pokrywała się z jego chorobowym (sam się wygadał od kiedy do kiedy ma i dlaczego nie przyjechał) a godzina... 22:47. Powiedział, że takie jest życie i kiedyś musi ten protokół napisać, bo mają wytyczne odgórne swojego przełożonego. Moje pytanie: a zapłaci chociaż za tą pracę w domu i na chorobowym? krótko urwał: - Panie, o czym my tu gadamy?

Ja tam lubię z nimi rozmawiać i ściągać ich na inne tematy. Rozmowa zaczyna się robić luźna, oni po 3-cim dniu zaczynają się otwierać, myśląc, że w ten sposób ja również będę otwarty i się zapomnę wygadując co się dzieje w firmie. Zapominają tylko o jednym, że ja potrafię panować nad swoimi emocjami i te emocje dopuszczam d pewnej granicy, którą kontroluję. Oni natomiast nieświadomi tego, iż jest to moja gra i ja rozdaję karty - zaczynają się wygadywać jaka im się krzywda dzieje. Kto mnie zna, to wie, że czekam w takim momencie na ich słówko, za które będą złapani :mrgreen:
Jednak pocieszę wszystkich i uspokoję, że takie zagrywki robię tylko przy bardzo upierdliwych kontrolach. Oczywiście na prywatne tematy też pogadam z każdym, ale za słówka każdego inspektora nie łapię i nie ciągnę do wygadania się jaki bród mają pod biurkiem. Chcesz się czepiać - czepiaj się, bo to taka jest twoja rola. Ale jak się czepisz czegoś, to najpierw sprawdź, czy ty nie pracujesz tak samo, bo Wojtek ci to udowodni

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: piotrek01 » 24 lutego 2017, 08:41

abraxus pisze:Każda osoba z branży BHP wie jak żenująca i smutna jest instytucja PIP.
Na budowach nie ma sraczy. Ludzie jedzą konserwy w kuckach po krzakach. Chodzą w łachmanach. Stoją w 40 stopniowym upale bez kawałka cienia a inspektor pracy biegnie przez pół budowy z krzykiem bo w szczerym polu zobaczył pracownika, który ściągnął kask, żeby wytrzeć głowę z potu.
Brawo ty inspektorze.

a bhpowcy ..na budowach sa... :P moze od tego zaczac

ODPOWIEDZ