Absolwent studiów podyplomowych z BHP - co dalej?

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Awatar użytkownika
stopwatch
9375...12499 postów
9375...12499 postów

Re: Absolwent studiów podyplomowych z BHP - co dalej?

Post autor: stopwatch » 14 sierpnia 2016, 10:15

§ 5. Pracodawca organizujący i prowadzący szkolenie oraz jednostka organizacyjna, o której mowa w § 4 ust. 1, zwani dalej „organizatorami szkolenia”, zapewniają:
.....
.....
3) wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia;

php odpowiedz sobie uczciwie na pytanie czy spełniasz warunki punktu "3".
Jeżeli odpowiedź brzmi:
Tak - możesz szkolić i masz do tego odpowiednie predyspozycje
Nie - możesz szkolić bo nikt nie sprawdzi Twojej wiedzy, ośmieszyć Cię mogą jedynie słuchacze gdyż mogą wiedzieć więcej niż TY.
Wady wielkich ludzi są pociechą matołów. Valdemar Baldhead (Łysiak), Konkwista

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 17 sierpnia 2016, 09:45

phb jeśli sie obrazisz, sam stracisz :wink:
zgadzam się, że uzyskanie wiedzy jest trudne i zanim ktoś odpowie to wręcz musi tobą o ziemię pięc razy walnąć, ironizując, ośmieszając i pokazują swoją wyższość, ale z moich obserwacji wynika, że takie środowisko bhpowców jest. tacy trochę psy ogrodnika. :wink:
ale nie ma co się obrażać. powoli budować swoją markę, ale i ciężko pracować
phb pisze:Czy szkolenia mogły by być przeprowadzane na podstawie osobnej umowy o dzieło?(obecnie pracodawca zleca to firmie zewnętrznej)
szkolenie okresowe nie może być przeprowadzone na podstawie umowy o dzieło, tylko na umowę zlecenia

stopwatch ma rację pisząc: "Nie - możesz szkolić bo nikt nie sprawdzi Twojej wiedzy, ośmieszyć Cię mogą jedynie słuchacze gdyż mogą wiedzieć więcej niż TY."
na studiach pewnie wiele Ci naobiecywali, ale rzeczywistość jest, hmm, " bardziej złożona"
byłoby fajnie gdybyś mógł jakiś czas pracować przy kimś doświadczonym i najzwyklej w świecie, podpatrzeć pracę

pawelh
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: pawelh » 19 października 2016, 22:52

Witam szanownych kolegów i koleżanki ,to jeden z moich pierwszych wpisów na tym forum.
Trafiłem tu bo warto podyskutować szczególnie jeśli ktoś pracuje w firmie gdzie jest jednoosobowe stanowisko bhp lub realizuje zadania jako specjalista z firmy zewnętrznej.
Sam kilka lat temu ukończyłem podyplomowe studia z bhp i byłem nie mniej zielony niż autor tematu i myślę, że sam dyplom nic nie wnosi o technikach po obecnych szkołach nie wspominając.
Uważam jednak,że jeśli komuś zależy to idzie wszystkiego się nauczyć, choć PHP pojechał po bandzie .
Mam swoje lata i doświadczenie w tym w prowadzeniu szkoleń nie tylko z bhp co ogromnie pomogło mi w adaptacji do nowego zawodu,ale jeśli ktoś startuje od zera to katastrofa.
Uczelnie i szkoły prowadzą nabór tylko dla zysku a większość absolwentów liczy na fajną pracę lub biznes,tym czasem tylko część (mała)wchodzi do zawodu bo trudno st.inspektorowi zostać specjalistą w moim województwie prawie nie realne,lecz możliwe.
Jako nowy na forum pilnie czytam.
Pozdrawiam.
P.s ilość godzin i przedmiotów dla techników jest dużo większą od podyplomówki :roll:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 19 października 2016, 23:28

pawelh pisze:choć PHP pojechał po bandzie .
To coś z ,,kompami i oprogramowania pisaniem chyba" :?:
pawelh pisze:Mam swoje lata i doświadczenie w tym w prowadzeniu szkoleń nie tylko z bhp
Się cuś nauczymy :wink:
pawelh pisze:ilość godzin i przedmiotów dla techników jest dużo większą od podyplomówki
Takie życie, choć ilość godzin nigdy nie przekłada się na przysposobienie wiedzy :wink: Pozdrowionka.

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 20 października 2016, 08:28

pawelh pisze: P.s ilość godzin i przedmiotów dla techników jest dużo większą od podyplomówki :roll:
ale to ci z podyplomówki bardziej się panoszą ... :(

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 20 października 2016, 09:35

julijka2 pisze:
pawelh pisze: P.s ilość godzin i przedmiotów dla techników jest dużo większą od podyplomówki :roll:
ale to ci z podyplomówki bardziej się panoszą ... :(
Nie wszyscy.
Przede wszystkim ci po: Kultura BHP, Marketing BHP, Menedżer BHP, Audytor BHP, a nawet Zarządzanie BHP, którzy nie ukończyli studiów o głównym kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, a z innych kierunków zrobili w/w podyplomówki, które moim zdaniem, są przeznaczone dla pogłębienia wiedzy z głównego kierunku studiów.
Ukończenie takiej podyplomówki bez wcześniejszego stażu w służbie bhp, lub ukończenia studiów o głównym kierunku BHP mija się z celem, co widać na ich pierwszym wejście na forum, pytanie - czy mogę szkolić :?: :evil:

Ps.
Jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 20 października 2016, 09:51

Andrzej, zgodzę się tylko z tym:
Andrzej J.S pisze: Nie wszyscy.
Natomiast z tym:
Andrzej J.S pisze:
Przede wszystkim ci po: Kultura BHP, Marketing BHP, Menedżer BHP, Audytor BHP, a nawet Zarządzanie BHP, którzy nie ukończyli studiów o głównym kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, a z innych kierunków zrobili w/w podyplomówki, które moim zdaniem, są przeznaczone dla pogłębienia wiedzy z głównego kierunku studiów.
już nie. Moim zdaniem wszystko zależy od indywidualnego podejścia danego studenta czy słuchacza. Jeżeli będzie to student typu "sto dni dętka", to żaden kierunek i nawet najlepsza kadra do głowy mu nic nie wbije (chyba że nie wydadzą mu dyplomu). Jak natomiast będzie to student typowy zgodnie z tym, co niesie za tym język łaciński (studere – starać się, przykładać się do czegoś) to nawet mechanik samochodowy może mieć lepsze predyspozycje i wiedzę z przepisów bhp, niż nie jeden po studiach. W końcu na wstępie wszyscy się wykładają na podstawie, czyli rozporządzenie szkoleniowe, rozporządzenie o służbie bhp i rozporządzenie wypadkowe... A starczy tylko trochę chęci i poświęcenie kilkunastu minut, by w całości ze zrozumieniem przeczytać dany akt prawny.
Celowo nie wspomniałem o rozporządzeniu ogólnym bhp, bo to już jest inna inszość, aczkolwiek wiem, że ty byś do tego, co powyżej jeszcze je dorzucił. A pominąłem je, bo rzadko kto zadaje pytanie, na które odpowiedź znajdzie w tym akcie prawnym. Kodeks pracy też celowo pominąłem, bo jak ktoś go nie zna, to na pierwszym szkoleniu nawet wstępnym będzie wyprostowany przez pracowników i zostanie zmuszony do zapoznania się z nim, albo zrezygnuje :mrgreen:
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 20 października 2016, 09:53

A tak na marginesie - dla początkującego jak zapozna się tylko z Rączkowskim, to i tak będzie miał sporą wiedzę. Jak ktoś studia kojarzy tylko z piwem i gorzałką, to niestety, ale nawet 8 lat takiego studiowania nie przyniesie żadnego efektu prócz alkoholizmu

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 20 października 2016, 11:20

Ja myślę, że jeśli ktoś opanował Rączkowskiego to ma naprawdę dużą wiedzę
Ostatnie wydanie to prawie 1150 stron
"Panie Premierze, jak żyć?"

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 20 października 2016, 11:23

wino2 pisze: Ostatnie wydanie to prawie 1150 stron
Nie no, to nawet przy alkoholu na "k" nie da się opanować :roll:

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 20 października 2016, 11:51

trochę w temacie
http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/arty ... zkolen-bhp
"Czas na zmiany, które skończą z fikcją szkoleń w dziedzinie bhp – stwierdziła zastępca przewodniczącego ROP i zarazem dyrektor CIOP-PIB prof. Danuta Koradecka. Wskazała, że we wspomnianym rozporządzeniu z 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp należy uściślić kryteria i wymagania dla wykładowców i ośrodków prowadzących takie zajęcia. Trzeba wyeliminować sytuację, w której pracodawca wymaga od zatrudnianego młodego behapowca, żeby on jednocześnie prowadził szkolenia. Powinna to robić wyspecjalizowana firma. Warto również upublicznić rejestr certyfikowanych ośrodków prowadzących szkolenia w dziedzinie bhp".

Awatar użytkownika
wino2
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: wino2 » 20 października 2016, 12:03

Głosy pani Kordeckiej to tylko gdakanie kwoki w kurniku. Tu trzeba inicjatywy ustawodawczej i lobbingu. Posłowie mają ważniejsze sprawy na głowie jak szkolenia bhp i niech nikt się nie łudzi nadzieją że w naszych przepisach bhp cokolwiek się zmieni.
"Panie Premierze, jak żyć?"

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 20 października 2016, 12:14

Ileż to razy już były plany?
wino2 pisze:Głosy pani Kordeckiej to tylko gdakanie kwoki w kurniku.
i to jeszcze starej kury, co myśli, że zniosła jajko, a przecież już jej czas minął i jest ostatni moment, by przerobić ją na rosół...

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 20 października 2016, 19:32

No, to może dorzucę jakiś kijek w mrowisko zwolennikow certyfikacji, licencji, dyplomów itp.:

Np. ja jestem przeciwnikiem wszelkich ww. certyfikacji, licencji itp.
Jestem zwolenniczką wolnego rynku, który weryfikuje podaż i popyt. Także w przypadku szkoleń bhp.
Tyle, że wprowadzilabym surowe kontrole JAKOSCI prowadzonych szkolen i wysokie kary finansowe na pracodawców, ktorzy kupują same zaswiadczenia, albo byle jakie uslugi szkoleniowe i byle jakich "fachowcow" od szkolen - byle taniej.
Kontrolerzy tacy (PIP?) powinni miec i uprawnienia i narzędzia do sprawdzania jakosci szkolen i wiedzy tych, ktorzy są przeszkoleni (a nie tych, którzy szkolą i papierków, ktore mieliby mieć). Bo te papierki często o niczym nie świadczą.
Naprawdę.
Ani o wiedzy trenera szkolącego ani o umiejętnosci jej przekazania słuchaczom.
To nie wykładowcy powinni byc weryfikowani "papierkowo", ale sprawdzane winne być EFEKTY szkolenia (i to wlasnie byłaby weryfikacja wykładowcy, bo: jesli wykladowca mądry i dobry - efekt także jest dobry).
Taka weryfikacja, mandaciki (wysokie) nakladane na pracodawcow, ktorzy NIE ZAPEWNILI wykladowcow na odpowiednim poziomie (przeciez mają juz teraz taki obowiązek!) - czyli: takie, RYNKOWE zasady szybciutko uregulowalyby myslenie pracodawców i ukierunkowaly ich na to, zeby szkolenia zlecac nie najtanszym ale najlepszym (a moze czasem trafiloby się wash and go ;-) )
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 20 października 2016, 20:04

ewania pisze:Jestem zwolenniczką wolnego rynku, który weryfikuje podaż i popyt. Także w przypadku szkoleń bhp.
Tyle, że wprowadzilabym surowe kontrole JAKOSCI prowadzonych szkolen i wysokie kary finansowe na pracodawców, ktorzy kupują same zaswiadczenia, albo byle jakie uslugi szkoleniowe i byle jakich "fachowcow" od szkolen - byle taniej.
Kontrolerzy tacy (PIP?) powinni miec i uprawnienia i narzędzia do sprawdzania jakosci szkolen i wiedzy
W odpowiedzi na Twój wpis posłużę się zamieszczonym na forum linkiem:
Jest tam właśnie zapowiedź zmian w tej kwestii.

ODPOWIEDZ