Szkolenie obcokrajowców

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8744
Rejestracja: 15 października 2011, 17:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: JędrekSPR » 2 marca 2016, 14:51

:lol:

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 986
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: listopadowy » 2 marca 2016, 15:33

wojtek.d pisze: Podaj podstawę prawną do każdego tego, co napisałeś...
bez szukania w przepisach mogę przywołać podpis pracownika na karcie szkolenia wstępnego. jak pracownik ma podpisać coś czego nie rozumie?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8744
Rejestracja: 15 października 2011, 17:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: JędrekSPR » 2 marca 2016, 21:17

listopadowy pisze:bez szukania w przepisach mogę przywołać podpis pracownika na karcie szkolenia wstępnego.
Jednak nie na instrukcji lub innyej maści papierze :idea: :wink:
listopadowy pisze:na wszystko musi być podkładka na papierze.
listopadowy pisze:dogadać się jakoś można ale instrukcję mają mi podpisać
:roll:

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 986
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: listopadowy » 3 marca 2016, 08:26

wojtek.d pisze:
listopadowy pisze: PIP jak przyjdzie do wypadku śmiertelnego nie będzie pytał poszkodowanego czy był zapoznany z instrukcją i oceną ryzyka. ma być papier z podpisem
Podaj podstawę prawną do każdego tego, co napisałeś...
proszę bardzo. już podaję
Ustawa Kodeks Pracy
Art.2374.§1.Pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac.
§2.Pracodawca jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy.
§3.Pracownik jest obowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8744
Rejestracja: 15 października 2011, 17:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: JędrekSPR » 3 marca 2016, 09:53

listopadowy pisze:§3.Pracownik jest obowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
No ,,pienknie", a Wiesz gdzie akt wykonawczy do przytoczonego art.Kp wskazuje obowiązek podpisu pracownika :idea: :?: Na czym to się podpisać musi :idea: :?: Pewnikiem nie potwierdzenia na jakowejś liście lub co gorsza INSTRUKCJI :!: :idea: :lol:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8744
Rejestracja: 15 października 2011, 17:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: JędrekSPR » 3 marca 2016, 09:54

listopadowy pisze:proszę bardzo. już podaję
Ustawa Kodeks Pracy
Oj za ogólnie. W związku z tym 2+ :lol:
listopadowy pisze:§3.Pracownik jest obowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
No ,,pienknie", a Wiesz gdzie akt wykonawczy do przytoczonego art.Kp wskazuje obowiązek podpisu pracownika :idea: :?: Na czym to się podpisać musi :idea: :?: Pewnikiem nie potwierdzenia na jakowejś liście lub co gorsza INSTRUKCJI :!: :idea: :lol:

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 986
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: listopadowy » 3 marca 2016, 10:26

jałowe dyskusje i Twoje ironiczne pisanie niewiele wnosi do dyskusji.

Czy ktoś zna odpowiedz na moje pytanie z początku wątku?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8744
Rejestracja: 15 października 2011, 17:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: JędrekSPR » 3 marca 2016, 11:01

listopadowy pisze: jałowe dyskusje
:shock:
Odpowiedź dostałeś więc wystarczy ją wcielić w życie :P
listopadowy pisze:Twoje ironiczne pisanie niewiele wnosi do dyskusji.
Jeżeli przytoczony przez Ciebie art. KP nakłada obowiązek podpisania ,,kfitu"-potwierdzającego zapoznanie z instrukcją - z czym nie można się zgodzić (nie jest to żadna ironia, a wskazanie niewłaściwego stosowania przepisów prawa). Powywieszaj jeszcze przy wszystkich maszynach/stanowiskach pracy- z naciskiem na wszystkich. Ja wymiękam. Życzę powodzenia i zmiany sposobu myślenia :!: :idea: :lol:

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: wojtek.d » 3 marca 2016, 11:40

listopadowy pisze:§3.Pracownik jest obowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.[/i]
- tak, zgadza się. I potwierdza to swoim podpisem we wspomnianej karcie szkoleń. Jak byś się zagłębił w ramowy program, to byś wiedział więcej :wink:
Resztę już napisał Jędrek.
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 986
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: listopadowy » 3 marca 2016, 11:45

wojtek.d pisze: I potwierdza to swoim podpisem we wspomnianej karcie szkoleń.
a jak chcesz nakłonić tego przysłowiowego ukraińca do podpisania karty szkolenia, której on nie potrafi przeczytać? nie potrafi czytać po polsku...

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: wojtek.d » 3 marca 2016, 11:57

A co ja pisałem powyżej odnośnie sposobu szkoleń, jaki wykonuję? Jak rozumie podstawowe słówka, to przeczyta "został zapoznany...". Jak nie rozumie nic a nic, to po to jest drugi, co mu przetłumaczy. A co do literek polskich - nie przejmuj się, bo oni szybciej przeczytają polskie literki niż ty rosyjskie. Z resztą nawet polskimi literkami się podpiszą :wink:
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 986
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: listopadowy » 3 marca 2016, 12:04

JędrekSPR pisze:
listopadowy pisze:ale instrukcję mają mi podpisać
NIE :!: :!: :!: :!: :lol:
:
a jednak TAK
Dz.U.2013.1008
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 8 kwietnia 2013 r.
w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego

§10.1.Kierownik ruchu zakładu górniczego jest odpowiedzialny za opracowanie zrozumiałej dla pracowników instrukcji bezpiecznego wykonywania pracy dla stanowiska lub miejsca pracy w ruchu zakładu górniczego.
...
4.Pracownik potwierdza pisemnie zapoznanie się z instrukcją, o której mowa w ust. 1.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8744
Rejestracja: 15 października 2011, 17:11
Lokalizacja: śląskie/łódzkie

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: JędrekSPR » 3 marca 2016, 12:15

listopadowy pisze:jak chcesz nakłonić tego przysłowiowego ukraińca do podpisania karty szkolenia
:roll:
Widzę, że nieugięty.
listopadowy pisze:4.Pracownik potwierdza pisemnie zapoznanie się z instrukcją, o której mowa w ust. 1.
NIE :!: Ukraińcy do naszych kopalni przyjechali :lol: Wystarczy to o czym pisał Wojtek. Jeszcze coś o instruktażu stanowiskowym poczytaj - w ramówce i zapoznaj się KONIECZNIE z przypisem wzoru karty szkolenia wstępnego STSANOWIĄCYM ZAŁĄCZNIK do rozp. szkoleniowego. Trudne :?:
Pomogę :lol:
* Podpis stanowi potwierdzenie odbycia instruktażu i zapoznania się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych prac...

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: wojtek.d » 3 marca 2016, 12:28

JędrekSPR pisze: Pomogę :lol:
* Podpis stanowi potwierdzenie odbycia instruktażu i zapoznania się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych prac...
Jędruś, a kto by tam czytał taki mały druczek? Jak coś jest czcionką mniejszą niż Arial-10 lub Times New Roman-12 to jest nie do przeczytania i jest małoważne :lol:
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 8404
Rejestracja: 15 marca 2013, 09:34

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: wojtek.d » 3 marca 2016, 12:34

listopadowy pisze: 4.Pracownik potwierdza pisemnie zapoznanie się z instrukcją, o której mowa w ust. 1.[/i]
A o czym jest mowa w ust. 1? O jakiej grupie zawodowej?
Kolego Listopadowy - nikt ci nie broni tworzyć papierologii dla papierologii, ale po co? Nawet jak przyjdzie strażak i będzie chciał potwierdzenie zapoznania się pracowników z IBP, to mu mówisz, że zapoznajesz podczas szkolenia bhp, gdzie masz tematykę na wypadek pożaru i innych katastrof i zagrożeń. Pokazujesz mu ramowy program i wychodzi zadowolony. Nie raz już to przerabiane. Szanujmy swoją pracę i szanujmy lasy. Jak bym miał robić papierki dla papierków, to bym nie miał czasu na kontrole.
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

ODPOWIEDZ