Szkolenie obcokrajowców

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: szkolenie obcokrajowców

Post autor: JędrekSPR » 3 marca 2016, 13:02

wojtek.d pisze:a kto by tam czytał taki mały druczek?
No, no. Nie czytają warunków umów kredytowych lub ubezpieczeniowych, a potem ,,jaja som"- podpisujący i korzystający z usług niby oszukani. Jak ,,frankowicze" kurde. Jeżeli zaś chodzi o to-powyżej cyt., to znakomita większość pracowników służby nie czytała i do dziś nie wie, co za gwiazdkami jak zapytasz. Dziś przeczytają i większość będzie naumiana :lol:
wojtek.d pisze:Szanujmy swoją pracę i szanujmy lasy.
:idea:

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 3 marca 2016, 13:04

JędrekSPR pisze:znakomita większość pracowników służby nie czytała i do dziś nie wie, co za gwiazdkami jak zapytasz.
a później chcą tworzyć papier dla papieru :lol:
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
jconsult
15...19 postów
15...19 postów

Re: Szkolenie obcokrajowców

Post autor: jconsult » 15 marca 2016, 06:37

Witam wszystkich.
Mam do "opracowania" ciekawszy przypadek.
Szef u którego pracuję ma jeszcze jedną firmę. Legalnie sprowadził do Polski 2 Tajki i otwiera salon masażu tajskiego.
Powiedzmy, że szkolenie wstępne ogólne przekażę im angielsku. Gorzej z instruktażem stanowiskowym. Bo szef jako pracodawca ma szkolenie dla pracodawców i innych osób kierującymi pracownikami, ale jak im zrobić instruktaż z czegoś o czym nie ma zbytnio pojęcia... :P a zatrudnił w tym celu "specjalistki".
Kartę szkolenia wstępnego napisać po polsku czy angielsku? Może sam program szkolenia wystarczy po angielsku?

Comret
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Comret » 15 marca 2016, 08:51

Zrób im instruktaż po Tajsku... :mrgreen:

Idziesz do konkurencji i zamawiasz 2 x full opcję dla siebie i szefa.
Piszesz ocenę ryzyka i instrukcję bhp.
Wykonujecie instruktaż z szefem przez 8h (Ty jako pomoc :) ).

...z tego wszystkiego najciekawsza będzie "Samodzielna praca pracownika pod nadzorem instruktora..." ... i to przez 4h :oops: Już próbne wykonanie pracy przez 0,5 h może być bardzo ciekawe, przy tym, że są dwie masażystki.

To chyba najfajniejszy instruktaż stanowiskowy jaki mogłeś wymyślić... zawsze można rozważyć wydłużenie instruktażu, nie wspominając o konieczności powtarzania... 8)

Mirosław S
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: Mirosław S » 12 kwietnia 2016, 13:17

listopadowy pisze:abraxus, jędrek
a może napiszecie coś merytorycznego odnośnie mojego pytania?
Instrukcje, ORZ przetłumaczone na język zrozumiały dla obcokrajowca.
Poświadczenie o odbyciu szkolenia na oryginalnym druku zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM ......
Można małym drukiem przetłumaczyć na ich język żeby zrozumieli co podpisali:) :wink:
"Człowiek mądry broni swej słuszności spokojnie i bez gniewu. Gdy głupiec ma słuszność, broni jej z wrzaskiem, gdy jej nie ma - sypie obelgami"

Awatar użytkownika
abraxus
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Post autor: abraxus » 20 kwietnia 2016, 12:55

Comret pisze:Zrób im instruktaż po Tajsku... :mrgreen:

Idziesz do konkurencji i zamawiasz 2 x full opcję dla siebie i szefa.
Tylko musi być koniecznie masaż ze szczęśliwym zakończeniem.

Obcokrajowcy powinni mieć wszystko zrozumiałem. Najlepiej jak całą dokumentacja będzie w zrozumiałym przez nich języku.
Kontrola najwyższym wyrazem zaufania
-Włodzimierz Lenin
Zachód zaczyna się za Odrą
-zasłyszane przy piwie

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: listopadowy » 18 kwietnia 2017, 12:43

wrócę do tematu po roku. Ostatnio rozmawiałem o tym z PIP i uzyskałem informację, że wszystkie treści, z którymi zapoznajemy obcokrajowców i dokumenty, które podpisują powinny być sporządzone w wersji dwujęzycznej. dotyczy to instrukcji, oceny ryzyka, regulaminów, kart szkoleń czy umów.

BeHaP
25...49 postów
25...49 postów
Kontakt:

Post autor: BeHaP » 18 kwietnia 2017, 21:56

Dodatkowo spotkałem się u mojego klienta, że informacje dla pracowników np. o zagrożeniach, nakazach stosowania ochron indywidualnych itp. powinny być w języku zatrudnianych pracowników. Kiedy spytałem czyj to pomysł wyjaśniono mi, że te wytyczne pochodzą od firmy pośredniczącej w zatrudnieniu. Ze względu iż uznałem, że jest to sensowne nie szukałem podstawy prawnej.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 19 kwietnia 2017, 15:28

listopadowy pisze:wrócę do tematu po roku. Ostatnio rozmawiałem o tym z PIP i uzyskałem informację, że wszystkie treści, z którymi zapoznajemy obcokrajowców i dokumenty, które podpisują powinny być sporządzone w wersji dwujęzycznej. dotyczy to instrukcji, oceny ryzyka, regulaminów, kart szkoleń czy umów.
Czy była to luźna rozmowa?
Ciekawe czy podał jakąś podstawę prawną o ile był to nakaz lub wystąpienie.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

ODPOWIEDZ