dojścia do stanowiska pracy

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1193
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

dojścia do stanowiska pracy

Post autor: listopadowy » 20 maja 2020, 11:45

czy listwy maskujące z kablami albo podobne elementy umiejscowione na ścianie przy samej podłodze należy brać pod uwagę mierząc szerokość dojścia do stanowiska pracy? Liczyć odległość od ściany czy od tej listwy?

Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3906
Rejestracja: 16 maja 2003, 19:08
Lokalizacja: Poland
Kontakt:

Re: dojścia do stanowiska pracy

Post autor: rysbur » 21 maja 2020, 10:03

listopadowy pisze:
20 maja 2020, 11:45
czy listwy maskujące z kablami albo podobne elementy umiejscowione na ścianie przy samej podłodze należy brać pod uwagę mierząc szerokość dojścia do stanowiska pracy? Liczyć odległość od ściany czy od tej listwy?
§ 47 BHP
Dojścia do stanowisk pracy

1. Do każdego stanowiska pracy powinno być zapewnione bezpieczne i wygodne dojście, przy czym jego wysokość na całej długości nie powinna być mniejsza w świetle niż 2 m.

2. W przypadkach uzasadnionych względami konstrukcyjnymi maszyn i innych urządzeń technicznych dopuszcza się zmniejszenie wysokości dojścia do 1,8 m przy jego odpowiednim zabezpieczeniu i oznakowaniu znakami bezpieczeństwa zgodnymi z Polską Normą.

3. Przejścia między maszynami a innymi urządzeniami lub ścianami przeznaczone tylko do obsługi tych urządzeń powinny mieć szerokość co najmniej 0,75 m; jeżeli w przejściach tych odbywa się ruch dwukierunkowy, szerokość ich powinna wynosić co najmniej 1 m.


Z powyższego wynika, że każde dojścia mierzy się "w świetle" czyli w najwęższym miejscu i "na całej długości", dlatego każde zwężenie dojścia spowodowane montażem listwy (chociażby przy podłodze) automatycznie zmniejsza szerokość tego dojścia.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 23102
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Leszno

Re: dojścia do stanowiska pracy

Post autor: ewania » 21 maja 2020, 14:00

rysbur pisze:
21 maja 2020, 10:03
Z powyższego wynika, że każde dojścia mierzy się "w świetle"
..... a w tym "powyższym" zaznaczono to jedynie w punkcie dotyczącym wysokości pomieszczenia. Czemu nie zaznaczono w punkcie dotyczącym szerokości? Nie wiem :?
Zapewne można interpretować i przełożyć to analogicznie na pkt.3., jak to zrobiłeś rysbur , (z czym się zgadzam, zaznaczam :-) ), jednak nie przyjmujmy tego automatycznie jako przepisowy obowiązek "wprost".
Zastanowiło mnie jednak - jak szeroka jest ta listwa, że budzi wątpliwości? Znacznie zmniejsza tę szerokość?
Zakładam, że traktujesz to przejście nie jako odległość między ścianą a urządzeniami (patrz wyżej pkt.3) ale jako przejście ewakuacyjne w pomieszczeniu (od stanowiska pracy do wyjścia z pomieszczenia), które ma być nie mniejsze niż 0,9 m. (lub 0,8 jeśli w pomieszczeniu pracują tylko 3 osoby).
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1193
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

Re: dojścia do stanowiska pracy

Post autor: listopadowy » 22 maja 2020, 08:09

wszystko ok. Tylko ja miałem na myśli
§ 47 Dojścia do stanowisk pracy
3. Przejścia między maszynami a innymi urządzeniami lub ścianami przeznaczone tylko do obsługi tych urządzeń powinny mieć szerokość co najmniej 0,75 m.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 23102
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Leszno

Re: dojścia do stanowiska pracy

Post autor: ewania » 23 maja 2020, 00:49

listopadowy pisze:
22 maja 2020, 08:09
3. Przejścia między maszynami a innymi urządzeniami lub ścianami
czy po prostu
listopadowy pisze:
22 maja 2020, 08:09
§ 47 Dojścia do stanowisk pracy
?
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)


Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3906
Rejestracja: 16 maja 2003, 19:08
Lokalizacja: Poland
Kontakt:

Re: dojścia do stanowiska pracy

Post autor: rysbur » 24 maja 2020, 12:26

ewania pisze:
21 maja 2020, 14:00
..... a w tym "powyższym" zaznaczono to jedynie w punkcie dotyczącym wysokości pomieszczenia. Czemu nie zaznaczono w punkcie dotyczącym szerokości? Nie wiem :?
Ja pisałem o wysokości dojścia a nie o wysokości pomieszczenia.
rysbur pisze:bezpieczne i wygodne dojście, przy czym jego wysokość na całej długości nie powinna być mniejsza w świetle niż 2 m.
A czemu nie zaznaczono w punkcie dotyczącym szerokości?
A dlatego, że w tym konkretnym przypadku zwrot "w świetle" to nic innego jak określenie szerokości (tego dojścia).
Gdy przeczytałem ten zapis mojemu ojcu (94l) powiedział: "I czego tu nie rozumieć? Wszystko jest tak pięknie i dokładnie sformułowane, że nawet dzisiejsze inżyniery powinny to zrozumieć." :D

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 23102
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Leszno

Re: dojścia do stanowiska pracy

Post autor: ewania » 24 maja 2020, 23:25

Tośmy się dogadali :lol:
No właśnie >>
rysbur pisze:
24 maja 2020, 12:26
Ja pisałem o wysokości dojścia
i ja na ten przepis zacytowany w Twoim poście zwróciłam uwagę - w tym sensie, że pytanie kolegi dotyczyło właśnie szerokości dojścia, do której przepis się w tym miejscu nie odnosi
listopadowy pisze:
20 maja 2020, 11:45
czy listwy maskujące z kablami albo podobne elementy umiejscowione na ścianie przy samej podłodze należy brać pod uwagę mierząc szerokość dojścia do stanowiska pracy? Liczyć odległość od ściany czy od tej listwy?
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ