uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1191
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: listopadowy » 16 stycznia 2020, 09:56

W rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci jest paragraf 4 Nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących:
1) urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi;

Czyli należy przyjąć, że użytkownicy urządzeń o wyższych parametrach muszą stosowne kwalifikacje SEP posiadać?
Miałoby to dotyczyć wszystkich operatorów obsługujących maszyny produkcyjne, linie technologiczne itp. nawet jeśli oni tylko przełączają przyciski na pulpicie sterowniczym???

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 23083
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Leszno

Re: uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: ewania » 16 stycznia 2020, 14:34

Kiedys to "rozkminialam" i JESLI nic sie nie zmienilo, to coś mi się przypomina, że efekt dociekań był taki, że posiadać "E" muszą, ale JESLI te osoby wykonują te prace tylko u swojego pracodawcy i nie świadczą usług zewnetrznych, to wystarczy jednorazowe uzyskanie uprawnien, bez potrzeby ich odnawiania.
Gdzieś to tutaj na forum na pewno było....
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1016
Rejestracja: 13 października 2005, 12:23
Lokalizacja: Ho ho ho...

Re: uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: bogwoj » 21 stycznia 2020, 10:55

listopadowy pisze:
16 stycznia 2020, 09:56
W rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci jest paragraf 4 Nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących:
1) urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi;

Czyli należy przyjąć, że użytkownicy urządzeń o wyższych parametrach muszą stosowne kwalifikacje SEP posiadać?
Miałoby to dotyczyć wszystkich operatorów obsługujących maszyny produkcyjne, linie technologiczne itp. nawet jeśli oni tylko przełączają przyciski na pulpicie sterowniczym???
Obecnie:
Dz.U.2013.492
§ 30. Bez polecenia jest dozwolone:
1) wykonywanie czynności związanych z ratowaniem zdrowia lub życia ludzkiego;
2) zabezpieczanie urządzeń energetycznych przed zniszczeniem;
3) prowadzenie przez osoby uprawnione i upoważnione prac eksploatacyjnych zawartych w instrukcjach eksploatacji.
gdzie:

prace eksploatacyjne - prace wykonywane przy urządzeniach energetycznych w zakresie ich obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym;

Od 26.03.2020r. to i owo się zmieni: 2020.1830
" Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba. "

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1191
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

Re: uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: listopadowy » 21 stycznia 2020, 14:46

ale ja nie mówię o poleceniach tylko o konieczności posiadania kwalifikacji. To zupełnie różne sprawy

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1016
Rejestracja: 13 października 2005, 12:23
Lokalizacja: Ho ho ho...

Re: uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: bogwoj » 23 stycznia 2020, 08:38

To nie są różne sprawy.
" Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba. "


listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1191
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

Re: uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: listopadowy » 23 stycznia 2020, 11:16

Są. Może odpowiesz na moje pytanie
listopadowy pisze:
16 stycznia 2020, 09:56
Czyli należy przyjąć, że użytkownicy urządzeń o wyższych parametrach muszą stosowne kwalifikacje SEP posiadać?
nie pytam o polecenia tylko o kwalifikacje SEP.

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1016
Rejestracja: 13 października 2005, 12:23
Lokalizacja: Ho ho ho...

Re: uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: bogwoj » 11 lutego 2020, 08:23

Dobrze jest przeczytać dalej: § 5, a szczególnie § 5.2. :mrgreen:
" Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba. "

Awatar użytkownika
Tomy
1250...1874 postów
1250...1874 postów
Posty: 1692
Rejestracja: 5 maja 2010, 06:36

Re: uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: Tomy » 9 marca 2020, 23:16

bogwoj pisze:
11 lutego 2020, 08:23
Dobrze jest przeczytać dalej: § 5, a szczególnie § 5.2. :mrgreen:
Pytać to nie wstyd, bo przepis nie jest do końca czytelny.

Co rozumiemy przez pojęcie obsługa?

Obsługa – to wszystkie czynności wykonywane podczas codziennej pracy, mające wpływ na zmiany parametrów pracy obsługiwanych urządzeń, instalacji i sieci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i wymagań ochrony środowiska,

- czy to oznacza, że operator tokarki CNC, który na pulpicie sterowniczym wciska "guziczki", "klawisze" i inne pstryczki musi mieć SEP GR.I E?
- czy to oznacza, że operator okleinarki, wiertarki, obrzynarki, wielopiły lub piły rozdzielczej, który na pulpicie sterowniczym wciska "guziczki", "klawisze" i inne pstryczki musi mieć SEP GR.I E?
- czy to oznacza, że operator betoniarki na budowie, stołu wibracyjnego czy dajmy na to operator suwnicy lub innego ustrojstwa, który na pulpicie sterowniczym wciska "guziczki", "klawisze" i inne pstryczki musi mieć SEP GR.I E?
- czy to oznacza, że pracownik, który otrzyma wkrętarkę, wiertarkę, ukośnicę, i inne podobne elektronarzędzie zasilane 230V posiadające przycisk start-stop lub inny wyłącznik musi mieć SEP GR.I E?
- czy to oznacza, że zwykły operator stojący na linii pakowej, gdzie pracuje robot lub inne dzieło myśli technicznej, który na pulpicie sterowniczym wciska "guziczki", "klawisze" i inne pstryczki musi mieć SEP GR.I E?

Przecież w większość wyżej wymienionych zasady codziennej eksploatacji reguluje instrukcja obsługi producenta i zgodnie z tym samym Rozporządzeniem w:

§ 4. Rodzaje urządzeń i instalacji, przy eksploatacji których nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji
Nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących:
1) urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi;


:mrgreen:
Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę wycierał łokciem!

ODPOWIEDZ