uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1190
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: listopadowy » 16 stycznia 2020, 09:56

W rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci jest paragraf 4 Nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących:
1) urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi;

Czyli należy przyjąć, że użytkownicy urządzeń o wyższych parametrach muszą stosowne kwalifikacje SEP posiadać?
Miałoby to dotyczyć wszystkich operatorów obsługujących maszyny produkcyjne, linie technologiczne itp. nawet jeśli oni tylko przełączają przyciski na pulpicie sterowniczym???

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 23067
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Leszno

Re: uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: ewania » 16 stycznia 2020, 14:34

Kiedys to "rozkminialam" i JESLI nic sie nie zmienilo, to coś mi się przypomina, że efekt dociekań był taki, że posiadać "E" muszą, ale JESLI te osoby wykonują te prace tylko u swojego pracodawcy i nie świadczą usług zewnetrznych, to wystarczy jednorazowe uzyskanie uprawnien, bez potrzeby ich odnawiania.
Gdzieś to tutaj na forum na pewno było....
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1016
Rejestracja: 13 października 2005, 12:23
Lokalizacja: Ho ho ho...

Re: uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: bogwoj » 21 stycznia 2020, 10:55

listopadowy pisze:
16 stycznia 2020, 09:56
W rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci jest paragraf 4 Nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących:
1) urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi;

Czyli należy przyjąć, że użytkownicy urządzeń o wyższych parametrach muszą stosowne kwalifikacje SEP posiadać?
Miałoby to dotyczyć wszystkich operatorów obsługujących maszyny produkcyjne, linie technologiczne itp. nawet jeśli oni tylko przełączają przyciski na pulpicie sterowniczym???
Obecnie:
Dz.U.2013.492
§ 30. Bez polecenia jest dozwolone:
1) wykonywanie czynności związanych z ratowaniem zdrowia lub życia ludzkiego;
2) zabezpieczanie urządzeń energetycznych przed zniszczeniem;
3) prowadzenie przez osoby uprawnione i upoważnione prac eksploatacyjnych zawartych w instrukcjach eksploatacji.
gdzie:

prace eksploatacyjne - prace wykonywane przy urządzeniach energetycznych w zakresie ich obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym;

Od 26.03.2020r. to i owo się zmieni: 2020.1830
" Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba. "

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1190
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

Re: uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: listopadowy » 21 stycznia 2020, 14:46

ale ja nie mówię o poleceniach tylko o konieczności posiadania kwalifikacji. To zupełnie różne sprawy

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1016
Rejestracja: 13 października 2005, 12:23
Lokalizacja: Ho ho ho...

Re: uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: bogwoj » 23 stycznia 2020, 08:38

To nie są różne sprawy.
" Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba. "


listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1190
Rejestracja: 16 listopada 2015, 09:34

Re: uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: listopadowy » 23 stycznia 2020, 11:16

Są. Może odpowiesz na moje pytanie
listopadowy pisze:
16 stycznia 2020, 09:56
Czyli należy przyjąć, że użytkownicy urządzeń o wyższych parametrach muszą stosowne kwalifikacje SEP posiadać?
nie pytam o polecenia tylko o kwalifikacje SEP.

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1016
Rejestracja: 13 października 2005, 12:23
Lokalizacja: Ho ho ho...

Re: uprawnienia SEP dla operatorów maszyn

Post autor: bogwoj » 11 lutego 2020, 08:23

Dobrze jest przeczytać dalej: § 5, a szczególnie § 5.2. :mrgreen:
" Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba. "

ODPOWIEDZ