furty obrotowe a przepisy

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bulielmo
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 339
Rejestracja: 7 sierpnia 2008, 15:48
Lokalizacja: Śląsk

furty obrotowe a przepisy

Post autor: bulielmo » 25 października 2019, 09:08

Witam,
czy ktoś z forumowiczów spotkał się z problemem szerokości furt obrotowych służących do wejścia na teren zakładu.
Zainstalowaliśmy furty obrotowe z kontrolą dostępu wejścia na teren zakładu. Furta obrotowa (taka jaką można spotkać na stadionach sportowych) ma szerokość wejścia 60cm.
Szerokość furty została zakwestionowana przez SIP podpierając się rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie gdzie w § 43. jest napisane że "szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2,4 m, a w przypadku zastosowania furtki jej szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m, przy czym na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy odrębne dotyczące ochrony przeciwpożarowej".
Czy waszym zdaniem taka interpretacja jest właściwa?

Furty są standardowym rozwiązaniem na rynku, bardzo dużo zakładów korzysta z takiego rozwiązania bez problemu. Może jest jakiś inny przepis który dopuszcza takie furty w zakładach pracy?

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 23044
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Leszno

Re: furty obrotowe a przepisy

Post autor: ewania » 25 października 2019, 17:16

Zwróć się do tego, kto Wam je instalował (albo bezpośrednio do producenta) z pytaniem czy te bramki obrotowe (a zwłaszcza ich szerokość) spełniają wymagania przepisów (głównie ppoż, bo o to chodzi najczęściej) i jakich konkretnie.
Moim zdaniem SIP nie ma racji, bo chyba w tych przepisach nie ma wymagań wobec "kołowrotów" czyli bramek obrotowych. W mojej ostatniej firmie takie bramki wejściwe były inastalowane, PIP i PIS często nas odwiedzały i nigdy nikt nie kwestionował ich szerokosci, a chyba standardowa jest właśnie taka (nie więcej niż 600mm). Tutaj parametry podają firmy, ktore się tym zajmują i chyba nigdzie nie ma szerszych, więc chyba wiedzą co oferują? Podaję link do strony google, zeby nie reklamować jednej tylko z tych wielu firm :lol:
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 3112
Rejestracja: 14 października 2007, 12:39
Lokalizacja: mazowieckie

Re: furty obrotowe a przepisy

Post autor: piotrek01 » 13 listopada 2019, 13:02

bulielmo pisze:
25 października 2019, 09:08
Witam,
czy ktoś z forumowiczów spotkał się z problemem szerokości furt obrotowych służących do wejścia na teren zakładu.
Zainstalowaliśmy furty obrotowe z kontrolą dostępu wejścia na teren zakładu. Furta obrotowa (taka jaką można spotkać na stadionach sportowych) ma szerokość wejścia 60cm.
Szerokość furty została zakwestionowana przez SIP podpierając się rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie gdzie w § 43. jest napisane że "szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2,4 m, a w przypadku zastosowania furtki jej szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m, przy czym na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy odrębne dotyczące ochrony przeciwpożarowej".
Czy waszym zdaniem taka interpretacja jest właściwa?

Furty są standardowym rozwiązaniem na rynku, bardzo dużo zakładów korzysta z takiego rozwiązania bez problemu. Może jest jakiś inny przepis który dopuszcza takie furty w zakładach pracy?
sip ma racje

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 3112
Rejestracja: 14 października 2007, 12:39
Lokalizacja: mazowieckie

Re: furty obrotowe a przepisy

Post autor: piotrek01 » 13 listopada 2019, 13:05

ewania pisze:
25 października 2019, 17:16
Zwróć się do tego, kto Wam je instalował (albo bezpośrednio do producenta) z pytaniem czy te bramki obrotowe (a zwłaszcza ich szerokość) spełniają wymagania przepisów (głównie ppoż, bo o to chodzi najczęściej) i jakich konkretnie.
Moim zdaniem SIP nie ma racji, bo chyba w tych przepisach nie ma wymagań wobec "kołowrotów" czyli bramek obrotowych. W mojej ostatniej firmie takie bramki wejściwe były inastalowane, PIP i PIS często nas odwiedzały i nigdy nikt nie kwestionował ich szerokosci, a chyba standardowa jest właśnie taka (nie więcej niż 600mm). Tutaj parametry podają firmy, ktore się tym zajmują i chyba nigdzie nie ma szerszych, więc chyba wiedzą co oferują? Podaję link do strony google, zeby nie reklamować jednej tylko z tych wielu firm :lol:
sa wymagania obok kolowrotkow zawsze sa drzwi.....

Awatar użytkownika
piotrek01
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 3112
Rejestracja: 14 października 2007, 12:39
Lokalizacja: mazowieckie

Re: furty obrotowe a przepisy

Post autor: piotrek01 » 13 listopada 2019, 13:14

no dobrze pewnie chcesz podstawe..slowo nie wystarczy :wink:



Drzwi obrotowe
Jest to rodzaj drzwi, w których skrzydła osadzone są na jednej osi pionowej, będącej jednocześnie osią obrotu skrzydeł.
W § 240 ust. 3 omawianego rozporządzenia Ministra Infrastruktury zawarto stwierdzenie, że zabrania się stosowania do celów ewakuacji drzwi obrotowych.

Można natomiast stosować drzwi obrotowe w wejściach do budynków i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych, pod warunkiem usytuowania przy nich drzwi rozwieranych lub przesuwnych, przystosowanych do ruchu osób niepełnosprawnych oraz spełnienia wymagań opisanych przy drzwiach przesuwnych.

Dodać tutaj można, że niektóre rodzaje drzwi obrotowych z napędem dają możliwość ewakuacji w pewnych położeniach skrzydeł. W wyniku np. przerw w dostawie energii elektrycznej, skrzydła drzwi obrotowych można ustawić w pozycjach umożliwiających swobodne przejście.

Zagadnienia ewakuacji objęte są także wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563). Tej problematyce poświęcony jest rozdział 4, w którym nie ma jednak bezpośrednich wymagań dotyczących drzwi a jedynie odwołanie się do innych przepisów techniczno-budowlanych.


nie wiem czy aktualne sobie sprawdz :wink:


Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 23044
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Leszno

Re: furty obrotowe a przepisy

Post autor: ewania » 17 listopada 2019, 22:46

Może się mylę, ale pytanie chyba dotyczy "kołowrotków" a nie drzwi i tu tkwi pies pogrzebany...
Przydałaby się fotka....
P.S.
Tam, gdzie ja mialam do czynienia z tym rozwiązaniem ZAWSZE było tuż obok "normalne", nie obrotowe przejście/wejście. Możliwe do użycia w razie potrzeby (o.z n., czy konieczność przejścia z jakimś większym gabatytowo towarem...
Ale tu pytającemu chyba nie chodzi o to, czy musi czy nie musi byc obok takie przejscie, oraz o wykłady na temat drzwi obrotowych jako takich, tylko jaka jest wymagana szerokość "kołowrotka"...
Moim zdaniem - sip nie ma racji.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
Dario
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 281
Rejestracja: 29 września 2016, 13:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: furty obrotowe a przepisy

Post autor: Dario » 18 listopada 2019, 07:12

ewania pisze:
17 listopada 2019, 22:46
pytanie chyba dotyczy "kołowrotków" a nie drzwi i tu tkwi pies pogrzebany...
P.S.
Tam, gdzie ja mialam do czynienia z tym rozwiązaniem ZAWSZE było tuż obok "normalne", nie obrotowe przejście/wejście. Możliwe do użycia w razie potrzeby (o.z n., czy konieczność przejścia z jakimś większym gabatytowo towarem...
ja również. Szczegóły przekażę później... :wink:

Awatar użytkownika
Dario
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 281
Rejestracja: 29 września 2016, 13:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: furty obrotowe a przepisy

Post autor: Dario » 18 listopada 2019, 08:36

A teraz o furtach i bramach wchodzących w skład ogrodzenia.
Zajrzyj: https://www.arslege.pl/rozporzadzenie-m ... 218/s3049/
Dział II Rozdział 9 - Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2019.0.1065 t.j.).
"§ 43. Wymiary bramy
Szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2,4 m, a w przypadku zastosowania furtki jej szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m, przy czym na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy odrębne dotyczące ochrony przeciwpożarowej."



Jeśli chodzi o sprawy związane z ewakuacją, to zakładam, iż przejście przez kołowrotki nie stanowi drogi ewakuacyjnej, gdyż
"§ 242. Szerokość i wysokość dróg ewakuacyjnych
1. Szerokość poziomych dróg ewakuacyjnych należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać jednocześnie na danej kondygnacji budynku, przyjmując co najmniej 0,6 m na 100 osób, lecz nie mniej niż 1,4 m.
2. Dopuszcza się zmniejszenie szerokości poziomej drogi ewakuacyjnej do 1,2 m, jeżeli jest ona przeznaczona do ewakuacji nie więcej niż 20 osób."


Bliższe szczegóły: https://www.arslege.pl/rozporzadzenie-m ... 218/s3078/

ODPOWIEDZ