Deklaracja CE, a przedstawiciel na terenie UE

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
RESET
25...49 postów
25...49 postów
Kontakt:

Deklaracja CE, a przedstawiciel na terenie UE

Post autor: RESET » 24 października 2018, 16:39

Hej

moje firma zakupiła w 2014 roku maszynę z Chin do impregnacji komponentów żywicą. Maszyna dość duża 8x3x4 metra.

Podczas okresowego przeglądu dokumentacji, okazało się że na deklaracji WE, nie ma wzmianki o przedstawicielu producenta na terenie UE. W instrukcji użytkownika, również nic nie ma. Po zapytaniu producenta, otrzymujemy informacje, że takiej osoby po prostu nie ma.

Zwracam się do Was z pytaniami co teraz robić.
Czy zostawić jak jest?
Czy oceniać przez jakąś dobrą firmę zewnętrzną i żeby oni nadali deklarację WE?
Czy oceniać przez jakąś dobrą firmę zewnętrzną i pracodawca niech wyda deklarację WE?

jak byście postąpili w tej sytuacji. Z góry dzięki za pomoc

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Deklaracja CE, a przedstawiciel na terenie UE

Post autor: bogwoj » 30 października 2018, 10:34

RESET pisze:
24 października 2018, 16:39
okazało się że na deklaracji WE, nie ma wzmianki o przedstawicielu producenta na terenie UE. W instrukcji użytkownika, również nic nie ma.
O co Tobie chodzi?
1. Masz deklarację zgodności.
2. Masz instrukcję.

3.2. UPOWAŻNIONY PRZEDSTAWICIEL
Bez względu na to, czy producent posiada siedzibę w UE czy poza nią, może wyznaczyć upoważnionego przedstawiciela w Unii, który będzie działać w jego imieniu podczas wykonywania określonych zadań.

MASZ WSZYSTKO!
Pozdrowienia.
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

RESET
25...49 postów
25...49 postów
Kontakt:

Post autor: RESET » 1 listopada 2018, 09:21

bogwoj pisze:
30 października 2018, 10:34
RESET pisze:
24 października 2018, 16:39
okazało się że na deklaracji WE, nie ma wzmianki o przedstawicielu producenta na terenie UE. W instrukcji użytkownika, również nic nie ma.
O co Tobie chodzi?
1. Masz deklarację zgodności.
2. Masz instrukcję.

3.2. UPOWAŻNIONY PRZEDSTAWICIEL
Bez względu na to, czy producent posiada siedzibę w UE czy poza nią, może wyznaczyć upoważnionego przedstawiciela w Unii, który będzie działać w jego imieniu podczas wykonywania określonych zadań.

MASZ WSZYSTKO!
Pozdrowienia.
Hej Bogwoj.

Może wyznaczyć, ale nie wyznaczy. I tu jest problem.
Na 95% ocenię maszynę przez jakąś polską firmę consultingową i dołączę do dokumentacji tą ocenę. Jeśli będą jakieś uwagi to oczywiście się je usunie.

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 6 listopada 2018, 08:52

Nie musisz robić jakichkolwiek ocen bezpieczeństwa. Firma "consultingowa" to tacy sami bhp-owcy, jak my. Czasem, jak się przekonałem, trochę niedouczeni, jak i my.
Jeszcze raz powtórzę: masz instrukcję [pracownicy mogą się zapoznać z zasadami bezpiecznej obsługi] oraz deklarację zgodności [producent gwarantuje w niej zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa].
Żadna zewnętrzna firma nie da Tobie żadnych gwarancji bezpieczeństwa, gdyż od tego [zgodnie z MD] jest PRODUCENT.
Producent nie musi mieć przedstawiciela - NIE MUSI.
Szukasz dziury w całym, a wynika to z tego, ze nie masz pojęcia, co czynisz.
Jeżeli masz uzasadnione wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa maszyny - dyskutuj o tym z producentem.
Możesz także zgłosić do PIP - jeżeli masz rację, to wdrożą odpowiednią procedurę i załatwią sprawę.
Przejrzyj NIEBIESKI PRZEWODNIK, przestaniesz popełniać błędy.

Pozdrowienia.
Taaak ...

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 6 listopada 2018, 08:57

Gdybyś miał problem z przewodnikiem, załączam.
Załączniki
OJ_C_2016_272_FULL_PL_TXT.pdf
(2.36 MiB) Pobrany 17 razy
Taaak ...

RESET
25...49 postów
25...49 postów
Kontakt:

Post autor: RESET » 7 listopada 2018, 17:07

bogwoj pisze: Nie musisz robić jakichkolwiek ocen bezpieczeństwa. Firma "consultingowa" to tacy sami bhp-owcy, jak my. Czasem, jak się przekonałem, trochę niedouczeni, jak i my.
Nie do końca kolego. BHP to BHP, a np odpowiednio zbudowany system bezpieczeństwa (elektryczny, pneumatyczny itp) gwarantujący niezawodność zgodnie z normą ISO 13849-1 BHPowiec nie jest w stanie poprawnie ocenić. No chyba że jest jednocześnie automatykiem, elektrykiem itp
Piszę o tym dlatego, że też widziałem różne "klocki" u różnych producentów maszyn. Zarówno naszych rodzimych jaki i z np z krajów zachodniej europy, gdzie dochodziło do np amputacji palca, a producent w ocenie ryzyka określił stopień uszkodzenia ciała jako niewielki.
Oczywiście nikt nie jest alfą i omegą, a spojrzenie innego niezależnego "ciała" pozwala czasami uniknąć pewnych błędów lub może i nawet rutyny.
bogwoj pisze: Jeszcze raz powtórzę: masz instrukcję [pracownicy mogą się zapoznać z zasadami bezpiecznej obsługi] oraz deklarację zgodności [producent gwarantuje w niej zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa].
Jeśli piszesz/mówisz o deklaracji zgodności, to nie możesz używać słowa gwarantuje. Są to całkowicie 2 różne znaczenia z punktu widzenia prawnego. W takich przypadkach producent deklaruje w niej zgodność w na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa
bogwoj pisze: Żadna zewnętrzna firma nie da Tobie żadnych gwarancji bezpieczeństwa, gdyż od tego [zgodnie z MD] jest PRODUCENT.
oczywiście
bogwoj pisze: Producent nie musi mieć przedstawiciela - NIE MUSI.
dzięki za plik. Szkolono mnie że musi :evil:
bogwoj pisze: Szukasz dziury w całym, a wynika to z tego, ze nie masz pojęcia, co czynisz.
jak to się mówi "kto pyta nie błądzi". Dlatego zadałem tutaj takie pytanie, w celu rozwiania moich wątpliwości.
Nie Tobie oceniać kolego, czy mam pojęcie czy nie.
bogwoj pisze: Przejrzyj NIEBIESKI PRZEWODNIK, przestaniesz popełniać błędy.
dzięki za plik!

pozdrawiam

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 7 listopada 2018, 20:44

RESET pisze:
7 listopada 2018, 17:07
Jeśli piszesz/mówisz o deklaracji zgodności, to nie możesz używać słowa gwarantuje. Są to całkowicie 2 różne znaczenia z punktu widzenia prawnego. W takich przypadkach producent deklaruje w niej zgodność w na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa
Panie RESET-,,bogwoj" tut. rację ma, bo deklaracja to nic innego jak gwaracja....najprościej luknąć TU https://sjp.pl/deklaracja
Pozdrawiam

RESET
25...49 postów
25...49 postów
Kontakt:

Post autor: RESET » 8 listopada 2018, 07:47

JędrekSPR pisze:
7 listopada 2018, 20:44
RESET pisze:
7 listopada 2018, 17:07
Panie RESET-,,bogwoj" tut. rację ma, bo deklaracja to nic innego jak gwaracja....najprościej luknąć TU https://sjp.pl/deklaracja
Pozdrawiam
Cześć Panie JędrekSPR

najprościej też luknąć tu -> https://sjp.pl/gwarancja

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 8 listopada 2018, 08:32

Cóż RESET, chciałem pomóc, a spotkałem się z brakiem zrozumienia i do tego... złośliwością.
Wiem, o czym piszę - zajmuję się dostosowaniem maszyn do MW i ZW od lat.
Nie zamierzam z Tobą dyskutować - to nie ma sensu. Nie jestem prawnikiem, przykro mi bardzo.
Jak to jest z tą "belką" i "okiem" ???

ZRESETUJ się.
Pozdrowienia. :)
Taaak ...

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 8 listopada 2018, 10:53

RESET pisze:
8 listopada 2018, 07:47
Cześć Panie JędrekSPR

najprościej też luknąć tu -> https://sjp.pl/gwarancja
Witam. Sorki, ale gwarancja wynika z deklaracji, a nie odwrotnie. patrz pkt. 2 def. deklaracji. :idea:

ODPOWIEDZ