Szkolenie BHP a zezwolenie na pobyt czasowy i pracę

Prawo i przepisy dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy i prawa pracy

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

lama1980
5...9 postów
5...9 postów
Kontakt:

Szkolenie BHP a zezwolenie na pobyt czasowy i pracę

Post autor: lama1980 » 31 października 2017, 14:30

Hej, chciałem się dowiedzieć jak mają się sprawy związane z przeszkoleniem pracownika - cudzoziemca, którego chcę zatrudnić na umowę o pracę. Jeżeli podpiszę z nim umowę przedwstępną, aby mógł starać się o zezwolenie na pobyt, to kiedy powinien przejść przeszkolenie wstępne i stanowiskowe. Czy macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?

listopadowy
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Szkolenie BHP a zezwolenie na pobyt czasowy i pracę

Post autor: listopadowy » 31 października 2017, 14:46

lama1980 pisze: podpiszę z nim umowę
w prawie pracy nie ma takiego określenia.
lama1980 pisze:kiedy powinien przejść przeszkolenie wstępne i stanowiskowe.
w momencie gdy będzie już pracownikiem a przed rozpoczęciem przez niego samodzielnej pracy.

lama1980
5...9 postów
5...9 postów
Kontakt:

Post autor: lama1980 » 31 października 2017, 15:54

listopadowy pisze:
lama1980 pisze: podpiszę z nim umowę
w prawie pracy nie ma takiego określenia.
Umowa przedwstępna - prawo cywilne. I w tym kontekście zadałem pytanie o szkolenia BHP. Kiedy powinny być zrealizowane? Po podpisaniu umowy przedwstępnej czy o pracę?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 31 października 2017, 17:23

lama1980 pisze:Umowa przedwstępna - prawo cywilne. I w tym kontekście zadałem pytanie o szkolenia BHP. Kiedy powinny być zrealizowane? Po podpisaniu umowy przedwstępnej czy o pracę?
No właśnie "prawo cywilne", a nie prawo pracy.

Umowę przedwstępną możesz zawrzeć, np. na zakup samochodu, kupno mieszkania, itd., itp., ale nie umowę o pracę - Kodeks pracy takiej umowy nie przewiduje.
Natomiast kiedy przeprowadza się szkolenie wstępne, w tym instruktaż ogólny i stanowiskowy, to powyżej odpowiedział Ci "listopadowy".

filip_kolka
15...19 postów
15...19 postów

Post autor: filip_kolka » 13 listopada 2017, 10:43

Tak czy siak moderacja - (reklamy firm nie w tym dziale) szkolenia z zakresu bhp przejść trzeba, ale już będąc zatrudnionym.

andrzejkoziol11
4 posty
4 posty

Post autor: andrzejkoziol11 » 17 stycznia 2018, 19:41

Szkolenie BHP jest po podpisaniu umowy, nie słyszałem, by było to przed zatrudnieniem. Pracodawca byłby stratny, gdyby przyszły pracownik zrezygnował z pracy.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 18 stycznia 2018, 18:50

Czytaj przepisy - ten jest akurat bardzo jasny. Rozporz. w spr. szkoleń bhp (w skrócie mówiąc):
Instruktaż ogólny to część szkolenia wstępnego bhp, jak wiemy.
I :

§ 10. 1. Instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy, (...)
Kiedy osoba staje się pracownikiem?
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 18 stycznia 2018, 20:19

andrzejkoziol11 pisze:
17 stycznia 2018, 19:41
Pracodawca byłby stratny, gdyby przyszły pracownik zrezygnował z pracy.
ewania pisze:
18 stycznia 2018, 18:50
W momencie stawienia się do pracy, w dniu wyznaczonym umową o pracę.

Jednak co innego jest złożenie podpisu na umowie i w oznaczonym dniu stawienie się do pracy, a co innego fizyczne (faktyczne) jej rozpoczęcie tj. wykonywanie czynności służbowych na stanowisku pracy.

Biorąc pod uwagę zapis § 10. 1. - szkolenie wstępne ma się odbyć przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, a więc w dniu wyznaczonym umową o pracę, jednak przed przystąpieniem do samodzielnego jej wykonywania.
Gdybyśmy chcieli szkolenie to zrobić wcześniej, tj. przed dniem wynikającym z umowy o pracę, to trzeba by było ten dzień zaliczyć do czasu pracy. Wówczas na jakiej podstawie prawnej moglibyśmy zapłacić za czas tego szkolenia :?:
Pamiętamy, że szkolenia bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. A więc jeśli nawet szkolenie (okresowe) organizujemy po godzinach pracy, to i tak czas ten musimy pracownikowi wliczyć do jego czasu pracy.

Myślę, że teraz "andrzejkoziol11" ma sprawę jasną.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 18 stycznia 2018, 22:46

Tak, pewnie ma jasną :-)
Z tym, że mi chodziło o coś innego.
Dla jasności - ponieważ szkoleniu wstępnemu podlegają PRACOWNICY, to dla odpowiedzi na pytanie czy nowozatrudnionych szkolimy przed czy po podpisaniu umowy o pracę, wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie:
ewania pisze:
18 stycznia 2018, 18:50

Z chwilą zawarcia umowy o pracę, czyli z chwilą nawiązania stosunku pracy,
a nie dopiero
Andrzej J.S pisze:
18 stycznia 2018, 20:19
W momencie stawienia się do pracy, w dniu wyznaczonym umową o pracę
m.in. dlatego, że ten dzień "wyznaczony" wcale nie musi być taki sam jak data zawarcia umowy o pracę (może być późniejszy). Natomiast pracownikiem jest już od momentu zawarcia umowy o pracę a nie dopiero od chwili podjęcia pracy.
(Antoni Słonimski)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 19 stycznia 2018, 09:28

ewania pisze:
18 stycznia 2018, 22:46
ten dzień "wyznaczony" wcale nie musi być taki sam jak data zawarcia umowy o pracę (może być późniejszy).
I przeważnie właśnie tak jest.
ewania pisze:
18 stycznia 2018, 22:46
Natomiast pracownikiem jest już od momentu zawarcia umowy o pracę a nie dopiero od chwili podjęcia pracy.
Wszystko się zgadza, tyle tylko, że ja odniosłem się w aspekcie szkolenia wstępnego, tzn, kiedy fizycznie / faktycznie je przeprowadzamy - czyli nie w dniu podpisania umowy, a pierwszego dnia stawienia się do pracy. Chociaż nie można wykluczyć, że umowę o pracę podpisujemy tego samego dnia, co ja rozpoczynamy.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 19 stycznia 2018, 18:17

Andrzej J.S pisze:
19 stycznia 2018, 09:28
czyli nie w dniu podpisania umowy,
:? A dlaczego nie? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby było to w dniu zawarcia/podpisania umowy. Wtedy ma czas na zalatwianie tych wszystkich "ogólnych" formalnosci (w tym: tej cześci szkolenia wstepnego bhp), zapoznawanie się z regulaminami itp. Gdy juz stawi sie do pracy, zeby pracowac to niech przejdzie instruktaż stanowiskowy i pracuje a nie znowu biega po firmie :wink:
Najważniejsze tutaj jest, że NIE PRZED podpisaniem umowy i NIE PO dopuszczeniu do wykonywania pracy.
(Antoni Słonimski)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 19 stycznia 2018, 20:36

ewania pisze:
19 stycznia 2018, 18:17
Andrzej J.S pisze:
19 stycznia 2018, 09:28
czyli nie w dniu podpisania umowy,
:? A dlaczego nie? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby było to w dniu zawarcia/podpisania umowy. Wtedy ma czas na zalatwianie tych wszystkich "ogólnych" formalnosci (w tym: tej cześci szkolenia wstepnego bhp), zapoznawanie się z regulaminami itp. Gdy juz stawi sie do pracy, zeby pracowac to niech przejdzie instruktaż stanowiskowy i pracuje a nie znowu biega po firmie :wink:
Ta część szkolenia wstępnego, o której wspominasz to instruktaż ogólny i nie polega on na samodzielnym zapoznawaniu się z regulaminami. Gdyby tak miało być to nie byłoby zapisu w rozporządzeniu o szkoleniach, że ma go przeprowadzać np. behapowiec :wink:

W związku z tym jak pogodzić to, że:
Andrzej J.S pisze: szkolenia bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.
:?:
Trzeba by było ten dzień zaliczyć już do czasu pracy, co byłoby niezgodne z wyznaczonym w umowie o pracę dniem rozpoczęcia / przystąpienia do świadczenia pracy.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 21 stycznia 2018, 01:02

Andrzej J.S pisze:
19 stycznia 2018, 20:36
i nie polega on na samodzielnym zapoznawaniu się z regulaminami.
??? Czy ja gdzies tak napisalam? Wymienialam rozne rzeczy - w tym m.in. szkolenie bhp, zapoznawanie się z regulaminami. Chyba nie podejrzewasz mnie o to, że nie wiem na czym polega szkolenie wstepne cz. ogólna :wink:
(Antoni Słonimski)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 21 stycznia 2018, 09:49

ewania pisze:
21 stycznia 2018, 01:02
Chyba nie podejrzewasz mnie o to, że nie wiem na czym polega szkolenie wstepne cz. ogólna :wink:
Nawet mi to do głowy nie przyszło, ale Twój wpis:
ewania pisze:
19 stycznia 2018, 18:17
Wtedy ma czas na zalatwianie tych wszystkich "ogólnych" formalnosci (w tym: tej cześci szkolenia wstepnego bhp),
, ......... jest zastanawiający :?: :wink:

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 21 stycznia 2018, 20:04

Otóż to. W tym zdaniu ujęte jest szkolenie ogólne bhp jako część tych wszystkich ogolnych formalnosci. A nie szkolenie ogolne bhp jako czesc zapoznawania się z regulaminami. O zapoznawanie sie z regulaminami jest dopiero dalej. Przeczytaj raz jeszcze, przecież wszystko jest jasno napisane, nie ma nic zastanawiającego przecież i nie wiem, skąd takie Twoje wnioskowanie :D
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ