Dokument zagrożenia przed wybuchem

Przepisy przeciwpożarowe, zasady postępowania, porady i zagadnienia praktyczne.

Moderatorzy: ewania, Andrzej J.S, Michał Anioł

ODPOWIEDZ
robroy
100...124 posty
100...124 posty
Posty: 110
Rejestracja: 1 stycznia 2013, 15:59

Dokument zagrożenia przed wybuchem

Post autor: robroy » 18 stycznia 2018, 12:16

Witam

Budynek w wyniku działań komisji kwalifikacyjnej został sklasyfikowany jako nie zagrożony wybuchem. Nie wyznaczono stref wewnątrz. Wyznaczono 3 na zewnątrz, przylegające.

Czy w związku z tym wymagane jest opracowanie dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem? Wydaje mi się że tak, ale proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie osób znających temat.

"§ 1. Rozporządzenie określa minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w środowisku pracy, w którym z przyczyn wynikających z cech miejsca pracy, urządzeń lub używanych substancji i mieszanin może wystąpić atmosfera wybuchowa."

"§ 7. 1. Pracodawca, przed udostępnieniem miejsca pracy, powinien sporządzić dokument zabezpieczenia przed wybuchem, na podstawie oceny ryzyka, o której mowa w § 4 ust. 4 i 5."

pozdrawiam

eko_zgonuś
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 358
Rejestracja: 22 lutego 2012, 11:01

Re: Dokument zagrożenia przed wybuchem

Post autor: eko_zgonuś » 18 stycznia 2018, 13:30

każda strefa, wiec na zewnątrz też czy to kontener z butlami do wózków czy stacja redukcyjno-pomiarowa

bartek_b
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 964
Rejestracja: 1 października 2013, 20:34
Lokalizacja: Kraków-Katowice

Re: Dokument zagrożenia przed wybuchem

Post autor: bartek_b » 18 stycznia 2018, 13:48

Robisz DZPW dla miejsc, gdzie występuje strefa zagrożenia wybuchem z uwzględnieniem oceny ryzyka i środków zapobiegania wybuchom, czyli dla tych 3 miejsc cokolwiek to jest. Uwzględniasz substancje, źródła zapłonu... Da się wyeliminować te 3 strefy?
A skoro budynek przylega do tych miejsc, to musi spełniać odpowiednie wymagania konstrukcyjne - ktoś to pewnie projektował i na tym etapie powinien to uwzględnić. Bo co z budynkiem jak pierdyknie w jednej ze stref?
A ten budynek nie ma żadnych otworów technologicznych, gdzie może wystąpić np. strefa 2 wewnątrz budynku nie objętego oceną komisji?
Co to za budynek i dlaczego otoczony jest strefami zagrożenia wybuchem?

DZPW robisz dla tych konkretnych stref. A z oceny ryzyka powinno wynikać, czy zastosowane środki masz wystarczające, bo skutek wybuchu musisz określić dla całości. Np. pierdyka jedna strefa, przylegająca do budynku, reakcja jest taka, że pozostałe dwie pierdykają. Budynek częściowo się wali, a częściowo zapala od płomieni - ryzyko nieakceptowalne i musisz to zmienić, tj. wyeliminować strefy, albo takie środki zastosować żeby spać spokojnie.
Czyli taka strefa wkoło budynku (jej analiza) może wykazać, że ryzyko jest nieakceptowalne, bo wali się połowa zakładu. I albo zastosujesz takie środki, że jest strefa teoretyczna (nie bierzemy pod uwagę awarii tylko normalne działanie), albo masz takie środki, np. tłumienia wybuchu itp., że sobie możesz pozwolić, aby ta strefa tam była.

Podsumowując - robisz dla tych stref, gdzie jest zagrożenie wybuchem, ale ocena ryzyka ma Ci pokazać, czy jest to co masz zastosowane akceptowalne. Robisz też scenariusze i w takim scenariuszu opisujesz co się stanie jak strefa pierdyknie i tam możesz uwzględnić wtedy ten budynek w którym nie ma strefy, ale jego katastrofa jest nieakceptowalna dla zakładu.

Co to za komisja i kto będzie robił DZPW? I jak strategiczny jest dla Twojego zakładu ten budynek w którym nie ma stref.

robroy
100...124 posty
100...124 posty
Posty: 110
Rejestracja: 1 stycznia 2013, 15:59

Re: Dokument zagrożenia przed wybuchem

Post autor: robroy » 19 stycznia 2018, 14:33

Dziękuję za odpowiedzi, dużo mi wyjaśniły.

Komisja ustaliła strefy zagrożenia wybuchem dla nowo budowanego obiektu. Powstał protokół komisji kwalifikacyjnej i operat zagrożenia wybuchem rzeczonego obiektu - czyli ocena zagrożenia wybuchem. Ocenę przeprowadzono dla całego obiektu. Wyznaczono 3 strefy na zewnątrz związane z obecnością gazów wybuchowych, których źródła stanowią integralną całość z technologią w budynku - np kurek główny.
W skład komisji weszli m.in. rzeczoznawca bhp i ppoż, specjaliści z branży architektonicznej, elektrycznej i branży mojego zakładu.
Budynek uznano za nie zagrożony wybuchem pod pewnymi warunkami które wprowadzono w życie.
Organ zewnętrzny zażądał przedstawienia dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem, którego nie ma, a pracownicy nie przedstawili organowy ww. protokołu i ceny bo nie wiedzieli że mają :) - kłania się nie czytanie IBP do której były to załączniki.
W sumie większość informacji do DZPW mam w tym tzw operacie czyli ocenie. Może niejasno napisałem ale jest piątek po południu :)

dzięki za wszystkie informacje

kerson
15...19 postów
15...19 postów
Posty: 19
Rejestracja: 25 lipca 2015, 11:13
Kontakt:

Re: Dokument zagrożenia przed wybuchem

Post autor: kerson » 25 lipca 2018, 13:34

Tematyka wybuchów, ochrona przed nimi, redukcja skutków to potężny dział inżynieryjny.
Procedury są monitorowane i na bieżąco poprawiane, w zależności od rozwoju technologicznego.
Taką technologią jest np system izolacji wybuchu: https://exsystems.pl/oferta/zabezpiecze ... u-aktywna/
Stosowany w rurociągach, elewatorach, silosach, zbiornikach itd.

ODPOWIEDZ