Automatyczne drzwi rozsuwane jako wyjście ewakuacyjne.

Przepisy przeciwpożarowe, zasady postępowania, porady i zagadnienia praktyczne.

Moderatorzy: ewania, Andrzej J.S, Michał Anioł

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dj135
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Automatyczne drzwi rozsuwane jako wyjście ewakuacyjne.

Post autor: dj135 » 15 listopada 2017, 19:53

Witam po ponad roku :) . Proszę o pomoc w następującej sprawie. Zgodnie z poniższymi zapisami:

Drzwi rozsuwane mogą stanowić wyjścia na drogi ewakuacyjne, a także być stosowane na drogach ewakuacyjnych, jeżeli są przeznaczone nie tylko do celów ewakuacji, a ich konstrukcja zapewnia:
1) otwieranie automatyczne i ręczne bez możliwości ich blokowania,
2) samoczynne ich rozsunięcie i pozostanie w pozycji otwartej w wyniku zasygnalizowania pożaru przez system wykrywania dymu chroniący całą strefę pożarową, do ewakuacji z której te drzwi są przeznaczone, a także w przypadku awarii drzwi

Czy drzwi rozsuwane mogą być stosowane jako ewakuacyjne tylko w przypadku podłączenia ich do systemu sygnalizacji pożarowej (czujki dymu, centralka) - wiadomo że taki system jest kosztowny. Na niektórych stacjach Orlen zauważyłem że drzwi rozsuwane służą jako ewakuacyjne , ale czujek dymu tam nie zauważyłem. Z kolei w sieciach typu Biedronka, Lidl drzwi rozsuwane nie służą jako ewakuacyjne (te są umiejscowione w szklanych witrynach obok). Muszę opracować założenia dla budynku handlowego o pow. 500m2 (nie odsyłajcie mnie do projektanta, bo to założenia) gdzie zakładam dwa wyjścia ewakuacyjne - jedno przez magazyn tego obiektu, a drugie najlepiej przez wejście główne dla klientów którym są drzwi rozsuwane. Za wszelką cenę chciałbym uciec od dodatkowych drzwi ewakuacyjnych , a z drugiej strony chciałbym uniknąć kosztów sygnalizacji pożaru. Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Kuter
125...249 postów
125...249 postów

Re: Automatyczne drzwi rozsuwane jako wyjście ewakuacyjne.

Post autor: Kuter » 15 listopada 2017, 21:05

Z tego co mi wiadomo, takie drzwi mogą mieć "zbijany" przycisk obok drzwi, którego zbicie powoduje ich samoczynne otwarcie - przyznam że nie potrafię podać podstawy prawnej takiego rozwiązania, ale znam miejsca gdzie takie funkcjonuje i nie jest kwestionowane przez straż pożarną.

Awatar użytkownika
dj135
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: dj135 » 15 listopada 2017, 21:28

Jak zadałem to pytanie strażakowi który odbiera budynki to powiedział: "kurde, ale mnie pan zagiął. Chyba muszę przypomnieć sobie przepisy" :) . Ponadto pytałem konserwatora sprzętu PPOŻ i absolwenta Szkoły Głównej Pozarnictwa. Wszyscy wiedzieli mniej niz ja amator po kursie PPOŻ. Dlatego proszę o fachowe podpowiedzi :) .

szynszylek
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: szynszylek » 17 listopada 2017, 08:33

może zrobić projekcik jak np. dla klap oddymiających, zaopiniować przez rzeczoznawcę, przycisk obok drzwi, zasilanie z akumulatorów w razie zaniku prądu, tak sobie myślę na szybko ....

eko_zgonuś
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: eko_zgonuś » 17 listopada 2017, 15:21

możesz zaproponować u komendanta miejscowego warunki (odstępstwa), które nie pogorszą ochrony ppoż, np drzwi rozsuwane podłączone pod UPS nie bedą wymagały SSP. Wszystko należy uzgodnić z komendantem, a można dużo.

ODPOWIEDZ