Składowanie subst. łatwopalnych na terenie zewnętrznym

Przepisy przeciwpożarowe, zasady postępowania, porady i zagadnienia praktyczne.

Moderatorzy: ewania, Andrzej J.S, Michał Anioł

ODPOWIEDZ
lobuz
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 262
Rejestracja: 31 maja 2009, 16:32
Lokalizacja: lubuskie

Składowanie subst. łatwopalnych na terenie zewnętrznym

Post autor: lobuz » 4 lutego 2017, 12:14

Witam,
pytanie: czy można składować 8-10 beczek z olejem napędowym pod zwykłą wiatą na zewnątrz obiektu? Czy będzie to strefa jakaś strefa zagrożenia wybuchem?
Nie znalazłem nigdzie informacji odnośnie wymagań dla pomieszczeń poza: konieczności zapewnienia wentylacji i instal. elektr. w wykonaniu przeciwwybuchowym. Pod wiatą wentylacja będzie naturalna, elektryka nie potrzebna. Przy okazji zgodnie z rozp.MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010 nr 109 poz. 719) wiata stałaby w odległości większej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej, a także zachowalibyśmy pas ochronny o szerokości minimum 2 m nawierzchni z materiałów niepalnych + oznaczenia zakaz używania otwartego ognia i palenia papierosów.


Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 7641
Rejestracja: 8 maja 2008, 20:20

Re: Składowanie subst. łatwopalnych na terenie zewnętrznym

Post autor: Andrzej J.S » 4 lutego 2017, 13:01


bartek_b
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 945
Rejestracja: 1 października 2013, 19:34
Lokalizacja: Kraków-Katowice

Re: Składowanie subst. łatwopalnych na terenie zewnętrznym

Post autor: bartek_b » 4 lutego 2017, 13:57

Zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu CLP ciecz łatwopalna jest to ciecz o temperaturze zapłonu nie wyższej niż 60°C.

Jak udowodnisz, że masz zapłon ON powyżej 61C, to nie wchodzisz w UDT i nie masz cieczy łatwopalnej (materiał ciekły zapalny).
Poproś o świadectwo jakości przy zakupie, albo zrób w najbliższym laboratorium temperaturę zapłonu (koszt od ok. 40 zł).

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że ON ma zapłon często dużo wyższy. Wg normy musi mieć powyżej 55st.C.

Zadbaj tylko żeby się do gruntu nie przedostawało.

W poniedziałek jak będę miał czas, albo wieczorem więcej Ci podam.

lobuz
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 262
Rejestracja: 31 maja 2009, 16:32
Lokalizacja: lubuskie

Re: Składowanie subst. łatwopalnych na terenie zewnętrznym

Post autor: lobuz » 4 lutego 2017, 21:55

bartek_b pisze:W poniedziałek jak będę miał czas, albo wieczorem więcej Ci podam
Fajnie, czekam.

lobuz
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 262
Rejestracja: 31 maja 2009, 16:32
Lokalizacja: lubuskie

Re: Składowanie subst. łatwopalnych na terenie zewnętrznym

Post autor: lobuz » 5 lutego 2017, 20:13

Znalazłem jeszcze to:
§ 11.1.Dopuszcza się przechowywanie paliw płynnych klasy III, na potrzeby własne użytkownika, w zbiorniku naziemnym dwupłaszczowym o pojemności do 5 m3.
2.Zbiornik do przechowywania paliw płynnych klasy III na potrzeby własne użytkownika, o którym mowa w ust. 1, należy sytuować z zachowaniem następujących odległości:
1)10 m - od budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej;
2)5 m - od innych obiektów budowlanych i od granicy działki sąsiedniej.
3.Odległości, o których mowa w ust. 2, mogą być zmniejszone o połowę, pod warunkiem zastosowania pomiędzy budynkiem lub obiektem a zbiornikiem ściany oddzielenia przeciwpożarowego o klasie odporności ogniowej co najmniej REI 120 zasłaniającej zbiornik od strony budynku lub obiektu.
4.Dopuszcza się wykonanie ściany zewnętrznej budynku lub obiektu od strony zbiornika jako ściany oddzielenia przeciwpożarowego, o której mowa w ust. 3.

bartek_b
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 945
Rejestracja: 1 października 2013, 19:34
Lokalizacja: Kraków-Katowice

Re: Składowanie subst. łatwopalnych na terenie zewnętrznym

Post autor: bartek_b » 7 lutego 2017, 09:32

Łobuzie.... może to Ci pomoże:
Rozp.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie:
"§ 10. Produkty naftowe wszystkich klas przechowywane w opakowaniach jednostkowych, w szczególności takich jak: bębny, pojemniki lub kanistry, mogą być składowane w wydzielonych pomieszczeniach magazynowych, a produkty naftowe III klasy - także pod wiatami lub na otwartych placach składowych, o których mowa w § 30.
§ 30. 1. Place składowe bębnów napełnionych produktami naftowymi III klasy powinny być usytuowane w odległości co najmniej 3 m od ogrodzenia zewnętrznego...

Rozp. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów:
§ 11. 1. Dopuszcza się przechowywanie paliw płynnych klasy III, na potrzeby własne użytkownika, w zbiorniku naziemnym dwu płaszczowym o pojemności do 5 m3.
2. Zbiornik do przechowywania paliw płynnych klasy III na potrzeby własne użytkownika, o którym mowa w ust. 1, należy sytuować z zachowaniem następujących odległości:
1) 10 m - od budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej;
2) 5 m - od innych obiektów budowlanych i od granicy działki sąsiedniej.

Ty nie będziesz bazą paliw więc wg mnie to pierwsze rozporządzenie Cię nie dotyczy, chociaż daje jakieś wskazówki.
Wg drugiego rozporządzenia i ogólnie przyjętych zasad możesz przechowywać w zbiorniku naziemnym dwu płaszczowym o pojemności do 5 m3. Oficjalnie w beczkach nie można przechowywać.

Jak już musisz, to zaopatrz się w wanny przeciwrozlewowe, jakiś sorbent na miejscu, odpowiednią gaśnicę, strefy wyznaczać nie musisz, bo to III klasa.
Zachowaj odległość jak w rozporządzeniu.
Nie oklejaj za bardzo i jak nie musisz nie afiszuj się, bo im mniej się rzuca w oczy tym mniej sąsiedzi się będą czepiać - im mniej wiedzą, tym lepiej śpią.
Odpowiednio oklej beczki co do zawartości i zagrożenia (wg klasyfikacji z karty charakterystyki). Jak wiesz, że zapłon ma powyżej 61st.C (masz np. atest) daruj sobie klasyfikację łatwopalna ciecz i pary.

Ale to wszystko to taki półśrodek i jak będą chcieli, to się doczepią, ale przynajmniej na ile możesz, to się zabezpieczysz. Głównie jak by Cię kontrolowali, to właśnie pod względem przedostania się do gleby, wód... Stąd ważne abyś miał te wanny.
Z tego co wiem, to oficjalnie jest to nielegalne.

lobuz
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 262
Rejestracja: 31 maja 2009, 16:32
Lokalizacja: lubuskie

Re: Składowanie subst. łatwopalnych na terenie zewnętrznym

Post autor: lobuz » 8 lutego 2017, 09:57

bartek_b pisze:Łobuzie.... może to Ci pomoże:
Dzięki, bardzo pomogło. Jeszcze jedno pytanie. Co z olejami dla maszyn, które zgodnie z kartą charakterystyki mają temp. zapłonu powyżej 250 stopni C? Bo jako produkty naftowe klasy III już się ich nie uznaje. Czy też muszą być w zbiornikach dwupłaszczowych? Np. TRANSOL 680, Hydrol L-HV46?

bartek_b
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 945
Rejestracja: 1 października 2013, 19:34
Lokalizacja: Kraków-Katowice

Re: Składowanie subst. łatwopalnych na terenie zewnętrznym

Post autor: bartek_b » 8 lutego 2017, 11:15

lobuz pisze:
bartek_b pisze:Łobuzie.... może to Ci pomoże:
Dzięki, bardzo pomogło. Jeszcze jedno pytanie. Co z olejami dla maszyn, które zgodnie z kartą charakterystyki mają temp. zapłonu powyżej 250 stopni C? Bo jako produkty naftowe klasy III już się ich nie uznaje. Czy też muszą być w zbiornikach dwupłaszczowych? Np. TRANSOL 680, Hydrol L-HV46?

Nie jest klasyfikowany jako niebezpieczny. Magazynuj jak Ci pasuje - bez przegięć :-)
Nie ma rybki do góry brzuchem GHS09 więc dla środowiska teoretycznie też nie stwarza zagrożenia.
Jak najbardziej beczki i najlepiej na betonie. Już nie koniecznie w wannach.

Ze zbiornikiem dwupłaszczowym chodzi o ew. rozszczelnienie i przedostanie do gruntu (piktogram GHS09).
Takie te przepisy wszystkie pogmatwane.

ODPOWIEDZ