Prośba o IBP zakładu

Przepisy przeciwpożarowe, zasady postępowania, porady i zagadnienia praktyczne.

Moderatorzy: ewania, Andrzej J.S, Michał Anioł

ODPOWIEDZ
haniaw
2 posty
2 posty

Prośba o IBP zakładu

Post autor: haniaw » 19 kwietnia 2016, 17:57

Witam, mama ogromna prośbę, może ktoś odpisze. Co mam zrobi?
Mam powierzone obowiązki BHP do swojego etatu. W firmie która liczy do 40 osób, BHP prowadzone było dotąd na zewnątrz, więc teraz tworze całą dokumentację.
m.in. instrukcje stanowiskowe, rejesestry, oceny ryzyka, pomiary, wykonuje szkolenia wstępne - dosłownie wszystko to co niezbędne.
Jednak mam problem z instrukcja bezpieczeństwa pożarowego.
Otóż: właścicielem budynku jest gmina, zarządca zakład komunalny. W budynku mieszczą się 4 zakłady pracy. Kto ma opracować IBP, opracować plan ewakuacji, przeprowadzić ćwiczenia z ewakuacji i przeszkolić pracowników p.poż. Ja nie mam takich uprawnień. Proszę Was o podpowiedź. Jak to roziązać. Wg nie chyba mój zakład, winien powołać osobę od p.poż i ona winna to zrobić lub zapłacić inspektorowi z zewnątrz. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomy
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Re: Prośba o IBP zakładu

Post autor: Tomy » 19 kwietnia 2016, 19:19

haniaw pisze:Otóż: właścicielem budynku jest gmina, zarządca zakład komunalny. W budynku mieszczą się 4 zakłady pracy. Kto ma opracować IBP, opracować plan ewakuacji, przeprowadzić ćwiczenia z ewakuacji i przeszkolić pracowników p.poż. Ja nie mam takich uprawnień. Proszę Was o podpowiedź. Jak to roziązać. Wg nie chyba mój zakład, winien powołać osobę od p.poż i ona winna to zrobić lub zapłacić inspektorowi z zewnątrz. Pozdrawiam
Kwestię odpowiedzialności za obiekt powinna regulować umowa najmu.

W mojej ocenie (nie znając treści tej umowy) to właścicielem budynku jest gmina i to na niej spoczywa obowiązek opracowania i wdrożenia IBP.

Gdyby budynek był w posiadaniu 4 podmiotów i był podzielony na 4 części, to na każdym z nich spoczywa ten sam obowiązek IBP stosownie do zajmowanej części (strefy).

Opracowywanie przedmiotowego dokumentu należy do czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, które to czynności, zgodnie z art. 4 ust 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.), mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

PS. ppoż, a nie p.poż!
Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę wycierał łokciem!

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 19 kwietnia 2016, 19:31

Na kursie w Szkole Głównej Pożarnictwa mówiono nam, że jeśli w umowie najmu nie wskazano osoby odpowiedzialnej, to obowiązek ciąży na właścicielu obiektu.

haniaw
2 posty
2 posty

Post autor: haniaw » 19 kwietnia 2016, 21:06

I WITAM dziękuję za odpowiedz. W pierwszej kolejności zwrócę się do gminy czy posiadają instrukcję pożarowego i podejmę dalsze . Pozdrawiam :!: :o . Z umowy zarządcą nie wynika nic jesli chodzi o IBP pytnie co z tym zrobić

Awatar użytkownika
Starkam
75...99 postów
75...99 postów
Kontakt:

Post autor: Starkam » 20 kwietnia 2016, 08:30

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991
Art.4 pkt. 1 i 1a
Na ten przepis można się powołać.
Gasić...nie gasić - oto jest pytanie.. http://www.starkam.pl https://www.facebook.com/Starkamppoz/

ODPOWIEDZ