Zezwolenie na prowadzenie prac niebezpiecznych pożarowo

Przepisy przeciwpożarowe, zasady postępowania, porady i zagadnienia praktyczne.

Moderatorzy: ewania, Andrzej J.S, Michał Anioł

wyrafinowany
250...374 postów
250...374 postów

Zezwolenie na prowadzenie prac niebezpiecznych pożarowo

Post autor: wyrafinowany » 2 marca 2016, 10:29

Skąd się to wzięło?
Jest jakaś podstawa prawna wydawania tych zezwoleń?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Zezwolenie na prowadzenie prac niebezpiecznych pożarowo

Post autor: JędrekSPR » 2 marca 2016, 10:55

wyrafinowany pisze:Skąd się to wzięło?
Tak na szybko :lol:
KP Art.207 –szczególnie par.3,212,225 i 226, 237.11a,237.15

Ochrona ppoż
§ 2. 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) materiałach niebezpiecznych pożarowo - należy przez to rozumieć:................
4) pracach niebezpiecznych pod względem pożarowym - należy przez to rozumieć prace remontowo-budowlane związane z użyciem otwartego ognia, cięciem z wytwarzaniem iskier mechanicznych i spawaniem, prowadzone wewnątrz lub na dachach obiektów, na przyległych do nich terenach oraz placach składowych, a także prace remontowo-budowlane wykonywane w strefach zagrożonych wybuchem;

Dalej

Rozdział 8

Prace niebezpieczne pod względem pożarowym oraz ocena zagrożenia wybuchem

§ 36. 1. Przed rozpoczęciem prac niebezpiecznych pod względem pożarowym, mogących powodować bezpośrednie niebezpieczeństwo powstania pożaru lub wybuchu, właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu:
Dalej
Ogólne bhp-przykład

§ 84. [Spawanie i cięcie metali] 1. Spawanie wykonywane w ramach robót, o których mowa w § 82, powinno być prowadzone na podstawie pisemnego pozwolenia wydanego w trybie ustalonym u danego pracodawcy.
2. Szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy spawaniu i cięciu metali regulują odrębne przepisy.
Wystarczy :?:

fezoj
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: fezoj » 3 marca 2016, 21:58

wyrafinowany pisze:Skąd się to wzięło?

JędrekSPR wyłuskał dokładnie co do joty, można jeszcze wspomnieć o niektórych uregulowaniach resortowo - branżowych

wyrafinowany
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: wyrafinowany » 4 marca 2016, 07:15

Czyli nie ma przepisu mówiącego wprost o obowiązku wydawania zezwolenia, podobnego jak ma to miejsce w przypadku instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.
Są jedynie przepisy ogólnie omawiające temat zabezpieczenia prac.
Nie ma również obowiązku każdorazowego wydawania zezwoleń na wszystkie prowadzone prace niebezpieczne pod względem pożarowym, czyli można wymagać takiego zezwolenia wyrywkowo, np. tylko podczas prac prowadzonych w pobliżu stref zagrożonych wybuchem lub w miejscach, gdzie składuje się materiały niebezpieczne pożarowo.
Dobrze rozumuję?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 4 marca 2016, 08:54

wyrafinowany pisze:Dobrze rozumuję?
Nie do końca :wink:
wyrafinowany pisze:Czyli nie ma przepisu mówiącego wprost o obowiązku wydawania zezwolenia,
Przecież wynika z mojego wpisu, że jest :idea:
wyrafinowany pisze: jak ma to miejsce w przypadku instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.
To w IBP wynika właśnie z tego co podałem :wink:
wyrafinowany pisze:Są jedynie przepisy ogólnie omawiające temat zabezpieczenia prac.
Ale jasne jak słońce, bo jest ZASADA
JędrekSPR pisze:§ 82, powinno być prowadzone na podstawie pisemnego pozwolenia wydanego w trybie ustalonym u danego pracodawcy.
:wink:
wyrafinowany pisze:Nie ma również obowiązku każdorazowego wydawania zezwoleń na wszystkie prowadzone prace niebezpieczne pod względem pożarowym,
Jest, bo wynika z przytoczonych przepisów lub IBP jeżeli jest obligatoryjną w zakładzie :wink:
wyrafinowany pisze:czyli można wymagać takiego zezwolenia wyrywkowo, np. tylko podczas prac prowadzonych w pobliżu stref zagrożonych wybuchem lub w miejscach, gdzie składuje się materiały niebezpieczne pożarowo.
Zawsze kiedy wykonuje się takie prace :!: :idea:

Awatar użytkownika
Tomy
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: Tomy » 4 marca 2016, 11:01

JędrekSPR pisze:Nie do końca :wink:
Dobra Jędrek to teraz zagadka :)

Kiedy powstaje obowiązek sporządzenia IBP i co w przypadku, gdy na obiekcie IBP nie istnieje? :mrgreen:

Wydajemy za każdym razem pozwolenie czy niet? :mrgreen:
Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę wycierał łokciem!

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 4 marca 2016, 13:28

Tomy pisze:Dobra Jędrek to teraz zagadka :)
:roll:
Tomy pisze:Kiedy powstaje obowiązek sporządzenia IBP
To kurde akurat nie zagadka, bo literalnie określone jest - tysz mam odpowiadać :?:Wim :lol:
Tomy pisze:o w przypadku, gdy na obiekcie IBP nie istnieje?
Jeżeli nie ma obowiązku prawnego to i nie istnieje :idea:
Tomy pisze:Wydajemy za każdym razem pozwolenie czy niet? :mrgreen:
Moja odpowiedź jest jednoznaczna- w każdym przypadku przy wykonywania prac o których mówimy- i zdania nie zmmienię. :mrgreen: CÓŚ jeszcze :?: :lol:

Awatar użytkownika
Tomy
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: Tomy » 4 marca 2016, 16:16

JędrekSPR pisze:odpowiedź jest jednoznaczna- w każdym przypadku przy wykonywania prac o których mówimy- i zdania nie zmmienię. :mrgreen: CÓŚ jeszcze :?: :lol:
Zuch! Tak trzymać! :mrgreen:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 4 marca 2016, 19:39

Tomy pisze:Zuch!
To taka formacja ,,mini harcerstwa" (mundurek kurde miałem z czerwoną chustą :mrgreen: :shock:) z moich czasów szkoły podstawowej :wink:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 4 marca 2016, 19:41

JędrekSPR pisze:mundurek kurde miałem
i skórzaną, plecioną lilijkę i stalowy krzyż :D :D :D

Awatar użytkownika
Tomy
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: Tomy » 4 marca 2016, 20:47

JędrekSPR pisze:
JędrekSPR pisze:mundurek kurde miałem
i skórzaną, plecioną lilijkę i stalowy krzyż :D :D :D
Szacun, ja wystartował w harcerzach, po roku wymiękłem :mrgreen:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 4 marca 2016, 21:49

Tomy pisze:ja wystartował w harcerzach, po roku wymiękłem
Jam bez pytania i zgody mej w kamachy zakuty był na dwa lata w stolycy. Jako troszkę lepiej niż średnio wykształcony, do szkoły podoeicerskeij trafił, ale ,,dowóctwo" szkoły ,,WYMIĘKNEŁO"i zostałem z niej usunięty co bym elewom-podoficerom przyszłym, wody z mózgu nie robił (nie chciał ja głosować na wskazanych aparatczyków do Rady Narodowej PRL):wink: Niech im tam ziemia...Ja żyję, a wielu z nich już nie :D

Awatar użytkownika
Tomy
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: Tomy » 5 marca 2016, 21:08

JędrekSPR pisze:nie chciał ja głosować na wskazanych aparatczyków do Rady Narodowej PRL):wink: Niech im tam ziemia...Ja żyję, a wielu z nich już nie :D
Podwójny szacunek się Tobie należy!

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 10 marca 2016, 09:02

wyrafinowany pisze:Czyli nie ma przepisu mówiącego wprost o obowiązku wydawania zezwolenia,
:lol: Tak se gmerałem i przy okazji...,,(...)§28.1.Prace eksploatacyjne stwarzające możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego należy wykonywać na podstawie polecenia pisemnego.
..............
3)niebezpieczne pod względem pożarowym wykonywane w strefach zagrożenia wybuchem;(...)". :lol:

Awatar użytkownika
Detektory
15...19 postów
15...19 postów

Post autor: Detektory » 22 kwietnia 2016, 19:45

Chyba się trochę nie zgodzę z kolegą, ale nie definitywnie tylko tak zaczepnie :mrgreen: wyrafinowany ma chyba trochę racji.

Pracą pożarowo niebezpieczną jest cięcie lub spawanie metalu par.2.4 przepisów ppoż. Idąc Twoim tokiem rozumowania większość pracowników na stoczni codziennie powinno dostawać pisemne pozwolenie na prace. Tym samym trzeba zatrudnić conajmniej kilka osób, które będą te pozwolenia wydawały, a kierownik będzie cały dzień je tylko podpisywał. Jak dla mnie przerost formy nad treścią.
A co jeżeli mamy pracownika przy automacie spawalniczym?
Mam wrażenie, że nie jest tak jak piszesz.

Przepisy określają dość wyraźnie:
Rodzaje prac wymagające pisemnych poleceń oraz procedurę postępowania przy wykonywaniu tych prac określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz. U. poz. 492) - dalej r.b.h.u.e., obowiązujące od dnia 24 października 2013 r.
Zgodnie z § 28 r.b.h.u.e. prace eksploatacyjne stwarzające możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego należy wykonywać na podstawie polecenia pisemnego. Do prac eksploatacyjnych przy urządzeniach energetycznych stwarzających możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego należy zaliczyć w szczególności prace:
1) wewnątrz niebezpiecznych przestrzeni zamkniętych, komór paleniskowych kotłów, kanałów spalin, elektrofiltrów, absorberów, walczaków kotłów, kanałów i lejów zsypowych, rurociągów sieci cieplnych oraz w zbiornikach paliwpłynnych i gazowych;
2) wewnątrz zasobników węgla lub biomasy oraz zasobników pyłu węglowego lub biomasy;
3) niebezpieczne pod względem pożarowym wykonywane w strefach zagrożenia wybuchem;
4) w obiegach wody elektrowni i elektrociepłowni wymagające wejścia do kanałów, rurociągów, rur ssawnych i zbiorników, jak również prace na ujęciach i zrzutach wody wykonywane z pomostów, łodzi lub barek oraz prowadzone pod powierzchnią wody;
5) z zakresu konserwacji, remontów, montażu, kontrolno-pomiarowego, wykonywane wewnątrz turbin wiatrowych lub gondoli oraz prace z zakresu zewnętrznej konserwacji gondoli lub śmigieł wirnika turbiny wiatrowej;
6) wykonywane w pobliżu nieosłoniętych urządzeń elektroenergetycznych lub ich części, znajdujących się pod napięciem;
7) przy urządzeniach elektroenergetycznych wyłączonych spod napięcia, lecz uziemionych w taki sposób, że którekolwiek z uziemień nie jest widoczne z miejsca wykonywania pracy;
8 ) w wykopach, z zakresu konserwacji, remontów, kontrolno-pomiarowego, wykonywane przy gazociągach lub innych urządzeniach gazowniczych oraz rurociągach sieci cieplnych;
9) konserwacyjne, modernizacyjne lub remontowe przy kolejowej sieci trakcyjnej znajdującej się pod napięciem;
10) przy wyłączonych spod napięcia lub znajdujących się w budowie elektroenergetycznych liniach napowietrznych, które krzyżują się w strefie ograniczonej uziemieniami ochronnymi z liniami znajdującymi się pod napięciem lub mogącymi znaleźć się pod napięciem, w tym przewodami trakcji elektrycznej;
11) na skrzyżowaniach linii elektroenergetycznych znajdujących się pod napięciem lub mogących znaleźć się pod napięciem i przewodami trakcji elektrycznej;
12) przy wyłączonym spod napięcia torze wielotorowej elektroenergetycznej linii napowietrznej o napięciu 1 kV i powyżej, jeżeli którykolwiek z pozostałych torów linii pozostaje pod napięciem;
13) konserwacyjne, remontowe lub montażowe przy urządzeniach i instalacjach rozładowczych paliw płynnych i gazowych.
Szczegółowy wykaz prac eksploatacyjnych powinien być ustalony i aktualizowany w oparciu o przepisy wydane na podstawie art. 23715 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) oraz wyniki identyfikacji zagrożeń i oceny ryzyka związanego z zagrożeniami, mogącymi wystąpić podczas wykonywania prac. Prace te wykonują co najmniej dwie osoby w celu zapewnienia asekuracji.

Tym samym jedynie te prace pożarowo niebezpieczne, które są wykonywane w przestrzeni zagrożonej wybuchem będą wymagały pozwolenia.
:lol: Tak se gmerałem i przy okazji...,,(...)§28.1.Prace eksploatacyjne stwarzające możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego należy wykonywać na podstawie polecenia pisemnego.
..............
3)niebezpieczne pod względem pożarowym wykonywane w strefach zagrożenia wybuchem;(...)". :lol:
Niestety prace stwarzające możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego nie są równoznaczne z pracami pożarowo-niebezpiecznymi.

Zobaczcie koledzy także tutaj:
http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/arty ... zpoczeciem

Podałeś także przepis:
Rozdział 8

§ 36. 1. Przed rozpoczęciem prac niebezpiecznych pod względem pożarowym, mogących powodować bezpośrednie niebezpieczeństwo powstania pożaru lub wybuchu, właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu:
Dalej
Ogólne bhp-przykład
W pełni brzmi on:
Rozdział 8
§ 36.1.Przed rozpoczęciem prac niebezpiecznych pod względem pożarowym, mogących powodować bezpośrednie niebezpieczeństwo powstania pożaru lub wybuchu, właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu:
1)ocenia zagrożenie pożarowe w miejscu, w którym prace będą wykonywane;
2)ustala rodzaj przedsięwzięć mających na celu niedopuszczenie do powstania i rozprzestrzeniania się pożaru lub wybuchu;
3)wskazuje osoby odpowiedzialne za odpowiednie przygotowanie miejsca pracy, za przebieg oraz zabezpieczenie miejsca po zakończeniu pracy;
4)zapewnia wykonywanie prac wyłącznie przez osoby do tego upoważnione, posiadające odpowiednie kwalifikacje;
5)zaznajamia osoby wykonujące prace z zagrożeniami pożarowymi występującymi w rejonie wykonywania prac oraz z przedsięwzięciami mającymi na celu niedopuszczenie do powstania pożaru lub wybuchu.
2.Przy wykonywaniu prac, o których mowa w ust. 1, należy:
1)zabezpieczyć przed zapaleniem materiały palne występujące w miejscu wykonywania prac oraz w rejonach przyległych, w tym również elementy konstrukcji budynku i znajdujące się w nim instalacje techniczne;
2)prowadzić prace niebezpieczne pod względem pożarowym w pomieszczeniach lub przy urządzeniach zagrożonych wybuchem lub w pomieszczeniach, w których wcześniej wykonywano inne prace związane z użyciem łatwo palnych cieczy lub palnych gazów, jedynie wtedy, gdy stężenie par cieczy lub gazów w mieszaninie z powietrzem w miejscu wykonywania prac nie przekracza 10 % ich dolnej granicy wybuchowości;
3)mieć w miejscu wykonywania prac sprzęt umożliwiający likwidację wszelkich źródeł pożaru;
4)po zakończeniu prac poddać kontroli miejsce, w którym prace były wykonywane, oraz rejony przyległe;
5)używać do wykonywania prac wyłącznie sprzętu sprawnego technicznie i zabezpieczonego przed możliwością wywołania pożaru.

I nie widzę tu nic o pozwoleniu pisemnym. Jest ocena, wyznaczenie osób itp. ale nie ma konieczności pozwolenia pisemnego.

Podałeś także przepis:
§ 84. [Spawanie i cięcie metali] 1. Spawanie wykonywane w ramach robót, o których mowa w § 82, powinno być prowadzone na podstawie pisemnego pozwolenia wydanego w trybie ustalonym u danego pracodawcy.
2. Szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy spawaniu i cięciu metali regulują odrębne przepisy.
Wystarczy :?:
W pełni brzmi on:
B.
Roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części
§ 82.Roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części w miejscach przebywania pracowników zatrudnionych przy innych pracach lub działania maszyn i innych urządzeń technicznych powinny być organizowane w sposób nienarażający pracowników na niebezpieczeństwa i uciążliwości wynikające z prowadzonych robót, z jednoczesnym zastosowaniem szczególnych środków ostrożności.
§ 83.1.Przed rozpoczęciem robót, o których mowa w § 82, pracodawca, u którego mają być prowadzone roboty, i osoba kierująca robotami powinni ustalić w podpisanym protokole szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, z podziałem obowiązków w tym zakresie.
2.O prowadzonych robotach oraz o niezbędnych środkach bezpieczeństwa, jakie należy stosować w czasie trwania prac, pracodawca powinien poinformować pracowników przebywających lub mogących przebywać na terenie prowadzenia robót albo w jego sąsiedztwie.
3.Teren prowadzenia robót, o których mowa w § 82, powinien być wydzielony i wyraźnie oznakowany. W miejscach niebezpiecznych należy umieścić znaki informujące o rodzaju zagrożenia oraz stosować inne środki zabezpieczające przed skutkami zagrożeń (siatki, bariery itp.).
§ 84.1.Spawanie wykonywane w ramach robót, o których mowa w § 82, powinno być prowadzone na podstawie pisemnego pozwolenia wydanego w trybie ustalonym u danego pracodawcy.

I znowu tu nic nie ma o wszystkich pracach pożarowo niebezpiecznych. Są tylko te wykonywane w określonych paragrafem 82 warunkach.
Fajnie by było gdybyś podawał cały przepis a nie tylko wyrwane zdanie bo to trochę wprowadza w błąd.
Moja odpowiedź jest jednoznaczna- w każdym przypadku przy wykonywania prac o których mówimy- i zdania nie zmmienię. :mrgreen:
Ale wiesz kto tylko nie zmienia zdania? :mrgreen:

Ciekaw jestem Waszej opinii wobec powyższego. Też gdzieś mi coś przemknęło o terminie ważności zezwoleń, zezwoleniach jednorazowych itp. Ale nie mogę tego znaleźć.

ODPOWIEDZ