www.forumbhp.pl

Forum BHP i prawa pracy
Teraz jest 23 listopada 2017, 23:08

Strefa czasowa: UTC + 1

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 30 ]  Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomo┼Ť─ç
PostNapisane: 23 kwietnia 2016, 08:45 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 1 pa┼║dziernika 2013, 19:34
A tutaj ja sie z Tob─ů nie zgodz─Ö. Spawacze, czy tak jak piszesz w stoczni maja takie stanowiska pracy i to jest codzienna sytuacja i pewnie uj─Öte w instrukcjach stanowiskowych itp. Sa to standardowe dzia┼éania. A w zezwoleniach chodzi o prace, kt├│re wybiegaj─ů poza normalny zakres dzia┼éania w danym obszarze i chodzi o to zeby mi ktos nagle nie wpad┼é ze szlifierka albo nie wyskoczy┼é ze spawaniem na instalacji. Idea zezwole┼ä jest taka ┼╝eby┼Ť wiedzia┼é co sie u Ciebie na oddziale dzieje. Cos co nie nale┼╝y do codziennych obowi─ůzk├│w.
Przecie┼╝ wiadomo, ze jak idziesz na warsztat przyci─ů─ç cos szlifierka to Ci nikt zezwolenia nie daje, bo od tego jest warsztat i tam sie takie rzeczy robi. Ale ju┼╝ jak jeste┼Ť na instalacji i potrzebujesz cos przyci─ů─ç na miejscu, to ju┼╝ inna bajka i wymaga zezwolenia, gdzie m.in. jest napisane jakie ┼Ťrodki zastosowa─ç, ewentualnie asekuracja itp.
Ja sie z J─Ödrkiem zgadzam :-)

G├│ra

PostNapisane: 23 kwietnia 2016, 13:14 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 8 maja 2008, 20:20
Prace po┼╝arowo niebezpieczne wykonywane s─ů po za "w┼éa┼Ťciwym" stanowiskiem pracy (np. spawanie poza spawalni─ů), to s─ů obostrzone przepisami i w├│wczas wymagane jest pisemne zezwolenia.
Pisemne zezwolenia nie jest wymagane w przypadkach wykonywania tych prac w pomieszczeniach do tego przystosowanych / przeznaczonych, np. spawanie w spawalni.

G├│ra

PostNapisane: 24 kwietnia 2016, 22:40 
15...19 post├│w
15...19 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 22 kwietnia 2016, 16:45
bartek_b
Czyli wyrafinowany mia┼éby racj─Ö. Nie zawsze jest potrzebne zezwolenie. Osobi┼Ťcie te┼╝ jestem zdania, ┼╝e tak powinno by─ç.
Ale potrzebne s─ů konkretne zapisy czy mo┼╝esz poda─ç przepisy?

Cytuj:
Ja sie z J─Ödrkiem zgadzam :-)

Nie możesz się z Jędrkeim zgadzać bo on napisał:
Cytuj:
Moja odpowiedź jest jednoznaczna- w każdym przypadku przy wykonywania prac o których mówimy- i zdania nie zmmienię. :mrgreen: CÓŚ jeszcze :?: :lol:

To si─Ö zdecyduj :mrgreen: Bo z tego co zrozumia┼éem J─Ödrek nie rozgranicza pracy w spawalni lub poza ni─ů.

Cytuj:
A w zezwoleniach chodzi o prace, kt├│re wybiegaj─ů poza normalny zakres dzia┼éania w danym obszarze i chodzi o to zeby mi ktos nagle nie wpad┼é ze szlifierka albo nie wyskoczy┼é ze spawaniem na instalacji. Idea zezwole┼ä jest taka ┼╝eby┼Ť wiedzia┼é co sie u Ciebie na oddziale dzieje. Cos co nie nale┼╝y do codziennych obowi─ůzk├│w.

Te┼╝ uwa┼╝am, ┼╝e tak powinno by─ç i by┼éoby to logiczne. Ale po pierwsze potrzebujemy konkretne paragrafy, a po drugie odpowied┼║ J─Ödrka by┼éa inna wi─Öc dlatego dr─ů┼╝─Ö temat.

Andrzej J.S
Cytuj:
Pisemne zezwolenia nie jest wymagane w przypadkach wykonywania tych prac w pomieszczeniach do tego przystosowanych / przeznaczonych, np. spawanie w spawalni.

Panowie czyli spawacz spawaj─ůcy kad┼éub statku, spawa go poza spawalni─ů. Spawacz konstrukcji stalowej w terenie robi to samo. A robi─ů to codziennie. Tym samym wg tego toku rozumowania codziennie potrzebuj─ů zlecenia pisemnego. Gdzie b─Ödzie rozgraniczenie stanowiska pracy z okre┼Ťlon─ů instrukcj─ů i jak powinno to wygl─ůda─ç? Czy wtedy na pocz─ůtku ka┼╝dej inwestycji lub ka┼╝dego statku okre┼Ťlamy takie stanowisko? A i tak zwr├│─çcie uwag─Ö, ze w przypadku przestrzeni zamkni─Ötych (przestrze┼ä mi─Ödzy kad┼éubowa) b─Ödziecie potrzebowali zezwolenia. Z drugiej strony zwr├│─çcie uwag─Ö, ┼╝e "kanalarze" przed wej┼Ťciem do kana┼é├│w (przestrzeni zamkni─Ötej) za ka┼╝dym razem b─Öd─ů potrzebowali zezwolenia. A przecie┼╝ okre┼Ťla to ten sam przepis wi─Öc gdzie┼Ť tu jest rozbie┼╝no┼Ť─ç w interpretacji. Jak wej┼Ťcie do strefy to zezwolenie, a jak spawanie to ju┼╝ nie?

Cytuj:
Prace po┼╝arowo niebezpieczne wykonywane s─ů po za "w┼éa┼Ťciwym" stanowiskiem pracy (np. spawanie poza spawalni─ů), to s─ů obostrzone przepisami i w├│wczas wymagane jest pisemne zezwolenia.

Jak piszesz o przepisach prosz─Ö, napisz konkretnie, kt├│re paragrafy ┼╝eby wszyscy mogli si─Ö nauczy─ç lub odnie┼Ť─ç.

Panowie staram si─Ö znale┼║─ç prawid┼éow─ů drog─Ö. Nie sztuk─ů jest powiedzie─ç ┼╝eby zawsze na wszystko wystawia─ç papiery. Sztuk─ů jest ograniczy─ç biurokracj─Ö do niezb─Ödnego minimum i pozwoli─ç dzia┼éa─ç przedsi─Öbiorstwu.

G├│ra

PostNapisane: 25 kwietnia 2016, 07:13 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 pa┼║dziernika 2011, 17:11
Detektory napisał(a):
Bo z tego co zrozumia┼éem J─Ödrek nie rozgranicza pracy w spawalni lub poza ni─ů.
To ┼║le zrozumia┼ée┼Ť :wink:

G├│ra

PostNapisane: 25 kwietnia 2016, 07:15 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Do┼é─ůczy┼é(a): 15 pa┼║dziernika 2011, 17:11
Detektory napisał(a):
Ale potrzebne s─ů konkretne zapisy czy mo┼╝esz poda─ç przepisy?
Mo┼╝e zasady sobie przewertuj :!: , a uwagi typu-,,(...)Ale wiesz kto tylko nie zmienia zdania? :mrgreen:(...):" pozostaw dla siebie :P

G├│ra

PostNapisane: 25 kwietnia 2016, 22:51 
15...19 post├│w
15...19 post├│w

Czemu tak nerwowo? Ja tu z mi┼éo┼Ťci─ů i trosk─ů... :(
Je┼╝eli gdzie┼Ť b┼é─ůdz─Ö to prosz─Ö poka┼╝ mi prawid┼éow─ů drog─Ö i ka┼╝dy co┼Ť wyniesie pozytywnego.

G├│ra

PostNapisane: 26 kwietnia 2016, 07:07 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Detektory napisał(a):
Andrzej J.S napisał(a):
Panowie czyli spawacz spawaj─ůcy kad┼éub statku, spawa go poza spawalni─ů. Spawacz konstrukcji stalowej w terenie robi to samo. A robi─ů to codziennie. Tym samym wg tego toku rozumowania codziennie potrzebuj─ů zlecenia pisemnego.

Tak jak wcze┼Ťniej napisa┼é "J─ÖdrekSPR" - "┼║le zrozumia┼ée┼Ť".
Kad┼éub statku to konstrukcja stalowa - podobnie jak w spawalni nie ma si─Ö co zapali─ç. Jednak ze wzgl─Ödu na specyfik─Ö wykonywanych czynno┼Ťci spawalniczych musi by─ç opracowana instrukcja, w kt├│rej powinny by─ç uj─Öte wszystkie zagro┼╝enia wyst─Öpuj─ůce podczas prowadzonych prac spawalniczych. Ponadto instrukcja ta powinna zawiera─ç spos├│b post─Öpowania w przypadku uwolnienia si─Ö zagro┼╝e┼ä. Z instrukcj─ů t─ů powinni by─ç zapoznani wszyscy spawacze (kad┼éub├│w). Jednak codzienne wydawanie pisemnej zgody na prowadzenie tych prac mija si─Ö z celem. Chyba, ┼╝e nast─Öpuje zmiana warunk├│w prac spawalniczych na prace po┼╝arowo niebezpieczne (w pomieszczeniach / miejscach, gdzie co┼Ť mo┼╝e si─Ö zapali─ç).
To tak og├│lnie o wydawaniu pisemnej zgody na wykonywanie prac po┼╝arowo niebezpiecznych. O szczeg├│┼éy dotycz─ůce spawania kad┼éub├│w musia┼éby┼Ť zapyta─ç kogo┼Ť (najlepiej behapowca albo spawacza) ze stoczni.

G├│ra

PostNapisane: 26 kwietnia 2016, 11:26 
15...19 post├│w
15...19 post├│w

Kad┼éub statku nie jest taki prosty jak to opisa┼ée┼Ť. Podczas prac konstrukcyjnych mo┼╝e tam by─ç wiele rzeczy. Cz─Östo obok s─ů butle (acetylen/tlen) do ci─Öcia, cz─Östo elementy drewniane jako pomocnicze i inne. Obok z kolei ju┼╝ co┼Ť maluj─ů, wcze┼Ťniej kto┼Ť co┼Ť czy┼Ťci┼é rozpuszczalnikiem itd.
O ile mnie pami─Ö─ç nie myli to by┼é tak┼╝e przypadek ┼Ťmiertelny zap┼éonu ubioru pracownika. Przyczyn─ů by┼éo dopuszczanie sobie tlenu z butli bo wentylacja by┼éa s┼éaba (lub w og├│le jej nie by┼éo).
Do tego cz─Östo elementy lub ubrania mog─ů by─ç pokryte smarami lub innymi ┼éatwopalnymi ┼Ťrodkami po prostu z bie┼╝─ůcej pracy.
Także to nie tylko kawałki stali. Ale dałem stocznie tylko jako przykład bo to nie spawalnia i nie ma zawsze jednego miejsca. Codziennie jest nowe i nowe warunki. Czasem to pozwolenie miałoby sens.

Par.86 wyra┼║nie okre┼Ťla, ┼╝e w przestrzeniach zamkni─Ötych (i niewa┼╝ne czy to jest sta┼ée stanowisko pracy - w sensie cz┼éowiek robi to samo codziennie) jest wymagane pisemne pozwolenie na prac─Ö. I tu sprawa jest jasna.

Natomiast co do prac po┼╝arowo niebezpiecznych takiej pewno┼Ťci nie mam. Dlatego uwa┼╝am, ┼╝e dr─ů┼╝enie tematu si─Ö przyda wszystkim.

G├│ra

PostNapisane: 26 kwietnia 2016, 13:18 
1 post
1 post

Do┼é─ůczy┼é(a): 26 kwietnia 2016, 09:50
Z tego co ja si─Ö orientuj─Ö, to specjalne zezwolenia s─ů wymagane wtedy gdy wykonuje si─Ö jak─ů┼Ť prace inn─ů ni┼╝ ta kt├│ra jest na obszarze zak┼éadu wykonywana codziennie, b─ůd┼║ okresowo. Chodzi mi o jednorazowe przeprowadzenie jakich┼Ť czynno┼Ťci. Ale mog─Ö si─Ö myli─ç.

G├│ra

PostNapisane: 26 kwietnia 2016, 13:46 
3125...6249 post├│w
3125...6249 post├│w

Do┼é─ůczy┼é(a): 10 wrze┼Ťnia 2012, 11:18
Podpisujesz si─Ö ekspert ppo┼╝ a posta zaczynasz "z tego co si─Ö orientuj─Ö..."? "ale mog─Ö si─Ö myli─ç..."

Obrazek

-zasłyszane przy piwie

G├│ra

PostNapisane: 26 kwietnia 2016, 19:15 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

bartek_b napisał(a):
Spawacze, czy tak jak piszesz w stoczni maja takie stanowiska pracy i to jest codzienna sytuacja i pewnie uj─Öte w instrukcjach stanowiskowych itp. Sa to standardowe dzia┼éania. A w zezwoleniach chodzi o prace, kt├│re wybiegaj─ů poza normalny zakres dzia┼éania w danym obszarze bleble ...

tak jak wspomnia┼éem wcze┼Ťniej i podobnie jak kolega ekspert ppo┼╝ wydaje mi si─Ö, ┼╝e tak ma by─ç, a nawet chyba jestem pewien, ┼╝e prawdopodobnie tak powinno by─ç, ale nie dam se r─Öki uci─ů─ç ;-)

G├│ra

PostNapisane: 26 kwietnia 2016, 19:19 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Detektory napisał(a):
Kad┼éub statku nie jest taki prosty jak to opisa┼ée┼Ť.

Z pewno┼Ťci─ů masz racj─Ö - ze stoczni─ů nie mia┼éem nic wsp├│lnego.
Dlatego te┼╝:
Andrzej J.S napisał(a):
O szczeg├│┼éy dotycz─ůce spawania kad┼éub├│w musia┼éby┼Ť zapyta─ç kogo┼Ť (najlepiej behapowca albo spawacza) ze stoczni.

G├│ra

PostNapisane: 27 kwietnia 2016, 15:20 
15...19 post├│w
15...19 post├│w

Poda┼éem stoczni─Ö jako jeden z przyk┼éad├│w. Ale tak sobie my┼Ťl─Ö, ┼╝e mo┼╝e by─ç bran┼╝a budowlana. Np. montujemy hal─Ö z element├│w stalowych. Mamy spawanie i ci─Öcie metalu itd. Praktycznie codziennie nowe miejsce no bo budowa idzie naprz├│d. Dodatkowo oczywi┼Ťcie jest to poza zak┼éadem pracy. Kwestia czy wtedy np. ustalamy, ┼╝e miejsce budowy jako ca┼éo┼Ťci jest miejscem pracy i wydajemy instrukcj─Ö na czas trwania budowy (rok, dwa) czy codziennie zezwolenie pisemne?

Chodzi mi o zasad─Ö. Jeste┼Ťmy poza zak┼éadem pracy, ale wykonujemy jakie┼Ť zadanie przez wiele dni. Jednocze┼Ťnie ca┼éy czas si─Ö przesuwamy na nowe miejsce. Potrzebne codziennie zezwolenie czy nie? I na podstawie jakich przepis├│w?

G├│ra

PostNapisane: 27 kwietnia 2016, 15:56 
625...1249 post├│w
625...1249 post├│w

Detektory napisał(a):
Poda┼éem stoczni─Ö jako jeden z przyk┼éad├│w. Ale tak sobie my┼Ťl─Ö, ┼╝e mo┼╝e by─ç bran┼╝a budowlana. Np. montujemy hal─Ö z element├│w stalowych. Mamy spawanie i ci─Öcie metalu itd. Praktycznie codziennie nowe miejsce no bo budowa idzie naprz├│d. Dodatkowo oczywi┼Ťcie jest to poza zak┼éadem pracy. Kwestia czy wtedy np. ustalamy, ┼╝e miejsce budowy jako ca┼éo┼Ťci jest miejscem pracy i wydajemy instrukcj─Ö na czas trwania budowy (rok, dwa) czy codziennie zezwolenie pisemne?

Chodzi mi o zasad─Ö. Jeste┼Ťmy poza zak┼éadem pracy, ale wykonujemy jakie┼Ť zadanie przez wiele dni. Jednocze┼Ťnie ca┼éy czas si─Ö przesuwamy na nowe miejsce. Potrzebne codziennie zezwolenie czy nie? I na podstawie jakich przepis├│w?

Bioz, ibwr. Chyba, ze wykonujemy prace na jakim┼Ť czynnym zak┼éadzie przemys┼éowym.

G├│ra

PostNapisane: 27 kwietnia 2016, 20:14 
6250...9374 posty
6250...9374 posty

bartek_b napisał(a):
Bioz, ibwr. Chyba, ze wykonujemy prace na jakim┼Ť czynnym zak┼éadzie przemys┼éowym.

Masz racj─Ö.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku  [ Posty: 30 ]  Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: