gdzie znajdę przepisy o miejscach zbiorowej ewakuacji i inne

Przepisy przeciwpożarowe, zasady postępowania, porady i zagadnienia praktyczne.

Moderatorzy: ewania, Andrzej J.S, Michał Anioł

Psiotrek
3 posty
3 posty

gdzie znajdę przepisy o miejscach zbiorowej ewakuacji i inne

Post autor: Psiotrek » 27 stycznia 2013, 23:03

Witam,

Jestem tu nowy na forum, więc jak co to przepraszam, jeśli zamieściłem w złym miejscu ten wątek.
Obecnie kończę studia podyplomowe BHP i jestem na etapie pisania pracy zaliczeniowej.
Pracę piszę o poprawie BHP w aspekcie ochrony fizycznej na pewnym obiekcie przemysłowym.
Generalnie w pracy proponuję zmianę układu funkcjonalnego dotyczącego ruchu towarowo - osobowego.
Mam problem ze znalezienie przepisów dotyczących miejsc zbiorowego punktu ewakuacyjnego - w jakiej odległości od budynku, jaka powierzchnia, czy w ogóle musi być?
Również szukam przepisów określających wymagania budowlane dotyczące dróg ewakuacyjnych z zakładu. U nas w firmie jest tylko jedna brama wjazdowa. Nie ma innej bramy, przez którą można by wyprowadzić auta lub wpuścić samochody służb ratowniczych w przypadku zablokowania jedynej istniejącej bramy.

Bardzo proszę o pomoc.

Jak mogę prosić to też by się przydały jakieś tytuły publikacji, które mógłbym wykorzystać w pisaniu pracy. Rączkowskiego już mam.

z góry dziękuję,
pozdrawiam

maria
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Re: gdzie znajdę przepisy o miejscach zbiorowej ewakuacji i

Post autor: maria » 28 stycznia 2013, 08:27

Rozporządznie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów ( D.U. 10.109.719)

Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim pownny odpowiadać budynki i ich usytuowania ( D.U. 02.75.690 ze zmianami)
maria

Psiotrek
3 posty
3 posty

Post autor: Psiotrek » 28 stycznia 2013, 10:59

a jeszcze jakąś literaturę polecasz?

Psiotrek
3 posty
3 posty

Post autor: Psiotrek » 28 stycznia 2013, 12:25

Kurcze przewertowałem oba rozporządzenia co mi podałeś... Owszem znalazłem o pasach przeciwpożarowych, ale czy to oznacza, że takowy występować musi?
Nie znalazłem nigdzie informacji o bramach wjazdowych. Drogi, zakręty, wzniesienia itp są, ale o konieczności występowania 2 bram na obiekt (w płocie) nie znalazłem. Aby uściślić: Nie chodzi mi o bramy wjazdowe takie jak do magazynów ale wjazdowe na teren zakładu ogrodzonego płotem. Jak co to proszę o szczegóły, bo temat BHP jest trudnym tematem, a wiadomo, jak na tych studiach podyplomowych wykładają... :?

maria
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Post autor: maria » 28 stycznia 2013, 13:08

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę i dróg pożarowych D.U. 09.123.1030
maria

maria
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Post autor: maria » 28 stycznia 2013, 13:12

§ 16. 1. Na wydzielony teren o powierzchni przekraczającej 5 ha, na którym znajdują się obiekty wymienione w § 12 ust. 1, oraz na place targowe i wystawoweo takiej powierzchni należy zapewniç co najmniej dwa wjazdy, odległe od siebie o co najmniej 75 m.
2. Bramy wjazdowe muszać spełniać warunki, o których mowa w § 14 ust. 1 pkt 2 i ust. 2.
maria

zdenekn1
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: zdenekn1 » 4 lutego 2013, 08:23

A co z ochroną ppoz w budynkach użyteczności publicznej typu: kościoły, cerkwie, zbory, modlitewniki etc. Ja w moim kosciółku nie widziałem żadnych oznaczeń choćby kierunku ewakuacji przecież strzeżonego Pan Bóg.... :) - tam to dopiero wolna amerykanka - państwo w państwie.

Thezerter
250...374 postów
250...374 postów
Kontakt:

Post autor: Thezerter » 4 lutego 2013, 09:57

Prawda, że nic nie ma, nawet gaśnicy w zakrystii nie widziałem a ludu nieraz bardzo dużo, ale z drugiej strony - nie dajmy się zwariować, każdy przychodzący do kościoła zna wyjście główne, które jest na tyle duże, że łatwo i szybko można opróżnić kościół, są zazwyczaj jeszcze 2 inne wyjścia. Poza tym mało jest łatwopalnych rzeczy więc niebezpieczeństwo pożaru znikome, dalej - przewodniczący zgromadzenia obdarzony zazwyczaj :wink: autorytetem i charyzmą może łatwo pokierować ( ma system nagłośnienia) akcją ewakuacyjną
ale pełna zgoda, że przepisy jakieś powinny być i chronić ludzi w tych dużych zgromadzeniach
Laboratorium Badawcze Akredytowane PRO-LAB s.c.

Thezerter
250...374 postów
250...374 postów
Kontakt:

Post autor: Thezerter » 4 lutego 2013, 10:00

ale ja nie o tym chciałem pisać :D
zna ktoś wymagania oświetleniowe w "miejscu zbiórki do ewakuacji"
wymagane natężenie oświetlenia w porze nocnej

MoonOrlando
10...14 postów
10...14 postów

Post autor: MoonOrlando » 6 lutego 2013, 14:39

bardzo mi sie podobaja porady marii - ze swoje strony dodam cos zabawnego - moze ci sie przyda jako kolejny przyklad"
w firmie dorga ewakuacyjna
strzaleczki na kazdym pietrze od krancow korytarza w kierunku wyjscia glownego
ale na poziomie najnizszym mimo ze sa drzwi obok strzalki - bo so dodatkowe - tak samo strzalka prowadzi centralnie do wyjscia glownego - nawet jesli pożar jest na trasie - to strzalka i koniec walisz prosto przez pozar.... kocham naszego bhpowca ....ale sam tez zauwazylem to pozno - smialismy sie w dwoch .....jaki genialny plan

piter

Post autor: piter » 7 lutego 2013, 15:39

zdenekn1 pisze:A co z ochroną ppoz w budynkach użyteczności publicznej typu: kościoły, cerkwie, zbory, modlitewniki etc. Ja w moim kosciółku nie widziałem żadnych oznaczeń choćby kierunku ewakuacji przecież strzeżonego Pan Bóg.... :) - tam to dopiero wolna amerykanka - państwo w państwie.
Bo do d............działa prewencja PSP :wink:

tarbonus8
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: tarbonus8 » 14 lutego 2013, 14:05

PEN-Asystent "CZERWONY" to pendrive z nagraną bardzo bogatą bazą zawierającą przepisy prawne, orzecznictwo sądowe, komentarze, aktywne druki i części poradnikowe z dziedzin:

ochrona przeciwpożarowa,
ochrona środowiska i budownictwo.
Codzienna aktualizacja. Praktyczne porady

http://sklep.tarbonus.pl/-pen-asystent/ ... alny-.html

Thezerter
250...374 postów
250...374 postów
Kontakt:

Post autor: Thezerter » 14 lutego 2013, 15:04

jak pan Tarbonus odpowie mi ile Lx ma być w nocy w miejscu zbiórki do ewakuacji to wykupie wszystkie pen-drajwy, nawet te zielone :wink:
wkup się w 2 poście 8)

tarbonus8
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: tarbonus8 » 24 lutego 2013, 14:46

to jeśli chodzi o zielone radziłabym się śpieszyc

http://sklep.tarbonus.pl/prezentacje-sz ... nter-.html

promocja tylko do końca lutego

ODPOWIEDZ