Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego

Przepisy przeciwpożarowe, zasady postępowania, porady i zagadnienia praktyczne.

Moderatorzy: ewania, Andrzej J.S, Michał Anioł

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego

Post autor: wojtek.d » 3 czerwca 2013, 08:56

Jak będziecie wzywać pogotowie do zasłabnięcia i dyspozytor zapyta się, czy ma bóle po lewej stronie klatki piersiowej i czy drętwieje lewa ręka, to też powiecie, że ma przysłać pogotowie, a nie zadawać głupich pytań? Przyśle wam kierowcę z sanitariuszem, a tu się okaże, że wymagana jest karetka reanimacyjna i poprzez nasze nie udzielenie odpowiedzi na konkretne błahe dla nas pytania dyspozytor źle zdiagnozował zapotrzebowanie - dla czego, to wszyscy wiemy...
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

doryn-ppoz
100...124 posty
100...124 posty
Kontakt:

Post autor: doryn-ppoz » 3 czerwca 2013, 11:35

Plany obiektów, obejmujące............... graficznych danych dotyczących w szczególności:
-powierzchni, wysokości i liczby kondygnacji budynku

Powierzchnia budynku, ewentualnie powierzchnia poszczególnych kondygnacji, a nie pomieszczeń.
Wysokość budynku, a nie konkretynych kondygnacji.
Liczba kondygnacji budynku
Tak ja odczytuję ten zapis, a z tymi strażakami po 2,15 m to trochę przesadziłeś. A jak już podajesz wysokość poszczególnych pomieszczeń i każde pomieszczenie ma np. po 2,85 m to wystarczy podać jeden wymiar dla wszystkich pomieszczeń.
Jak ktoś zadzwoni do dyspozytora z informacją o zdarzeniu pożarowym to nie będzie podawał wysokości poszczególnych kondygnacji tylko poda ewentualnie ilość pięter bądź kondygnacji.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 3 czerwca 2013, 11:47

doryn-ppoz pisze: Tak ja odczytuję ten zapis, a z tymi strażakami po 2,15 m to trochę przesadziłeś.
Podał bym ci nazwiska strażaków, ale niestety nie mogę, bo to dane osobowe i podlegają ochronie
doryn-ppoz pisze: A jak już podajesz wysokość poszczególnych pomieszczeń i każde pomieszczenie ma np. po 2,85 m to wystarczy podać jeden wymiar dla wszystkich pomieszczeń.
dałem tylko wycinek. Mam też na tej samej mapce pomieszczenia o wys. 3m, 7,2m i 12m. Piszesz w takim przekonaniu i wytykasz palcem, tylko dziwne, że SGSP w Warszawie nie odczytuje tego jako błąd, tylko prawidłowe uzupełnienie...
doryn-ppoz pisze:Jak ktoś zadzwoni do dyspozytora z informacją o zdarzeniu pożarowym to nie będzie podawał wysokości poszczególnych kondygnacji tylko poda ewentualnie ilość pięter bądź kondygnacji.
Chyba kolego zapomniałeś o obowiązku przesłania IBP do PSP. Kolejny obowiązek, to udostępnić dowódcy - dowódca kontaktuje się również z SKR i prosi o kolejne wsparcie, jeżeli te, które ma na miejscu jest niewystarczające.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 3 czerwca 2013, 11:52

wojtek.d pisze:
doryn-ppoz pisze: Tak ja odczytuję ten zapis, a z tymi strażakami po 2,15 m to trochę przesadziłeś.
Podał bym ci nazwiska strażaków, ale niestety nie mogę, bo to dane osobowe i podlegają ochronie.
dodam tylko, że mamy jednego takiego, co ma 1,65m i jak jest pożar piwnicy lub poddasza, to się cieszy, bo mówi, że to na jego wymiar :lol: Wszyscy się śmiejemy, że on o wys. nie musi się martwić, ale na tym polega zgrana ekipa, by "śmiać się i dać się śmiać z siebie"...

doryn-ppoz
100...124 posty
100...124 posty
Kontakt:

Post autor: doryn-ppoz » 3 czerwca 2013, 14:48

Muszę przyznać że mnie też rozbawiłeś, w szczególności tym ostatnim wpisem. Zgadzam się z Tobą, że na pewno nikt tobie nie zakwestionuję instrukcji jeśli będzie za dużo informacji na rysunkach.
Nie wszystkie instrukcje dostarcza się do PSP.
Dobry temat popieram - ma służyć przede wszystkim poprawie jakości więc jestem za.

Ostatnio widziałem instrukcję i plany do niej, patrząc na estetykę wykonania wyglądało to tak, że osoba opracowująca instrukcję na rzutach z projektu mazakami odręcznie dorysowała kierunki ewakuacji i to wszystko.
Po kontroli jeszcze wyciął człowiek żyletką znaki ewakuacyjne z innej części instrukcji i poprzyklejał na rzutach kondygnacji - gratulować, gratulować.

Podsumowując jeżeli nawet jest więcej informacji niż przewidują to przepisy i jeśli nie zamazuje to obrazu, to na pewno w niczym to nie przeszkadza.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 3 czerwca 2013, 15:05

doryn-ppoz pisze: Ostatnio widziałem instrukcję i plany do niej, patrząc na estetykę wykonania wyglądało to tak, że osoba opracowująca instrukcję na rzutach z projektu mazakami odręcznie dorysowała kierunki ewakuacji i to wszystko.
Po kontroli jeszcze wyciął człowiek żyletką znaki ewakuacyjne z innej części instrukcji i poprzyklejał na rzutach kondygnacji - gratulować, gratulować.
A można wiedzieć kto to wykonał? Nie chodzi mi o nazwisko, tylko czy była to osoba mająca uprawnienia do sporządzania instrukcji? Jeżeli osoba mająca uprawnienia, to bym zaraz mu je cofnął
doryn-ppoz pisze:Podsumowując jeżeli nawet jest więcej informacji niż przewidują to przepisy i jeśli nie zamazuje to obrazu, to na pewno w niczym to nie przeszkadza.
Otóż to - informacje, jakie mają być zamieszczone mamy podane w rozporządzeniu z czerwca 2010r. Są strażacy odbierający obiekty, którzy też indywidualnie interpretują te przepisy, tym bardziej, jak są jeszcze czynnymi strażakami biorącymi udział w akcjach na stanowiskach dowodzących. Podczas akcji nie ma czasu, by czytać kilkadziesiąt stron dokumentacji, dlatego teraz wymagają jak najwięcej informacji na mapkach, bo tylko spojrzysz, widzisz i wiesz... Ale cieszę się, że w końcu doszliśmy do porozumienia :wink:

doryn-ppoz
100...124 posty
100...124 posty
Kontakt:

Post autor: doryn-ppoz » 3 czerwca 2013, 15:24

Przepisy nie wymagają takiej dokładności.

Tamtą instrukcje wykonywał BHP z uprawnieniami inspektora ppoż. niestety tego typu opracowania to standart.

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 3 czerwca 2013, 15:32

doryn-ppoz pisze: Tamtą instrukcje wykonywał BHP z uprawnieniami inspektora ppoż. niestety tego typu opracowania to standart.
Standard ten się powinien skończyć za 2 lata, bo po 2015r. nikt już nie powinien się tłumaczyć, że nie zna rozporządzenia z 2010r. Chyba, że w między czasie jeszcze coś zmienią...

doryn-ppoz
100...124 posty
100...124 posty
Kontakt:

Post autor: doryn-ppoz » 5 czerwca 2013, 09:56

Nieznajomość przepisów to żadne wytłumaczenie. Czyli dajesz niektórym 5 lat na zapoznanie się z przepisem :wink:

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 5 czerwca 2013, 12:57

doryn-ppoz pisze:Nieznajomość przepisów to żadne wytłumaczenie. Czyli dajesz niektórym 5 lat na zapoznanie się z przepisem :wink:
Ja nic nie daję. Ustawodawca dał czas 7 dni od dnia ogłoszenia ogłoszenia rozporządzenia:wink: Jak widać, nie przewidział tego, że do wszystkich to nie dotrze :lol: Tak to już jest, jak ktoś jest jednokierunkowy: albo umie czytać, albo pisać... Przypadki, które opisujesz, to ludzie umiejący "pisać" - bo piszą instrukcje, lecz ni potrafią czytać, bo nie są w stanie przeczytać nawet jednego paragrafu, który dotyczy wymagań... Przyjedzie PSP na działania kontrolno - rozpoznawcze, to się dowiedzą (lub nie)...

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 6 czerwca 2013, 10:02

WOJTEK.D:

1. A można wiedzieć kto to wykonał? Nie chodzi mi o nazwisko, tylko czy była to osoba mająca uprawnienia do sporządzania instrukcji? Jeżeli osoba mająca uprawnienia, to bym zaraz mu je cofnął :shock:
To akurat nie chodzi o mnie, ale... HO...HO... Ty to masz WŁADZĘ I... WIEDZĘ...
2. Otóż to - informacje, jakie mają być zamieszczone mamy podane w rozporządzeniu z czerwca 2010r. Są strażacy odbierający obiekty, którzy też indywidualnie interpretują te przepisy, tym bardziej, jak są jeszcze czynnymi strażakami biorącymi udział w akcjach na stanowiskach dowodzących.
Jeszcze raz: HO...HO...
Poczytaj - KTO MOŻE prawomocnie interpretować przepis.
3. Podczas akcji nie ma czasu, by czytać kilkadziesiąt stron dokumentacji, dlatego teraz wymagają jak najwięcej informacji na mapkach, bo tylko spojrzysz, widzisz i wiesz...
Tak, gdy w każdym prostokąciku na planie (każde pomieszczenie obiektu) zawrzesz bardzo dużo informacji (mozna jeszcze: wysokość i masę mebli, rodzaj wykładziny, wielkość przekątnej monitora, masę drukarki, a nawet numer kołnierzyka biuralisty, itd, itp).
Wtedy "tylko spojrzysz, widzisz i wiesz" ... że ktoś oszalał.
Nie na darmo w rozporządzeniu wymagają tylko niezbędnych informacji. Jeżeli przepis nie wymaga jakiejś informacji - nie przesadzajcie, z rozsądkiem - widocznie nie jest to nikomu potrzebne.
Jak zwykle - z pozdrowieniami
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 6 czerwca 2013, 11:27

Bogwoj, widzę, że jesteś znowu bojowo nastawiony, lecz po:
1. Pisz czytelnie jak cytujesz, bo nie wiadomo co kto pisze.
2. Gdzie u mnie widzisz zamazany danymi rysunek?
3. Nie wiesz, kto przyjeżdża na kontrole, odbiory itp. to się nie wypowiadaj - ja wiem, bo w naszym rejonie jeździ 4 i 3 z nich znam z poważnych akcji ratowniczo-gaśniczych. Oczywiście nie przyjeżdżają wozami bojowymi, tylko zazwyczaj SLKw - o ile coś ci to mówi...

Awatar użytkownika
bogwoj
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: bogwoj » 6 czerwca 2013, 12:05

wojtek.d pisze:Bogwoj, widzę, że jesteś znowu bojowo nastawiony, lecz po:
1. Pisz czytelnie jak cytujesz, bo nie wiadomo co kto pisze.
2. Gdzie u mnie widzisz zamazany danymi rysunek?
3. Nie wiesz, kto przyjeżdża na kontrole, odbiory itp. to się nie wypowiadaj - ja wiem, bo w naszym rejonie jeździ 4 i 3 z nich znam z poważnych akcji ratowniczo-gaśniczych. Oczywiście nie przyjeżdżają wozami bojowymi, tylko zazwyczaj SLKw - o ile coś ci to mówi...
ad 1. Uważnie czytaj, uspokój się, a będziesz wiedział.
ad 2. Uspokój się i dokładnie przeczytaj, ze zrozumieniem, a będziesz wiedział, o czym piszę.
ad 3. Nieważne, kto przyjeżdza na kontrole - ma znać prawo i jego przestrzegać, a nie silić się na PRYWATNE jego interpretacje.
"Poważne akcje gaśnicze" :lol: Mogą przyjeżdżać nawet taczkami - to nie ma nic wspólnego z tym, o czym piszemy, nie zauważyłeś.
Ponadto przekonałem się, że u strażaków nie zawsze (a nawet nader często) doświadczenie z pracy w JRG itp. nie zawsze idzie w parze ze znajomościoą przepisów.

Z pozdrowieniami
"Dla tego, kto nie wie, do jakiego dotrzeć portu, nie ma sprzyjającego wiatru"
Taaak ...

ODPOWIEDZ