ORZ a czynniki biologiczne

Ocena ryzyka zawodowego, wymagania i zalecenia, metody, dokumentowanie, przykłady.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

Krzych_2033
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: ORZ a czynniki biologiczne

Post autor: Krzych_2033 » 27 sierpnia 2017, 22:04

Mój PIS powiedział, że przez tą książkę wszyscy bez sensu przepisują z niej czynniki biologiczne do ORZ i przeważnie wszyscy mają źle, bo za dużo, a przez to niedostosowane do konkretnego stanowiska pracy.

julijka2
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: julijka2 » 28 sierpnia 2017, 08:01

Mnie polecano jeszcze na studiach Rączkowskiego
no to to mam :mrgreen:

a z ORZ wyrzuciłam połowę rzeczy i pani powiedziała, że teraz jest ok.

Marian001
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: Marian001 » 6 grudnia 2017, 15:08

Cześć,

właśnie aktualizuję ORZ dla ośrodka pomocy społecznej.
Dla porównania mam ORZ z innego ośrodka tego typu - wyszczególniona niesamowicie duża ilość bakterii, wirusów i grzybów !
Skąd oni takie rzeczy biorą ?!

Nie mam pojęcia na czym można się oprzeć by wykazać właściwe mikroorganizmy. Teoretycznie można wszystko :)

Na jednej z kontroli PIS w OPS okazana została ocena gdzie ze szkodliwych czynników biologicznych wykazano jedynie wirusy żółtaczki oraz prątka gruźlicy. Ale ogólnie wiadomo, że przeciętny pracownik socjalny może mieć styczność z innymi poważnymi czynnikami biologicznymi (skrajnie chorzy i wyniszczeni ludzie) w środowisku pracy...
Inspektor PIS nie miał uwag.

W jednym z ATESTów była ORZ pracownika noclegowni dla bezdomnych (jakoś tak) i lista czynników biologicznych też była SPORA - nie wiem tylko na jakiej podstawie wykazano te czynniki...
Co to za książka, o której napisaliście we wcześniejszych postach ?

Możecie polecić jeszcze jakieś inne konkretne publikacje dotyczące czynników biologicznych dla stanowisk typu pracownik socjalny, pielęgniarka, lekarz ?

Skąd to wszystko brać ? : )
bo tak naprawdę można wrzucić co się chce ;-)

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: LJR BHP » 6 grudnia 2017, 21:27

ot i to :)

tadeusz8
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: tadeusz8 » 7 grudnia 2017, 08:11

Marian001 pisze:Cześć,
właśnie aktualizuję ORZ dla ośrodka pomocy społecznej.
Dla porównania mam ORZ z innego ośrodka tego typu - wyszczególniona niesamowicie duża ilość bakterii, wirusów i grzybów !
Skąd oni takie rzeczy biorą ?!
Nie mam pojęcia na czym można się oprzeć by wykazać właściwe mikroorganizmy. Teoretycznie można wszystko :)
Możecie polecić jeszcze jakieś inne konkretne publikacje dotyczące czynników biologicznych dla stanowisk typu pracownik socjalny, pielęgniarka, lekarz ?

Skąd to wszystko brać ? : )
bo tak naprawdę można wrzucić co się chce ;-)
Jest takie opracowanie: Jacek Dutkiewicz, Radosław Śpiewak, Leon Jabłoński, Jolanta Szymańska "Biologiczne Czynniki Zagrożenia Zawodowego - Klasyfikacja, Narażone Grupy Zawodowe, Pomiary, Profilaktyka Wydawnictwo: ad punctum. Z tego co mi wiadomo jest to publikacja polecana przez PIS i wykorzystywana w pracy bhp-owców.
Znajdziesz tam m.in. takie grupy jak: Pozostali pracownicy służby zdrowia; Pracownicy opieki społecznej. Cena przystępna a książka do wykorzystania do każdego zawodu, w końcu nigdy nie wiadomo gdzie nas poniesie :idea: :!: 8) :roll: :wink:

Awatar użytkownika
www.bhpex.pl
15...19 postów
15...19 postów
Kontakt:

Post autor: www.bhpex.pl » 7 grudnia 2017, 22:38

A po co wymieniać wszystkie zagrożenia biologiczne, skoro np. skutki są takie same?
Wymieniać wszystkie czynniki biologiczne mija się raczej z celem.

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 8 grudnia 2017, 08:49

www.bhpex.pl pisze:A po co wymieniać wszystkie zagrożenia biologiczne, skoro np. skutki są takie same?
Wymieniać wszystkie czynniki biologiczne mija się raczej z celem.
Wymienić / ocenić należy tylko te, które występują w środowisku pracy, a nie całą gamę żeby tym straszyć wszystkich pracowników :wink:

LJR BHP
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: LJR BHP » 8 grudnia 2017, 18:46

koledze BHPEX - chyba chodzi o to, że skoro dwie różne bakterie działają tak samo ( taki sam skutek działania) na organizm to po co je opisywać osobno - dobrze zrozumiałem?

Moim zdaniem po to by pracownik wiedział nie tylko co w efekcie narażenia mu grozi ( jakie choroby itp.) ale i co ( jaki czynnik ) może taki stan spowodować?

Przyznaję, że większość nazw czynników biologicznych jest tak skomplikowanych, że nawet nie potrafi ich poprawnie przeczytać ( nie wspomnę o zapamiętaniu) ale inaczej wygląda ( działa na świadomość pracownika) informacja, że narażony jest na 10 różnych czynników biologicznych niż informacja, że możemy np. zachorować na dwie choroby.

ODPOWIEDZ