Nowe wytyczne do ryzyka zawodowego

Ocena ryzyka zawodowego, wymagania i zalecenia, metody, dokumentowanie, przykłady.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

emeryt
250...374 postów
250...374 postów

Re: Nowe wytyczne do ryzyka zawodowego

Post autor: emeryt » 15 listopada 2012, 19:46

Mam już książkę ale nie ma w niej tego, czego żąda PIS. Jestem strasznie zawiedziony.

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 15 listopada 2012, 19:50

.........wsadzenia wszystkich powiązanych z katastrofą.

km79
100...124 posty
100...124 posty

Post autor: km79 » 19 listopada 2012, 22:42

emeryt pisze:Oto zarzuty PIS-u
W ocenie ryzyka zawodowego nie uwzględniono:
1. Poziomu i rodzaju narażenia, włącznie z narażeniem na hałas impulsowy lub drgania mechaniczne,
2. Czasu trwania narażenia, w tym czasu pracy w godzinach nadliczbowych oraz obowiązujących u pracodawcy systemów i rozkładu czasu pracy,
3. Wartości NDN oraz wartości progów dla hałasu lub drgań mechanicznych
4. Skutków dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników
5. Informacji dotyczących poziomu emisji hałasu lub drgań mechanicznych
6. Informacji uzyskanych w wyniku profilaktycznych badań lekarskich pracowników
7. Dostępności środków ochrony indywidualnej przed hałasem o odpowiedniej charakterystyce tłumienia
8. Pośrednich skutków dla zdrowia i bezpieczeństwa pracownika, wynikające z interakcji pomiędzy hałasem i sygnałami bezpieczeństwa, takich jak zakłócenie stabilności konstrukcji lub złączy, utrudnione operowanie elementami sterowniczymi
9. Wpływu niskich temperatur i zwiększonej wilgotności na pracowników narażonych na działanie drgań mechanicznych, a szczególnie drgań miejscowych.

Znalazłem przykład oceny ryzyka osób pracujących w narażeniu na hałas: zbiorczy dla hali produkcyjnej
http://chomikuj.pl/johnnny_bravo/ocena+ ... 696376.doc oraz indywidualny dla stanowiska pracy.

Zastanawiam się, gdzie to umieścić.
Masz podane w rozporządzeniu 9 punktów które musisz uwzględnić w ORZ, więc w czym problem ?

Tu masz podobny wątek z załącznikiem http://www.forumbhp.pl/viewtopic.php?f=13&t=16862
Pozdrawiam

emeryt
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: emeryt » 20 listopada 2012, 08:34

Wiem już jak to się robi, czekam na przeprowadzenie pomiarów. Z podanego linku wyczytałem, że mozna ocenę na hałas dołączyć do istniejącej orz. Ze względu na nowe wymagania dotyczące orz chcę wszystko zrobić od nowa ujmując m.in. hałas i transport ręczny. Szukałem przykładowej oceny, kupiłem książkę Słomków lecz tam nie wszystko jest ujęte.

kisiel013
375...499 postów
375...499 postów

Post autor: kisiel013 » 20 listopada 2012, 09:53

jaskor pisze:
emeryt pisze:Znalazłem ciekawe materiały PIP-u o ryzyku
http://www.pip.gov.pl/html/pl/prewencja ... niowy.html
:shock: :shock: :shock:
Do ich oceny mogą być stosowane takie metody jak:

•OWAS - Ovako Working Posture Analysis System - metoda do oceny ryzyka zawodowego uwzględniająca pozycję ciała oraz siłę zewnętrzną i czas ich utrzymywania - czyli obciążenia statycznego (czego skutkiem mogą być dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego);
•REBA - Rapid Entire Body Assessment - metoda służąca do oceny obciążenia całego ciała; RULA - Rapid Upper Limb Assessment - metoda oceny obciążenia kończyn górnych;
•OCRA - zgodnie z Normą PN-N-1005-5 - metoda przeznaczona do oceny ryzyka zawodowego podczas wykonywania prac powtarzalnych za pomocą kończyn górnych.
:lol: :lol: :lol:
Szukać ze świeczką można speca od BHP z szeroką pojętą wiedzą w tej dziedzinie, który potrafi z marszu oszacować RZ na podstawie w/w metod. Przecież na kursach podyplomowych dla kandydatów na behapowca nie uczą metod badawczych służących do oceny obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego i uciążliwości pracy powtarzalnej. Dla laików polecam metodę Lehmana - prosta, łatwa i szybka i przydatna przy ORZ.

A tak na marginesie - OWAS to nie jest żadna metoda oceny ryzyka zawodowego
Wszystkie te metody miałem na studiach i gdyby każdy behapowiec stosował je w swojej firmie to mogę wam gwarantować że każdy pracownik miały kategorie ryzyka przy której mógłby iść na pomostówkę:)

Awatar użytkownika
skro
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: skro » 20 listopada 2012, 17:17

emeryt pisze:Od III kwartału 2012 obowiązują 2 nowe rozporządzenia MPIPS związane z narażeniem pracowników na substancje chemiczne, czynniki mutagenne i rakotwórcze (Dz.U. 2012 r. poz. 890) oraz promieniowanie optyczne. (Dz.U. Nr 100, poz. 643) Nowe wytyczne zmieniają m.in.: sposób uwzględniania i opisywania zagrożeń w karcie oceny ryzyka, obowiązkowe procedury dokonywana badań NDS i NDN, oraz poziomu ekspozycji, a także zastosowanie niezbędnych ŚOI na stanowisku pracy.

Właśnie Sanepid zalecił pracodawcy dostosowanie ryzyka do nowych wytycznych. Czy gdzieś można znaleźć przykład orz wg tych wytycznych?
W książce Słonków nie znajdziesz w/w rozporzdzeń, ponieważ ich książka była wyd. w 2008 roku w Krakowie.
Zmień nawyki myślowe, a odmienisz swój los.

Artur
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Kontakt:

Post autor: Artur » 20 listopada 2012, 17:45

Zrobią nową bo jest rynek.
Pamiętaj, że czasami milczenie jest najlepszą odpowiedzią ale jak długo można milczeć !

Awatar użytkownika
skro
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: skro » 21 listopada 2012, 12:05

Artur pisze:Zrobią nową bo jest rynek.
A cfzy wiesz kiedy będzie nowa?
Zmień nawyki myślowe, a odmienisz swój los.

paweelo
10...14 postów
10...14 postów

Post autor: paweelo » 8 grudnia 2017, 11:03

Lajla pisze:PIS chce ocenę ryzyka na podstawie rozporządzenia MGiP z dnia 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne (Dz.U. z 2005 nr 157, poz. 1318)

Witam
Mam podobne zalecenie PIS. Czy ktoś co juz to robił podzieli się jak mam sie odnosić do tych punktów z $4 ?

wretyf
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: wretyf » 21 grudnia 2017, 14:39

Witam,
moja ocena zawiera następujące elementy:
Podstawa prawna dokonania oceny.
Terminologia.
Określenie i charakterystyka źródeł hałasu.
Podstawowe informacje o hałasie wraz z wynikami ostatnich pomiarów.
Oznaczenie wartości dopuszczalnych hałasu w środowisku pracy
Metoda szacowania ryzyka - więcej informacji tutaj https://www.pip.gov.pl/pl/bhp/ocena-ryz ... awcow.html - w materiałach szkoleniowych PIP, slajd 21.
Skutki oddziaływania hałasu na organizm człowieka - ten punkt nie zawsze wymagany
Określenie środków profilaktycznych.

I tyle. W paru przypadkach taka ocena została zaakceptowana przez PiS

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 21 grudnia 2017, 15:12

wretyf pisze:W paru przypadkach taka ocena została zaakceptowana przez PiS
:shock:
To już PiS rządzi nawet oceną ryzyka zawodowego :?: :?: :?:
A może masz na myśli PIS, a nie PiS :?: :wink: :mrgreen:

ODPOWIEDZ