ORZ w pracy zdalnej biurowej

Ocena ryzyka zawodowego, wymagania i zalecenia, metody, dokumentowanie, przykłady.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
b.h.p.
125...249 postów
125...249 postów

ORZ w pracy zdalnej biurowej

Post autor: b.h.p. »

Witam

Czy ktoś z Państwa robił ORZ w pracy zdalnej biurowej? Nie chodzi mi o RODO. Jeśli tak, co co brać pod uwagę? Jakie zagrożenia? Takie standardowe przy pracy z komputerem? Dodam, że nie każdy ma w domu super biurko, nie wspomnę o fotelu. Dziękuję za każdą opinię. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Re: ORZ w pracy zdalnej biurowej

Post autor: ewania »

Nie. I nie robiłabym.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

b.h.p.
125...249 postów
125...249 postów

Dlaczego nie robić? Chodzi o to, że nie mamy dostępu do domów pracowników? Nie możemy zweryfikować faktycznych warunków pracy? Myślę, że ORZ musiałaby być zrobiona wtedy każdemu oddzielnie z uwzględnieniem warunków panujących w domu. Ale, jak wyżej, dostępu do prywatnych domów przecież nie mamy. I też się zastanawiam nad sporządzaniem ORZ dla pracy zdalnej w domu.
Pytanie moje sprowadza się oczywiście do potencjalnych wypadków podczas takiej pracy. W takim przypadku wystarczy oświadczenie pracownika, że spełnia minimalne warunki bhp przy pracy z komputerem? A jak nie spełnia, to pracodawca musi spełnić. A jak wiadomo, że nie spełni, bo przecież chodzi o pieniądze. Jak to wszystko ugryźć??? :-)

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S »

ewania pisze:
20 października 2020, 23:24
Nie. I nie robiłabym.
Jestem tego samego zdania.

Pracodawca nie może brać odpowiedzialności na siebie za coś, na co nie ma wpływu a takim czymś jest prywatne mieszkanie pracownika.
Pracownik posiada szkolenia bhp i wie jak powinno wyglądać stanowisko do pracy komputerowej i w związku z podjęciem pracy zdalnej powinien takie stanowisko sobie odpowiednio urządzić / wyposażyć.
Wiadomo, że pracownik będzie to robił w miarę swoich możliwości finansowych, ale to już jego broszka. Wyjątkiem może być np. laptop i jego oprogramowanie, gdyż niektóre firmy mogą mieć swoje wymogi w tym zakresie.

b.h.p.
125...249 postów
125...249 postów

Andrzej J.S pisze:
21 października 2020, 09:15
ewania pisze:
20 października 2020, 23:24
Nie. I nie robiłabym.
Jestem tego samego zdania.

Pracodawca nie może brać odpowiedzialności na siebie za coś, na co nie ma wpływu a takim czymś jest prywatne mieszkanie pracownika.
Pracownik posiada szkolenia bhp i wie jak powinno wyglądać stanowisko do pracy komputerowej i w związku z podjęciem pracy zdalnej powinien takie stanowisko sobie odpowiednio urządzić / wyposażyć.
Wiadomo, że pracownik będzie to robił w miarę swoich możliwości finansowych, ale to już jego broszka. Wyjątkiem może być np. laptop i jego oprogramowanie, gdyż niektóre firmy mogą mieć swoje wymogi w tym zakresie.
A co w przypadku jak pracownik w domu ulegnie wypadkowi? Nie mówię o wypadku podczas wieszania prania, ale np. szedł do biurka i źle postawił nogę, skręcenie kostki. Tu się obawiam ZUSu, bo lubią ostatnio zadawać dużo pytań :-)

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania »

Każdy taki wypadek wymaga bardzo dokładnej i rzetelnej pracy zespołu powypadkowego. Dopóki sprawy nie uregulowano prawnie, ja miałabym spory problem z uznaniem takiego akurat wypadku za WPP.
ZWŁASZCZA gdyby poszkodowany nie zgłosił tego natychmiast (w godzinach pracy) i nie udał się natychmiast do lekarza - a jak wiemy, tak na dobrą sprawę nie jest to warunkiem nie uznania wpp (w normalnej sytuacji). Jednak w przypadku pracy zdalnej (czy telepracy) dla mnie jest to KLUCZOWE.
Ale - jako rzekłam, dopóki nie uregulują takich zdarzeń prawnie - będzie słowo przeciwko słowu.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ