Obowiązek aktualizacji oceny ryzyka w związku z Covid

Ocena ryzyka zawodowego, wymagania i zalecenia, metody, dokumentowanie, przykłady.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mrd
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Obowiązek aktualizacji oceny ryzyka w związku z Covid

Post autor: mrd »

Witam serdecznie.

Czy spotkaliście się z obowiązkiem aktualizacji ORZ w związku z Covidem.

Miałem ścięcie z inspektorem pracy i on oznajmił mi, że:
Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej 2020/739 z dnia 3 czerwca 2020 r., wirus SARS-CoV-2 powinien zostać sklasyfikowany jako czynnik biologiczny 3 grupy zagrożenia.
oraz
do 24 listopada 2020 r. postanowienia dyrektywy muszą zostać zaimplementowane do prawa polskiego, czyli wykaz szkodliwych czynników biologicznych musi zostać uzupełniony o SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19.
Jako podstawę swojego stwierdzenia podał:
Ocena ryzyka powinna być aktualizowana, w szczególności, w odniesieniu do zmianmających znaczenie dla zdrowia pracowników w miejscu pracy – § 6 Rozporządzeniaw sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracownikówzawodowo narażonych na te czynniki.
Czy też mieliście taką sytuację?

Pozdrawiam.

Krzych_2033
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Obowiązek aktualizacji oceny ryzyka w związku z Covid

Post autor: Krzych_2033 »

I właśnie wdrożenie tej dyrektywy jest planowane tym projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki https://legislacja.gov.pl/projekt/12338203
Jednak żeby wymagać aktualizację oceny ryzyka zawodowego na podstawie § 6 ww. rozporządzenia i dyrektywy przywołanej wyżej (sama dyrektywa inaczej niż rozporządzenie unijne, nie staje się automatycznie obowiązującym prawem), już dziś, to moim zdaniem jest to nadinterpretacja prawa. § 6 stanowi: "ocena ryzyka, o której mowa w § 5, powinna być aktualizowana w szczególności w odniesieniu do zmian mających znaczenie dla zdrowia pracowników w miejscu pracy". W tym przepisie chodzi o zmiany wynikające z czynników biologicznych aktualnie znajdujących się w rozporządzeniu, a nie tych, które znajdą się w nim w przyszłości. Z drugiej strony przepis wcześniej czy później (być może Minister Zdrowia zdąży to zrobić do dnia 24.11.2020 r.), zostanie uzupełniony o wirusa SARS-CoV-2, więc może nie ma o co z inspektorem pracy się spierać.

Awatar użytkownika
mrd
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: mrd »

Dziękuję za odpowiedź.
Z tego co rozpuściłem wici po znajomych, to w niektórych firmach PIP będąc "przy okazji" :D już to sprawdzał i dawał wystąpienie w celu aktualizacji ORZ.

Pozdrawiam.

jony
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: jony »

Też miałem taką wizytę, i również dostałem nakaz aktualizacji.
pozdrawiam - jony

szynszylek
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: szynszylek »

oczywiście, opracowałem ORZ oddzielną, uwzględniającą prace w narażeniu, jak obsługa klienta, dostawca, pracownik ochrony sprawdzający na wejściu, serwis sprzątający (rutynowe działania), dezynfekcja pomieszczeń po stwierdzeniu CIVID.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 »

jony pisze:
23 września 2020, 10:02
Też miałem taką wizytę, i również dostałem nakaz aktualizacji.
Wizyta wizytą. Miałem ich kilka. W jednym przypadku pipa się upierała mocno i groziła nakazem ale na moją prośbę o podanie podstawy prawnej rura mu zmiękła.
Tylko zostały zalecenia.
Oczywiście robiłem Covida ale nie na nakazy pipy.
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Re: COVID-19 a choroba zawodowa - tak, czy nie?

Post autor: ewania »

rysbur pisze:
12 października 2020, 15:05
ale z drugiej strony to PIP nakazuje aktualizować oceny ryzyka pod kątem narażenia epidemiologicznego w związku z COVID-19.
Analizujmy i oceniajmy ryzyko wynikające z narażeń ZAWODOWYCH, a nie ryzyko wynikające z samego faktu, że po prostu żyjemy a dookoła mogą "fruwać" wirusy....
Polecam wszystkim ten wpis z fejsbukowej strony ATESTU:

"Wpływ koronawirusa na myślenie
😷 Inspekcja pracy ni stąd ni zowąd postanowiła włączyć się w walkę z koronawirusem. Poprzedni główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek ogłosił w telewizji, że jak kraj długi i szeroki inspektorzy będą kontrolowali, czy pracodawcy uzupełnili ocenę ryzyka zawodowego o narażenie na wirusa SARS-CoV-2. I to wszyscy, a nie tylko ci, którzy rzeczywiście powinni to zrobić, czyli np. laboratoria wykonujące testy na obecność koronawirusa. Ogłaszając swoją decyzję, szef inspekcji kierował się zapewne wytycznymi „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia osób pracujących w czasie epidemii COVID-19” – materiałem opracowanym przez Centralny Instytut Ochrony Pracy w uzgodnieniu z Głównym Inspektoratem Pracy oraz opiniowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny.
😷Zaczęły się kontrole i telefony do naszej redakcji od tych czytelników, którzy zastanawiają się, jaki sens ma uzupełnienie oceny ryzyka o narażenia na wirusa, który nie jest czynnikiem związanym z wykonywaną pracą. W związku z tym ATEST wystąpił o wyjaśnienie tej kwestii do GIP i GIS. Treść pytań i odpowiedzi obydwu instytucji zamieściliśmy w październikowym ATEŚCIE w artykule „Ocena ryzyka związanego z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 – zdaniem PIP i PIS” (wersja elektroniczna: https://www.sigma-not.pl/publikacja-128294-ocena-ryzyka...).
😷 GIP twierdzi, że aktualizacji oceny ryzyka należy dokonać tylko przy pracach narażających pracowników na działanie czynników biologicznych – zgodnie z rozporządzeniem MZ w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy. Skąd więc kontrole i działania PIP w zakładach, w których takie narażenie nie występuje? A może teraz – zdaniem inspekcji – wszędzie występuje narażenie na czynnik biologiczny (koronawirus)? Dokąd prowadzi takie rozumowanie, pisze Grzegorz Łyjak w październikowym ATEŚCIE w artykule „Ryzykowna ocena ryzyka zawodowego dla SARS-CoV-2” (wersja elektroniczna: https://www.sigma-not.pl/publikacja-128295-ryzykowna...).
😷 Natomiast Główny Inspektorat Sanitarny potwierdza w zasadzie to, co napisaliśmy w ATEŚCIE 7-8/2020: „Ryzyko zawodowe w kontekście koronawirusa trzeba ocenić dla tych, którzy są narażeni zawodowo: ratowników medycznych, pielęgniarek, lekarzy i innego personelu na oddziałach zakaźnych, pracowników laboratoriów diagnostycznych i naukowych zajmujących się tym wirusem. Dla całej reszty ważne jest wprowadzenie przez firmy procedur bezpieczeństwa.”
😷 Od niezawodnych czytelników otrzymaliśmy informacje, jak antycovidowe działania inspekcji wyglądają – zwykle są to wystąpienia mające nakłonić pracodawców do uzupełnienia oceny ryzyka. Przykład takiego wystąpienia i zdecydowanej reakcji pracodawcy w październikowym ATEŚCIE w artykule „Zaktualizować ocenę ryzyka dla brukarza?” (wersja elektroniczna: https://www.sigma-not.pl/publikacja-128296-zaktualizowa...). Odpowiedź na wystąpienie – jako swego rodzaju gotowiec – do wykorzystania przez wszystkich zainteresowanych.
😷 Zastanawia, dlaczego inspektorzy stosują formę wystąpienia, przecież w stosunku do nieprawidłowości stwierdzonych w zakresie oceny ryzyka mogliby i powinni wydawać nakazy. Z „łagodniejszego” wystąpienia łatwiej się będzie wycofać niż z „surowszego” nakazu? Takie pytanie zadaliśmy w październikowym ATEŚCIE. Okazuje się jednak, że inspekcja odpowiedziała na to pytanie szybciej niż się spodziewaliśmy. Są i nakazy. No i ruszyła ogólnopolska behapowska machina z aktualizacją oceny ryzyka. Przez dwanaście „ryzykologicznych” konferencji ATESTU (w tym roku miała być trzynasta, ale wirus nie pozwolił) apelowaliśmy, żeby ocena ryzyka nie była kolejnym papierem wpinanym do skoroszytu, a stała się narzędziem kontroli zagrożeń i poprawy warunków pracy. Znowu okazało się to wołaniem na puszczy.
😷 Galerię w październikowym numerze ATESTU poświęciliśmy próbie narzucenia pracodawcom uwzględnienia w ocenie ryzyka narażenia na nowy czynnik biologiczny: SARS-CoV-2."
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ