IBWR a Technik BHP

O wszystkim co jest związane z BHP a nie pasuje do żadnej sekcji Forum.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
car35
2 posty
2 posty

IBWR a Technik BHP

Post autor: car35 » 28 lipca 2016, 09:45

Witam!
W sumie to nie niewiele mam wspólnego z pracą bhp, jestem konstruktorem,ale 3 lata temu skończyłem sobie dodatkowo 2 letnią szkołę na Technika BHP,a ostatnio pojawiła się opcja pisania IBWR.
Teraz moje pytanie, czy jako Technik BHP mogę opracowywać IBWR i się pod nim podpisać, czy nie mam do tego wystarczających uprawnień?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: IBWR a Technik BHP

Post autor: Andrzej J.S » 28 lipca 2016, 11:12

car35 pisze:Witam!
W sumie to nie niewiele mam wspólnego z pracą bhp, jestem konstruktorem,ale 3 lata temu skończyłem sobie dodatkowo 2 letnią szkołę na Technika BHP,a ostatnio pojawiła się opcja pisania IBWR.
Teraz moje pytanie, czy jako Technik BHP mogę opracowywać IBWR i się pod nim podpisać, czy nie mam do tego wystarczających uprawnień?
IBWR. sporządza (opracowuje) zespół ludzi, którzy są fachowcami w danej dziedzinie. W skład takiego zespołu może wchodzić pracownik służby bhp - myślę, że w Twoim zakładzie takowy jest. Ty jako konstruktor (posiadający technika bhp) też możesz być członkiem tego zespołu. Jednak tego typu dokument mogą podpisywać (opracował zespół w składzie:) członkowie zespołu, a zatwierdza pracodawca.

Zapoznaj się z artykułem dot. IBWR. w budownictwie. Tam znajdziesz wskazówki dot. Twojego pytania.
http://www.muratorplus.pl/co-gdzie-kied ... 80083.html

Awatar użytkownika
Ayla
9375...12499 postów
9375...12499 postów

Post autor: Ayla » 28 lipca 2016, 11:18

Obowiązek sporządzenia IBWR, spoczywa na wykonawcy de facto na kierowniku robót lub pracodawcy. Jednak wykonanie tego zadania może powierzyć osobie posiadającej odpowiednie kompetencje w tym zakresie.
http://centrumbhp.eu/aktualnosc/8/sporz ... konawczych
"Nie dzielone - każde czucie nudne, i szczęście samo do zniesienia trudne."

car35
2 posty
2 posty

Post autor: car35 » 28 lipca 2016, 11:21

Czyli generalnie IBWR może być opracowany przez kierownika budowy, wraz z podwykonawcami? Nie musi go podpisywać, żadna uprawniona do tego osoba? Ja jakos technik BHP mogę np. tworzyć takie IBWR na zasadzie "konsultacji"?

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 28 lipca 2016, 11:34

car35 pisze:Czyli generalnie IBWR może być opracowany przez kierownika budowy, wraz z podwykonawcami? Nie musi go podpisywać, żadna uprawniona do tego osoba? Ja jakos technik BHP mogę np. tworzyć takie IBWR na zasadzie "konsultacji"?
Obowiązek ciąży na kierowniku i to on powinien podpisać / zatwierdzić taki dokument (IBWR), jednak jeśli chodzi o stronę techniczną sporządzania takiego dokumentu to:
"W opracowanie Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót powinien być zaangażowany cały zespół realizacyjny, w tym również pracownicy produkcyjni, którzy wykonując dane zadanie są najlepszą stroną do konsultacji i wyrażania opinii."

Awatar użytkownika
abraxus
3125...6249 postów
3125...6249 postów

Post autor: abraxus » 1 sierpnia 2016, 09:20

car35 pisze:Witam!
Behapowiec nie pisze instrukcji BHP tylko opiniuje je na zgodność z obowiązującym prawem.
Kontrola najwyższym wyrazem zaufania
-Włodzimierz Lenin
Zachód zaczyna się za Odrą
-zasłyszane przy piwie

ODPOWIEDZ