choroba wibracyjna - pytanie

O wszystkim co jest związane z BHP a nie pasuje do żadnej sekcji Forum.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
tczandi
2 posty
2 posty

choroba wibracyjna - pytanie

Post autor: tczandi » 3 kwietnia 2013, 03:24

Witam,
moze ktos z Was wie jakie sa 4 etapy choroby wibracyjnej ??

emeryt
250...374 postów
250...374 postów

Re: choroba wibracyjna - pytanie

Post autor: emeryt » 3 kwietnia 2013, 11:04

O 4 etapach nie słyszałem, ale znalazłem takie informacje- wszystkich nie podaję.

Podział zespołu wibracyjnego:

1. wywołany miejscowym działaniem drgań mechanicznych: - postać naczyniowa- postać naczyniowo-nerwowa- postać kostna- postać kostno-stawowa- postacie mieszane: naczyniowo-kostna, naczyniowo-kostno-stawowa, naczyniowo-nerwowo-kostno-stawowa

2. wywołany ogólnym działaniem drgań mechanicznych:- postać naczyniowa- postać naczyniowo-nerwowa- postać kostno-stawowa
Objawy zespołu wibracyjnego najczęściej ujawniają się po 3 – 5 latach pracy w narażeniu nawibrację, chociaż zdarzają się także już po kilku miesiącach. Jest to uzależnione przedewszystkim od wrażliwości człowieka.Przyjmuje się, że powyżej częstotliwości drgań 30 – 35 Hz występują zmiany naczyniowe, a poniżej ujawniają się objawy ze strony układu kostno-stawowego. Przy jednej i drugiej postaci mogą wystąpić objawy ze strony układu nerwowego.

I. Postać naczyniowa zespołu wibracyjnego i naczyniowo-nerwowa:

Obraz kliniczny ( 3 okresy ):

1. okres zwiastunów – pojawiają się drętwienia, mrowienia występujące przy gorszym ukrwieniu kończyny; czasami stwierdza się nieznaczne oziębienie rąk i pocenie; mogą pojawiać się również bóle rąk. Najczęściej próg czucia wibracji jest powyżej 80 – 85 dB, ale nie przekracza 90 dB. Objawy chorobowe mają tu charakter czynnościowy. Zdarza się, że u niektórych osób pracujących z narzędziami drgającymi dolegliwości te po kilku miesiącach ustępują, mimo dalszej pracy w takim środowisku.

2. okres zmian wczesnych- bardziej nasilone i rozległe bóle, mrowienia, drętwienia- bóle spoczynkowe ( tępe, rozlane, głuche )- nadwrażliwość na działanie chłodu- okresowe bóle i zawroty głowy, kłujące bóle w okolicy serca, przyspieszenie akcji serca, nadpobudliwość, ogólne osłabienie- skóra rąk staje się czerwonosinawa, czasami marmurkowata, bardziej wilgotna i chłodna- temperatura skóry palców rąk obniża się ( poniżej 25°C )- osłabienie czucia bólu i temperatury- czucie wibracji ulega wyraźnemu osłabieniu i próg czucia podnosi się do 100 dB- przewodnictwo nerwowe może być nieznacznie zwolnione

3. okres zmian zaawansowanych- wyżej wymienione objawy ulegają znacznemu nasileniu- pojawiają się zmiany troficzne w skórze rąk- akroparestezje i bóle występują też w czasie pracy- może zaniknąć tętno na jednej z tętnic promieniowych- osłabienie siły rąk i czucia- zanik mięśni międzykostnych śródręczaJeżeli rozpozna się zespół wibracyjny w tym okresie, wtedy lekarze orzekają o inwalidztwie.Leczenie tego zespołu jest objawowe. Stosuje się zabiegi fizykoterapeutyczne (ciepło, masażpodwodny); podaje się leki rozszerzające naczynia obwodowe (oprócz III okresu zespołuwibracyjnego). Oprócz leczenia ważny jest dobór pracowników na danym stanowisku jak iprofilaktyka techniczna, czyli udoskonalenie narzędzi pracy.

II. Postać kostno-stawowa zespołu wibracyjnego: Obraz kliniczny:
- zmiany w zakresie stawów i kości nadgarstka, kości promieniowej i łokciowej oraz stawu łokciowego, rzadziej w stawach barkowo-obojczykowych- w późniejszym okresie pojawiają się zmiany radiologiczne, które mają postać zróżnicowaną: torbiele, martwica jałowa, zmiany zwyrodnieniowe, zwapnienia więzadeł i przyczepów ścięgien, odczyny okostnowe, ograniczony zanik kostny- uszkodzenie naczyń krwionośnych włosowatych, przerwanie ich ciągłości, powstawanie w nich zatorów- uszkodzenie elastycznych struktur ścięgien, więzadeł, torebek stawowych - w obrębie stawów może dojść do zapalenia torebek maziowych, pochewek ścięgnistych, zapalenia okołostawowego. Diagnostyka postaci kostno-stawowej zespołu wibracyjnego polega głównie na badaniu radiologicznym. W leczeniu stosuje się fizykoterapię i balneoterapię, a czasem leczenieoperacyjne.

tczandi
2 posty
2 posty

Post autor: tczandi » 4 kwietnia 2013, 06:16

właśnie też nigdzie nie mogę tego znaleźć, a dostałem niestety takie pytanie :(

piter

Post autor: piter » 11 kwietnia 2013, 18:19

tczandi pisze:właśnie też nigdzie nie mogę tego znaleźć, a dostałem niestety takie pytanie :(
http://www.drewno.pl/artykuly/5447,chor ... bjawy.html

i podświetl tabele

LuxControl_pl
20...24 posty
20...24 posty

Post autor: LuxControl_pl » 30 kwietnia 2013, 11:55

W powyższym linku masz dosyć ciekawie wszystko opisane,myślę że taka informacja bezie wystarczająca aby udzielić odpowiedzi na zadane pytanie odnośnie choroby wibracyjnej.

ODPOWIEDZ