Badania lekarskie dla kierowców samochodów służbowych

O wszystkim co jest związane z BHP a nie pasuje do żadnej sekcji Forum.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
kisiel013
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 483
Rejestracja: 4 lipca 2011, 08:47
Lokalizacja: Poznań

Badania lekarskie dla kierowców samochodów służbowych

Post autor: kisiel013 » 3 stycznia 2013, 07:51

Witam,
Czy są jakieś regulacje prawne, które mówią o tym, że podczas kierowania pracownika na badania lekarskie zaznaczyć że używa samochodu służbowego lub porusza się samochodem prywatnym w celach służbowych?
Jeżeli są jakieś przepisy prawne to prosiłbym o nakierowanie.

Awatar użytkownika
stopwatch
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Posty: 11467
Rejestracja: 26 marca 2010, 05:22
Lokalizacja: Wieruszów

Re: Badania lekarskie dla kierowców samochodów służbowych

Post autor: stopwatch » 3 stycznia 2013, 14:10

kisiel013 pisze:Czy są jakieś regulacje prawne, które mówią o tym, że podczas kierowania pracownika na badania lekarskie zaznaczyć że używa samochodu służbowego lub porusza się samochodem prywatnym w celach służbowych?
A co należy wpisać w skierowaniu? To co pracownik wykonuje chyba co? Kieruje więc wpisz, że kieruje. Resztę zostaw lekarzowi.
Wady wielkich ludzi są pociechą matołów. Valdemar Baldhead (Łysiak), Konkwista

kisiel013
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 483
Rejestracja: 4 lipca 2011, 08:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Badania lekarskie dla kierowców samochodów służbowych

Post autor: kisiel013 » 3 stycznia 2013, 14:51

Chodzi mi tylko o to czy jest jakieś uregulowanie prawne do mojego pytania.

Artur
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Posty: 9858
Rejestracja: 6 listopada 2006, 16:57
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Badania lekarskie dla kierowców samochodów służbowych

Post autor: Artur » 3 stycznia 2013, 17:59

Wytyczne IMP dla LMP
Pamiętaj, że czasami milczenie jest najlepszą odpowiedzią ale jak długo można milczeć !

Awatar użytkownika
ewania
Moderator
Posty: 22683
Rejestracja: 19 lutego 2005, 20:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Badania lekarskie dla kierowców samochodów służbowych

Post autor: ewania » 3 stycznia 2013, 18:41

stopwatch pisze:A co należy wpisać w skierowaniu? To co pracownik wykonuje chyba co?
Niezupełnie.
Należy wpisać konkretnie to, o czym mówi Rozporządz. w spr. badań profilaktycznych w miejscu, w którym napisano co powinno zawierać skierowanie na badania.

§ 4. 1. Badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.

2. Skierowanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:

1) określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,

2) w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy - określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,

3) w przypadku pracowników - określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,

4) informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, o których mowa w pkt 2 i 3, czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.


czyli w zasadzie trzeba wybrać to co trzeba, z tego, co znajduje się w zał. nr 1 do tego Rozporządzenia - ("Wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników" http://www.gofin.pl/graf/511/pdf/zal_1_ ... 0_1611.pdf )

Tyle, że - moim zdaniem - potrzeba zaznaczenia/dopisania na skierowaniu, ze pracownik kieruje dodatkowo samochodem osobowym (nie będąc "kierowcą zawodowym" jako takim, wynika z ostatniej zmiany innych przepisów, które zobowiązują do dodatkowego badania wzroku.
Jednak - nie wynika to z rozp. w sprawie badan profilaktycznych, jesli się nie mylę :wink:
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

ODPOWIEDZ