Jak odzyskać dane z pendriva

O wszystkim co jest związane z BHP a nie pasuje do żadnej sekcji Forum.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

ODPOWIEDZ
eqick
25...49 postów
25...49 postów

Jak odzyskać dane z pendriva

Post autor: eqick »

Czy można odzyskać skasowane i nadpisane dane z pendriva? Miałem tam spor plików, formularzy, wzorów dokumentów, które gromadziłem przez lata i przez przypadek zostało to usunięte.
No mój błąd, pytanie czy można go naprawić?

Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Re: Jak odzyskać dane z pendriva

Post autor: rysbur »

eqick pisze:
28 maja 2020, 08:53
Czy można odzyskać skasowane i nadpisane dane z pendriva? Miałem tam spor plików, formularzy, wzorów dokumentów, które gromadziłem przez lata i przez przypadek zostało to usunięte.
No mój błąd, pytanie czy można go naprawić?
Teoretycznie można. Z praktyką to jest trochę inaczej.
Dwa razy przerabiałem utratę danych z pendriva-a kilka dni temu na dysku z moimi wszystkimi danymi zainstalowałem nowy system Windows uprzednio usunąwszy wcześniejszy podział dysku na partycje.
Mogę tylko powiedzieć, że ból ogromny. Czuje się jak Heveliusz po pożarze.
Wracając do Twojego pytania. Są programy odtwarzające usunięte pliki - to nie jest trudne nawet dla kogoś kto nie zna podstaw i ma niezbyt wielką praktykę.Wystarczy ogólna wiedza posługiwania się programami.
Wszystko zależy od tego w jaki sposób zostały skasowane pliki, jak dużo plików nadpisano - i najważniejsza kwestia: czy te pliki są skasowane czy też nastąpiło uszkodzenie pendrive-a np. podczas wyjęcia go w trakcie zapisu plików.
Kolejna kwestia jest to - kto ma te pliki odzyskać: Ty czy specjalista?
Jeżeli Ty, to szanse mniejsze a koszt zerowy.
Jeżeli specjalista to szanse bardzo duże a koszt dość znaczny.
Firm zajmujących się odzyskiem danych jest dużo - tyle że drogie.

zieba
25...49 postów
25...49 postów

Post autor: zieba »

Wiele zależy od okoliczności usunięcia. Jeżeli użyta zostala funkcja usuń, a dane na karcie nie zostały wyzerowane, to odzyskanie danych można dokonać nawet z wykorzystaniem systemowych aplikacji.
Gorzej, jeżeli dane zostały wyzerowane bądź nadpisane. W tym przypadku jest trudniej, chociaż odzyskanie, nie jest niemożliwe. Na https://www.avidata.pl/odzyskiwanie-dan ... ndrive.php doczytaj.

Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: rysbur »

No i muszę się pochwalić. Był u mnie w domu gość. Okazało się, że to programista. Zapytałem go czy jest w stanie odzyskać dane z pendriva, którego nie widzi komputer.
Siadł przy moim laptopie. Coś tam porobił, posprawdzał, ściągnął z internetu jakiś programik i uruchomił go. Powiedział żeby nie wyłączać komputera dopóki nie skończy pracować. I se poszedł.
Program pracował około 20 godzin.
Gdy zakończył pracę okazało się, że odtworzył wszystkie pliki - tyle, że każdy plik miał nową wygenerowaną nazwę a wszystkie pliki znajdują się w jednym, wspólnym katalogu. Ogólnie rzecz biorąc totalny misz-masz. Jednak jestem zadowolony bo mam to co myślałem, że bezpowrotnie utraciłem.
Teraz każdy plik uruchamiam, sprawdzam co w nim jest i zapisuję pod nową nazwą. Jest tego kilka tysięcy więc trochę potrwa.
Nie wiem co to za program ale odniosłem wrażenie, że ściągnął go, odpalił i to wszystko co wykonał. Zajęło mu to z 10 minut razem z włączeniem laptopa.
Dlatego wszystkim, którzy wyłączyli komputer w trakcie zapisywania pliku na pendriv-ie lub wyjęli pendriv-a z komputera w trakcie zapisywania pliku proponuje kontakt z programistą.

ODPOWIEDZ