Czy mogę pracować jako Bhp-owiec

O wszystkim co jest związane z BHP a nie pasuje do żadnej sekcji Forum.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

frugo_g
5...9 postów
5...9 postów

Re: Czy mogę pracować jako Bhp-owiec

Post autor: frugo_g » 19 kwietnia 2017, 19:17

A wiec tak oprócz tych przedmiotów pedagogicznych, to:
Pedagogika pracy - 15 godz ćwiczeń 15 godz wykładów
Metodyka Nauczania BHP - 10 godz ćwiczeń 20 godz wykładów
Ogólne zagadnienia ochrony pracy - 10 godz ćwiczeń 10 godz wykładów
BHP i odpowiedzialność prawna w placówce oświatowej 10 godz ćwiczeń i 30 godz wykładów
Metodyka nauczania BHP - 10 godz ćwiczeń 20 godz wykładów
Profilaktyka, wypadki przy pracy i choroby zawodowe - 10 godz ćwiczeń
Etyka zawodowa - 15 godz ćwiczeń
Techniczne bezpieczeństwo pracy - 10 godz ćwiczeń 10 godz wykładów
Wybrane problemy kultury pracy - 10 godz ćwiczeń
Bezpieczeństwo pracy i ochrona zdrowia pracowników w Unii Europejskiej - 10 godz ćwiczeń 10 godz wykładów
Edukacja zawodowa - 30 godz ćwiczeń
Rozpoznanie, ocena i analiza zagrożeń zawodowych - 10 godz ćwiczeń
Zasady bezpieczeństwa i udzielenia pierwszej pomocy - 10 godz ćwiczeń
Ponadto Praktyka zawodowa w wymiarze 8 tygodni oraz praktyka pedagogiczna 180 godzin.

frugo_g
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: frugo_g » 19 kwietnia 2017, 19:22

Kierunek studiów to pedagogika o specjalności edukacja bezpieczeństwo i higiena pracy i terapia pedagogiczna

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 19 kwietnia 2017, 21:07

Edukacja zawodowa - co to jest za przedmiot?

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 19 kwietnia 2017, 22:31

uleczka pisze:Edukacja zawodowa - co to jest za przedmiot?
Edukacja przedmiotów zawodowych=nauczanie przedmiotów zawodowych. No inaczej tego nie idzie ,,rozbrać" :wink:

Awatar użytkownika
uleczka
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: uleczka » 20 kwietnia 2017, 14:40

A co to jest praktyka zawodowa. Jako nauczyciel czy BHP-owiec?

frugo_g
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: frugo_g » 20 kwietnia 2017, 15:25

Tak Praktyka 8 tygodni jako bhp-owiec.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 20 kwietnia 2017, 18:19

Co prawda, mój "dyplom" był robiony mnóstwo lat temu, ale ja widzę zdecydowaną różnicę pomiędzy tematyką i jej zakresem jednych i drugich studiów.
Nie jestem przekonana, że zakres Twoich studiów pozwala Ci na bycie pracownikiem służby bhp. Ale.... może Ci nikt nie zausterkuje.... Tylko - co z tą nabytą wiedzą (a raczej z jej "niepełnością")? :?
Załączniki
CIOP str. 2 — kopia.jpg
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: rysbur » 20 kwietnia 2017, 19:06

ewania: szkopuł w tym, że prócz rozporządzenie w którym jest napisane "wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy" - nie ma żadnego dokumentu stwierdzającego co powinno być zawarte w programie tych studiów. W związku z tym każda uczelnia może sama określać szczegółowy program studiów.

Fragment informacji CIOP-u na posiedzenie ROP-u w 2012 r.:

Kształcenie kadr dla bezpieczeństwa i higieny pracy Realizacja studiów podyplomowych jest dzisiaj główną formą kształcenia kadr w dziedzinie BHP. Kilkuletnie doświadczenie CIOP-PIB w prowadzeniu tych studiów (około 2000 absolwentów) pozwala na twierdzenie, że idea zastąpienia kształcenia kadry służby BHP w systemie kursowym (szkolenia podstawowe) kształceniem zkolnym, akademickim i podyplomowym jest słuszna. Jednakże, o ile w kształceniu techników i kierunkowym kształceniu w dziedzinie BHP na poziomie studiów wyższych są stosowane określone standardy nauczania, na które składają się treści kształcenia, a także określone są oczekiwane efekty kształcenia, to w przypadku studiów podyplomowych określono tylko, że mają one dotyczyć zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. W związku z tym ilu jest organizatorów tych studiów tyle jest programów i koncepcji ich prowadzenia.
Bardzo często problematyka BHP jest tylko częścią programu tych studiów podyplomowych. Poza dowolnością określania treści kształcenia dowolnie jest również określany czas i miejsce tego kształcenia. Aktualnie organizatorzy tych studiów sami decydują o celach i ich zakresie programowym. Prowadzone są studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy o zdecydowanie różniącym się od siebie zakresie tematycznym i liczbie godzin zajęć, co powoduje nieporównywalność efektów kształcenia.
Niektóre programy tych studiów nie dają żadnej gwarancji, że ich absolwent będzie wiedział jak realizować 22 obowiązki pracownika służby BHP, a ich ukończenie jest przepustką do zatrudnienia w tym zawodzie. Początkowo nie rzutowało to istotnie na kompetencje służby BHP, a wręcz poszerzało ich wiedzę, gdyż słuchaczami byli wieloletni praktycy zawodu uzupełniający swoje kierunkowe wykształcenie. Natomiast obecnie słuchaczami studiów są często osoby bez praktyki zawodowej, często jakiejkolwiek, dla których te studia są jedyną możliwością nabycia kwalifikacji do wykonywania zadań pracownika służby BHP. Studia podyplomowe w zakresie BHP są też ważnym etapem kształtowania kompetencji wykładowców i organizatorów szkoleń.
Z doświadczeń CIOP-PIB wynika ponadto, że potencjalni słuchacze i absolwenci mają nadal problem z odpowiedzią na pytanie, czy wybrane przez nich studia podyplomowe i ich program spełniają niezbędne wymagania. Z takimi wątpliwościami zgłaszają się również pracodawcy, zatrudniając nowych pracowników w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy. W około 70% studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są prowadzone w uczelniach niepublicznych zajmujących się kierunkowym nauczaniem z zakresu zarządzania, bankowości, informatyki, ekologii i szeroko rozumianej humanistyki. Program studiów podyplomowych organizowanych przez te uczelnie uzależniony jest od możliwości uczelni, w tym od zaplecza kadrowego. Brak kadry nauczającej w tym zakresie w ww. uczelniach (wymóg ustawowy) a także odpowiednich laboratoriów powoduje, że programy tych studiów są w znacznej mierze przez uczelnie tylko firmowane, a zajęcia są prowadzone przez organizatorów i wykładowców z ośrodków szkoleniowych. Skoro przepisy prawa wymagają ukończenia studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jako podstawy do zatrudnienia na stanowiskach w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy, to niezbędne jest precyzyjne określenie, jakie efekty kształcenia muszą być po tych studiach osiągnięte. Niezbędne jest także szczegółowe określenie minimalnego zakresu tematycznego, minimalnego czasu realizacji programu studiów oraz zasad, trybu i miejsca organizacji takich studiów.

Awatar użytkownika
ewania
Moderator

Post autor: ewania » 20 kwietnia 2017, 19:23

No tak. W zasadzie racja.
Czyli - pozostaje jedynie pytanie:
ewania pisze:Tylko - co z tą nabytą wiedzą (a raczej z jej "niepełnością")? :?
Choc i tak z góry powiem, ze samą wiedzę (i praktykę "ćwiczebną" w czasie studiów pomimo, że przedmioty byly konkretne) i tak weryfikuje później praca codzienna.
Tyle, że jeśli w ogóle nie ma tej podbudowy teoretycznej, to życie i praca nie ma czego weryfikować, niestety.
"Jeżeli nie wiesz człowieku jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie."
(Antoni Słonimski)

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 20 kwietnia 2017, 20:34

frugo_g pisze:Po ukończeniu studiów absolwent uzyskuje kompetencje zawodowe do pracy w szczególności na stanowisku inspektora i specjalisty ds BHP
Pierwej musi popracować :wink:
A tak na koniec, to
rysbur pisze:Fragment informacji CIOP-u na posiedzenie ROP-u w 2012 r.:
, to jeżeli mówią o
rysbur pisze:jak realizować 22 obowiązki pracownika służby BHP
....
rysbur pisze:Skoro przepisy prawa wymagają ukończenia studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jako podstawy do zatrudnienia
, to niech mówią o zadaniach, a w dyplomie nie zapominają o słowie ,,HIGIENA". Taką instytucję to obliguje moim zdaniem-i tak ,,dla oka" ładniej :idea: :lol:

Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: rysbur » 20 kwietnia 2017, 20:47

Zamieściłem tylko fragment opracowania. Ponieważ był w pdf, to wklejając na forum byłem zmuszony częściowo edytować tekst poprzez usuniecie znaków ręcznego podziału wiersza. Ponieważ mogłem coś niechcąco usunąć dlatego teraz zamieszczam link do pełnego opracowania aby każdy mógł sobie poczytać.

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 20 kwietnia 2017, 20:54

ewania pisze:Tylko - co z tą nabytą wiedzą (a raczej z jej "niepełnością")? :?
Mam zapytanie:
a czy ja już mogiem szkolić :oops: :oops: :oops:
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

Andrzej J.S
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: Andrzej J.S » 20 kwietnia 2017, 21:13

wal221 pisze:Mam zapytanie:
a czy ja już mogiem szkolić :oops: :oops: :oops:
:mrgreen:

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 21 kwietnia 2017, 07:40

No.Hmmmmmmmmmm. Jak masz kwalifikacje, a przede wszystkim wiedzę, to chyba tak :?

Awatar użytkownika
wal221
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: wal221 » 21 kwietnia 2017, 17:47

JędrekSPR pisze:No.Hmmmmmmmmmm. Jak masz kwalifikacje, a przede wszystkim wiedzę, to chyba tak :?
Mam papier. :o Nie wystarczy :?:
"tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein

ODPOWIEDZ