Kilka pytań od totalnie początukącego bhpowca.

Wzory dokumentów, porady dotyczące ich tworzenia i wypełniania.

Moderatorzy: Renti, ewania, Andrzej J.S

joannagd8
1 post
1 post

Kilka pytań od totalnie początukącego bhpowca.

Post autor: joannagd8 » 25 listopada 2014, 09:31

Niebawem po raz pierwszy będę przeprowadzać w firmie szkolenie okresowe bhp dla pracowników.
Są to robotnicy budowlani(3 osoby), pracownik administracyjny, osoby kierująca pracownikami(2 osoby).
Od stycznia będzie zatrudniony jeszcze pracowni-kierowca( nie pracował wcześniej, także trzeba będzie go przeszkolić wstępnie i stanowi skowo). W związku z tym mam kilka pytań o dokumentację.
Czy mogę stworzyć jedną listę obecności wspólną czy osobną dla każdego stanowiska?
Co powinno znaleźć się na druku listy(imię, nazwisko, stanowisko,termin szkolenia, podpis czy coś jeszcze?)
Jak tworzyć rejestr wydanych zaświadczeń?Czy rejestr przypisany jest do danej firmy?
Czy robiąc szkolenie w firmie zewnętrznej(na zlecenie) tworze osoby rejestr?
Jak nadawać numery wydanym zaświadczeniom? Czy jest jakaś metoda w przepisach (nie mogę znaleźć)?
Co powinno znaleźć się w komplecie dokumentów po przeprowadzonym szkoleniu( zaświadczenia, lista obecności, rejestr, dziennik, program ramowy czy coś jeszcze)?Będę bardzo wdzięczna za pomoc!

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Re: Kilka pytań od totalnie początukącego bhpowca.

Post autor: wojtek.d » 25 listopada 2014, 09:45

Zasięgnij najpierw do źródła, a więc do rozporządzenia o szkoleniach bhp. Zwróć uwagę kto może szkolić, zwróć uwagę na programy szkoleń i na grupy pracowników. Co do zaświadczeń - też tam jest mowa. Jak będziesz miała pytania do tego rozporządzenia, to wtedy pytaj, bo bierzesz się (moim zdaniem) z motyką na słońce, albo tak, jak jeden rolnik, co pojechał wiosną robić opryski w rzepaku, a jak na pole zajechał, to przypomniało mu się, że zapomniał posiać :lol:
Jak nie ma w firmie wypadków, to znaczy, że pracownicy nie pracują

Awatar użytkownika
rysbur
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Post autor: rysbur » 25 listopada 2014, 10:47

joannagd8: Po zadanych przez Ciebie pytaniach podejrzewam, że nie posiadasz wystarczającego zasobu wiedzy, doświadczenia zawodowego i przygotowania dydaktycznego zapewniającego właściwą realizację programu szkolenia. Nie napisałaś ponadto jak u Ciebie z uprawnieniami do szkolenia ppoż i pierwszej pomocy. Ponieważ szkolenie okresowe nie wchodzi w zakres działania służby bhp, samo ukończenie podyplomówki czy posiadanie tytułu technika bhp nie daje jeszcze uprawnień do prowadzenia szkolenia okresowego. Nawet jak ktoś przedstawi zaświadczenie o ukończeniu kursu z udzielania pierwszej pomocy oraz ukończeniu kursu pedagogicznego. Oczywiście wszystko jest w gestii Twego pracodawcy: jeżeli przyjmie dokumenty wystawione przez Ciebie i potwierdzi je swoim podpisem - to jego prawo, ryzyko i odpowiedzialność. Ja jednak znam wypadki gdzie prokurator ustalił, iż przyczyną było źle przeprowadzone szkolenie bhp przez osobę która nie posiadała wiedzy, doświadczenia oraz nie posiadała odpowiednich uprawnień. Skutek był taki, że pracodawca poniósł odpowiedzialność za wypadek ale (ubezpieczyciel pracodawcy) wystąpił na drogę cywilną przeciwko behapowcowi żądając zwrotu poniesionych kosztów (coś koło stu tysięcy).

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 25 listopada 2014, 12:02

Rysbur - z kilkoma twoimi stwierdzeniami, które tu zawarłeś, bym mógł się posprzeczać, ale w tym przypadku same zadane pytania świadczą o tym, że osoba zadająca pytanie nie zna rozporządzenia, na którym w tym temacie powinna bazować, a więc samo "nie" wystarczy :wink:

Awatar użytkownika
dj135
2500...3124 posty
2500...3124 posty

Post autor: dj135 » 25 listopada 2014, 12:33

Uważam podobnie jak koledzy, że nie powinnaś przeprowadzać tego szkolenia ale jeżeli już to:

Niebawem po raz pierwszy będę przeprowadzać w firmie szkolenie okresowe bhp dla pracowników.
Są to robotnicy budowlani(3 osoby), pracownik administracyjny, osoby kierująca pracownikami(2 osoby).
Od stycznia będzie zatrudniony jeszcze pracowni-kierowca( nie pracował wcześniej, także trzeba będzie go przeszkolić wstępnie i stanowi skowo). W związku z tym mam kilka pytań o dokumentację.
Czy mogę stworzyć jedną listę obecności wspólną czy osobną dla każdego stanowiska?
3 oddzielne listy - dla robotników, dla administracji i dla kierowników
Co powinno znaleźć się na druku listy(imię, nazwisko, stanowisko,termin szkolenia, podpis czy coś jeszcze?)
imię nazwisko, data szkolenia, podpis uczestników i nazwa szkolenia oraz organizatora
Jak tworzyć rejestr wydanych zaświadczeń?Czy rejestr przypisany jest do danej firmy?
rejestr przypisany jest do danego szkolenia, w Twoim przypadku 3 rejestry
Czy robiąc szkolenie w firmie zewnętrznej(na zlecenie) tworze osoby rejestr?
jw
Jak nadawać numery wydanym zaświadczeniom? Czy jest jakaś metoda w przepisach (nie mogę znaleźć)?
ja osobiście nadaje takie: 1/X/2014 gdzie 1-nr uczestnika, X- nr szkolenia w roku, 2014-rok
Co powinno znaleźć się w komplecie dokumentów po przeprowadzonym szkoleniu( zaświadczenia, lista obecności, rejestr, dziennik, program ramowy czy coś jeszcze)?Będę bardzo wdzięczna za pomoc!
dziennik zajęć, lista obecności, dane uczestników szkolenia, rejestr wydanych zaświadczeń, protokół z egzaminu

Awatar użytkownika
Tomy
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: Tomy » 25 listopada 2014, 12:42

joannagd8 - nie obraź się .. z zadanych przez Ciebie pytań stwierdzamy jednoznacznie, że nie masz uprawnień i stosownej wiedzy do przeprowadzenia szkolenia okresowego dla wskazanych przez Ciebie grup pracowniczych.
Nie naprawiaj maszyny w czasie biegu bo będziesz dupę wycierał łokciem!

Paweł1414
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Paweł1414 » 25 listopada 2014, 12:53

Tak to jest jak szkoły wypuszczają po 1,5 roku nauki Technika BHP.
Miałem na praktyce taką osobę 2 tygodnie i stwierdziłem zero wiedzy na temat BHP.
W szkołach liczy się tylko kasa i wiedza zero.
BHP-owcem zostaje się nie w 1,5 roku tylko kilka lat.
To samo dotyczy niektórych osób po studiach. Specjalnie napisałem niektórych bo większość także nie ma pojęcia o BHP a chwalą się wyższym wykształceniem i wiedzy zero.

Paweł

Awatar użytkownika
Tomy
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: Tomy » 25 listopada 2014, 13:16

Paweł1414 pisze:Tak to jest jak szkoły wypuszczają po 1,5 roku nauki Technika BHP.
Miałem na praktyce taką osobę 2 tygodnie i stwierdziłem zero wiedzy na temat BHP.
W szkołach liczy się tylko kasa i wiedza zero.
BHP-owcem zostaje się nie w 1,5 roku tylko kilka lat.
Paweł
To jest straszne - ja właśnie walczę ze szkołą, która wmawia swoim przyszłym absolwentom, że po uzyskaniu technika bhp mogą otwierać firmy i działać specjaliści ds.BHP :shock:

To nie żart - piszę całkiem serio (mam to na piśmie :D)

Paweł1414
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: Paweł1414 » 25 listopada 2014, 13:23

Bo szkole chodzi o zebranie kasy.
Może zamieścisz to pismo?

Awatar użytkownika
Tomy
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: Tomy » 25 listopada 2014, 13:31

Paweł1414 pisze:Bo szkole chodzi o zebranie kasy.
Niestety nie mam zgody - to prywatna korespondencja w odpowiedzi na zadane pytanie potencjalnego zainteresowanego ucznia, w którym stanowisko szkoły jest jednoznaczne - tworzą specjalistów po technikum ;)

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 25 listopada 2014, 13:57

Tomy pisze:
Paweł1414 pisze:Bo szkole chodzi o zebranie kasy.
Niestety nie mam zgody - to prywatna korespondencja w odpowiedzi na zadane pytanie potencjalnego zainteresowanego ucznia, w którym stanowisko szkoły jest jednoznaczne - tworzą specjalistów po technikum ;)
A ja myślałem, że po policealnej ma się już st. specjalisty :roll: :lol: :lol: :lol:
Paweł1414 pisze: Tak to jest jak szkoły wypuszczają po 1,5 roku nauki Technika BHP.
(...) To samo dotyczy niektórych osób po studiach. Specjalnie napisałem niektórych bo większość także nie ma pojęcia o BHP a chwalą się wyższym wykształceniem i wiedzy zero.
A ja z doświadczenia powiem tak: nie rzadko po technikum mają więcej wiedzy niż po studiach podyplomowych :roll: - teraz tu już było na poważnie...

Awatar użytkownika
wojtek.d
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: wojtek.d » 25 listopada 2014, 13:59

dj135 pisze:
ja osobiście nadaje takie: 1/X/2014 gdzie 1-nr uczestnika, X- nr szkolenia w roku, 2014-rok
U mnie jest podobnie, tylko w miejsce X wpisuję inicjał grupy pracowniczej, a więc: R - robotnicze, U - umysłowe, K - kierownicze

witekbhp2007
1250...1874 postów
1250...1874 postów

Post autor: witekbhp2007 » 25 listopada 2014, 14:25

wojtek.d pisze:
dj135 pisze:
U mnie jest podobnie, tylko w miejsce X wpisuję inicjał grupy pracowniczej, a więc: R - robotnicze, U - umysłowe, K - kierownicze
Ja robię podobnie tylko zamiast U piszę A-B , a numer wskazuje kolejną liczbę dla danej grupy szkoleniowej u tego pracodawcy .
W ubiegłym tygodniu np. wystawiłem 6/A-B/2014 i 183/R/2014 .
Myślę , że dla joannygd8 najlepszym wyjściem byłby kontakt z doświadczonym bhp-owcem , który nie boi się konkurencji , ma chwilę czasu i zechce ukierunkować młodszą koleżankę na uzupełnienie wiedzy , bo teraz to :(

brzoza
5...9 postów
5...9 postów

Post autor: brzoza » 28 października 2015, 14:17

dziewczyna chce zdobyć doświadczenie i się nauczyć, a wszyscy każą jej iść na bezrobocie i rzucić tę pracę bo niema doświadczenia

Awatar użytkownika
JędrekSPR
6250...9374 posty
6250...9374 posty

Post autor: JędrekSPR » 28 października 2015, 14:42

Tak długo myślał się nad wpisem, czy jak :?: :lol:

ODPOWIEDZ